Get Adobe Flash player

Co nowego?


Regulamin korzystania z podręczników


Walentynki w bibliotece

I kto by przypuszczał, że zwyczaj, który do naszej szkoły przywędrował z Ameryki, zadomowi się właśnie w szkolnej bibliotece i zostanie tam na tak długo? Chyba jedynie członkowie Klubu Miłośników Książek wraz z opiekunką – p. Hanną Kierzek. Po zeszłorocznych, bardzo udanych obchodach, postanowili kontynuować akcję i 15 lutego przygotowali dla nas wiele atrakcji.

Cała akcja została zapowiedziana przez radiowęzeł na pierwszej godzinie lekcyjnej. Audycję w trzech językach przygotowały uczennice klasy 2a: Oliwia Dżumak (w języku angielskim) oraz Weronika Jaśniewicz z Aleksandrą Andrzejewską (po niemiecku i po polsku).

Na każdej przerwie w bibliotece wiele się działo! Pierwszym i ostatnim punktem programu był pokaz prezentacji multimedialnych, przygotowanych przez Kornelię Miętę, Wiolettę Śmiechowską, Oliwię Wiatrowską i Dominikę Walczak (1b). Mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej na temat tego święta i poznać zwyczaje z nim związane, które kultywuje się w różnych zakątkach świata.

Na drugiej i trzeciej przerwie odbyła się specjalna edycja Quizów Czytelniczych. Była to doskonała okazja do powtórzenia wiadomości z języka polskiego poprzez zabawę. Chętni uczniowie losowali kartki z zakochanymi bohaterami  lektur gimnazjalnych. Zadanie polegało na podaniu imienia obiektu (lub obiektów) ich westchnień, a także tytułu i autora książki. Poprawne odpowiedzi były nagradzane cukierkami. Nie trzeba chyba dodawać, że akcja cieszyła się wielką popularnością.

Punkt kulminacyjny całego dnia nastąpił podczas przerwy obiadowej. Tradycją stało się już wystawianie parodii wybranego utworu literackiego. Tym razem Miłośnicy Książek wzięli na warsztat „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Widzowie mieli okazję śledzić perypetie Kirkora (Wiktor Madalski, 2b), który wyrusza w świat, by szukać bogatej i ładnej dziewczyny. Zupełnie przypadkiem spotyka dwie czarujące siostry – i jak to często bywa, nie ma pojęcia, którą wybrać. Charyzmatyczna, zarozumiała bizneswoman – Balladyna (Klaudia Sarnowska, 1b) wydaje się być idealną kandydatką na żonę. Jednakże i młodszej Alinie (Andżelika Szeląg, 2a) – typowej zbuntowanej nastolatce – nie można odmówić uroku osobistego. Obie mogą liczyć na pomoc matki (Aleksandra Andrzejewska, 2a), która robi wszystko, by zdobyć dla swoich córek „księcia z bajki”.

Zainteresowanie przedstawieniem było ogromne! Wśród widzów, oprócz uczniów, było również wielu nauczycieli. Wszystkim bardzo się podobało, więc na koniec nagrodzili aktorów wielkimi brawami.

Przez te dwa lata „Walentynki w bibliotece” stały się już szkolną tradycją. Bardzo się z tego cieszymy i dlatego w przyszłym roku przewidujemy kontynuację!

Aleksandra Andrzejewska, kl. 2a


SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI

BIBLIOTEKI GIMNAZJALNEJ

W PIERWSZYM PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Biblioteka szkolna była czynna codziennie w wymiarze 30 godzin tygodniowo. Czytelnikami biblioteki szkolnej było 193 uczniów, co stanowi 98,5% (3 uczniów nie korzysta z księgozbioru biblioteki).

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2016/2017  uczniowie wypożyczyli  2448 książek, w tym 428 lektur, 63 książki należące do literatury pięknej oraz 1957 książek popularnonaukowych.  Uczniom klas pierwszych i drugich wypożyczono 1898 darmowych podręczników szkolnych w ramach dotacji celowej.

W pierwszym półroczu uczniowie 1204 razy odwiedzili wypożyczalnię. Z księgozbioru podręcznego w czytelni skorzystało 157 uczniów.

Średnia wypożyczeń na ucznia w  pierwszym półroczu wynosi 13,12,  a średnia na czytelnika 13,15. Dziennie wypożyczono 30,6 książek.

Obecnie biblioteka liczy 1919 woluminów oraz 2227 podręczników.

Najlepszą  czytelniczką w pierwszym półroczu jest uczennica klasy IIA – Andżelika Szeląg, która wypożyczyła 26 książek.

Najwięcej książek wypożyczyli uczniowie klasy IIB – 415, IIC – 406, IB – 402.

Najmniej książek wypożyczyli uczniowie klasy IIIA – 50.

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2016/ 2017 zostały zrealizowane przez bibliotekę szkolną następujące zadania:

  1. Przygotowanie dokumentów związanych z pozyskaniem funduszy na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – opis zadań planowanych przez bibliotekę promujących czytelnictwo wśród młodzieży.

  1. Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w październiku – audycja radiowa, gazetka, ciekawe cytaty ze znanych książek.

  1. Opracowanie katalogu – 101 powodów, dla których warto czytać.

  1. Czytanie na przerwach przez radiowęzeł oraz w bibliotece fragmentów ulubionych książek przez zainteresowanych uczniów.

  1. Przedstawienia dla dzieci z przedszkola w Zagórowie przygotowane przez uczestników Klubu Miłośników Książek:

- listopad – recytacja i inscenizacja wierszyków dla dzieci

- grudzień – przedstawienie jasełkowe dla przedszkolaków

6. Konkursy zorganizowane przez bibliotekę promujące czytelnictwo:

- quizy dotyczące znajomości lektur szkolnych,

- ortograficzny „Gżegżółka”dla uczniów klas pierwszych (pierwszy etap – styczeń),

- literacki „Nie dla wulgaryzmów”.

7. Lekcje biblioteczne w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Zagórów – 3 spotkania.

8. Prowadzenie strony internetowej biblioteki.

9. Udział w ogólnopolskiej akcji „Tydzień Zakazanych Książek”.

10. Prowadzenie kroniki „Napisali o nas”.


STAN  CZYTELNICTWA  UCZNIÓW  GKJ W ZAGÓROWIE

W PIERWSZYM PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

 

Klasa

Ilość wypożyczonych

książek

%

czytelnictwa klas

Średnia na ucznia

Średnia na czytelnika

Ilość ucz.

niekorzyst.

ze zbiorów biblioteki

IA

360

100

18

18

-

IB

402

100

19,1

19,1

-

IC

378

100

18

18

-

IIA

317

100

18,6

18,6

-

IIB

415

100

18,9

18,9

-

IIC

406

100

18,5

18,5

-

IIIA

50

87

2,1

2,4

3

IIIB

56

100

2,4

2,4

-

IIIC

64

100

2,5

2,5

-

Ogółem

2448

98,5

13,12

13,15

3


WYPOŻYCZANIE PODRĘCZNIKÓW UCZNIOM

KLAS PIERWSZYCH I DRUGICH
W
GIMNAZJUM IM. KRÓLOWEJ JADWIGI W ZAGÓROWIE

 

Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym - uczniowie klas pierwszych i drugich zostali zaopatrzeni w podręczniki i materiały ćwiczeniowe pochodzące z dotacji celowej. W księdze inwentarzowej podręczników szkolnych zostało zapisanych 1098 podręczników i ćwiczeń (z historii, języka angielskiego i języka niemieckiego), w tym także atlasy geograficzne, historyczne, wiedzy o społeczeństwie oraz zbiory zadań z matematyki, fizyki, chemii.

W dniach 1 - 5 września uczniowie klas pierwszych i drugich udali się do biblioteki w celu wypożyczenia materiałów edukacyjnych (podręczników i ćwiczeń), z których będą korzystać w bieżącym roku szkolnym. Wypożyczanie odbywało się zgodnie z wcześniej ustalonym przez bibliotekarkę harmonogramem. Jednocześnie uczniowie zostali zapoznani z regulaminem wypożyczania i zasadami zwrotu podręczników do biblioteki szkolnej.


Quizy czytelnicze

Akcje organizowane przez szkolny Klub Miłośników Książek pod opieką p. Hanny Kierzek  zawsze cieszyły się powodzeniem wśród uczniów. Nie inaczej było podczas tegorocznej edycji quizów czytelniczych, które odbyły się we wtorek, 29 listopada 2016.Na długiej przerwie chętni uczniowie zebrali się w bibliotece, by sprawdzić swoją wiedzę na temat lektur omawianych w gimnazjum i w ostatnich klasach szkoły podstawowej. Każdy uczestnik wylosował pytanie i spróbował udzielić na nie odpowiedzi. Jeżeli była poprawna, w nagrodę otrzymał cukierka. Jeżeli nie, mógł próbować dalej.


Wszyscy uczniowie dobrze się bawili i przy okazji  powtórzyli swoje wiadomości na temat lektur. Padła również propozycja, by podobne akcje organizować nadal. Cieszymy się bardzo i mamy zamiar przychylić się do tej prośby.

Aleksandra Andrzejewska, kl.2a


Lekcja biblioteczna w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Zagórów

28 listopada 2016 r. odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy Ic z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie. Bibliotekarka, pani Joanna Kruczkowska, zapoznała uczniów z usługami, które od oferuje Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Zagórowie. Pierwszą z nich jest zintegrowanie katalogu on-line biblioteki z zasobami biblioteki internetowej Wolne Lektury. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, w jaki sposób mogą pobrać na własny komputer lub inne urządzenie mobilne wybrany tekst literacki i jak go najłatwiej odszukać w katalogu on-line.

Z kolei druga usługa oferowana przez bibliotekę pozwala czytelnikom zamawiać i rezerwować książki przez Internet. Najpierw  trzeba się jednak zalogować na swoje konto. Pani bibliotekarka dokładnie objaśniła uczniom, jak to zrobić i pokazała, jakie inne możliwości otrzymuje każdy zalogowany czytelnik. Zyskuje on na przykład możliwość zmiany danych osobowych lub przedłużenie wypożyczonych książek. Po takiej lekcji na pewno każdy uczeń poradzi sobie świetnie w korzystaniu  z nowych usług internetowych, udostępnionych przez Bibliotekę Miasta i Gminy Zagórów.


„Tydzień Zakazanych Książek”

Tradycja uczestnictwa w lekcjach bibliotecznych sięga początków naszej szkoły. Co roku, w ramach zajęć z  języka polskiego, mamy okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Zagórów. Pomysłodawcą i opiekunem tego typu akcji jest p. Hanna Kierzek.

Tym razem, wytypowani zostali uczniowie klas 1b i 2a, którzy w dniach 28 – 29 września wzięli udział w wykładzie na temat Tygodnia Zakazanych Książek.

Panie Katarzyna Połom i Joanna Kruczkowska z pasją opowiedziały nam o powieściach, które z różnych przyczyn zostały wycofane tudzież zakazane przez władze. Powody takiej decyzji były czasem bardzo absurdalne – warto wspomnieć tu chociażby o butelce wina, którą Czerwony Kapturek niósł w koszyczku dla chorej babci. Poznaliśmy również rodzaje cenzury oraz sposoby pisarzy, dziennikarzy i wydawców na jej ominięcie.

Ta nietypowa lekcja języka polskiego bardzo nam się podobała. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, jak ważna jest wolność słowa we współczesnym świecie. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli wiele okazji, by uczestniczyć w podobnych zajęciach.

Aleksandra Andrzejewska, kl. 2a


Październik – Miesiąc Bibliotek Szkolnych

DZ: Prosimy o chwilę uwagi! Przygotowaliśmy dla was audycję radiową. Na jaki temat? Posłuchajcie i wywnioskujcie sami!

CH: Zobacz, jak ten czas szybko leci! Dopiero zaczął się rok szkolny, a już mamy październik. Ale mnie to nie przeszkadza! Jesień to moja ulubiona pora roku. Liście zmieniają kolory, w sadzie dojrzewają owoce, a ptaki zbierają się do odlotu.

A ty? Z czym kojarzy ci się październik?

DZ: Kiedy wieczory robią się coraz dłuższe, lubię siadać na kanapie z kubkiem herbaty i ciekawą książką. To chyba wymarzona pora roku dla moli książkowych! Nic dziwnego, że październik ogłoszony został Miesiącem Bibliotek Szkolnych!

CH: Miesiąc Bibliotek Szkolnych? Nigdy o nim nie słyszałem. Co to za święto? Kto je ustanowił?

DZ: Wszystko zaczęło  się w 1971 r. Powstało wtedy Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Dwadzieścia siedem lat później zainicjowało ono obchody pierwszego Święta Bibliotek Szkolnych. Początkowo miała być to akcja o niewielkim zasięgu, lecz w krótkim czasie urosła do rangi międzynarodowej. Nauczyciele i uczniowie mieli tyle pomysłów na obchody tego święta, że często trudno było zrealizować je tylko w tym jednym dniu. Dlatego też, kilka lat temu postanowiono przedłużyć akcję tak, by trwała cały miesiąc.

CH: Podoba mi się ten pomysł. Powiedz mi, czy nasze gimnazjum również weźmie udział w tym święcie?

DZ: Oczywiście! Szkolny Klub Miłośników Książek pod opieką pani Hanny Kierzek przygotował dla nas wiele atrakcji!

CH: Na przykład jakich?

DZ: Pierwsza z nich nosi tytuł: 101 powodów, dla których warto czytać książki. Spacerując po korytarzach, z pewnością zauważyłeś niebieskie chmurki, przyczepione na drzwiach do różnych sal. Dowiesz się z nich, dlaczego czytanie jest tak wspaniałym sposobem spędzania wolnego czasu.

CH: Podoba mi się ten pomysł! A poza tym, wydaje mi się, że podobne chmurki widziałem gdzieś jeszcze… Hmm… Ach, tak! W gablotach na drugim piętrze. Czy to też wasze dzieło?

DZ: Tak. Na gazetce znajdują się cytaty ze znanych książek. Są tam nie tylko fragmenty lektur, ale i powieści młodzieżowych, takich jak np.: „Gwiazd naszych wina”.

CH: Czy macie w planach coś jeszcze?

DZ: Oczywiście! Chcemy zorganizować quiz na temat poznanych na lekcjach utworów literackich i ich autorów. Informacje na jego temat podamy na bieżąco.

CH: Super! Z tego co wiem, w zeszłym roku Klub Miłośników Książek często gościł w przedszkolu. Czy i dla młodszych dzieci przygotowaliście coś ciekawego w tym miesiącu?

DZ: Pewnie! Postanowiliśmy, że wybierzemy się z wizytą do jednej z grup, przebrani za różne niezwykłe postacie, i przeczytamy im kilka bajek. Uważamy, że książki są doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego dla osób w każdym wieku.

CH: Zazdroszczę tym przedszkolakom! Też chętnie posłuchałbym utworów w waszym wykonaniu!

DZ: Pomyśleliśmy i o tym! Codziennie, na długiej przerwie, będziemy czytać przez radiowęzeł fragmenty naszych ulubionych książek. Was również zapraszamy do udziału w tej akcji! Każdy z was może wcielić się w lektora i przedstawić fragment wybranej powieści!

CH: Czy musi to być lektura?

DZ: Nie musi, ale może. Myślę, że nawet ciekawiej będzie, jeśli przedstawicie fragmenty książek, które czytacie na co dzień.

CH: Co trzeba zrobić, aby zostać lektorem?

DZ: Na początku zastanówcie się, jaką książkę chcielibyście przedstawić. Później wybierzcie ciekawy fragment. Kiedy już to zrobicie, zgłoście się do pani Hanny Kierzek. Jeżeli będziecie mieli problem z wyborem książki czy fragmentu, w bibliotece szkolnej otrzymacie pomoc. Pamiętajcie, że słowa mają moc zmieniania świata. Być może dzięki wam ktoś pozna książkę, która odmieni jego życie!

CH: Bardzo podobają mi się wasze pomysły. Jedno jest pewne; nikt nie będzie się nudzić!

DZ: Audycja została przygotowana przez Aleksandrę Andrzejewską z Klubu Miłośników Książek, a przeprowadzona przez Andżelikę Szeląg

CH: i Jana Kubackiego z klasy IIa.

Dziękujemy za uwagę i do zobaczenia w szkolnej bibliotece!


 

 


Walentynki w bibliotece

I kto by przypuszczał, że zwyczaj, który do naszej szkoły przywędrował z Ameryki, zadomowi się właśnie w szkolnej bibliotece i zostanie tam na tak długo? Chyba jedynie członkowie Klubu Miłośników Książek wraz z opiekunką – p. Hanną Kierzek. Po zeszłorocznych, bardzo udanych obchodach, postanowili kontynuować akcję i 15 lutego przygotowali dla nas wiele atrakcji.

Cała akcja została zapowiedziana przez radiowęzeł na pierwszej godzinie lekcyjnej. Audycję w trzech językach przygotowały uczennice klasy 2a: Oliwia Dżumak (w języku angielskim) oraz Weronika Jaśniewicz z Aleksandrą Andrzejewską (po niemiecku i po polsku).

Na każdej przerwie w bibliotece wiele się działo! Pierwszym i ostatnim punktem programu był pokaz prezentacji multimedialnych, przygotowanych przez Kornelię Miętę, Wiolettę Śmiechowską, Oliwię Wiatrowską i Dominikę Walczak (1b). Mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej na temat tego święta i poznać zwyczaje z nim związane, które kultywuje się w różnych zakątkach świata.

Na drugiej i trzeciej przerwie odbyła się specjalna edycja Quizów Czytelniczych. Była to doskonała okazja do powtórzenia wiadomości z języka polskiego poprzez zabawę. Chętni uczniowie losowali kartki z zakochanymi bohaterami lektur gimnazjalnych. Zadanie polegało na podaniu imienia obiektu (lub obiektów) ich westchnień, a także tytułu i autora książki. Poprawne odpowiedzi były nagradzane cukierkami. Nie trzeba chyba dodawać, że akcja cieszyła się wielką popularnością.

Punkt kulminacyjny całego dnia nastąpił podczas przerwy obiadowej. Tradycją stało się już wystawianie parodii wybranego utworu literackiego. Tym razem Miłośnicy Książek wzięli na warsztat „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Widzowie mieli okazję śledzić perypetie Kirkora (Wiktor Madalski, 2b), który wyrusza w świat, by szukać bogatej i ładnej dziewczyny. Zupełnie przypadkiem spotyka dwie czarujące siostry – i jak to często bywa, nie ma pojęcia, którą wybrać. Charyzmatyczna, zarozumiała bizneswoman – Balladyna (Klaudia Sarnowska, 1b) wydaje się być idealną kandydatką na żonę. Jednakże i młodszej Alinie (Andżelika Szeląg, 2a) – typowej zbuntowanej nastolatce – nie można odmówić uroku osobistego. Obie mogą liczyć na pomoc matki (Aleksandra Andrzejewska, 2a), która robi wszystko, by zdobyć dla swoich córek „księcia z bajki”.

Zainteresowanie przedstawieniem było ogromne! Wśród widzów, oprócz uczniów, było również wielu nauczycieli. Wszystkim bardzo się podobało, więc na koniec nagrodzili aktorów wielkimi brawami.

Przez te dwa lata „Walentynki w bibliotece” stały się już szkolną tradycją. Bardzo się z tego cieszymy i dlatego w przyszłym roku przewidujemy kontynuację!

Aleksandra Andrzejewska, kl. 2a

Walentynki w bibliotece

I kto by przypuszczał, że zwyczaj, który do naszej szkoły przywędrował z Ameryki, zadomowi się właśnie w szkolnej bibliotece i zostanie tam na tak długo? Chyba jedynie członkowie Klubu Miłośników Książek wraz z opiekunką – p. Hanną Kierzek. Po zeszłorocznych, bardzo udanych obchodach, postanowili kontynuować akcję i 15 lutego przygotowali dla nas wiele atrakcji.

Cała akcja została zapowiedziana przez radiowęzeł na pierwszej godzinie lekcyjnej. Audycję w trzech językach przygotowały uczennice klasy 2a: Oliwia Dżumak (w języku angielskim) oraz Weronika Jaśniewicz z Aleksandrą Andrzejewską (po niemiecku i po polsku).

Na każdej przerwie w bibliotece wiele się działo! Pierwszym i ostatnim punktem programu był pokaz prezentacji multimedialnych, przygotowanych przez Kornelię Miętę, Wiolettę Śmiechowską, Oliwię Wiatrowską i Dominikę Walczak (1b). Mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej na temat tego święta i poznać zwyczaje z nim związane, które kultywuje się w różnych zakątkach świata.

Na drugiej i trzeciej przerwie odbyła się specjalna edycja Quizów Czytelniczych. Była to doskonała okazja do powtórzenia wiadomości z języka polskiego poprzez zabawę. Chętni uczniowie losowali kartki z zakochanymi bohaterami  lektur gimnazjalnych. Zadanie polegało na podaniu imienia obiektu (lub obiektów) ich westchnień, a także tytułu i autora książki. Poprawne odpowiedzi były nagradzane cukierkami. Nie trzeba chyba dodawać, że akcja cieszyła się wielką popularnością.

Punkt kulminacyjny całego dnia nastąpił podczas przerwy obiadowej. Tradycją stało się już wystawianie parodii wybranego utworu literackiego. Tym razem Miłośnicy Książek wzięli na warsztat „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Widzowie mieli okazję śledzić perypetie Kirkora (Wiktor Madalski, 2b), który wyrusza w świat, by szukać bogatej i ładnej dziewczyny. Zupełnie przypadkiem spotyka dwie czarujące siostry – i jak to często bywa, nie ma pojęcia, którą wybrać. Charyzmatyczna, zarozumiała bizneswoman – Balladyna (Klaudia Sarnowska, 1b) wydaje się być idealną kandydatką na żonę. Jednakże i młodszej Alinie (Andżelika Szeląg, 2a) – typowej zbuntowanej nastolatce – nie można odmówić uroku osobistego. Obie mogą liczyć na pomoc matki (Aleksandra Andrzejewska, 2a), która robi wszystko, by zdobyć dla swoich córek „księcia z bajki”.

Zainteresowanie przedstawieniem było ogromne! Wśród widzów, oprócz uczniów, było również wielu nauczycieli. Wszystkim bardzo się podobało, więc na koniec nagrodzili aktorów wielkimi brawami.

Przez te dwa lata „Walentynki w bibliotece” stały się już szkolną tradycją. Bardzo się z tego cieszymy i dlatego w przyszłym roku przewidujemy kontynuację!

Aleksandra Andrzejewska, kl. 2a