Aktualności


Sprawozdanie z kolonii Murzasichle/Zakopane w dniach od 18 do 28 sierpnia 2014 roku

Dzień 1 ( 18.08.14r.)- Wszyscy uczestnicy kolonii zebrali się pod Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie o   6;45, natomiast wyjazd nastąpił o 7;00 rano. Podróż trwała dość długo , bo aż 11 godzin, wliczone było w to zwiedzanie Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie oraz zjedzenie "pyszności" w KFC.  Do celu podróży(pensjonat u Tośki w Murzasichle) dotarliśmy o około 18;00, zostaliśmy mile przywitani przez inne grupy kolonijne przebywające w tym ośrodku.  Następnie organizator wycieczki Pan Karol Janowski zapoznał nas z regulaminami obowiązującymi podczas kolonii.

Dzień 2(19.08.14r.)- Rozpoczęliśmy go od pysznego posiłku , który odbył się  o godzinie 8;30 (zgodnie z tradycją ). Potem odbyliśmy wycieczkę do Zakopanego, gdzie zobaczyliśmy skocznię "Wielką Krokiew" ( odbywał się właśnie trening skoczków narciarskich na igielicie - mamy wspólne zdjęcie z Klimkiem Murańką), porozmawialiśmy z ratownikiem TOPR-u oraz odbyliśmy spacer po Krupówkach.  Na zakończenie tego ekscytującego dnia, wymyślaliśmy logo swoich pokoi, które będzie widniało do naszego odjazdu.

Dzień 3(20.08.14r.)Po zjedzeniu śniadania wyruszyliśmy na pieszy spacer do Poronina, podczas którego podziwialiśmy górski krajobraz. Po spacerze kąpiel w basenie podgrzewanym. Wieczorem robiliśmy totemy pokoi i wymyślaliśmy hymn kolonijny.

Dzień 4 (21.08.14r.)- Ze względu na deszcz wykonywaliśmy ćwiczenia zwinnościowo - sprawnościowe w naszej salce sportowej. Po południu wykonywaliśmy prace plastyczne a wieczorem spacer wokół Murzasichla.

Dzień 5(22.08.14r.)- Wyjazd na basen termalny „Bania” w Białce Tatrzańskiej , gdzie spędziliśmy 4 h. Kolejnym punktem dnia było korzystanie z pobliskiego boiska i orlika , w celu rozwijania umiejętności sportowych.

Dzień 6(23.08.14r.)- Zwiedzanie zabytkowych kościołów znajdujących się w  Zakopanem (sanktuarium na Krzeptówkach, drewniany kościółek) i cmentarz, na którym pochowany jest twórca bajki „Przygody Koziołka Matołka” pan Kornel Makuszyński.

Dzień 7(24.08.14r.)- Odbycie 8, 5 km trasy szlakiem górskim  , w celu uczestniczeniu w mszy świętej na Rusinowej Polanie.

Dzień 8(25.08.14r.)- Wyjazd na basen  termalny w Szaflarach, spacer wieczorkiem do Poronina.

Dzień 9(26.08.14r.)- Wejście na Butorowy Wierch, krótki spacer na Gubałówkę i zjazd kolejką do Zakopanego, powrót do pensjonatu , tworzenie wieczorem piosenek na wesoło.

Dzień 10(27.08.14r.)- Chwila na porobienie ostatnich zakupów na Krupówkach, pisanie sprawozdań z kolonii , konkurs na najlepszą kolonistkę i kolonistę.

`              Dzień 11(28.08.14r.)- Powrót do domu, zwiedzenie po drodze Krakowa. Przyjazd do Zagórowa około 22.15 z uśmiechem na twarzy.

Podczas pobytu mieliśmy zagwarantowane: śniadania i kolacje (stół szwedzki), obiady, podwieczorki. Do naszej dyspozycji był: podgrzewany basen, sauna, jackuzzi, bilard, stół do tenisa stołowego, piłkarzyki, duża świetlica, domek grillowy, boiska do piłki nożnej, koszykowej i siatkowej.Młodzież była zakwaterowana w pokojach dwuosobowych z łazienkami, telewizorami i dostępem do WiFi.

W imieniu opiekunów i dzieci dziękujemy bardzo Pani Annie Eicke dyrektor Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie za doprowadzenie do zorganizowania tej kolonii. W imieniu wychowawców dziękuję wszystkim uczestnikom - BYLIŚCIE ŚWIETNI I SUPER. Dziękujemy także: Ministerstwu Sportu i Turystyki, Starostwu Powiatowemu w Słupcy, Posłowi na Sejm Panu Wojciechowi Ziemniakowi, firmie WORD, Panu Mariuszowi Matuszakowi, Panu Sławomirowi Swędrowskiemu, Pani Aleksandrze Marszewskiej za ufundowane koszulki i różnego rodzaju gadżety kolonijne


PODSUMOWANIE ROKU SZKOLNEGO 2013/ 2014

Uroczystość zakończenia roku szkolnego klas I i II

Spotkanie rozpoczęło przemówienie Pani Dyrektor Anny Eicke. Następnie wyróżniono uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce. Oto oni:

 

 

 

klasa I a – Jakub Zehner

 

klasa I b – Adrian Graczyk

 

Michał Ławniczak

 

klasa I c – Wiktoria Glapa

 

klasa I d – Marta Zawal

 

klasa II a – Łukasz Kierzek (najlepsza średnia w roku szkolnym 5,4

 

Weronika Wiatrowska

 

Weronika Brzęcka

 

klasa II b – Aleksandra Andrzejak

 

Natalia Boguszewska

 

Agnieszka Świątek

 

klasa II c – Klaudia Panienkowska

 

Mateusz Wesołowski

 

Nagrody za stuprocentową frekwencję otrzymali: Patrycja Tomczak z klasy I d, Norbert Myśliński                z klasy II a, Milena Lasecka z klasy II b.

 

Opiekunowie kół zainteresowań wręczyli dyplomy za całoroczną pracę i udział  w konkursach.

 

Na koniec spotkania uczniowie klasy I b pod opieką wychowawczyni – pani Jolanty Kuszki – zaprezentowali barwny  montaż słowno – muzyczny.

 

 

 

 

 

 

 

Uroczystość zakończenia roku szkolnego klas III

 

Uroczystość pożegnania uczniów klas III rozpoczęło przemówienie Pani Dyrektor. Następnie uhonorowano najlepszego absolwenta. Statuetkę oraz stypendium Burmistrza Gminy Zagórów dla osoby, który w roku szkolnym 2013/14 osiągnęła wśród uczniów klas III najlepsze wyniki w nauce otrzymała uczennica klasy III c

 

Weronika Cieślewicz  5,39

 

 

 

W imieniu Pana Burmistrza stypendium wręczyła pani Irena Gizel – Kierownik ZEAS.

 

Uczniowie nagrodzeni świadectwem z wyróżnieniem:

 

klasa III a – Martyna Czajka

 

Eryk Peć

 

Adam Michalak

 

Adam Małecki

 

 

 

klasa III b – Natalia Deręgowska

 

Marta Kruszyna

 

Łukasz Pakulski

 

Mariusz Pruszyński

 

 

 

klasa III c – Weronika Cieślewicz

 

Magdalena Witkowska

 

Mateusz Pawłowski

 

 

 

klasa III d – Jakub Kulterman

 

Kamil Wolniewicz

 

 

 

Nagrodę za stuprocentową frekwencję otrzymała Aleksandra Jurga z klasy III b.

 

Zakończenie nauki w Gimnazjum było również doskonałą okazją do podziękowania wszystkim rodzicom, którzy nie szczędzili czasu i  zawsze chętnie włączali się w pracę szkoły i klasy.

 

W imieniu rodziców głos zabrała Pani Bogusława Chojnacka.

 

Absolwentów pożegnali również młodsi koledzy – przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Dagmara Zamiatała i Wiktoria Radniecka.

 

W imieniu wychowawców przemówiła Pani Marta Nowak, której klasa przygotowała i zaprezentowała montaż poetycko – muzyczny.

 

Następnie ostatni raz zaprezentowali się kolejno uczniowie wszystkich klas. Dyrektor i wychowawcy wręczyli im dyplomy absolwenta i świadectwa ukończenia Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie.

 

Na zakończenie nagrodzono uczniów, którzy reprezentowali szkołę w konkursach i zawodach sportowych.


 

Wycieczka do stolicy Wielkopolski

13 czerwca 2014 chętni uczniowie klas pierwszych udali się na jednodniową wycieczkę do stolicy Wielkopolski. Najpierw odwiedzili zoo, potem Stary Rynek z koziołkami. Wiele atrakcji czekało w Muzeum Instrumentów Muzycznych, w którym zostały zgromadzone eksponaty z różnych czasów i niezwykłych miejsc naszego globu. Wśród eksponatów był Oskar, którego otrzymał Jan A. P. Kaczmarek za muzykę do filmu "Marzyciel".


Dzień Patrona 2014

10 czerwca 2014 roku społeczność Gimnazjum im. Królowej Jadwigi świętowała Dzień Patrona. Po uroczystej mszy świętej odprawionej przez ks. Dziekana Adama Czechorowskiego wszyscy uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście spotkali się w hali widowiskowo – sportowej.
W obchodach Dnia Patrona uczestniczyli przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Zagórowie pod opieką pań: L. Lebiedzińskiej i J. Różańskiej oraz grupy przedszkolne, nad którymi opiekę sprawowały panie: A. Zawal i A. Gałdecka. Przedszkolaki uczestniczyły również w warsztatach plastycznych.
Dyrektor szkoły Anna Eicke oficjalnie powitała uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości, w szczególności uczniów szkoły podstawowej w Zagórowie oraz zagórowskich przedszkolaków oraz przypomniała ideę corocznych obchodów Dnia Patrona.

Po wystąpieniu pani dyrektor Samorząd Uczniowski zaprezentował spektakl pt: „Scenki z życia Królowej Jadwigi” przygotowany pod opieką nauczycielki Anety Borowskiej. Przedstawienie składało się z sześciu aktów:

Koronacja Jadwigi.

W komnacie królowej.

W Sali zamkowej.

Zaślubiny.

Religia. Lud i cuda.

Narodziny córki Elżbiety oraz śmierć Jadwigi.

Uczniowie klas pierwszych świetnie zaprezentowali umiejętności aktorskie i zaciekawili audytorium. W spektaklu wystąpili: Martyna Wilczewska (klasa 1c, królowa Jadwiga), Adrian Graczyk (klasa 1b, król Jagiełło), Bartosz Musiałowski (klasa 1a, narrator), Jakub Zehner (klasa 1a, ksiądz biskup), Weronika Struszczyk (klasa 1b, dwórka), Weronika Woźniak (klasa 1c, dwórka), Donata Wiatrowska (klasa 1b, dwórka), Damian Pańczak (klasa 1c, szlachcic), Kacper Chudziński (klasa 1b, szlachcic),Szymon Murawski (klasa 1a, ubogi), Mateusz Kulczyński (klasa 1b, ubogi),Krystian Jankowski (klasa 1a, ubogi), Paweł Machnikowski (klasa 1a, śmierć). Wszyscy obecni na sali oglądali występ z ogromnym skupieniem i nagrodzili aktorów gromkimi brawami na stojąco.

Samorząd Uczniowski pragnie serdecznie podziękować pani Monice Nowaczyk za przygotowanie oprawy muzycznej spektaklu oraz panu Danielowi Słowińskiemu i panu Jackowi Słowińskiemu za nagłośnienie przedstawienia.

 

Zdjęcia z warsztatów plastycznych Rysujemy Królową Jadwigę organizowanych w ramach Dnia Patrona dla dzieci z Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Zagórowie.


Plebiscyt „Mój ulubiony nauczyciel”

Zgodnie z tradycją 10 czerwca 2014 roku podczas obchodów Dnia Patrona rozstrzygnięto plebiscyt „Mój ulubiony nauczyciel”.

Tytuł NAUCZYCIELA ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 zdobyła pani Katarzyna Furmaniak.

Gratulujemy pani Katarzynie Furmaniak!

Plebiscyt przeprowadził Samorząd Uczniowski.


Wycieczka do Torunia

3 czerwca uczniowie klas I- III gimnazjum wyjechali na wycieczkę do Torunia zorganizowaną przez p. Barbarę Kasznię. Obejmowała pobyt w Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy"; w Toruniu, który funkcjonuje w oparciu o zasady "zobacz, dotknij, zbuduj, stwórz". Wystawy prezentują wiedzę z dziedziny fizyki, biologii i matematyki: WAHADŁO FOUCAULTTA O OBROTACH RZEKA ŻYCIE FENOME NY ELEKTRYCZNOŚCI | NIEMOŻLIWE | W CIĄGŁYM RUCHU | PRZEWROTNE OKO | DZIKA PRZYRODA BARWY ZE SŁOŃCA We "Młynie Wiedzy" można przeprowadzić szereg doświadczeń pomagających zrozumieć zjawiska fizyczne, biologiczne, np. budowę materii oraz wynikające z niej właściwości materiałów. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Starówki- z przewodnikiem: Ratusz Staromiejski, Katedra Świętojańska, niezwykły dzwon Tuba Dei "Trąba Boża" największy polski dzwon średniowieczny, Dwór Artus" w nim toruńskie pierniki, zamek krzyżacki, dom Kopernika i jego pomnik, teatr dla dzieci "Baj Pomorski" z ciekawą, oryginalną fasadą w kształcie szafy, przez którą wchodzi się do wnętrza teatru. Na Starówce zaintrygował osioł – pręgierz dla żołnierz toruńskich. Później udaliśmy się na posiłek do Mc Donald's. Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.


Gramy dla Mateusza

25 maja 2014 w hali widowiskowo- sportowej w Zagórowie odbył się koncert charytatywny, którego celem była zbiórka pieniędzy na leczenie Mateusza. W programie zaprezentowały się zespoły muzyczne działające w naszym gimnazjum: zespół mandolinowo - gitarowy, Paranoja, Niepoważni, grupa dziewcząt grających na skrzypcach. Gościnnie wystąpili: Ence, Deficyt, Jan Słowiński z zespołem.
Niespodzianką był występ grupy Kostanecki Band, która zagrała specjalnie dla swojej byłej nauczycielki. Uroczystość poprowadziły uczennice klasy IIIc:
Magdalena Witkowska i Natalia Zywert, zaś wiersz "Okruchy życia" recytowała Martyna Witkowska. Na koncert przybył Mateusz ze swoją mamą, która była wzruszona i wdzięczna wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia koncertu oraz bezinteresownie wystąpili na scenie. Cieszy fakt, że mieszkańcy Zagórowa okazali wielkość swoich serc i włączyli się w projekt.
Pomysłodawczynią i organizatorką akcji był p. Grażyna Kramska. W skład komitetu organizacyjnego weszły panie: Monika Nowaczyk, Jolanta Kuszka i Marta Nowak, Daniel Słowiński, Jacek Słowiński. W przygotowanie koncertu zaangażowali się także: Maria Chojnacka, Katarzyna Michalak, Daniel Słowiński, Jacek Słowiński.


Dzień makijażu, kolorowych paznokci, wystrzałowych fryzur.

Dzień czytania książek w plenerze.

 

Samorząd Uczniowski wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży w piątek 23 maja 2014 roku za zgodą pani dyrektor Anny Eicke zorganizował dzień makijażu, kolorowych paznokci, wystrzałowych fryzur oraz „dzień z kocykiem”, czyli akcję czytania książek w plenerze.
W tym dniu, bez żadnych konsekwencji każdy uczeń i każda uczennica, jeśli tylko mieli ochotę mogli przyjść do szkoły z pomalowanymi paznokciami, delikatnym albo „bardzo mocnym” makijażem oraz ekstrawagancką fryzurą. Oj, było kolorowo!
Podczas przerw między lekcjami uczniowie uczestniczyli w mini pikniku, tzn. rozkładali koce i pledy na trawniku, rozsiadali się wygodnie i czytali książki. Dla tych, którzy zapomnieli przynieść ze sobą lekturę członkowie Samorządu przygotowali piękne cytaty, mądre przysłowia oraz złote myśli.

Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tych akcjach.  Obiecujemy, że w przyszłym roku zorganizujemy kilka takich dni.

 


Zachęcamy do obejrzenia kolejnej odsłony wystawy prac plastycznych Klaudii i Michała z klasy I a zatytułowanej
„Bo człowiek bez pasji nudzi swoją duszę…”
Jest co podziwiać!Patent przewodnik

Uczniowie klas trzecich w ramach projektu realizowanego pod okiem p. Marka Teodorczyka zatytułowanego "Czy znam parki narodowe Europy i Polski" wykonali plakaty i przewodniki turystyczne. Tematem plakatu mógł być dowolny park narodowy znajdujący się w Europie- oprócz Polski. Przewodnik dotyczył tajników wybranego polskiego parku narodowego. By projekt zrealizować, uczeń gromadził wiedzę o przynajmniej jednym europejskim i jednym polskim parku, a następnie prezentował ją gimnazjalistom. Efekty pracy nad projektem- prace plastyczno- literackie- można podziwiać na szkolnej wystawie.


Lekcje fizyki i geografii poza szkołą.

19 maja zainteresowani uczniowie klas II i III wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do elektrowni w Koninie oraz Kopalni Węgla Brunatnego- odkrywka Jóźwin. Młodzież poznała proces wytwarzania energii, urządzenia pracujące w elektrowni, sposób zarządzania produkcją prądu i energii cieplnej. Przewodnik opowiadał o historii zakładu, oferowanych produktach oraz perspektywach rozwoju. Drugim etapem było spotkanie z nadsztygarem górnictwa, który mówił o istniejących odkrywkach węgla brunatnego, rekultywacji terenów pokopalnianych oraz planach na przyszłość. Atrakcją było oglądanie z tarasu widokowego procesu wydobycia węgla, obserwowanie pracy potężnych maszyn. Ostatnim punktem programu był posiłek w Golinie i podsumowanie wyjazdu, który należy zaliczyć do udanych lekcji w terenie.


WYCIECZKA NA MAZURY

W dniach od 12 do 15 maja 2014 r. uczniowie klasy 3d, 3b i 1c wybrali się na wycieczkę na Mazury. Opiekę sprawowały p. Magdalena Jarząbek, p. Marta Nowak i p. Katarzyna Furmaniak. Oto wrażenia uczestników: "Wyjechaliśmy wczesnym rankiem. O godzinie 6.00 siedzieliśmy już w autokarze. Naszym pierwszym przystankiem były Pola Grunwaldzkie. Spacerując po nich, chłonęliśmy wiedzę historyczną, zwiedziliśmy także muzeum, które prezentuje wystawę". "Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach ". Następnie udaliśmy się do Sanktuarium w Gietrzwałdzie. Pogoda była dla nas niezbyt sprzyjająca, więc nie spędziliśmy tam więcej niż pół godziny. Mimo to każdy z zaciekawieniem podziwiał kościół oraz kapliczkę, która powstała dla upamiętnienia objawień Maryjnych. Ostatnim punktem programu w tym dniu był Olsztyn. Pani przewodnik oprowadziła nas po zakątkach tego miasta, pokazała regionalny kościół, zamek i starą kamienicę. Mimo, że spędziliśmy tam dużo czasu, wszyscy byli zadowoleni. Ok.19.00 przybyliśmy do ośrodka "Leśna Polana" w Mikołajkach. W następnym dniu zwiedzanie zaczęliśmy od hotelu w Rynie, który niegdyś był zamkiem. Ta XIV-wieczna, druga co do wielkości tego typu budowla w Polsce, znana jest z największego w Polsce zadaszonego dziedzińca i wspaniałych widoków na mazurskie jeziora i lasy z zewnętrznych zamkowych komnat. Następnie udaliśmy się do Giżycka, gdzie zostaliśmy oprowadzeni po Twierdzy Boyen, w kształcie gwiazdy, stanowiącej ważny obiekt strategiczny. Została zbudowana w latach 1844-1856 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV. Najważniejszym obiektem w tym dniu była dla nas kwatera Hitlera - Wilczy Szaniec w Gierłoży. Pan przewodnik swoimi opowieściami potrafił zaciekawić nawet osoby, których historia w ogóle nie interesuje. Kolejny dzień rozpoczęliśmy spacerkiem po Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Większość zwierząt jest zaprzyjaźnionych z człowiekiem, dlatego też możliwe jest wejście do niektórych gatunków, a nawet karmienie, głaskanie i podziwianie z bliska. Koło nas biegały sarny, kozy, osły czy "wściekła"; łania. To miejsce również bardzo nam się podobało. Następnie przejechaliśmy do Galindii. Nie zabrakło tam gier i zabaw, dzięki którym mieliśmy szansę dowiedzieć się sporo o plemieniu Galindów. Po południu wróciliśmy do Mikołajek, gdzie czekał nas rejs po jeziorach Mikołajskim i Śniardwy. W ostatnim dniu zwiedzaliśmy Leśniczówkę Pranie, w której znajduje się Muzeum K.I. Gałczyńskiego. Po krótkim zwiedzaniu muzeum uczestniczyliśmy w podchodach, w których musieliśmy wykazać się zdobytą wiedzą na temat poety. Około 20.00 wróciliśmy do Zagórowa. Z wycieczki przywieźliśmy duży zastrzyk wiedzy i niezliczone wspomnienia."


,,KATYŃ PAMIĘTAMY’’


Dla uczczenia 74 rocznicy zbrodni katyńskiej w szkole odbył się uroczysty apel. Montaż słowno-muzyczny przypominał o tragicznych losach polskich jeńców. Upamiętniono ofiary Katynia, Starobielska, Ostaszkowa. ,,Tam na nieludzkiej ziemi zabito wiarę, nadzieję, miłość jednym strzałem w tył głowy.”

W przygotowanie uroczystości zaangażowali się uczniowie klasy IIc : Kinga Bartczak, Nikola Krasucka, Sara Matuszak, Klaudia Panienkowska, Weronika Wawrzyniak, Marcel Marszewski, Dawid Rejer, Mateusz Wesołowski oraz uczennica klasy IIa Malwina Chojnowska. Gimnazjalistów wspierała nauczycielka – Mariola Jankowska.


Warsztaty chemiczne w Toruniu

 

10 kwietnia 2014 roku 25- osobowa grupa z naszej szkoły uczestniczyła w pokazach i wykonywała doświadczenia chemiczne pod opieką pracowników naukowych „Chemii w małej skali ” w Toruniu. Identyfikowaliśmy gazy otrzymywane w różnych reakcjach: wymiany, analizy, syntezy. Sprawdzaliśmy palność gazów ich rozpuszczalność, gęstość. Na własnej skórze (dosłownie) przekonaliśmy się że mieszanina propan – butanu jest łatwo palna. Pokazy i doświadczenia były dla nas niezapomnianym przeżyciem a pirotechniczne efekty przerosły nasze oczekiwania.

Przekonaliśmy się że chemia może być fajna!!!

Podczas wycieczki mieliśmy również okazję podziwiać zabytki Torunia.


,,Bio-chemiczne Szarady” to forma gier i zabaw z biologią i chemią.

Ta inicjatywa dydaktyczna miała na celu przekonanie młodzieży, że wiedza przyrodnicza może stanowić materiał dla dobrej i pouczającej zabawy zespołowej, dodatkowo wzmocnionej dobrze pojętym duchem współzawodnictwa.

Szarady odbywały się w dwóch etapach:

I etap - 08 kwietnia 2014r.

II etap - 29 kwietnia 2014 r.

i przybrały formę turnieju, w którym zmierzyły się reprezentacje szkół z powiatu słupeckiego. Szkoły reprezentowały czteroosobowe zespoły z gimnazjów z Drążnej, Strzałkowa, Słupcy, Trąbczyna, Lądku, Powidza, Ostrowitego i Zagórowa. Formy pytań obejmowały gry, zabawy, układanki, rebusy…., z wykorzystaniem schematów procesów i pojęć z zakresu podstawy programowej biologii i chemii dla gimnazjum, a także sposobów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Nad organizacją i przebiegiem turnieju czuwały panie: Iwona Wilczyńska- Kałużna, Małgorzata Zdrojowa, Magdalena Jarząbek, pan Jacek Słowiński.

Nad przebiegiem turnieju czuwało niezależne jury.

Rywalizacja miedzy zespołami była bardzo zacięta , dodatkowo głośno wspierana przez grupy kibiców.

Szarady odbywały się na hali sportowej.

Zwycięzcami turnieju i zdobywcami poszczególnych miejsc zostały szkoły:

I miejsce – Gimnazjum Ostrowite

II miejsce – Gimnazjum Zagórów

III miejsce- Gimnazjum Powidz

Na zwycięzców i wszystkich uczestników czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców przy GKJ w Zagórowie.

 


Projekt z chemii

 

Temat:

 

 

„W jaki sposób zidentyfikować tlen, wodór, azot i dwutlenek węgla?”

 

W projekcie wzięły udział uczennice z klasy I d:

 

Natalia Matuszewska

 

Wiktoria Radniecka

 

Wiktoria Wątroba

 

Marta Zawal

 

1.Wykrywanie tlenu

 

Do probówki wsypałyśmy nadmanganian potasu, następnie szczelnie ją zamknęłyśmy. Probówkę ogrzaliśmy, po chwili wydobywał się z niej tlen, który zebrałyśmy spod wody. Przyłożyłyśmy do niego rozżarzone łuczywo, zapaliło się. Świadczy to o tym, że tlen podtrzymuje spalanie.

 

2. Wykrywanie wodoru

 

Do probówki wsypałyśmy rozdrobniony magnez i dolałyśmy kwas siarkowy. Przez rurkę wydzielił się wodór. Gdy probówka zapełniła się gazem, podłożyłyśmy pod nią zapalone łuczywo. Wodór jest bardzo wybuchowym gazem, więc jego cząsteczki zareagowały na ciepło.

 

3. Wykrywanie tlenku węgla

 

Do wody wapiennej za pomocą pipety wdmuchałyśmy powietrze z płuc. Woda zmętniałą pod wpływem dwutlenku węgla, stała się biała. Jest to reakcja charakterystyczna, która pozwala na jego wykrycie.

 

4. Wykrywanie azotu

 

Zapaloną świeczkę przykryłyśmy cylindrem miarowym z wodą, po krótkiej chwili tlen wypalił się, a w słoiku został azot, który nie podtrzymuje spalania i jest mało reaktywny. Świeczka zgasła co świadczy o obecności azotu.

 

 

 

Uczniowie naszej klasy z ciekawością i zainteresowaniem obserwowali przebieg doświadczeń wiele korzystając z przedstawionej im wiedzy.

 

 

 


Prof. zw. dr hab. Zygmunt Wiatrowski

 

Honorowy Obywatel Zagórowa w murach naszej szkoły

 

 

 

 

8 kwietnia 2014 gościliśmy w naszej szkole Honorowego Obywatela Zagórowa Pana profesora Zygmunta Wiatrowskiego – Człowieka wyjątkowego, bezgranicznie oddanego pracy nauczycielskiej i naukowo – dydaktycznej, którego osiągnięcia zyskały uznanie w Polsce i na świecie.Uroczystość rozpoczęły koleżanki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich. Szacownego Gościa powitała również Przewodnicząca Rady Miejskiej Zagórowa Pani Romualda Matusiak. Pani Dyrektor Anna Eicke wręczyła Panu Profesorowi, w naszym imieniu, medal z wizerunkiem patronki Gimnazjum, który został wybity z okazji nadania szkole imienia.Pan Profesor przekazał na ręce Dyrektorów obu szkół Księgę pamiątkową wydaną z okazji 60-lecia jego pracy nauczycielskiej i 40-lecia pracy naukowo – dydaktycznej oraz wydanie albumowe Polska – atlas geograficzny a następnie wygłosił krótki wykład poświęcony refleksji nad stanem współczesnej edukacji.Na zakończenie spotkania uczniowie Gimnazjum im. Królowej Jadwigi i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wykonali dla Pana Profesora kilka utworów muzycznych.
Spotkanie z Panem Profesorem było dla nas dużym przeżyciem i wyjątkowym doświadczeniem.


UWAGA UCZNIOWIE KLAS III

SKRÓCONY PORADNIK KANDYDATA

FILM PROMOCYJNY


21 marca gościliśmy w naszej szkole młodszych kolegów z Salezjańskiej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Dobieszczyźnie. Dzieci przybyły do nas pod opieką siostry Anny, która jest dyrektorem placówki. Przesympatycznych gości przywitała w murach naszej szkoły oraz obdarowała słodkim upominkiem pani dyrektor Anna Eicke. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas, którzy z dużym zaangażowaniem przygotowywali się do wizyty. Czas upłynął na zabawach i konkursach, w czasie których wszyscy się dobrze bawili. Najwięcej śmiechu przyniosła jednak zabawa "Pif paf", w której nasi młodsi koledzy byli bezkonkurencyjni. Nie zabrakło również czasu na rozmowy i bliższe poznanie. Mamy nadzieję, że nasze spotkania będą kontynuowane. Jeszcze przed świętami Wielkiej Nocy to my wybieramy się odwiedzić naszych kolegów z Dobieszczyzny.


21 marca - Światowy Dzień Poezji.

Światowy Dzień Poezji został ustanowiony przez UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) w 1999 roku. Jego ideą jest promocja pisania, czytania, publikowania i nauczania poezji.

 

Z tej okazji, w tym dniu Samorząd Uczniowski Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie wraz z opiekunką Anetą Borowską zorganizował spotkanie uczniów i nauczycieli poświęcone upowszechnianiu i popularyzacji poezji.
Marta Kruszyna (3b), Weronika Cieślewicz (3b), Natalia Karaszewska (3d) i  Patryk Przespolewski (3a) przypomnieli życiorys oraz najważniejsze wydarzenia z życia polskiej noblistki – Wisławy Szymborskiej. Martyna Wilczewska (1c), Ewelina Antkowiak (3b), Wiktoria Radniecka (1d) i Dagmara Zamiatała (2b) pięknie recytowały wiersze autorstwa poetki i eseistki, między innymi: „Krótkie życie naszych przodków”, „Nienawiść”, „Są tacy którzy”, „Nic dwa razy”,…

Wydaje się że rola poezji we współczesnym skomputeryzowanym świecie nie jest wielka, a jednak  ludzie czytają wiersze. Można więc powiedzieć że rola poety i poezji dla wielu jest ciągle duża. Kochajmy więc poetów!

 

Samorząd Uczniowski


Obchody Pierwszego Dnia Wiosny

WIOSNA

Niebo błękitne z jedwabiu utkane
I gałąź śliwy w kwiaty otulona -
Takie to proste, takie dobrze znane,
A bywam takich widoków stęskniona.

Podmuchy wiatru unoszą zapachy,
Słońce przemyka po każdej kałuży,
Domy wpuszczają śpiew ptaków pod dachy
Rozświergotanych po wiosennej burzy.

A to dopiero jest wiosny początek -
Wkrótce wybuchnie mocą swej młodości.
Rozbłyśnie świata najmniejszy zakątek
Potęgą życia i wiecznej miłości.
/A. Zajączkowska/

Recytacją wiersza pt: „Wiosna” członkowie Samorządu Uczniowskiego rozpoczęli coroczne obchody Pierwszego Dnia Wiosny.  W hali widowiskowo – sportowej pojawili się uczniowie szkoły przebrani za różne postacie z bajek, filmu… Nie zabrakło policjantów, kowbojów, smerfów, plażowiczów, biedronek, pszczółek…

Marta Kruszyna (3b), Weronika Cieślewicz (3c) i Patryk Przespolewski (3a) wcielili się w role konferansjerów . Na początek przedstawili kilka ciekawostek na temat astrologicznej i klimatycznej wiosny, a następnie przeprowadzili Mini Playback Show. Każda klasa zaprezentowała własną  interpretację  „na wesoło”  wybranego przez siebie,  znanego utworu muzycznego. Musimy przyznać, że niektóre wykonania były lepsze od oryginałów.  A oto lista piosenek:

Klasa 1 a – „Bałkanica”,

Klasa 1b – „My Słowianie”,

Klasa 1c – „Szalona ruda”,

Klasa 1d – „Nie ma mocnych na Mariolę”

Klasa 2 a – „Smerfy”,

Klasa 2b – „Idę na plażę”,

Klasa 2c – „Szalona ruda”,

Klasa 2d – „Plastikowa biedronka”,

Klasa 3a – „Suknie kolorowe”,

Klasa 3c – „Ymca”

Klasa 3 d – mix utworów.

Poziom wykonań był bardzo wysoki, dlatego też pani dyrektor Anna Eicke nagrodziła wszystkich uczniów słodyczami.

Dużą atrakcją, w przerwach między kolejnymi prezentacjami klas była nauka tańca. A  nauczycielami – choreografami byli: Patryk Adamczewski (3c), Patryk Przespolewski (3a), Marta Kruszyna (3b), Weronika Cieślewicz (3c), Marta Zawal (1d) . Chyba nie było na sali osoby, która nie włączyłaby się do zabawy. Uczniowie oraz nauczyciele z dyrekcją na czele poradzili sobie z trudnymi krokami i figurami, a tym samym udowodnili, że potrafią się znakomicie bawić.

Samorząd Uczniowski dziękuje całej społeczności szkolnej za wspaniałą atmosferę i pamiętajcie „my czekaliśmy na wiosnę, a teraz wiosna czeka na nas!”.

Samorząd Uczniowski


SZLAKAMI HISTORII NASZEGO REGIONU

 

W dniu 11 marca 2014 roku uczniowie klas drugich uczestniczyli w wycieczce, której celem było obejrzenie najnowszej ekranizacji lektury szkolnej Kamienie na szaniec i poszerzenie wiedzy o historii i kulturze naszego regionu.Pierwszym punktem wyjazdu było kino Helios, gdzie mogliśmy zobaczyć historię trzech warszawskich maturzystów (Rudego, Zośki i Alka), którym przyszło rozpoczynać dorosłe życie w okupowanej stolicy. Film zrobił na nas duże wrażenie (szczególnie poruszające były sceny prowadzenia przesłuchań). Z pewnością różni się on od znanego nam obrazu Akcja pod Arsenałem, który oglądaliśmy podczas lekcji języka polskiego.Następnie odwiedziliśmy Muzeum Okręgowe w Koninie. Mieliśmy okazję zwiedzić zamek z XV wieku, szlachecki dworek sprzed dwustu lat oraz spichlerz i skansen maszyn górniczych. Mogliśmy podziwiać obiekty z zakresu historii, rzemiosła artystycznego, techniki, numizmatyki, archeologii, sztuki oraz etnografii. Szczególną uwagę zwróciliśmy na salę poświęconą historii, tradycji i kulturze Żydów zamieszkujących w naszym regionie.
Kontynuację tej historii poznaliśmy w Muzeum byłego Obozu Zagłady w Chełmnie nad Nerem. Przewodnik zapoznał nas z zasadami funkcjonowania miejsca, w którym dokonywano eksterminacji Żydów. Oglądaliśmy krótki film dokumentalny z udziałem jednego z więźniów tego obozu, naocznego świadka wydarzeń, któremu udało się przeżyć. Na koniec odwiedziliśmy las, gdzie stoi pomnik upamiętniający ofiary obozu w Chełmnie.

 

Wycieczka była doskonałą lekcją, bliskim spotkaniem z historią, którą do tej pory znaliśmy jedynie z książek i filmów.

 

Weronika Wiatrowska II d

 


Konkurs wyłonił mistrza!

W Dniu Języka Polskiego został ogłoszony konkurs ortograficzny "Gżegżółka" adresowany do uczniów klas pierwszych. Składał się z trzech etapów o wzrastającym stopniu trudności. W pierwszym etapie polegającym na uzupełnianiu luk w tekście wzięli udział wszyscy chętni uczniowie klas pierwszych- 48 osób. Do etapu drugiego zakwalifikowało się 21 uczniów. Zadaniem gimnazjalistów było uzupełnienie luk w tekście sprawdzającym umiejętność stosowanie wybranych zasad ortograficznych. Kwalifikację do trzeciego etapu uzyskało 7 gimnazjalistów: Paweł Machnikowski, kl.Ia, Justyna Pęcherzewska, kl.Ib, Martyna Witkowska, kl.Ib, Adrian Graczyk, kl.Ib, Michał Ławniczak, kl.Ib, Klaudia Grzeszczak, kl.Ic, Martna Wilczewska, kl.Ic. W ostatnim etapie pisali oni tekst dyktowany przez nauczycielkę, który wyłonił Mistrza Ortografii Klas Pierwszych. Został nim Adrian Graczyk, uczeń klasy Ib. Konkurs zorganizowała i przeprowadziła Maria Chojnacka


„Noc Biologów” Grupa I

Dnia 10.01.2014r. na uniwersytecie im. Adama Mickiewicza odbyła się "Noc Biologów" w której uczniowie naszej szkoły.

Grupa pod opieka pani Zdrojowej brała udział w ciekawych zajęciach pt. "Biologia molekularna od kuchni", mogliśmy  wyizolować DNA i poznać możliwości ciekłego azotu i suchego lodu. Na wystawie "Wypada poznać owada" obejrzeliśmy żywe i martwe okazy bezkręgowców z całego świata i usłyszeliśmy wiele informacji na ich temat. Wysłuchaliśmy również "Wyznań modliszki" i wiemy już dlaczego modliszki zabijają swoich partnerów. Ponadto  w zajęciach "Drzewo i Julia", poznaliśmy budowę kwiatu, pyłku oraz innych elementów roślin. Z  bliska zobaczyliśmy ślady biologiczne, jakie można znaleźć na przykładowym miejscu zbrodni w warsztatach "CSI - kryminalne zagadki Wydziału Biologii" a ostatnie warsztaty pozwoliły nam odpowiedzieć na pytanie "Skąd zimą biorą się kwiaty w kwiaciarni?" oraz jak założyć hodowlę rośliny z własnej kultury in vitro.


„Noc Biologów” Grupa II

 

10 stycznia 2014r. wybraliśmy się na „Noc biologów” organizowaną przez Wydział Biologii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Pod opieką p. Magdaleny Jarząbek wzięliśmy udział w kilku warsztatach przybliżających nam wiedzę z różnych dziedzin biologii. Pierwsze zajęcia ”Skąd zimą biorą się kwiaty w kwiaciarni?” dotyczyły rozmnażania roślin za pomocą metody in vitro. Każdy uczestnik warsztatów mógł zaszczepić własną roślinę, którą następnie mógł zabrać ze sobą i próbować wyhodować w domu. Na kolejnych zajęciach „Drzewo i Julia – historia miłości ze świata roślin” poznaliśmy wiele ciekawostek o budowie kwiatów, owoców. Wiemy, jak pszczoły potrafią rozpoznać z pewnej odległości kwiaty z nektarem. Przydała nam się również krótka powtórka z narządów zmysłów. Dlatego na zajęciach „Nasze zmysły” bardzo aktywnie uczestniczyliśmy w przygotowanych doświadczeniach, w których rozpoznawaliśmy różne smaki, zapachy. Przy pomocy zmysłu dotyku próbowaliśmy odczytywać zapisane słowa. Na zakończenie odbył się quiz z nagrodami. Ostatnie warsztaty „Czego nie widać? – czyli z teriologiami na tropie” dotyczyły rozpoznawania tropów wybranych gatunków ssaków. Po krótkiej prezentacji sami wcieliliśmy się w teriologów. Naszym zadaniem było dopasować tropy różnych ssaków do określonych gatunków.

 

‘’Noc Biologów’’ Grupa III

Dnia 10.01.2014r.udaliśmy się do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Celem naszej wycieczki było, lepsze poznanie tajemnic, jakie skrywa przed nami biologia. Uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na zespoły. Moja grupa składała się z uczniów klasy 3a . W jej skład wchodzili następujący uczniowie: Patryk Przespolewski,Eryk Peć,Adam Kowalewski,Krzysztof Szadkowski,Bartosz Choinacki,Magdalena Bodzianowska,Martyna Czajka,Karolina Kaczmarek,Marta Woźniak,Daria Rogowicz. Naszym opiekunem była pani mgr.Maria Bartczak. Uczestniczyliśmy w kilku wykładach i zajęciach. Na każdym kroku czekały na nas niezwykłe atrakcje.
Pierwsze zajęcia zaczęły się tuż, po naszym przybyciu na Uniwersytet. Na początku wzięliśmy udział w zajęciach noszących tytuł ‘’Biologia w kryminalistyce’’. Po wejściu na salę musieliśmy uważać na ślady zbrodni, założyć rękawiczki i zbierać dowody przestępstwa do specjalnie przygotowanych woreczków, próbówek, oraz wymazów. Wiele śladów dostrzec można było dopiero po dokładnych oględzinach. Znaleźliśmy liczne ślady szminki, krew, ślady butów, i odzież przestępcy. Zebrane dowody badaliśmy i poddawaliśmy analizom chemicznym oraz innym metodom biologicznym. Prowadzący pokazali nam, w jaki sposób można zobaczyć odciski palców. Sposób okazał się bardzo prosty! Wystarczyło dotykany przedmiot posypać specjalną, proszkowaną substancją, albo po prostu mąką. Pod mikroskopem oglądaliśmy pyłki roślin, które również mogą być dowodem w sprawie.

Na kolejnych zajęciach wyodrębnialiśmy kwas deoksyrybonukleinowy[DNA] z owocu kiwi. Najpierw miksowaliśmy owoc, przelewaliśmy otrzymaną substancję do zlewek i mieszaliśmy ją ze stężonym alkoholem. Potem przy pomocy pipetki mieszaliśmy powstały roztwór i wyodrębnialiśmy z niego DNA. Następnym punktem zajęć było przybliżenie nam właściwości i zastosowanie ‘’suchego lodu’’. Studenci przynieśli lód i polali go wodą. Zachodząca reakcja była bardzo atrakcyjna. Na konie zamrażaliśmy owoce i kwiaty w suchym lodzie. Po zamrożeniu, chętne osoby mogły wziąć zamrożone rzeczy i roztrzaskać je.
Trzecie zajęcia nosiły tytuł ‘’Skąd zimą w kwiaciarni biorą się kwiaty’’. To były zajęcia praktyczne. Tworzyliśmy rośliny ‘’in vitro’’. W specjalnych komorach wycinaliśmy kawałki roślin. Umieszczaliśmy je w specjalnej strukturze, imitującej glebę. Potem zamykaliśmy je i oznaczyliśmy. Przygotowane rośliny mogliśmy zabrać do domu. Przedstawiono nam również na mikroskopach. Zobaczyliśmy różne wychodowane rośliny: pelargonie i tytoń szlachetny. Przedostatnie zajęcia nazywały się ‘’Echolokacja’’. Był to wykład o polskich nietoperzach. Przedstawiono nam ich charakterystykę, zwyczaje żywieniowe i mieszkalne oraz sposób w jakim  się porozumiewają-‘’echolokację’’. Na koniec uczestniczyliśmy w najciekawszych zajęciach - ‘’Pracownia Wiedźmy i alchemika’’. Na tych zajęciach mieliśmy poznać domowe specyfiki. Prowadzący przebrani byli za dziwne postacie. Na początku przedstawiono nam prezentację multimedialną na temat roślin występujących w Polsce, z których można uzyskać domowe lekarstwa. Oglądanie prezentacji przerywane było prezentowaniem roślin i ich nasion. Każdy mógł ich spróbować. Każdy z osobna dostał kartkę z przepisami na domowe specyfiki.
Widzieliśmy także wystawę z żywymi okazami różnych małych zwierząt. Niektóre mogliśmy wziąć na ręce; nie wszyscy jednak byli na tyle odważni. Największą ciekawość wzbudził wielki, zielony, piękny kameleon.
Warto jechać na taką wycieczkę. Nie dość że jest to niesamowita frajda, to jeszcze możemy się wiele nauczyć. Za rok też jedziemy ;)

Patryk Przespolewski kl.3a

 


Spotkanie świąteczne

 

20 grudnia 2013 roku to dzień, w którym od samego rana panowała magiczna, świąteczna atmosfera. Uczniowie wraz z wychowawcami zorganizowali uroczystości z  opłatkiem, prezentami, tradycyjnymi potrawami, kolędowaniem i składaniem życzeń…

O godzinie 10:00 Samorząd Uczniowski wraz z opiekunką Anetą Borowską zaprosił społeczność szkolną do obejrzenia: „Jasełek na wesoło”. W przedstawieniu udział wzięli: Szymon Murawski (1a) – murarz, Michał Ławniczak (1b) – zaspany diabeł, Adrian Graczyk (1b) – taksówkarz, Martyna Wilczewska (1c) – dziecko, Wiktoria Radniecka (1d) – anioł, Natalia Słowińska (2a) – anioł, Filip Woźny (2a) – policjant, Dagmara Zamiatała (2b) – lekarz, Łukasz Suchorski (2d) – wójt, Patryk Przespolewski (3a) – diabeł, Marta Woźniak (3a) – dziecko, Ewelina Antkowiak (3b) – nauczycielka, Marta Kruszyna (3b) – diabeł bez rogów, Natalia Zywert (3a) – Maria, Patryk Adamczewski (3c) – Józef, Wiktoria Pijacka (3c) – diabełka, Weronika Cieślewicz (3c) – Lucyfer.

Uroczystość uświetniły występy zespołów muzycznych: zespół pana Daniela Słowińskiego w składzie:  Malwina Chojnowska, Natalia Słowińska, Joanna Słowińska, Izabella Woldańska, zespół pana Jacka Słowińskiego w składzie: Wiktoria Pijacka, Aleksander Andrzejewski, Patryk Adamczewski, Jan Nowakowski, Marek Zaręba, Kamil Wolniewicz, Zespół GITAROWO - MANDOLINOWY oraz chór szkolny prowadzony przez panią Monikę Nowaczyk

Nie zabrakło wspólnego kolędowania oraz słodkich upominków.

 

Samorząd Uczniowski

 

Przegląd Kolęd i Pastorałek

Zgodnie z tradycją gimnazjum Samorząd Uczniowski zorganizował w dniu 20 grudnia 2013 Przegląd Kolęd i Pastorałek. Do przeglądu mogła zgłosić się cała klasa, przedstawiciele klas albo osoby, które chciały się zaprezentować indywidualnie.

A oto lista wykonawców:

- klasa IIIa  - „We wish you a merry christmas”,
- Eryk Chojnacki, Tomasza Janiak, Mateusz  Musiałowski oraz Mateusz Andrzejak z klasy IId - „Wśród nocnej ciszy”,
- Adrian Tulikowski z klasy Ic - „Święty czas”,
- Wiktoria Pijacka, Aleksander Andrzejewski, Patryk Adamczewski oraz Marek Zaremba z klasy IIIc - „Triumfy Króla niebieskiego”, „All I want for Christmas Is You”,

- Ola Szewczyk z klasy IIb - “Pada śnieg”,

- klasa Id – „Jest taki dzień”,

- klasa IIIb - ”Dziś w Stajence” ,

- klasa IIa - Wśród nocnej ciszy” ,

- klasę IIc - „We wish you a merry christmas”,

- klasę IIId - „Gore gwiazda Jezusowi” ,

- klasa Ia - „Przybierzeli do Betlejem pasterze”,
- klasa Ib  -  „Wśród nocnej ciszy” .

- Malwina Chojnowska – „Jest taki dzień”.

Dziękujemy wszystkim wykonawcom. Był to czas przepełniony pewnego rodzaju magią, która powstała dzięki waszym talentom. Dziękujemy.

 

Uroczystość prowadziły Natalia Słowińska (2a) oraz Weronika Cieślewicz (3c).

 

Wyniki Konkursów Świątecznych

Konkurs na najładniejszą choinkę

Miejsce I – klasa I C

Miejsce II –klasa II D

Miejsce III – klasa I B.

Konkurs na najpiękniejszą dekorację okien w salach lekcyjnych:

Wyróżnienie – sala nr 10 (klasa I a oraz klasa III b).

Gratulujemy i dziękujemy. Dzięki pracy wszystkich uczniów szkoła wygląda pięknie.


Mikołajki

 

Zgodnie z tradycją 06 grudnia 2013 roku do zagórowskiego gimnazjum przybył Mikołaj wraz ze swoją świtą – Śnieżynkami, aby obdarować „grzeczną” młodzież i nauczycieli słodkimi upominkami.W rolę Mikołaja wcielił się Kacper Nowaczyk z klasy 2a, a pomagały Śnieżynki – Martyna Czajka z klasy 3a oraz Kinga Bartczak z klasy 2c. Nasz gość opuszczając budynek szkoły obiecał, że w przyszłym roku na pewno nas odwiedzi.

Samorząd Uczniowski

 

 

Świąteczne konkursy

 

Samorząd Uczniowski zaproponował uczniom szkoły udział w konkursach związanych ze świętami Bożego Narodzenia:

Konkurs na najpiękniejszą choinkę.
Konkurs na najładniej udekorowane okna w salach lekcyjnych.

Komisja w składzie: Anna Eicke, Monika Nowaczyk, Barbara Kasznia oraz Aneta Borowska oceniła w dniu 06 grudnia 2013 efekty pracy każdej klasy. Wyniki konkursów zostaną ogłoszone podczas spotkania świątecznego społeczności gimnazjum w dniu 20 grudnia 2013.
Dzisiaj możemy zdradzić, że szkoła wygląda pięknie.

Samorząd Uczniowski


„Bo człowiek bez pasji nudzi swoją duszę…”


Zachęcamy do podziwiania talentu Klaudii Matuszak i Michała Leśniewicza z klasy I a. Prace uczniów znajdują się  w gablocie na pierwszym piętrze naszego gimnazjum.

Zapraszamy!


Światowy Dzień AIDS


2 grudnia nasze gimnazjum obchodziło Światowy Dzień AIDS. W ramach poznawania i propagowania zagadnień związanych z drogami przenoszenia wirusa, różnic pomiędzy HIV i AIDS trzynaścioro uczniów z klas drugich brało udział w projekcie edukacyjnym pt. " Co warto wiedzieć na temat AIDS" Przeprowadzili oni sondaż, w którym wzięło udział po pięcioro uczniów z każdej klasy, czyli łącznie 60 uczniów,by zdiagnozować poziom wiedzy o problemie.
Efektem ich pracy była audycja radiowa dla młodzieży gimnazjalnej, gazetka o wirusie HIV i chorobie AIDS.
Tego dnia uczniowie realizujący projekt przypięli koleżankom i kolegom, nauczycielom i pracownikom szkoły czerwoną kokardkę symbol solidarności z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS.


ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

 

Akcję szkolną na temat Światowego Dnia Rzucania Palenia przygotowało szkolne koło PCK z klasy 1c. Uczniowie  zredagowali gazetkę o szkodliwości  palenia  papierosów i ich wpływie na organizm człowieka.   Była  ona prezentowana na szkolnym holu i każdy  gimnazjalista miał możliwość zapoznać się ze zdrowotnymi skutkami palenia. Dodatkowo w dniu 21 listopada po krótkiej audycji radiowej każdy uczeń, nauczyciel i pracownik szkoły został ozdobiony nalepką z symbolem  akcji (tj przekreślonym papierosem). 

Wycieczka do Gniezna

21 listopada uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce do Gniezna. Zwiedzili Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz obejrzeli w każdej z trzech sal film 3D  będący komentarzem   do ekspozycji.  Potem udali się do gotyckiego kościoła katedralnego na Wzgórzu Lecha, by poznać jego historię. Młodzież  obejrzała też Drzwi Gnieźnieńskie.

Ostatnim punktem programu był spektakl pt. "Zemsta" w Teatrze  im. Aleksandra Fredry.

 


IX Regionalny Festiwal Piosenki Anglojęzycznej

,, English Singing- HEAL THE WORLD”

W dniu 20.11.2013r. w Miejskim Domu Kultury w Słupcy odbyły się eliminacje do  IX Regionalnego Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej „ENGLISH SINGING- HEAL THE WORLD”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Wiktoria Pijacka, Weronika Cieślewicz, Wiktoria Radniecka, które otrzymały nominacje do kolejnego etapu.  Równie dobrze zaprezentowała się uczennica klasy IIa: Malwina Chojnowska reprezentująca Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie. Uczennice wspierała p. Joanna Tomczak-nauczycielka języka angielskiego.

Nominowanym gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu, który odbędzie się w dniu 29.11.2013r.


Nasza Niepodległa

Dla uczczenia 95. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości w szkole odbył się uroczysty apel. Montaż słowno- muzyczny przypominał historię walk Polaków o przywrócenie wolności, bo "Myśląc o przyszłości narodu, trzeba się oprzeć o jego groby".

W przygotowanie uroczystości zaangażowali się uczniowie klasy IIIc: Lila Ławniczak, Wiktoria Pijacka, Magdalena Witkowska, Natalia Zywert, Wojciech Drzewiecki, Sławomir Zywert. Oprawę muzyczną przygotował Filip Zdrojowy- klasa IIId oraz szkolny chór i jego solistki: Malwina Chojnowska i Aleksandra Szewczyk. Gimnazjalistów wspierały nauczycielki: Maria Chojnacka, Monika Nowaczyk (program artystyczny), Katarzyna Michalak, Jolanta Kuszka (dekoracja).


GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

11 listopada świętowano w naszej gminie 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

W tym dniu o godzinie 10.00 odprawiona została uroczysta Msza w intencji Ojczyzny.
Po niej delegacje władz Samorządowych na czele z Przewodniczącą Rady Miejskiej Zagórowa Panią Romualdą Matusiak i Burmistrzem Gminy Panem Wiesławem Radnieckim złożyły wiązanki w miejscach pamięci narodowej.

W uroczystym pochodzie wziął udział poczet sztandarowy Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie w składzie: Weronika Wiatrowska, Klaudia Panienkowska, Piotr Łajdecki i Jakub Kulterman.

Dyrekcja Szkoły

dziękuje wszystkim uczniom i pracownikom,

którzy uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości

 


Ślubowanie klas I

14 października 2013r. odbyło się ślubowanie i otrzęsiny klas pierwszych. Reprezentantami klas pierwszych do ślubowania na sztandar, pasowanymi przez panią dyrektor były następujące osoby: -
Lidia Struszczyk - klasa Ia
- Adrian Graczyk-klasa Ib
- Martyna Wilczewska-klasa Ic
- Jan Różański-klasa Id
Natomiast świadkami ślubowania byli:
- pani Anna Eicke
- pani Irena Gizel
- pani Aleksandra Marszewska
- wychowawcy klas I: pani Katarzyna Pawlak, pani Jolanta Kuszka, pani Katarzyna Michalak,
pan Karol Janowski

Wychowawcy klas wręczyli uczniom pamiątkowe dyplomy. Rodzice pierwszoklasistów podarowali wychowawcom, pani dyrektor i pani wicedyrektor kwiaty. Otrzęsiny nosiły tytuł: "Powitanie kotów". Głównymi prowadzącymi byli: Marta Kruszyna (klasa IIIb), Patryk Przespolewski (klasa IIIa) i Weronika Cieślewicz (klasa IIIc). Każda klasa I zaprezentowała skecz o kocie oraz zaśpiewała piosenkę o sobie i szkole. Następnie, dla uczniów odbyły się następujące konkurencje: -śpiew piosenki "Wlazł kotek na płotek", konkurs "kto potrafi dłużej miałczeć", "przeistoczenie w kota" (przebranie się za kota), taniec (najbardziej ekstrawagancki) "łapanie myszy" A dla wychowawców przygotowano trochę inne konkursy: -tapirowanie kocich włosów -rysowanie portretów przewodniczących swoich klas- z zakrytymi oczami. Po części oficjalnej i ]otrzęsinach był poczęstunek, później dyskoteka. Ten dzień był dla wszystkich wyjątkowym wydarzeniem.


Wycieczka zawodoznawcza do zakładu „Blastrac”

2 października 2013 roku klasa II b wraz z wychowawczynią panią Agnieszką Ławniczak oraz z panią Barbarą Kasznią wybrała się na wycieczkę zawodoznawczą do zakładu „Blastrac”  w Golinie .

Po zakładzie oprowadzali nas pan Adam Kasznia i pan Damian Pudelski,  którzy dokładnie omówili krok po kroku zasady działalności firmy , a także pokazali co takiego produkuje  się w tej firmie. Mogliśmy zobaczyć jak pracuje np. robot, odwiedzić dział projektowy, lakiernię czy spawalnię. Po zwiedzeniu wszystkich zakamarków tej holenderskiej firmy ,zostaliśmy zaproszeni na pyszne ciastka i herbatę. W Sali konferencyjnej ,gdzie odbyła się prezentacja produktów firmy Blastrac ,odwiedził nas  prezes firmy pan Jacek Wiczyński. Otrzymaliśmy pamiątkowe gadżety: długopisy , breloczki oraz segregatory z ulotkami i  folderami firmy.

Dodatkowo odwiedziliśmy pałac w Witaszycach , a także znajdujące się tam muzea: Muzeum Napoleońskie i Muzeum Star Wars. Po pałacu  i muzeach oprowadzał  nas sam właściciel pan Tomasz Klauza.

Główną atrakcją okazała się nietypowa przejażdżka czołgiem………….

Chcielibyśmy podziękować państwu Sylwii i Adamowi Kasznia ,za pomoc  w zorganizowaniu tej wspaniałej wycieczki !!!!!


„Noc Naukowców’’

W dniu 27 września uczniowie naszego gimnazjum wyjechali na „Noc Naukowców’’ odwiedzając Politechnikę Poznańską z panią Iwoną  Kałużną -Wilczyńską, Uniwersytet Przyrodniczy z panią Joanną Tomczak  i dwa wydziały Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza: Collegium Biologicum z panią Magdaleną Jarząbek  oraz Collegium Chemicum z panią Małgorzatą Zdrojową .Eksperymenty chemiczne i wszelkie doświadczenia  to naprawdę ogrom emocji i bardzo interesujące zjawiska w świecie nauki. W Collegium Chemicum uczestniczyliśmy w zajęciach na których dowiedzieliśmy się czy na słońcu jest woda?Poznaliśmy skład  perfum czyli „Perfumeria ósmą dziedziną sztuki” - omówione zostały  zasady tworzenia perfum i metody ekstrakcji substancji zapachowych.
Dalej wysłuchaliśmy wykładu „ Lekarz chemikiem , chemik lekarzem” – czyli nierozerwalne związki między dwiema dziedzinami nauki oraz „Chemia smrodu” - wykład z pokazem i „degustacją” ….hahahaha… smrodu i najpaskudniej woniejących związków chemicznych. m. in. syntetycznej wydzieliny skunksa. Braliśmy także udział w  warsztatach dotyczących fenomenu chiralności związków chemicznych oraz „Labiryncie piękności”, gdzie mieliśmy możliwość własnoręcznego przygotowania wybranych preparatów kosmetycznych, takich jak: krem do rąk, puder do twarzy, błyszczyk do ust czy balsam do ciała. Ponadto podziwialiśmy tęczowe płomienie – czyli jak barwią płomień kationy niektórych metali oraz zastanawialiśmy się niby nad prostym pytaniem: czy zieleń jest zielona? i co odpowiada za barwę roślin a w trakcie pokazu zobaczyliśmy rozdział chromatograficzny barwników zawartych w liściach szpinaku.
Wieczorem uczestniczyliśmy w pokazie na dziedzińcu Collegium Chemicum pt: „Noc eksperymentów: chemia kontra fizyka”

 

Następnie wszyscy zadowoleni, pełni wrażeń i emocji wróciliśmy do Zagórowa.


24 wrzesień 2013

W dniu dzisiejszym do naszego Gimnazjum zawitało Planetarium Nieba

Północnego. Klasy III i klasa IId wzięły udział w seansie „Wszechświat wokół nas”.

Odpowiedzialną za zorganizowanie prezentacji przez Planetarium była p. G. Kramska.


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

 

09 września 2013 o godzinie 8:00 rozpoczęły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. O funkcję przewodniczącego ubiegało się 14 osób. Każdy kandydat przygotował plakat prezentujący pomysły do realizacji w roku szkolnym 2013/2014.

 

Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja w składzie: Martyna Czajka, Marta Woźniak, Karolina Kaczmarek i Magdalena Bodzianowska.

 

Poniżej prezentujemy wyniki wyborów:

 

Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Patryk Przespolewski (3a)

 

Zastępca przewodniczącego – Marta Kruszyna (3b)

 

Skarbnik – Wiktoria  Radniecka (1d)

 

Członkowie: Szymon Murawski (1a), Michał Ławniczak (1b), Martyna Wilczewska (1c), Natalia Słowińska (2a), Dagmara Zamiatała (2b), Nikola Krasucka (2c), Łukasz Suchorski (2d), Ewelina Antkowiak (3b), Patryk Adamczewski (3c), Weronika Cieślewicz (3c), Natalia Karaszewska (3d).

Szczęśliwy numerek

Samorząd Uczniowski wznowił akcję „Szczęśliwy numerek”. Przypominamy, że osoba, która jest zapisana w dzienniku lekcyjnym pod wylosowanym numerem jest zwolniona z pisania niezapowiedzianych kartkówek oraz odpytywania w danym dniu. Każdego dnia o godzinie 7:55 Szymon Murawski (1a) oraz Michał Ławniczak (1b) losują w sekretariacie szkoły jedną liczbę i umieszczają ją w gablocie przy drzwiach wejściowych.  Nie zapomnijcie sprawdzić, kto jutro będzie „szczęściarzem”!

 


POWRÓĆMY JAK ZA DAWNYCH LAT…

 

W odległe lata i miejsca przeniósł uczestników koncertu Polski Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Wilenka, który gościł w naszym Gimnazjum w dniach 6 – 11 września br. w ramach wymiany młodzieży. W repertuarze znalazły się utwory ludowe i popularne. Kierownictwo zespołu opowiedziało zebranym o szkole i specyfice pracy z młodymi artystami. W imieniu Pani Dyrektor Danuty Silienė głos zabrała Pani Danuta Korkus – nauczyciel języka polskiego  i reżyser zespołu. Na koniec krótką historię Wilenki przedstawiła kierownik  – Janina  Łabul.

Za piękne występy podziękowała w imieniu społeczności Gimnazjum Pani Dyrektor Anna Eicke oraz muzycznie szkolny zespół pod kierunkiem Panów Daniela Słowińskiego i Jacka Słowińskiego.

Z naszego zaproszenia na występy skorzystała również młodzież  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie oraz podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego   w Michalinowie Oleśnickim.

 

Dyrekcja Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie składa w tym miejscu serdeczne podziękowania

WSZYSTKIM RODZICOM,

którzy zechcieli przyjąć pod swoją opiekę młodzież z Wilna, otoczyli ją życzliwością i gościnnością.


UROCZYSTE   ROZPOCZĘCIE ROKU  SZKOLNEGO 2013/2014

Nowy rok w nowej szkole

2 września po raz pierwszy rozpoczęliśmy rok szkolny w nowym budynku gimnazjum. Zgromadzeni uczniowie, nauczyciele i rodzice zostali powitani przez panią dyrektor Annę Eicke. Zapoznała z planami na najbliższy rok nauki i życzyła, by był on owocny, przyjemny i bezpieczny. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć koleżanki, która zmarła w wakacje. Uczniowie klasy IIIa przedstawili program artystyczny poświęcony wybuchowi II wojny światowej. W czasie uroczystości w centrum uwagi pozostawali pierwszoklasiści, którzy otrzymali legitymacje szkolne, a następnie- podobnie jak starsi koledzy- spotkali się w salach lekcyjnych z wychowawcami.