Aktualności


Kolonia dzieci i młodzieży do Murzasichle/Zakopane
w dniach 16-26.08.2016 roku

 

16 sierpnia 2016 roku dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie o godzinie 7.00 rozpoczęła 11 dniową kolonię w góry do Murzasichle/Zakopanego. W połowie drogi do Zakopanego zwiedziliśmy Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie i zjedliśmy "kurczaczkowy" posiłek w KFC. Podczas pobytu mieliśmy okazję zobaczyć skocznię "Wielką Krokiew" , byliśmy w budynku TOPR-u ( odbyliśmy pogadankę z ratownikiem TOPR-u), zwiedziliśmy Sanktuarium na Krzeptówkach , Drewniany Kościół i cmentarz na Pęksowym Brzyzku (pochowany jest tutaj między innymi  Kornel Makuszyński); robiliśmy piesze wycieczki do Poronina, Małego Cichego i wokół Murzasichla. Oprócz tego kąpaliśmy się w basenach termalnych  w Szaflarach, wykonaliśmy piesze górskie wycieczki na Butorowy Wierch i na Rusinową Polanę ( znajduje się tutaj Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr otoczone górami, w którym to sanktuarium uczestniczyliśmy we mszy świętej). Dużą atrakcją dla dzieci był także przejazd kolejką szynową z Gubałówki.

 

Podczas pobytu mieliśmy zagwarantowane: śniadania i kolacje ( stół szwedzki), obiady i podwieczorki, zimne i gorące napoje przez całą dobę. W ośrodku do naszej dyspozycji było: podgrzewany basen, sauna, jackuzzi, bilard, stół do tenisa stołowego, piłkarzyki duża świetlica, domek grillowy, boiska do piłki nożnej, siatkowej i koszykowej. Młodzież była zakwaterowana w pokojach dwuosobowych z łazienkami, telewizorami i dostępem do WiFi. Podczas pobytu tworzyliśmy: loga i totemy naszej kolonii, hymn kolonijny; bawiliśmy się w kalambury, jeden z dziesięciu, milionerzy; wybieraliśmy najsympatyczniejszą kolonistkę i kolonistę; wykonywaliśmy prace plastyczne na temat "Najpiękniejsze miejsce w Polsce"; tworzyliśmy gawędy, bawiliśmy się w Mini Playback Show. Podczas drogi powrotnej zwiedziliśmy Kraków.

 

 

W imieniu dzieci i wychowawców dziękujemy bardzo Pani Annie Eicke dyrektor Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie za doprowadzenie do zorganizowania kolonii. W imieniu wychowawców dziękuję wszystkim uczestnikom - BYLIŚCIE ŚWIETNI I SUPER. Dziękujemy także naszym wszystkim sponsorom.

 


Dziękując wszystkim

 

Pani Wicedyrektor, Uczniom,  Nauczycielom, Pracownikom administracji i obsługi, Rodzicom - za kolejny rok ciężkiej,  lecz przynoszącej satysfakcję i efekty pracy, życzę szczęśliwych, bezpiecznych, słonecznych wakacji i zasłużonego wypoczynku.

 

Anna Eicke


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/201624 czerwca 2016r. miało miejsce zakończenie roku szkolnego 2015/2016 w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie. O godz. 8:00 w kościele p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zagórowie odbyła się msza święta, a o godz. 9:00 na placu apelowym przed budynkiem gimnazjum miało miejsce zakończenie roku szkolnego uczniów klas pierwszych i drugich. Słowa pożegnania skierowała do gimnazjalistów p. dyrektor Anna Eicke oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. Marzena Kuczmaszewska. Następnie odbyło się wręczenie dyplomów i nagród dla wyróżniających się uczniów. Na zakończenie uczniowie klasy IIc pod kierunkiem wychowawczyni p. Marty Deręgowskiej w krótkich scenkach przedstawili lekcje na wesoło.

O godz. 11:30 w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie odbyło się uroczyste zakończenie 3 - letniej nauki w gimnazjum uczniów klas trzecich, którzy tego dnia odebrali świadectwa z rąk wychowawców: klasa IIIa - p. Katarzyny Pawlak, klasa IIIb - p. Jolanty Kuszki, klasa IIIc - p. Iwony Wilczyńskiej - Kałużnej, klasa IIId - p. Karola Janowskiego. Uroczystość tę zaszczycili swoją obecnością p. Irena Gizel - kierownik ZEAS, p. Marian Parus - przewodniczący Rady Miejskiej, p. Łukasz Parus - dyrektor Domu Kultury w Zagórowie. W imieniu rodziców głos zabrała p. Emilia Bielecka.

W bieżącym roku szkolnym najwyższą średnią ocen na świadectwie - 5,56 uzyskało dwóch uczniów: Adrian Graczyk i Michał Ławniczak, którzy otrzymali stypendium ufundowane przez p. burmistrza Wiesława Radnieckiego.

Uczniowie klasy IIIa i IIIb zaprezentowali się po raz ostatni w przedstawieniu, dziękując dyrekcji, nauczycielom, rodzicom, pracownikom administracji i obsługi za 3 lata nauki w gimnazjum. Przyświecało im motto - słowa słynnej poetki Wisławy Szymborskiej: "Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy..." Z kolei uczniowie klasy IIIc przygotowali prezentację multimedialną, która przypomniała wszystkim zebranym ich pobyt w szkole: uroczystości, wycieczki, ważne wydarzenia z życia szkoły.

Następnie miało miejsce wręczenie nagród i pamiątkowych dyplomów za pracę uczniów w różnych kołach zainteresowań, klubach, za udział w konkursach i olimpiadach.

Wszystkim uczniom naszego gimnazjum życzymy bezpiecznych, wymarzonych, pełnych wrażeń wakacji, a absolwentom dostania się do wybranych przez nich szkół ponadgimnazjalnych oraz radości na każdy dzień życia.


Sprawozdanie ze spotkania w przedszkolu 22.06.2016r.

 

Już o godzinie 9:00 młodzież z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie udała się z wizytą do Przedszkola Samorządowego w Zagórowie. Uczniowie, poprzez gry i zabawę, uczyli dzieci, jak dbać o serce i co robić aby w przyszłości było zdrowe i służyło, jak najdłużej. Gimnazjaliści zaprezentowali jak krąży krew w organiźmie, co to jest duży i mały obieg krwi, wyjaśnili jakiej wielkości jest ludzkie serce i jaki wpływ na serce ma złe odżywianie, mało aktywny tryb życia, a także jaki wpływ na serce ma przebywanie w jednym pomieszczeniu z osobą palącą. Wizyta podsumowywała wszystkie odwiedzin gimnazjalistów w przedszkolu w roku szkolnym 2015/2016.

Dawid Błażejewski IIIc


Śladami Aurelii Jedwabińskiej

 

16 czerwca 2016 roku osiemnaścioro uczniów klasy Ic  wzięło udział w wycieczce do Poznania w zorganizowanej wspólnie z polonistką w ramach projektu „ Śladami Aurelii Jedwabińskiej”. Najpierw udaliśmy się na spacer  trasą pokonywaną przez bohaterkę lektury Małgorzaty Musierowicz „Opium w rosole”.  Z ulicy Norwida- tam mieszkała Aurelka z rodzicami- przeszliśmy ulicą Roosvelta, zatrzymaliśmy się przy kamienicy nr5, gdzie nasz przewodnik, p. Bożena, opowiadała o jej  mieszkańcach  opisanych w lekturze. Quiz potwierdził naszą rozległą wiedzę o  Borejkach i Lewandowskich.  Weszliśmy na schody opery, na których jeden z bohaterów lektury miał niemiłą przygodę; następnie udaliśmy się przed szpital, w którym leczony był prof. Dmuchawiec. Później dotarliśmy do Muzeum Etnograficznego, gdzie wysłuchaliśmy ciekawych opowieści związanych z przedmiotami pochodzącymi z różnych zakątków świata. Z wielkim zaangażowanie wykonywaliśmy zlecone nam zadania. Potem poszliśmy do Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza znajdującego się na Starym Rynku. Dowiedzieliśmy się tam o życiu i twórczości noblisty.  Po posiłku i zakupieniu pamiątek  poszliśmy do Rogalowego Muzeum Poznania, w którym  piekliśmy   rogale, poznawaliśmy historię miasta i gwarę wielkopolską.  W dowód uznania dla naszych talentów kulinarnych otrzymaliśmy Certyfikat Rogalowego Czeladnika. Około godziny szesnastej wyjechaliśmy z Poznania.  Praca nad całym projektem bardzo nam się podobała. Wycieczkę każdy będzie sympatycznie wspominał. Dziękujemy p. Marii Chojnackie za ciekawy pomysł projektu edukacyjnego i naszej wychowawczyni- pani Agnieszce Ławniczak- za wspólny wyjazd.

Uczestnicy projektu


Dzień Filmu Edukacyjnego IC

14 czerwca 2016 roku nasza polonistka p. Maria Chojnacka zorganizowała Klasowy Dzień Filmu Edukacyjnego. Ustaliliśmy plan, według którego realizowaliśmy zajęcia. Następnie w sali lekcyjnej numer 8 rozłożyliśmy koce i obejrzeliśmy film pt. "Zemsta" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Po projekcji wyszliśmy na boisko szkolne. Tam w małych grupach przygotowaliśmy własne scenki na podstawie "Zemsty" Aleksandra Fredry. Następnie omówiliśmy grę aktorów zaangażowanych przez reżysera i wskazaliśmy atuty naszych poczynań aktorskich. Po powrocie do klasy obejrzeliśmy filmy tematyczne: matematyczny pt. "Historia liczby Pi" oraz biologiczny pt. "Było sobie życie". Na zakończenie podsumowaliśmy przebieg nietypowego dnia szkolnego, kosztując pizzę. Bardzo mi się podoba taka forma zajęć. W nietypowy sposób każdy pogłębił swoją wiedzę nie tylko z języka polskiego. Mam nadzieję, że równie atrakcyjnych form nauki będzie jeszcze więcej.

Justyna Witkowska, kl. Ic


Święto Patrona 08.06.2016

 

Na całym świecie istnieją setki tysięcy szkół. Realizują podobny program, stawiają przed sobą podobne cele i starają się sprostać podobnym wymaganiom. Łączy je naprawdę wiele, często drobnych i niezauważalnych spraw. Mimo wszystko, każda z nich jest inna. I nie chodzi tu o różnice kulturowe, warunki pracy, czy możliwości finansowe.

Jest to patron. Osoba, która dokonała czegoś w swoim życiu, wsławiła się dobrem, mądrością lub wielkim wynalazkiem. To właśnie ją nauczyciele stawiają uczniom za wzór, by w swoim życiu pamiętali o tym, co ważne i, by mieli z kogo brać przykład.

Dla nas Kimś takim jest Królowa Jadwiga - monarchini, która w swoim krótkim życiu wsławiła się wieloma czynami. Na pamiątkę kanonizacji w 1997r. Jej wspomnienie przypada na 8 czerwca - i tego dnia obchodzimy w naszym gimnazjum Święto Patrona - jeden z najważniejszych dni w roku szkolnym. I o nim właśnie chcę opowiedzieć.

W środę, z samego rana, zebraliśmy się przed szkołą, by uczestniczyć w mszy św., którą odprawił ks. Adam Czechorowski. Dzień ten był również 30. rocznicą jego mszy prymicyjnej, więc Pani Dyrektor złożyła mu życzenia i w imieniu społeczności uczniowskiej wręczyła bukiet kwiatów.

Następnie przyszła pora na wspomnienie o Królowej Jadwidze. W tym roku miało ono formę przedstawienia teatralnego i zostało przygotowane pod kierunkiem p. Anety Borowskiej i  p. Hanny Kierzek. Wystąpili w nim uczniowie klasy 1a - Andżelika Szeląg jako Królowa Jadwiga, Aleksandra Andrzejewska w roli uczennicy oraz Oliwia Dżumak, Julia Bielecka, Weronika Jaśniewicz i Przemysław Marciniak - paziowie.

Scenka w ciekawy sposób pozwoliła nam rozszerzyć swoją wiedzę o Patronce. Mimo że opowiadała o tematach poważnych, nie zabrakło w niej elementów humorystycznych. Bardzo dobrze ukazane zostały różnice w zachowaniu małej, spontanicznej dziewczynki i poważnej, dostojnej Władczyni. Jednym słowem - było wspaniale.

Kolejnym punktem programu było uczestnictwo uczniów w zajęciach warsztatowych i zwiedzanie wystaw. Na holu mogliśmy obejrzeć eksponaty dotyczące Królowej Jadwigi, zgromadzone przez p. Jolantę Kuszkę i p. Katarzynę Michalak. W bibliotece poznawaliśmy historię naszej szkoły, czytając kroniki.

Na parterze mogliśmy obejrzeć inscenizację II części "Dziadów" Adama Mickiewicza, przygotowaną przez uczniów klasy 1b pod kierunkiem p. Małgorzaty Grabowskiej.

W salach nr 5 i 10 uczestniczyliśmy w warsztatach językowych. Pierwsza część, przygotowana przez uczniów klas 1 - 2 pod opieką p. Marty Deręgowskiej i p. Emilii Komorowskiej, składała się z trzech scenek przedstawionych, rzecz jasna, po angielsku i niemiecku. Następnie mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę o krajach anglojęzycznych podczas quizu. Druga część dotyczyła Hiszpanii. Została przygotowana i poprowadzona przez uczennicę klasy 3a - Natalię Ławniczak, która po hiszpańsku (sic!) przybliżyła nam kulturę tego kraju. Wszyscy jesteśmy pełni podziwu dla jej umiejętności językowych!

W "Salonie Naukowców" obejrzeliśmy pokaz doświadczeń chemicznych, film pt: "Siedem cudów Układu Słonecznego" oraz scenki przybliżające nam postacie słynnych uczonych.

Klasy trzecie, z okazji Roku Henryka Sienkiewicza obejrzały fragment ekranizacji powieści "Quo vadis", a klasy drugie uczestniczyły w konkursach związanych tematycznie z historią Polski.

Na zakończenie wszyscy ponownie zebraliśmy się na placu przed szkołą, gdzie Pani Dyrektor dokonała podsumowania całego święta. Niektórym z nas zostały wręczone dyplomy i nagrody, które zdobyli w ostatnim czasie za udział w różnych konkursach.

Jak widać, dzień ten był dla nas bardzo emocjonujący. Cieszymy się, że możemy kultywować tradycje naszego gimnazjum i przyczynić się do tworzenia historii naszej małej ojczyzny.

Relację tę zakończę cytatem z pierwszego przedstawienia. Jak powiedziała dziewczynka,:

"Właściwie to Wasza Wysokość żyje nadal! Dla nas, dla uczniów tej szkoły. Obiecuję, że nigdy o Waszej Wysokości nie zapomnę".

Nic dodać, nic ująć. Pamiętajmy i my!

Aleksandra Andrzejewska, 1a


„Miłośnicy Książek znów w przedszkolu”

 

Jedną z piosenek znanych przez większość ludzi jest ta zatytułowana „Jedzie pociąg z daleka”. Kto z nas, śpiewając ją we wczesnym dzieciństwie, nie chciał wsiąść w taki pociąg i odjechać w nieznane?

2 czerwca 2016 r. taką okazję mieli członkowie Klubu Miłośników Książek. Z okazji Dnia Dziecka przybyli oni do zagórowskiego przedszkola magicznym pociągiem i zabrali wszystkie dzieci w podróż do magicznego świata wyobraźni.

Oto stacje, na których się zatrzymali: Zaczarowana, Kapturkowo, Łąkowo, Smerfowo, Pantofelek i Krasnalowo. Na każdej z nich czekały na nich różne postacie z bajek, które opowiedziały nam coś o sobie i przedstawiły krótkie scenki ze swojego życia. Na końcu zaprosiły wszystkich do wspólnej zabawy.

Wyraz zachwytu na buziach dzieci uwieczniła na zdjęciach opiekunka Klubu – pani Hanna Kierzek. Na dowód uznania Miłośnicy otrzymali piękny rysunek i usłyszeli chóralną prośbę: „Przyjdźcie jeszcze po wakacjach!”.

Aleksandra Andrzejewska


Debata samorządowa

Z okazji zbliżającego się  Dnia Samorządu Terytorialnego 25 maja 2016 r. W Gimnazjum im. Królowej Jadwigi miała miejsce  druga debata samorządowa młodzieży gimnazjum  z Radnymi Rady Miejskiej Zagórowa. Uczestniczyli w niej Pan Marian Parus – Przewodniczący Rady Miejskiej Zagórowa,  Pan Konrad Przydryga – wiceprzewodniczący , Państwo Nina Madalska, Grzegorz Cieślewicz,  Janusz Wawrzyniak.
Poprzez stawiane pytania uczniowie udowodnili, że interesują się życiem naszej małej ojczyzny i dostrzegają  problemy lokalne. Młodzież dopytywała także o prawa, obowiązki, postawy i drogę kariery zaproszonych Gości. Doceniając starania młodych ludzi, ich dociekliwość, zainteresowanie i zaangażowanie w rozwiązywanie rodzimych problemów, Radni ufundowali nagrodę  dla gimnazjalistów  w postaci tabletu,  który przewodniczący Pan Marian Parus wręczył Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego – Martynie Wilczewskiej.  Uczniowie natomiast wręczyli naszym Gościom podziękowania za przybycie, poświęcony im czas i przekazaną wiedzę o pracy samorządowców oraz  symboliczny kwiatek, który wyrażał uznanie i szacunek dla Nich i Ich pracy.

Debatę uświetniły oprawą muzyczną dwa zespoły działające w naszym gimnazjum: „Paranoja” pod opieką p. Daniela Słowińskiego w składzie ; Wiktoria Glapa i Martyna Kuzak - wokalistki zespołu, Paulina Śliwa – gitara basowa, Alicja Matuszak - perkusja i Przemek Pańczak – gitara rytmiczna oraz zespół „The Way Back” w składzie Weronika Radniecka – solistka,  Magdalena Sowińska - perkusja, Wojciech Słowiński - gitara elektryczna,  Michał Ławniczak – gitara akustyczna.  Opiekunem artystycznym zespołu a także jego członkiem jest p. Jacek Słowiński.

Spotkanie  udokumentowali fotograficznie Adam Matuszewski i Szymon Kubacki.

Debatę przygotowali; Katarzyna Michalak, Karol Kuszka oraz Janusz Lewicz, który także spotkanie prowadził.

Dziękując raz jeszcze za obecność i przyjęcie naszego zaproszenia do dyskusji o wspólnym jutrze,  wyrażamy nadzieję, że debata na stałe już wpisała się  w harmonogram działań Rady Miejskiej Zagórowa oraz plan pracy naszego gimnazjum.


 

Dzień Matki

W dniu 24 maja grupa młodzieży z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie gościła z programem artystycznym z okazji Dnia Matki. Młodzież zaprezentowała skecz z kabaretu Noe-nówka pt. "Poczta". Dwie uczennice: Klaudia Matuszak i Weronika Sarnowska umiliły występy śpiewając piosenki znanych gwiazd. Opiekunem grupy była Grażyna Kramska.


„ Gdzie słyszysz śpiew, tam śmiało wstąp,

tam dobre serca mają, bo ludzie źli, ach wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają.”

( J. W. Goethe )

W dniach 29 kwietnia -  3 maja 2016 delegacja Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie wyjechała do Wilna na zaproszenie dyr.  Szkoły Średniej im. Wł. Syrokomli  w Wilnie, Pani Danuty Siliene i kierownika „Wilenki”– Pani Janiny Łabul, by wziąć udział  w obchodach Jubileuszu 45-lecia Polskiego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Wilenka”.

GKJ współpracuje ze szkołą w Wilnie, przy której działa Zespół, od roku 2002.  W ramach organizowanej wymiany uczniów i nauczycieli zagórowscy gimnazjaliści kilkakrotnie gościli u swoich rówieśników w stolicy Litwy, a ci mieli także okazję poznać kraj swoich przodków, korzystając z zaproszenia zagórowian. Podczas pobytu w Polsce Wilenka uświetniała swoimi występami spotkania i uroczystości gimnazjalne, dawała koncerty dla środowiska i regionu, które pozostawiły w odbiorcach niezapomniane wrażenia.

Jubileuszowy koncert Wilenki odbył się w Teatrze Tańca na Antokolu.  Sala widowiskowa wypełniona była po brzegi. Na widowni zasiedli przedstawiciele władz - Dyrektor Departamentu Kultury Samorządu Miasta Wilno – Pan Egle Stonkute, Departamentu Mniejszości Narodowwych – Pan Artur Zapolski, Radne z ramienia AWPL, Panie  Edyta Tomaszun i Renata Cytacka a także Pan Stanisław Cygnarowski - konsul Generalny RP  w Wilnie, Prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie – Pan Janusz Skolimowski, Prezes Macierzy Szkolnej na Litwie, Poseł na Sejm - Pan Józef Kwiatkowski. Obecni byli również przedstawiciele władz oświatowych, zaprzyjaźnionych instytucji z  miasta Wilna, przyjaciele z Norwegii, Wileńszczyzny i polskich miast partnerskich, m.in. ze Szczecina i Polic. Najliczniejszą grupę stanowili jednak rodzice, dziadkowie  i najbliższa rodzina młodych artystów. Zespół jak zwykle zachwycił i zauroczył  swoich gości wysokim poziomem artystycznym, wyjątkową, niezapomnianą atmosferą stworzoną przez mistrzowsko dobrany i wykonany repertuar i przepiękne stroje. W koncercie składającym się z dwóch półtoragodzinnych części  zaprezentowano m.in. pieśni ludowe, polonezy, mazurki, tańce litewskie, ukraińskie  i rosyjskie a także wiązankę piosenek wileńskich. Nie zabrakło wzruszeń, łez i owacji   na stojąco, kiedy na deskach sceny pokłoniło się 180 wykonawców  - od sześciolatków zaczynając, na maturzystach  i studentach  kończąc. Gratulacjom nie było końca…

Chylimy nisko czoło przed  ogromem pracy, zaangażowaniem i profesjonalizmem tych wspaniałych Ludzi, dziękując Im jednocześnie za piękną lekcję patriotyzmu, o którym jedni potrafią tylko mówić,  inni zaś wyrażają go nie tylko od święta i nie tylko słowem, lecz sobą  - pieśnią, tańcem i co najważniejsze – sercem. Słowa uznania należą się z pewnością Pani Janinie Łabul – kierownikowi PLZPT Wilenka, chórmistrzyni, kierownikowi grupy Folk Vibes – Pani Renacie Łabul – Juzokiene, choreografom młodszej i starszej grupy tanecznej – Paniom Irenie Brazis i Anecie Kozłowskiej, kapelmistrzowi – Panu Rajmundowi Burzyńskiemu oraz reżyserowi koncertu – Pani Danucie Korkus.

Chwile spędzone w Wilnie, z drogą sercu Wilenką na zawsze zostaną zachowane  w naszej  serdecznej pamięci.  Jesteśmy dumni z faktu, że należymy do grona przyjaciół tych wspaniałych Polaków, żyjących poza granicami kraju.


Konstytucja 3 Maja

 

W 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja ulicami Zagórowa przemaszerował  biało-czerwony pochód. Jego uczestnicy w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Zagórowa przeszli o godzinie 11.00 do kościoła, gdzie uczestniczyli w mszy za Ojczyznę. Następnie zatrzymali się w miejscach pamięci narodowej, składając kwiaty.
Na Dużym Rynku uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu Męskiego Kameralnego Chóru Quarta i obejrzeli układ w wykonaniu dzieci z Koła Tanecznego działającego przy Domu Kultury w Zagórowie.

Uroczystości zakończyło wystąpienie Pana Burmistrza, który podziękował wszystkim obecnym za udział w obchodach święta.

Nasze Gimnazjum reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Dominika Czerniak, Daria Hałasińska, Krystian Jankowski, Klaudia Matuszak, Patrycja Rybicka i Kacper Nowaczyk.
Dziękujemy wszystkim uczniom i pracownikom naszej szkoły uczestniczącym w uroczystościach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 


ZNAKI ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY W ZAGÓROWIE

29 kwietnia 2016r. w piątek o godz. 14:30 do naszego miasta i parafii przybyły Znaki Światowych Dni Młodzieży - Krzyż i Ikona Matki Bożej. Znaki zostały powitane przez gimnazjalistów i społeczność zagórowską na ul. Zdrojowej. Następnie procesja dotarła do Kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zagórowie, aby modlić się w intencjach Światowych Dni Młodzieży. O godz. 15:30 pożegnaliśmy Znaki, które zostały odwiezione do Lądu.

W tym podniosłym wydarzeniu wzięli udział wszyscy uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły, która była jednym z głównych organizatorów tej uroczystości.


Powiatowy etap konkursu Dopalacze niszczą życie - rozstrzygnięty!

27 kwietnia w sali Miejskiego Domu Kultury w Słupcy odbyła się uroczysta gala przygotowana przez Komendę Powiatową Policji w Słupcy, podczas której podsumowano wielkopolski program DOPALACZE NISZCZĄ ŻYCIE oraz ogłoszono werdykt konkursu plastycznego skierowanego do gimnazjalistów. 
Finałowe spotkanie otworzył zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Słupcy mł. insp. Jan Rabiej, który wspomniał o celowości podejmowanych działań  z zakresu profilaktyki jak również podziękował wszystkim  autorom prac za ich zaangażowanie, wysiłek i pomysłowość.
Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez miejskie i gminne komisje ds. Profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
Na konkurs wpłynęło 39 prac  zgłoszonych przez 45 uczniów z gimnazjów z Drążnej, Kowalewa Opactwa, Strzałkowa, Powidza i z Zagórowa.
Laureatem w konkursie na plakat, uzyskując tym samym 1.miejsce w powiecie, został uczeń naszej szkoły, Michał Leśniewicz z klasy 3a. Plakat jego autorstwa będzie reprezentował Powiat Słupecki podczas konkursu finałowego na szczeblu wojewódzkim w Poznaniu. Rozstrzygnięcie przewidywane jest w czerwcu.

 


Ostatnim punktem programu finałowej gali był koncert Piotra Stróżyka i Andrzeja Rubajczyka, którzy zagrali kilka utworów dla zgromadzonych w sali widowiskowej. 
Michałowi życzymy zwycięstwa w konkursie na etapie wojewódzkim.


Dzień Ziemi- Dzień Zdrowia 
w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie  27 kwietnia 2016

Dzień Ziemi i Dzień Zdrowia tradycyjnie już obchodzony jest jako jedno święto, które stanowi o zdrowym stylu życia w czystym środowisku. W warsztatowej formie klasy pierwsze  zgłębiały biowskaźnikową  skalę porostową, przygotowując mapę parku pod katem zanieczyszczeń powietrza przez SO 2. Klasy drugie zapoznały się z funkcjonowaniem oczyszczalni ścieków oraz budowały piramidy żywieniowe z rożnych produktów. Klasy trzecie sprawdzały właściwości gleb w oparciu o odkrywkę glebową, redagowały gazetkę  na szkolnym holu przedstawiającą zasady zdrowego stylu życia w języku angielskim i niemieckim oraz propozycje codziennych ćwiczeń poprawiających kondycję. Klasy trzecie uczestniczyły również w zabawie  „ Człowiek i środowisko”. Następnie wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną „ Groźna cukrzyca” oraz wysłuchali pogadanki doktora Mariusza Eicke. Pracownicy i uczniowie szkoły mogli sprawdzić swój poziom cukru. Jako podsumowanie został przeprowadzony turniej dla klas 2 oraz 1 na temat „ co wiem o cukrzycy? ” Zmagania wygrała klasa 1a i 2c.  Podczas uroczystości rozstrzygnięty został również konkurs „ Ptak artysta”, jako element realizowanego programu „ Bądź na pTAK”. W kategorii zdjęcie:  zwycięzcami okazali się Weronika Jaśniewicz, Patrycja Rybicka, Zuzanna Sikora, Wiktoria Dżumak, Igor Sarnowski, w kategorii  obraz: Vanessa Łukasiewicz, Dawid Skrzypczak, Weronika Struszczyk, Izabella Struszczyk, Magdalena Kołodziejczak.

Szkolne obchody zostały przygotowane przez Szkolne Koło LOP-u a organizacją zajęli się D.Błażejewski, M.Wilczewska, D.Pańczak, A.Andrzejewska, A.Szeląg, W.Pawłowska, M.Kuzak oraz nauczyciele I.Kałużna, M.Jarząbek, M.Zdrojowa, M.Teodorczyk , D.Słowiński, A.Borowska, A.Ławniczak, M.Grabowska, K.Kuszka,M.Deręgowska, M.Chojnacka, K.Pawlak, E.Komorowska.


Niech żyje bal

 

W sobotni  wieczór 23 kwietnia w sali OSP Augustynów odbył się Bal Charytatywny na rzecz Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie, który zorganizowała Rada Rodziców.
Podczas jego trwania przeprowadzono sprzedaż losów loterii fantowej, której główną nagrodą był tablet Lenovo. Kulminacyjnym punktem programu była aukcja obrazów namalowanych przez uczennicą szkoły – Klaudię Matuszak.
Pragnę podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie zabawy. Szczególne podziękowania kieruję pod adresem sponsorów, których mam przyjemność tu wymienić:
Burmistrz Gminy Zagórów, Małgorzata i Mariusz  Matuszak, Sklep TWÓJ MARKET Zagórów, Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców Strzałkowo, KONSPOL BIS Sp. z o. o. Słupca, GS SCh w Zagórowie, Firma Handlowa WMSC Olczak, Warzywa i owoce –  U. Stałowska, TES – E. Słowińska, INST AREK – Usługi Elektryczno Hydrauliczne Arkadiusz Bąk, SZKÓŁKA SŁOWIŃSCY Ląd,  MOBILNE ATELIER URODY – Agata Cierzniak, Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie, STOLKAM Janusz Mirowski, Dom Handlowy PLUS Zagórów, FH Duet -  J.J. Różańscy, Sklep FARMER – PALEŚ, Salon Fryzjerski  - Renata Matuszak, Salon Urody NATALIA, Gabinet Kosmetyczny - Aneta Chmiel, Apteka Pod Złotą Wagą, Apteka Duży Rynek, Apteka Familijna, Sklep Monopolowy Bajka, Sklep Monopolowy – Z. Łakomiak, Kwiaciarnia Goździk, Kwiaciarnia Storczyk, Kwiaciarnia Frezja, Kwiaciarnia – D. Wilczyńska, Sklep z Prasą – Alicja Kujawa, Pizzeria IZABELLA, Sklep ELMONTER, RETRO Anna Burda, Sklep ARS – R. Sikorski, Salon 1001 drobiazgów.

 

 

Nie ukrywam, że jesteśmy dumni, iż tyle osób przyczyniło się do wsparcia tej inicjatywy.Mam nadzieję, że goście bawili się wyśmienicie. Liczę, że za rok będzie nas więcej.

 

M. Kuczmaszewska


Wycieczka dla najlepszych fizyków

 

26 kwietnia 2016r. dla 18 uczniów Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie, którzy osiągają najwyższe wyniki  z fizyki została zorganizowana sponsorowana wycieczka do Obserwatorium Astronomicznego do Piwnic k/ Torunia i do Młynu Wiedzy w Toruniu. Uczniowie mogli obejrzeć największy radioteleskop w Polsce i wysłuchać ciekawostek na temat radiologii i prowadzonych obserwacji. Drugim punktem wycieczki był Młyn Wiedzy – tu uczniowie mogli wykorzystać swoją już zdobytą wiedzę i umiejętności do własnego eksperymentowania. Najlepsi uczniowie to: klasa Ia – A. Andrzejewska, K. Nowaczyk, klasa Ib – A. Matuszak, N. Matuszak, klasa Ic – K. Dzidek, A. Łyskawińska, W. Pawłowska, Z. Sikora, J. Witkowska, klasa IIb – J. Nowakowska, J. Andryszak, J. Kinast, klasa IIc – A. Wiatrowski,   klasa IIIa – S. Murawski, J. Zehner, klasa IIIb – A. Kazimierczak, A. Graczyk,      M. Ławniczak.

 

 

Uczestnicy wycieczki i kierownik wycieczki bardzo dziękują sponsorom, bez których pomocy zaplanowane przedsięwzięcie nie byłoby możliwe. Są to: p. M. Chojnacki, p. Z. Łakomiak, p. W. Nijak, p. W. Olczak, p. M. Sroka, Przychodnia Lekarska SALUS Kicińska – Eicke Zagórów, p. U i M. Szkudlarkowie – ELMONTER Zagórów, p. A. Socha, p. A. Radniecka – Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska.

Kierownik wycieczki p. G. Kramska, opiekun p. M. Jarząbek.


Warsztaty profilaktyczne „Człowiek w drodze – własne świadectwo”

Nie od dziś wiadomo, że w naszej szkole odbywa się wiele ciekawych akcji i spotkań. 14 kwietnia mieliśmy okazję gościć u nas pana Mariusz Kurca z telewizji Polsat. Jest to człowiek z bogatą przeszłością – pochodzi z patologicznej rodziny; brał udział w przemycie używek, za co został aresztowany. W trakcie odbywania kary przemyślał swoje zachowanie i stwierdził, że zacznie żyć na nowo. Doszedł do wniosku, że jego wielkim marzeniem, które zamierza zrealizować, są podróże. Dziś jeździ po całym świecie, poznaje różne kultury, kraje i z tego powodu jest szczęśliwy. W niezwykle ciekawy sposób opowiedział nam o swojej pasji. Oglądając filmy i słuchając historii stwierdziliśmy, że nie warto marnować życia na walkę z prawem i nałogami.

Z tego spotkania wynieśliśmy bardzo wiele. Z niecierpliwością czekamy na kolejne tego typu akcje!

Aleksandra Andrzejewska, kl. 1a


Dyplom i nagroda odebrane!

 

 

Wiktoria Dżumak z klasy III a odebrała 13 kwietnia długo wyczekiwany dyplom laureata Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego dla uczniów gimnazjum. W Auli UAM im. prof. Jerzego Rubińskiego w Kaliszu odbyło się wręczenie zaświadczeń i nagród laureatom konkursów przedmiotowych dla uczniów gimnazjów organizowanych przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty z rejonu Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Kaliszu i Koninie. Na uroczystość przygotowaną przez Kuratorium Oświaty przybyli między innymi: wicekurator oświaty Hanna Rajcic-Mergler, wiceprezydent Miasta Kalisza - Artur Kijewski, zastępca prezydenta miasta Konina - Sławomir Lorek, laureaci konkursów oraz osoby im towarzyszące. Temu niezwykłemu spotkaniu towarzyszyło motto: „Nauka jest niezmierzonym morzem dobrej wody. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”.Niewątpliwą ozdobą uroczystości był występ artystyczny dzieci i młodzieży uczestniczącej w zajęciach Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Na twarzach laureatów, ich rodziców i nauczycieli dostrzec można było wzruszenie i dumę z tego, że są najlepszymi z najlepszych.W tegorocznych konkursach przedmiotowych uczestniczyło aż 50043 uczniów z 575 gimnazjów województwa wielkopolskiego. Tytuł laureata uzyskało tylko 558 uczniów.Wiktorii i opiekunowi – p. Katarzynie Pawlak raz jeszcze gratulujemy!!!


EGZAMIN GIMNAZJALNY

 

W dniach 18-20 kwietnia 2016r. 84 uczniów klas trzecich przystąpiło do egzaminu gimnazjalnego.

 

 

18 kwietnia (poniedziałek) - historia, wiedza o społeczeństwie, język polski
19 kwietnia (wtorek) - przedmioty przyrodnicze, matematyka
20 kwietnia (środa) - język obcy nowożytny (język niemiecki / język angielski) poziom podstawowy / poziom rozszerzony.
W pierwszych dwóch dniach trwania egzaminu gimnazjalnego uczniowie rozwiązywali zadania egzaminacyjne w hali sportowej, a trzeciego dnia - w 10 salach lekcyjnych. Oprócz pedagogów uczących w naszej szkole, członkami zespołów nadzorujących przebieg egzaminu byli również nauczyciele z innych szkół.


Lekcja  ekologii w   Ośrodku Edukacji Leśnej  w Grodźcu

 

Klasy trzecie w ramach powtórek przed egzaminem uczestniczyły w  zajęciach edukacyjnych na temat „Zależności troficzne w ekosystemie leśnym i  ich zagrożenia ” ( 22 III i 5 IV 2016r ) Tematyka zajęć  została  przestawiona w oparciu o wystawy w  sali dydaktycznej i eksponaty zwierząt leśnych w ich naturalnym środowisku. Następnie uczniowie mieli okazję sprawdzić poznane interakcje w  terenie. Podczas niezwykłej lekcji ekologii poznaliśmy  również zagrożenia związane z  projekcją  zanieczyszczeń środowiska na stan ekosystemów leśnych Wielkopolski,  technologię  pielęgnacji  lasów. Ośrodek Edukacji Leśnej jest doskonale przygotowany do zajęć edukacyjnych, co sprawia  że poznawanie praw rządzących  biosferą jest prawdziwą przyjemnością.

 

 

Klasy 3a, 3b odwiedziły Grodziec pod opieką p. Magdaleny Jarząbek i  p. Jolanty Kuszki a klasie 3c i 3d towarzyszyły p. Iwona Wilczyńska-Kałużna i p. Karol Jankowski.


„Wielki powrót Gżegżółki”

 

Po raz kolejny w naszej szkole odbył się konkurs Gżegżółka, organizowany przez p. Hannę Kierzek i p. Marię Chojnacką. W marcu wszyscy pierwszoklasiści wzięli udział w pierwszym etapie, zmagając się z uzupełnianiem tekstu z lukami. Osoby, które popełniły najmniejszą ilość błędów, kilka tygodni później miały okazję popisać się umiejętnością poprawnej pisowni wyrażeń przyimkowych, słów z h i ch oraz zakończeń: -ą, -ę, -om, -on, -em, -en. Najlepsi uczniowie: Aleksandra Andrzejewska, Oliwia Dżumak, Adrian Piaseczny, Patrycja Łechtańska, Karolina Sikorska, Katarzyna Dzidek i Justyna Witkowska, 12 kwietnia w bibliotece szkolnej napisali dyktando finałowe. Nosiło ono tytuł: „Pół poważna, pół żartobliwa opowieść o wyprawie małej myszki” i sprawdzało znajomość niemalże wszystkich zasad ortograficznych, a także umiejętność stosowania ich w praktyce.

 

 

Tytuł „Szkolnego Omnibusa Ortograficznego Wśród Uczniów Klas Pierwszych” uzyskała Aleksandra Andrzejewska z kl. 1a. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Dzidek (1c), a trzecie – Oliwia Dżumak (1a).

 

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy wytrwałości w dalszej nauce ortografii!

 

Aleksandra Andrzejewska, kl. 1a


„Tańcowały dwa Michały…”

 

to ostatni wiersz, który usłyszałyśmy podczas zorganizowanego w Miejskim Przedszkolu Samorządowym w Zagórowie „Wierszowiska” (konkursu recytatorskiego dla dzieci). Młodzi artyści zaprezentowali swoje talenty aktorskie przed całą społecznością przedszkolną i rodzicami. Nie zabrakło wielkich emocji, tremy, radości i łez. Koniec końców wszyscy byli zadowoleni. Podczas obrad komisji konkursowej przed maluchami wystąpiła grupa z naszego Gimnazjum. Dziewczyny zaprezentowały dwie piosenki  i minispektakl, który mogliście podziwiać podczas walentynek w bibliotece szkolnej.
Na zakończenie konkursu wasze koleżanki wybrały i nagrodziły książką występ, który zrobił na nich największe wrażenie – „Tańcowały dwa Michały” w wykonaniu Kacpra Musiałowskiego.

 

 

Dziękuję ogromnie:

 

Aleksandrze Andrzejewskiej i Andżelice Szeląg za przedstawioną scenkę,

 

Alicji Matuszak za piękną choreografię do piosenki,

 

Małgorzacie Janickiej, Andżelice Szeląg, Natalii Wieczorek, Natalii Matuszewskiej, Weronice Owsiak, Wiktorii Przybyle, Sylwii Rojewskiej, Patrycji Tomczak za śpiew.

 

Dziękujemy również za zaproszenie pani Dyrektor Radosławie Janickiej i pani Anecie Karaszewskiej – organizatorce imprezy.

 

Gratulujemy pomysłu!

 

M. Nowaczyk


„Pierwszy Dzień Wiosny”

 

21 marca w naszej szkole było wesoło jak nigdy! Wszyscy ubrani w kolorowe, kwieciste stroje, śmiali się i cieszyli. Nie było ani jednej kartkówki, a większość czasu spędziliśmy w hali sportowej. Nie bez powodu – obchodziliśmy długo wyczekiwany Pierwszy Dzień Wiosny.

 

Na początku z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści  o Marii Konopnickiej, przygotowanej przez członków Samorządu Uczniowskiego. Mieliśmy okazję dowiedzieć się bardzo wiele o życiu tej cenionej polskiej pisarki.

 

Następnie na środku sali zaprezentowały się osoby z poszczególnych klas, przebrane za Panie Wiosny.

 

Wkrótce nastąpił chyba najbardziej wyczekiwany moment tego dnia – przegląd kabaretów! Uczniowie każdej klasy przygotowali krótką zabawną scenkę. Pomysłowe, ciekawe występy wprawiły nas w dobry humor. Nawet trzecioklasiści zapomnieli o czekającym ich niebawem Egzaminie Gimnazjalnym!

 

Później nastąpiło podsumowanie wielu konkursów. Najpiękniejsze obrazy o wiosennej tematyce namalowały: Klaudia Matuszak (3a), Izabela Struszczyk (2c) i Wiktoria Czajka (2a). Najciekawszy wiersz został napisany przez Paulinę Śliwę (2c), a tuż za nią uplasowały się Natalia Matelska  (2b) oraz Wiktoria Czajka (2a). Najbardziej pomysłowe kapelusze wykonały klasy: 2b, 3a i 1c, a najpiękniejsze przebrania za Panie Wiosny zostały przygotowane przez klasy: 3a, 2b i 3d.

 

Warto dodać, że w tym roku szkolnym odbyła się pierwsza edycja konkursu „Klasa Kreatywna”, organizowanego przez Samorząd Uczniowski. Grupą, która do tej pory najbardziej udzielała się na rzecz szkoły i instytucji z nią współpracujących, okazała się 3c. Otrzymała ona przechodnią statuetkę – posążek naszej Patronki – Królowej Jadwigi.

 

Statuetki wręczono również przewodniczącym klas, które osiągnęły najwyższe wyniki w nauce i w zachowaniu – 1a i 3b.

 

Wszyscy uważamy ten dzień za bardzo udany. Nie mielibyśmy nic przeciwko, gdyby Ziemia nagle znalazła się bliżej Słońca i tym samym wiosna rozpoczynałaby się częściej.

 

Aleksandra Andrzejewska, kl. 1a


Wyróżnienie w Wojewódzkim Turnieju Białych Piór

Już od 35 lat budzi wśród młodych pisarzy wielkie emocje. Co roku jest impulsem, dzięki któremu powstają setki wartościowych prac. Na jego gali finałowej w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Poznaniu spotykają się utalentowani poeci i prozaicy naszego pokolenia, reprezentujący różne style literackie.

 

Mowa o Wojewódzkim Turnieju Białych Piór. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła miała swojego reprezentanta – Aleksandrę Andrzejewską z kl. 1a, którą do udziału w konkursie przygotowała p. Małgorzata Grabowska. Ola dostała się do finału (po raz trzeci z rzędu!), pokonując przy tym niemalże 400 autorów z całej Wielkopolski.

 


 

19 marca 2016 r. wzięła udział w gali laureatów. Za swoje opowiadanie, zatytułowane „Tabletka”, otrzymała wyróżnienie w kategorii prozy szkół gimnazjalnych. Ponadto, jej praca została zamieszczona w tomiku nagrodzonych utworów.

 

Gratulujemy Oli i życzymy dalszych sukcesów literackich!


Turniej Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom
etap powiatowy

 

16 marca 2016r. w budynku Komendy Powiatowej PSP w Słupcy odbył się etap powiatowy Turnieju Wiedzy Pożarniczej, w którym udział wzięły wszystkie szkoły z powiatu słupeckiego. W konkursie z zakresu wiedzy pożarniczej oceniano uczniów w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

 

W pierwszej części konkursu uczniowie zmierzyli się z testem, odpowiadając pisemnie na 30 pytań. Ci, którzy najlepiej poradzili sobie z odpowiedzią na pytania zawarte w teście - przeszli do drugiej części konkursu i odpowiadali ustnie na pytania członków komisji.

 

Karolina Małowska - uczennica klasy IIId, która reprezentowała naszą szkołę w turnieju (wcześniej zajęła 1. miejsce w eliminacjach gminnych),  świetnie poradziła sobie z rozwiązaniem zadań konkursowych i wywalczyła 3. miejsce w kategorii gimnazja. Karolina odebrała nagrodę z rąk starosty słupeckiego p. Mariusza Rogi.

 


 

Cieszymy się z sukcesu naszej koleżanki i życzymy jej dalszych osiągnięć w dziedzinie wiedzy pożarniczej.


„Z życia klasy 1a – ciąg dalszy”.

 

- Sto lat, sto lat, niech żyją, żyją nam!

 

Dziewczynki wraz z panią wchodzą do sali.

 

- Wszystkiego najlepszego, spełnienia marzeń i samych szóstek w szkole!

 

Stoły ustawione są na środku. Już nakryte! Ciasta i soki czekają. Nic, tylko usiąść i się częstować.

 

- Proszę, to dla ciebie.

 

Chłopcy, rzecz jasna, pamiętali o upominkach.

 

- Co to może być…? Kubek! Jaki kolorowy!

 

A  w środku – herbata.

 

- Zielona, z cytryną. Hej, nie rób takiej kwaśnej miny!

 

Wszyscy zaczynają jeść.

 

- Hola, hola! Zostawcie dla mnie jeszcze kawałek ciasta z galaretką!

 

Później… Konkurs ortograficzny „Gżegżółka”! Naszą klasę reprezentuje pięć dziewczyn.

 

- Tulipany – „u” otwarte, róże – „ż” z kropką, hiacynty…

 

Wreszcie przyszła pora na konkursy.

 

- Kto odgadnie, jakie zwierzę będę naśladować, dostanie cukierka!

 

Znajdowanie różnic na obrazkach. Odgrywanie scenek.

 

- Trójka chętnych osób proszona na środek!

 

Śmiech, żarty, humor. Moc dobrej zabawy.

 

- Zaraz dzwonek. Ustawcie wszystko, jak było.

 

 

Dzień Kobiet odbył się w naszej klasie 15 marca. Dziękujemy chłopcom za pamięć!

 

W imieniu wszystkich dziewczyn – Aleksandra Andrzejewska


 

Rekolekcje Wielkopostne inne niż wszystkie

 

7 marca 2016 roku , w  pierwszym dniu Rekolekcji Wielkopostnych, wszyscy uczniowie, Dyrekcja  i nauczyciele  z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie udali się do Gniezna, aby poznać historię związaną z Chrztem Polski.                                                                                  
Na początku pobytu w Gnieźnie wszyscy uczestniczyli w Mszy Św. w Katedrze Gnieźnieńskiej, której przewodniczył i homilię wygłosił Ksiądz Proboszcz naszej parafii Adam Czechorowski.                    
Uczniowie w ciszy i  skupieniu wysłuchali słów homilii, a uroczystość Mszy Świętej uświetnili śpiewaniem pieśni wielkopostnych pod kierunkiem  naszego Katechety  Pana Daniela Słowińskiego.  Po Mszy Świętej podzielili się na kilka grup i uważnie słuchali  opowiadań przewodników na temat historii katedry oraz przylegającej do niej siedziby Prymasa Polski Wojciecha Polaka.
Po zwiedzeniu budynku z zewnątrz i wewnątrz  oraz wysłuchaniu opowiadania przewodnika związanego z historią Drzwi Gnieźnieńskich, udali  się do Ostrowa Lednickiego, aby zobaczyć, gdzie prawdopodobnie odbył się Chrzest Polski. Gimnazjalistom nie udało  się wejść na wyspę , ale na szczęście zobaczyli  ją chociaż z daleka.


Ta wycieczka była bardzo interesująca, ponieważ uczniowie wiele dowiedzieli się o Katedrze Gnieźnieńskiej  oraz o  Chrzcie Polski, którego w tym roku obchodzimy 1050 rocznicę. Był to inny, ale bardzo ciekawy sposób na przeżywanie rekolekcji. Zapewne każdemu podobała się taka forma przygotowania do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Martyna Wilczewska


Turniej Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom

 

2 marca 2016r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie odbyły się gminne eliminacje konkursu wiedzy pożarniczej. W turnieju uczestniczyli uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe i gimnazja. Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów: Karolina Małowska, Natalia Matuszewska, Patryk Przybyła i Patryk Kubiak.

 

Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu wyboru 25 pytań zamkniętych i 10 pytań opisowych z dziedziny wiedzy pożarniczej. Miłym zaskoczeniem było zwycięstwo Karoliny Małowskiej z klasy IIId, która będzie reprezentowała nasze gimnazjum w eliminacjach powiatowych turnieju pożarniczego w Słupcy.

 

Warto dodać, że turniej ten co roku odbywa się w innym miejscu, dzięki czemu uczestnicy mogą zwiedzić najbliższą okolicę. W tym roku uczniowie zwiedzili Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Lądzie oraz Klasztor w Lądzie.

 

 

Nauczycielem odpowiedzialnym za przygotowanie gimnazjalistów do konkursu pożarniczego jest p. H. Kierzek.


29 lutego 2016 roku odbyły się trzecie Bio - Chemiczne Szarady

 

W tym roku rownież gospodarzem było nasze gimnazjum. W tym przedsięwzięciu udział wzięło 9 szkół.
- Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Słupcy pod opieką pani Ewy Kisteli.
- Gimnazjum im. Polskiej Organizacji Wojskowej w Lądku pod opieką pani Sylwii Patrzykąt.
- Gimnazjum w Kowalewie Opactwie pod opieką pani Magdaleny Jarząbek.
- Gimnazum im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 z Orchowa pod opieką pani Mirosławy Pryki oraz pani Małgorzaty Pożyczek.
- Gimnazjum im. Polskich Olipijczyków z Ostrowitem pod opieką pana Marcina Łęty.
- Zespół Szkolno- Gimnazjalny im. Unii Europejskiej w Trąbczynie pod opieką pana Romana Bartłomiejczaka.
- Gimnazjum im. Polskich Noblistów z Drążnej pod opieką pani Edyty Selki.
- Gimnazjum im. Kampanii Powidzkiej 1918r. z Powidza pod opieką pani Doroty Wareńczak.
W tym roku rónież przeproawdzeniem szarad zajęli się: Dawid Błażejewski, Martyna Wilczewska i Wiktoria Glapa wraz z nauczycielkami: panią Iwoną Wilczyńską - Kałużną, panią Małgorzatą Zdrojową oraz panią Magdaleną Jarząbek.

 

 

Każda ze szkół dostała rybkę w symbolicznym akwarium, jednak nagroda główna, która powędrowała do zespołu z Drążnej było wielkie, prawdziwe akwarium z rybą.
Uczestnicy musieli zmagać się z 9 zadaniami, na każde z nim przygotowane zostało 10 minut. Jak już wcześniej zaznaczyłam najlepszą drużyną okazało się Gimnazjum im. Polskich Noblistów z Drążnej, którym serdecznie gratulujemy! Kolejnym etapem naszych szarad był pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie, którzy pod opieką pani Wioletty Woźnej zaprezentowali pokrótce etapy pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie następnie chęcie korzystali z warsztatów.

 

Martyna Wilczewska


Mowa jest zwierciadłem naszych czasów

 

22 lutego świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Członkowie Klubu Miłośników Książki pod opieką p. Hanny Kierzek i p. Marii Chojnackiej przygotowali w bibliotece szkolnej wystawę słowników oraz wykonali gazetki o bogactwie, pięknie i różnorodności polskiej mowy. Zwrócili uwagę na poprawność językową wypowiedzi oraz dbałość o kulturę słowa. Młodzież mogła wziąć udział w łamańcach językowych i sprawdzić giętkość swojego języka.

 

 

Okazało się, że zabawa oraz nagroda- niespodzianka za szybkie i bezbłędne odczytanie zestawu trudnych wyrazów, cieszyły się dużym zainteresowaniem.


Mamy laureatkę!

 

Wiktoria Dżumak, uczennica klasy 3a, sprawiła nam ogromną radość osiągając tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego. Uczennica przystąpiła do etapu wojewódzkiego 13 lutego 2016 roku w Poznaniu, gdzie po wielu godzinach walki uzyskała  44,5 na 50 możliwych do zdobycia punktów i  pierwszy raz w historii GKJ tytuł laureata z języka niemieckiego. Wiktorii i opiekunowi – pani Katarzynie Pawlak – serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


Lekcje z przyjaciółmi…

 

19 lutego naszą szkołę odwiedzili gimnazjaliści z Salezjańskiej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej z Dobieszczyzny pod opieką siostry Anny Białej, którzy uczestniczyli w lekcjach. Dominika i Sandra dołączyły do klasy 1a i brały udział w lekcji języka angielskiego, języka polskiego oraz wychowania fizycznego. Weronika i Kewin wraz z klasą 2a uczestniczyli w lekcji języka polskiego, chemii i geografii. Natomiast Diana była na lekcji religii, plastyki oraz edukacji dla bezpieczeństwa z klasą 3a. Było to nowe doświadczenie zarówno dla naszych gimnazjalistów jak i podopiecznych placówki. Nasi przyjaciele mieli możliwość poczuć klimat naszej szkoły, zobaczyć jak prowadzone są lekcje, a także podczas przerw podyskutować o swoich spostrzeżeniach. Wkrótce gimnazjaliści wybiorą się do Dobieszczyzny z rewizytą, podczas której zostanie przeprowadzona debata na temat metod i form pracy na lekcjach w obu szkołach.

 


„Walentynki w bibliotece”

 

Historia literatury zna wiele słynnych zakochanych par. Wokulski i Izabela, Zbyszko i Danusia, Romeo i Julia… Każda z tych historii jest piękna i warto ją poznać. Doskonałą ku temu okazją były walentynki, zorganizowane przez Klub Miłośników Książek z p. Hanną Kierzek na czele.

 

Kilka dni wcześniej na holu przed biblioteką pojawiła się gazetka, zatytułowana „Miłość w poezji”. Zostały na niej zamieszczone znane wiersze opowiadające o tym niezwykłym uczuciu. Każdy z nas mógł wziąć udział w plebiscycie, głosując na najpiękniejszy jego zdaniem utwór. Zwróciliśmy również uwagę na piękne dekoracje pomieszczenia.

 

W poniedziałek, 15 lutego, na pierwszej godzinie lekcyjnej odbyła się audycja, w której trzy uczennice kl. 1a – Milena Żelek, Oliwia Dżumak i Aleksandra Andrzejewska, przedstawiły nam plan obchodów święta. Zrobiły to w bardzo ciekawy sposób – w języku polskim, angielskim i niemieckim. Byliśmy pełni podziwu dla ich lingwistycznych umiejętności!

 

Na pierwszej przerwie w bibliotece mogliśmy obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą zwyczajom walentynkowym.

 

Na drugiej i trzeciej przerwie odbył się konkurs, w którym z chęcią wzięliśmy udział. Polegał on na wylosowaniu karteczki z tytułem i autorem lektury szkolnej a później – dopisaniu pary zakochanych bohaterów literackich. Nagrodą za dobrą odpowiedź był cukierek.

 

Podczas długiej przerwy miał miejsce punkt kulminacyjny całego dnia – parodia sceny balkonowej z „Romea i Julii” W. Szekspira. Członkinie Koła Miłośników Książek w fantastyczny sposób przedstawiły nam historię słynnej pary zakochanych we współczesnym wydaniu. Andżelika Szeląg doskonale sprawdziła się w roli Julii – miłośniczki nowoczesnych technologii. Aleksandra Andrzejewska rozbawiła wszystkich jako Romeo, który mimo usilnych starań nie potrafił zrozumieć swojej ukochanej. Na zakończenie Weronika Przybyła – Tarzan – zaskoczyła zebranych swoją obecnością.

 

Zwieńczeniem całego dnia była audycja, w której ogłoszono wyniki plebiscytu na najpiękniejszy wiersz o miłości.  Okazało się, że najbardziej podobał się nam utwór Wisławy Szymborskiej pt.: „Nic dwa razy”.

 

 

Całodzienna akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Z nieoficjalnych wypowiedzi Klubu Miłośników Książek możemy dowiedzieć się, że planowana jest kontynuacja w przyszłym roku. Będziemy czekać z niecierpliwością.

 

Aleksandra Andrzejewska, kl. 1a


„Noc Biologów”

 

Wielu osobom wydaje się, że biologia to trudna dziedzina, której opanowanie graniczy z cudem. Na szczęście my, zagórowscy gimnazjaliści, dobrze wiemy, że to nieprawda. Chętnie uczymy się na lekcjach, a poza tym mamy jeszcze tyle zapału, by odkrywać świat organizmów w czasie wolnym.
Niezliczone okazje ku temu stwarza nam nasza szkoła. 15 stycznia 2016 r. wraz z p. Iwoną Wilczyńską – Kałużną, p. Magdaleną Jarząbek i p. Małgorzatą Zdrojową wielu z nas pojechało do Poznania, by uczestniczyć w V edycji Nocy Biologów.
Pierwszym punktem wyjazdu były zajęcia w Instytucie Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk. Na początku udaliśmy się do sali konferencyjnej, gdzie wysłuchaliśmy interesującej prelekcji, podczas której nauczyliśmy się spoglądać na liście okiem inżyniera, logistyka oraz… Goethego.
Później mieliśmy okazję poczuć się jak naukowcy… Podczas spaceru po jednym z najnowocześniejszych laboratoriów biologicznych, który zatytułowany był „Jak zbudować liść?” wykonywaliśmy preparaty mikroskopowe z roślin, a także poznaliśmy tajniki barwienia chlorofilu na… niebiesko.
Na warsztatach „Tajemnicze substancje występujące w roślinach” dowiedzieliśmy się, czym są alkaloidy oraz co z nimi wspólnego mają powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” i grecki filozof Sokrates. Następnie próbowaliśmy samodzielnie zbadać ich zawartość w różnych cieczach za pomocą odczynnika Dragendorffa.
Na koniec, w trakcie zajęć „Cudowny świat barwników roślinnych” rozkładaliśmy kolory liścia na czynniki pierwsze i za pomocą techniki chromatografii nauczyliśmy się rozpoznawać markery lepszej i gorszej jakości.
Następnie wsiedliśmy do autokaru i, bohatersko pokonując poznańskie korki, pojechaliśmy na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza – kampus Morasko. Na miejscu znów rozdzieliliśmy się i udaliśmy w swoje strony.
Podczas wykładu „Genetyka w grochu odkryta” wysłuchaliśmy fascynującej historii o tym, jak w przyklasztornym ogródku odkrywano prawa genetyki.
Również bardzo ciekawe były warsztaty „Klimatyczne rozważania twórcze”. Wymyśliliśmy na nich i zbudowaliśmy modele wynalazków mających zapobiec negatywnym skutkom globalnego ocieplenia.
Odkrywając tajniki „Kolorowej kuchni BIOchemicznej” przekonaliśmy się na własnej skórze, jak wygląda przygotowywanie molekularnego kawioru. Poznaliśmy również niezwykłe właściwości cieczy nieniutonowskiej, światła i płynu do mycia naczyń.
Do gustu szczególnie przypadły nam zajęcia laboratoryjne „Krew nie taka straszna”. Na nich mogliśmy poznać wiele interesujących właściwości erytrocytów, wykonując profesjonalne doświadczenia.
Na warsztatach „Sowie sekrety” członkowie sekcji ornitologicznej zabrali nas w świat tajemniczych, skrzydlatych drapieżców. Dzięki nim zrozumieliśmy, w jaki sposób ptaki te potrafią precyzyjnie zlokalizować ofiarę i bezszelestnie do niej dolecieć, a wszystko to pod osłoną nocy, niekiedy tuż za naszym oknem. Na zakończenie wszyscy spotkaliśmy się na wykładzie „Czy mózg ma płeć?”. Przez pół godziny szukaliśmy odpowiedzi na tytułowe pytanie i poznawaliśmy hipotezy postawione przez znanych i cenionych ludzi nauki.
Kolejny z wykładów miał bardzo nietypową nazwę: „Zapewnij dobry klimat swoim bakteriom”. Z początku przypuszczaliśmy, że mowa będzie o tym, jak złapać przeziębienie, lecz szybko okazało się, że nie mieliśmy racji. Pani prelegentka w barwny sposób przedstawiła nam schematy relacji między ludźmi a bakteriami, a o sposobach uniknięcia sprawdzianu nie powiedziała ani słowa (może to i lepiej…).Później okazało się, że rozpoznać temat zajęć po tym, jak zostały zatytułowane, jest rzeczą niełatwą. Najlepszym przykładem na to były warsztaty „Władcy marionetek”. Możnaby przypuszczać, że dotyczyć będą… teatru (który mimo wszystko, na Nocy Biologów byłby troszeczkę nie na miejscu…). W rzeczywistości, podczas prelekcji dowiedzieliśmy się, co kryje się pod wieloma groźnie brzmiącymi łacińskimi nazwami. Myrmeconema neotropicum, Flamingolepsis liguloides, Toxoplasma gondii to tylko niektóre z nich Poznaliśmy również ich wspólne Bardzo zaciekawiły nas również zajęcia „Wyjście z cienia. Zaskakujący świat roztoczy”. Poznaliśmy na nich tajemnice tych sympatycznych stawonogów i szczegóły ich przystosowania do życia we wszystkich typach środowisk.

 

 

Wracając autobusem do Zagórowa, wymienialiśmy się wrażeniami z zajęć. Niejeden z nas w myślach rozważał wybór kariery naukowca, lecz chyba wszyscy byliśmy przekonani, że gdy następnego dnia zasiądziemy nad pracami domowymi z biologii, nie braknie nam entuzjazmu ani chęci. Jedno wiedzieliśmy na pewno: to jest wyjazd, o którym długo nie zapomnimy!.

 

Tekst: Aleksandra Andrzejewska, kl. 1a


Spotkanie wigilijne w Dobieszczyźnie

 

Przedświąteczny zabiegany czas, w którym przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia wypełniają także wspólne spotkania. Są to momenty, w których choć na chwilę możemy się zatrzymać, pomyśleć… Jednym z takich spotkań był wieczór wigilijny przygotowany przez podopiecznych Salezjańskiej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Dobieszczyźnie, w którym uczestniczyła delegacja naszego gimnazjum – pani dyrektor Anna Eicke, p. Magdalena Jarząbek oraz uczennice: Paulina Ratajczyk i Lidia Struszczyk z kl. 3a oraz Estera Pakulska z kl. 3b. Spotkanie rozpoczęły Jasełka przygotowane przez dzieci, które wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Następnie był bardzo wzruszający moment dzielenia się opłatkiem, podczas którego niejednej osobie drżał głos i oczy robiły się wilgotne ze wzruszenia, po nim wieczerza wigilijna – czas wspólnych rozmów, wspomnień. Aż w końcu przyszedł czas na prezenty, które sprawiły wiele radości.

 

 

Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczniów oraz ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników szkoły mogliśmy zobaczyć uśmiech i wzruszenie na twarzach naszych przyjaciół.


„Jasełka”

 

Corocznie na początku grudnia zaczynamy czuć zapach nadchodzących Świąt. Plakaty, reklamy, filmy w telewizji, piosenki w radiu… Wszystko to mówi nam, że pora wziąć się za porządki, gotowanie, kupowanie prezentów i wiele innych spraw, które przez te kilka tygodni spędzają sen z powiek. My, uczniowie, mamy również wiele zmartwień, których bezpośrednią przyczyną jest koniec półrocza – w tym roku dość wczesny. Mimo tylu obowiązków, nie zapomnieliśmy jednak magii świąt, która 21.12 zagościła w naszej szkole.

 

Rano zgromadziliśmy się na widowni hali sportowej i oczekiwaliśmy na rozpoczęcie uroczystości. Jako pierwszy zaprezentował się zespół gitarowo – mandolinowy, który wykonał kolędę „Wśród nocnej ciszy”.

 

Gdy tylko wykonawcy rozpoczęli występ, dostrzegliśmy między nimi nietypowe postacie. W trzecim rzędzie siedzieli dwaj aniołowie, kawałek dalej – Maryja, a na końcu dziewczyna w dworskiej sukni, jej koleżanka w kapeluszu z piórem i … diabeł? Ktoś wie, skąd oni się tu wzięli?

 

Sytuacja wyjaśniła się po kilku minutach – byli to uczniowie klasy 1a, którzy wraz z wychowawczynią – p. Anetą Borowską – przygotowali dla nas przedstawienie jasełkowe.

 

Spektakl bardzo nam się podobał. Nasi koledzy i koleżanki wcielili się w swoje role niczym profesjonalni aktorzy. Zachwyciły nas także piękne stroje, dekoracje i rekwizyty. Nie zabrakło również elementów muzycznych – pięknych polskich kolęd zaśpiewanych przez dziewczyny z zespołu wokalnego. Jeżeli dodam do tego, że scenariusz zawierał wiele elementów humorystycznych, mamy już przepis na doskonałe przedstawienie!

 

Śmialiśmy się, gdy głodni pasterze, jedząc jabłka, gwarą opowiadali przy ognisku historię o Adamie i Ewie, a później tęsknili za wędzoną kiełbasą. Przestraszyliśmy się, gdy na scenie pojawiła się Śmierć i grobowym głosem rzekła, że zabiera Heroda do piekła (chociaż musimy przyznać, że karę otrzymał zasłużoną. Kto to widział; nie dać żonie pieniędzy na nową sukienkę!). Jednym słowem, bawiliśmy się świetnie, a gdy przedstawienie dobiegło końca, nagrodziliśmy aktorów długimi brawami.

 

Następnie odbył się przegląd kolęd i pastorałek, w którym wzięli udział reprezentanci wszystkich klas.

 

Na zakończenie zostały podsumowane rozmaite konkursy, wśród których warto wymienić konkurs na najpiękniejszą choinkę (w którym zwyciężyła kl. 2a) oraz najciekawszą gazetkę świąteczną (wygrała kl. 3c).

 

 

Później rozeszliśmy się do klas, by połamać się opłatkiem. Gdy wracaliśmy już do domów, żegnaliśmy się, życząc sobie nawzajem:

 

WESOŁYCH ŚWIĄT!

 

Aleksandra Andrzejewska, kl. 1a


Konkurs na najciekawszy kalendarz adwentowy rozstrzygnięty

 

W grudniu 2015 roku odbył się w naszej szkole konkurs na kalendarz adwentowy dla uczniów klas I – III zorganizowany przez panią Katarzynę Furmaniak. Liczyły się ciekawe i oryginalne pomysły, wkład pracy ucznia oraz przygotowanie kalendarza pod względem językowym. Celem konkursu było wzbudzenie wśród uczniów zainteresowania tradycjami świątecznymi pochodzącymi z krajów niemieckiego obszaru językowego.

 

Spośród 7 prac konkursowych jury w składzie: pani dyrektor Anna Eicke, pani Hanna Kierzek, pani Marta Deręgowska, pani Katarzyna Pawlak oraz pani Katarzyna Furmaniak

 

wybrało zwycięzców:
I miejsce zdobyła praca Małgorzaty Bryk z kl.1c

II miejsce zdobyła praca Anny Nowackiej z kl. 2b

III miejsce zajął Wiktor Adaszak z kl. 1c

Wyróżnienia otrzymali: Karolina Waszak z kl.2a, Jakub Nijak z kl.2a, Magda Kołodziejczak z kl 2b i Daniel Ławniczak z kl.1b.

 

Nagrodzone prace urzekały fantazją, pomysłowością i precyzyjnym wykonaniem. Uczniowie otrzymali upominki, a ich prace zostały zaprezentowane na korytarzu na I piętrze.

 

 

Gratulujemy uczestnikom konkursu!


„nauczmy się żyć obok siebie…”

 

Wykonaniem piosenki z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego Weronika Radniecka rozpoczęła naszą wizytę w Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie. Takie spotkania cyklicznie od kilku lat organizuje pani Grażyna Kramska. Tegoroczne poprowadziła Weronika Sarnowska, przeplatając kolędy w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego pięknymi tekstami polskich poetów. Na zakończenie wszyscy obecni wspólnie wykonali kilka pieśni przy akompaniamencie pana Daniela Słowińskiego. Pensjonariusze i pracownicy podziękowali młodzieży oraz nauczycielom słodkim upominkiem a także przepięknie wykonanym stroikiem.

 

 

Za udział w spotkaniu dziękujemy uczniom: Weronice Sarnowskiej, Weronice Radnieckiej, Małgorzacie Janickiej, Andżelice Szeląg, Martynie Kuzak, Natalii Wieczorek, Wiktorii Glapie, Weronice Przybyle, Natalii Matuszewskiej, Sylwii Rojewskiej.


Święta za pasem!

 

Wszyscy z niecierpliwością czekamy na 24 grudnia! Ten piękny dzień przynosi do naszych domów i serc wiele radości i miłości! Tradycją są upominki, które wręcza nam Święty Mikołaj! O naszej szkole Mikołaj nie zapomniał! 6 grudnia obchodzimy Mikołajki - w naszym gimnazjum Samorząd Uczniowski zorganizował je 7 grudnia - aby wszystkie grzeczne dzieci obdarować słodkościami. Nasi mniej grzeczni nauczyciele, również dostali małe upominki :D Mikołaj wraz ze swoimi Śnieżynkami wędrował po klasach, kolędował, wprowadził wiele uśmiechu i dodawał otuchy do dalszej pracy.

 

 

Wszyscy uczniowie z radością  przyjęli wspaniałego przybysza, a przedsmak świąt na dobre w nas zagościł :)

 

Tekst: Dominika Czerniak

 


 

„Z życia klasy 1a”

 

- Szpilki! Szpilki! Gdzie są szpilki?

 

Pół godziny przed zajęciami. Sala nr 4. Uczniowie klasy 1a.

 

- Piękne gwiazdki! Możecie od razu zawiesić je na choince.

 

Całą gromadą kieruje pani Borowska. Jak zwykle – niezastąpiona.

 

- Ktoś widział moje pudełko ze wstążkami? Przed chwilą leżało na parapecie…

 

Początek grudnia. Już niedługo Boże Narodzenie.

 

- Hej! Kto przyczepiał napis na gazetce? Przecież nie może być tak krzywo…

 

Klej. Nożyczki. Mnóstwo kolorowego papieru.

 

- Szybciej, szybciej! W tym tempie nie wyrobimy się do Wielkanocy!

 

Wycinanie. Przyklejanie. Przywieszanie. Ustawianie. Układanie.

 

- Proszę pani, czy takie witraże mogą być?

 

Co robimy? Cuda i tym podobne.

 

- A teraz pokażę wam, jak złożyć skrzydełka aniołka.

 

Wyczarowujemy świąteczny nastrój.

 

- Odłóżcie nożyczki i uśmiechnijcie się do zdjęcia!

 

Dekorujemy klasę. Efekty widzicie już teraz.

 

 

Aleksandra Andrzejewska


Odwiedziny uczniów Gimnazjum im. Królowej Jadwigi
w Zagórowie
w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym

 

w Michalinowie Ol.

 

Już po raz kolejny uczniowie z Gimnazjum im . Królowej Jadwigi udali się do  naszych kolegów z OREW w Michalinowie Ol., celebrując w ten sposób Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Opiekunami tego wyjazdu byli  pani pedagog Barbara  Kasznia i pan  Karol  Janowski. Po miłym powitaniu obejrzeliśmy wspólnie film o Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym w celu zapoznania się ze specyfiką funkcjonowania tejże placówki. Następnie uczniowie zostali podzieleni na trzyosobowe grupy, w celu uczestniczenia w zajęciach warsztatowych. Nasza młodzież okazała bardzo dużo serca i tolerancji w stosunku do swoich kolegów niepełnosprawnych. Wszyscy chętnie angażowali się w rozmowę, pracę i wspólną zabawę, choć na początku było widać pewne skrępowanie. Po zajęciach warsztatowych wszyscy zostaliśmy zaproszeni na degustację świątecznych pierników, które zostały właśnie wykonane przez naszych uczniów wspólnie z uczniami z OREW w Michalinowie Ol.

 

 

Spotkanie dostarczyło zarówno nam jak i naszym niepełnosprawnym  kolegom  wiele miłych przeżyć. Wspólnie umówiliśmy się już na kolejne odwiedziny w następnym roku.


ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

 

Światowy Dzień AIDS obchodzony jest 1 grudnia. Nasza szkoła każdego roku włącza się w obchody tego dnia, a podejmowane pod opieką pani Barbary Kaszni i pani Magdaleny Jarząbek działania, mają uświadomić młodzieży zagrożenia związane z tą groźną chorobą oraz wskazać jak chronić się przed zakażeniem wirusem HIV.
W ramach tegorocznych obchodów gimnazjaliści wysłuchali audycji radiowej poprowadzonej przez uczniów klasy 2a: Weronikę Radniecką, Mikołaja Frankowskiego, Marcina Pilarskiego i Wojciecha Słowińskiego. Cennym źródłem informacji na temat problematyki HIV/AIDS była także gazetka prezentowana na holu szkolnym. W ramach solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły zostali udekorowani czerwonymi wstążeczkami przez Karolinę Brykowską i Kamilę Marciniak z kl. 2a oraz Monikę Marciniak z kl. 3b.

 

 

Uczniowie klas drugich mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat tej niebezpiecznej choroby przygotowując się do XV Powiatowej Olimpiady Wiedzy o HIV i AIDS. W szkolnym etapie tego konkursu wzięło udział 25 uczniów. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Igor Sarnowski z kl. 2a i Adam Wiatrowski z kl. 2c, który na tym etapie otrzymał wyróżnienie.


Przedszkolne Andrzejki

 

Kilka tygodni temu, podczas uroczystości pasowania klas pierwszych wielu szczęśliwców miało okazję na własne oczy przekonać się, że czarownice istnieją naprawdę. Niestety, następnego dnia niezwykłe postaci znikły i zaczęto się zastanawiać, czy aby nie były tylko wytworem ludzkiej fantazji. Dziś z pewnością wiadomo, że takie domysły nie miały racji bytu. Kto jest w stanie to udowodnić? Oczywiście, zagórowskie przedszkolaki – one o baśniowych postaciach wiedzą więcej, niż niejeden dorosły.Grupa czarownic i czarodziejów odwiedziła przedszkole w poniedziałek, 30 listopada. Powodu wizyty nie trzeba chyba wyjaśniać – był to jedyny w swoim rodzaju wieczór wróżb. Na czym polegała jego niezwykłość? Chociażby na tym, że odbył się… przed południem.Nie był to jednak jedyny powód – chyba każdy z nas chciałby dowiedzieć się, co go czeka w przyszłości. Szczególnie, jeżeli otrzyma szczęśliwą przepowiednię, w dodatku od swojej ulubionej postaci! Nie dziwi więc fakt, że przedszkolakom bardzo spodobało się to spotkanie i poprosiły, by magiczne istoty odwiedziły ich jeszcze kiedyś (rzecz jasna, propozycja została przyjęta).

 

 

Na koniec zdradzę mały sekret. Czarownice i czarodziejki to… członkowie Szkolnego Klubu Miłośników Książek wraz z p. Hanną Kierzek, która dla całej grupy jest opiekunką i dobrą wróżką.

 

Tekst: Aleksandra Andrzejewska


Andrzejki

 

27 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę andrzejkową, której uczestnikami byli uczniowie naszego gimnazjum oraz zaproszeni goście z Salezjańskiej Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej z Dobieszczyzny. Ponieważ Andrzejki to czas wróżb, magii i dobrej zabawy, również u nas nie mogło tego wszystkiego zabraknąć. Członkowie Samorządu przygotowali pełen magii „pokój wróżb”, w którym każdy mógł poznać swoją przyszłość. Można było poznać imię przyszłego męża lub żony, dowiedzieć się jaki zawód będzie się wykonywać w przyszłości i jak będzie wyglądało dorosłe życie.

 

 

Dobrą muzykę zapewnili nasi szkolni DJ-e: Kacper i Wiktor, a Dominika w roli wodzireja porwała wszystkich do wspólnej zabawy.


„Dzień Dobrych Manier”

 

Członkowie Samorządu Uczniowskiego mają wiele pomysłów na to, w jaki sposób uczcić dzień albo święto, o których czasem nie mamy nawet zielonego pojęcia. 27 listopada w porannej audycji zaskoczyli nas informacją, że obchodzimy Dzień Dobrych Manier i z tej okazji zaplanowali dla nas mały konkurs. Dowiedzieliśmy się, że każdy z nas, kto swoim zachowaniem da dowód na to, że zna zasady
savoir – vivre’u, ma szansę otrzymać od nauczycieli specjalne kółeczka.

 

Pomysł, by choć na jeden dzień uczynić świat bardziej przyjaznym miejscem, niezmiernie nam się spodobał. Z entuzjazmem przystąpiliśmy do działania.

 

Na piątej godzinie lekcyjnej, podczas kolejnej audycji poznaliśmy nazwiska osób, które zdobyły najwięcej kółeczek. Byli to: Szymon Hait i Adrian Szymański z kl. 3c (10 kółeczek), Przemysław Marciniak z kl. 1a (6 kółeczek) oraz Hanna Tomaszewska z kl. 1c (4 kółeczka).

 

Akcja ta była strzałem w dziesiątkę; mogliśmy sami przekonać się, jak ważne są zasady dobrego wychowania oraz że warto pamiętać o nich na co dzień.

 

Aleksandra Andrzejewska


Wycieczka do Powidza

 

Klasa 3c w listopadzie  2015 w ramach poznawania różnych zawodów udała się do 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Zwiedzanie obiektów jednostki i największego lotniska wojskowego było dla nas dużym przeżyciem.

 

 

Mieliśmy okazję zajrzeć do wnętrza samolotu, zobaczyć jak wygląda wojskowy  hangar, jak pracuje kontrola lotów. Bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy pan sokolnik, który pielęgnując ptaki drapieżne dba o bezpieczeństwo lotów.

 

Klasa 3c z wychowawczynią


Kiermasz Świąteczny

 

19 listopada 2015 r. podczas spotkania z rodzicami odbył się Kiermasz Świąteczny, podczas którego można było zakupić kartki i ozdoby świąteczne, wykonane przez uczniów na zajęciach technicznych i artystycznych pod czujnym okiem pani Katarzyny Michalak. Kupujących przyciągał również zapach pysznych pierników upieczonych przez uczennice gimnazjum. Do naszej inicjatywy włączyli się także podopieczni Salezjańskiej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej z Dobieszczyzny przygotowując piernikowe choinki, które rozeszły się w zaskakującym tempie. Podczas kiermaszu uczniom towarzyszyli rodzice z Rady Rodziców, która objęła patronat nad tym przedsięwzięciem oraz nauczyciele pani Magdalena Jarząbek, pani Barbara Kasznia oraz pani Katarzyna Furmaniak. Dzięki hojności rodziców już po raz kolejny będziemy mogli zabrać naszych przyjaciół z Dobieszczyzny na wspólną wycieczkę.

 

 

Dziękujemy …


Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci

 

W dniu 19.11.2015 w szkole zostały zorganizowane obchody związane z Międzynarodowym Dniem Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Głównym celem było zwrócenie uwagi na zjawisko przemocy, zapobieganie agresji i przemocy poprzez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw, dostarczenie wskazówek w przypadku konieczności uzyskania wsparcia.
Tego dnia młodzież wysłuchała audycji radiowej przegotowanej i przeprowadzonej przez uczniów z klasy 2c pod opieką p. Marty Deręgowskiej. Klasy udekorowały okienka korytarzowe hasłami i emotikonami nt. przemocy oraz propagującymi życzliwość i wzajemną akceptację. Na gazetce informacyjnej przygotowanej przez pedagoga pojawiły się dane nt. obchodzonego Dnia, instytucji wspierających oraz telefonów zaufania.

 

 

Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny zrealizowany pod hasłem „STOP przemocy” ogłoszony we wszystkich klasach przez pedagoga szkolnego. Prace plastyczne zostały zaprezentowane na holu szkolnym.  Decyzją Komisji konkursowej:

 

I  miejsce uzyskały prace: Klaudii Matuszak 3a oraz Marty Radnieckiej i Alicji Matuszak 1b,
II  miejsce praca Damiana Nowaka 3d, III miejsce praca Oliwii Dżumak  1a.                        
Wyróżniono prace:
Weroniki Przybyły 3c, Katarzyny Dzidek 1c, Amandy Bartczak i Weroniki Pawłowskiej 1c.


Wizyta w przedszkolu

 

Zagórowskie przedszkolaki bardzo lubią odwiedziny starszych kolegów. My, członkowie szkolnego koła LOP – u, dobrze o tym wiemy i dlatego w pewien poniedziałek (16 listopada) pojawiliśmy się w przedszkolu na drugich w tym roku szkolnym zajęciach. Dotyczyły one zasad zdrowego odżywiania. Wszystkie dzieci z uwagą słuchały naszych opowieści, wierszyków, zagadek i dały dowód na to, że nauka przez zabawę przynosi zadziwiająco dobre rezultaty.

 

 

Uważamy, że to spotkanie było bardzo udane i już przygotowujemy się do kolejnego.

 

Tekst: Aleksandra Andrzejewska


„Dzień Koszuli w Kratę”

 

Kiedy listopad jest w pełni, ciągle pada i wieje, za oknem – wszelkie odcienie szarości, a w szkole – sprawdzian goni sprawdzian, wśród uczniów można zaobserwować liczne objawy „jesiennego lenistwa”. Samorząd Uczniowski, mając na uwadze, że niedługo wywiadówka, postanowił znaleźć sposób, aby wprowadzić w nasze życie trochę kolorów (i zmobilizować nas do pracy). W taki sposób narodził się pomysł, by zorganizować Dzień Koszuli w Kratę. 16 listopada wszyscy uczniowie (i nauczyciele) przyszli do szkoły, ubrani w ten niezwykle popularny i efektownie wyglądający element garderoby.

 

 

Zdjęcia - Szymon Kubacki

 

Akcja odniosła sukces – nie tylko poprawił nam się humor, ale również mogliśmy zabrać się za naukę z nowymi pokładami pozytywnej energii.

 

Aleksandra Andrzejewska


Nasza Niepodległa

 

W towarzystwie nie byle kogo, bo samego Marszałka Józefa Piłsudskiego, obchodziliśmy 97. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości rozpoczął koncert chóru Cantabile pod dyrekcją pani Aleksandry Koronkowskiej. Po Mszy Świętej złożono kwiaty i zapalono znicze w miejscach pamięci narodowej, a przed pomnikiem na Dużym Rynku wysłuchano odezwy Naczelnika Państwa, w którego postać wcielił się Wiktor Zieliński. Po przemówieniu Marszałka zaprezentowała się przed zebranymi orkiestra dęta oraz wokalistki: Martyna Kuzak i Natalia Wieczorek. Następnie w rytmie piosenek niepodległościowych zebrani przemaszerowali przed budynek strażnicy, gdzie Przewodniczący Rady Miejskiej Zagórowa zakończył oficjalne uroczystości.

 

A na wszystkich czekała już gorąca grochówka.

 

 

Dyrektor Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie serdecznie dziękuje

 

wszystkim uczniom i pracownikom, którzy wzięli udział w patriotycznej manifestacji 11 listopada 2015.


„Dopalacze niszczą życie"

 

4 listopada w sali kinowej Miejsko - Gminnego Domu Kultury w Zagórowie odbyła się debata społeczna zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Słupcy oraz Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Słupcy. Przedstawiciele Policji i Sanepidu spotkali się z nauczycielami, uczniami z terenu gminy Zagórów, przedstawicielami lokalnego samorządu oraz pracownikami socjalnymi. Nasze gimnazjum prezentowali uczniowie z klasy 2a i 2c.
Podczas debaty poruszony został problem stosowania dopalaczy oraz ich zgubny wpływie na zdrowie i życie człowieka.
Debatę rozpoczął I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Słupcy mł. insp. Jan Rabiej, który wprowadził zebranych w tematykę spotkania. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy Zygmunt Jasiński omówił wpływ dopalaczy na zdrowie i życie człowieka, przedstawił statystyki dotyczące zatruć środkami odurzającymi, do jakich doszło w powiecie słupeckim. Prowadzący debatę st. asp. Marlena Kukawka i st. asp. Dariusz Nowicki przedstawili zebranym przedsięwzięcia profilaktyczne realizowane w powiecie słupeckim przez policję i instytucje wspierające.
Uczestnicy debaty mogli wyrazić swoje opinie na omawiany temat w dyskusji lub zapisując swoje uwagi i wnioski w udostępnionych im ankietach. Podsumowaniem spotkania była projekcja filmu nakręconego przez grupę PaT z Ostrowa Wielkopolskiego "Dopalacze niszczą życie".


Halloween 2015

 

Jak co roku w Naszym Gimnazjum znalazł się czas na obchody święta Halloween. Z tej okazji klasa 2 c pod opieką pani Marty Deręgowskiej przygotowała słuchowisko poświęcone tej okazji. Podczas audycji można było dowiedzieć się wiele na temat historii święta oraz symboli. Uczniowie zaprezentowali również fragment hamleta w języku angielskim
Oprócz audycji radiowej w szkole zorganizowany został konkurs na najciekawiej wyciętą dynię.

 

 

Pierwsze miejsce wywalczyła sobie klasa 3 d, drugie trafiło do klasy 3 b, na trzecim miejscu uplasowała się klasa 2 c. Wszyscy uczniowie z tych klas zostali nagrodzeni słodyczami.


Z wizytą u przyjaciół…

 

29 października 2015 roku uczniowie gimnazjum wraz z p. Magdaleną Jarząbek odwiedzili swoich przyjaciół z Salezjańskiej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Dobieszczyźnie. Podczas tego spotkania zaplanowano wspólne działania, które będą podejmowane w bieżącym roku szkolnym. Można do nich zaliczyć Spotkanie Andrzejkowe połączone z dyskoteką oraz zaplanowaną na maj wycieczkę. Wspólne rozmowy, gry i zabawy pozwoliły nawiązać nowe znajomości oraz umocnić już istniejące. Czas spotkania upłynął jak zawsze bardzo szybko.

 

 

Uczniowie oraz ich przyjaciele z Dobieszczyzny już czekają na Spotkanie Andrzejkowe.


Zielone  gry  i zabawy - z wizytą w przedszkolu.

19 października 2015

Szkolne Koło LOP-u i klasa 3c z p.Iwoną Wilczyńską - Kałużną wybrała się do zagórowskiego przedszkola.  Celem naszego  spotkania było   przekazanie  dzieciom jak dbać o naszą planetę- Ziemie. Lekcje ekologii przeprowadziliśmy na dziedzińcu przy placu zabaw. Dzieci poprzez gry i  zabawy uczyły się jak troszczyć się o swojego domowego pupila, poznały ciekawostki o ochronie  przyrody a także ćwiczyły selektywną zbiórkę śmieci. Przeprowadziliśmy również pokaz jak należy gromadzić śmieci w koszu (ile miejsca zajmują zgniecione a ile niezgniecione butelki.) Na zakończenie, już w ciepłych salach przedszkola dzieci wykonywały rysunki na temat ,, Co ucieszy a co zasmuci przyrodę? ".

 

 

Takie spotkania są zawsze bardzo pouczające zarówno dla dzieci przedszkolnych jak i dla przygotowujących i prowadzących  zabawy gimnazjalistów.

 

Dawid Błażejewski


„Ślubowanie i otrzęsiny klas pierwszych”

 

 

Fot. Adam Matuszewski

 

W pewien zwyczajny niezwyczajny piątek, a było to 16 października 2015 r., w naszym mieście i okolicach zaobserwowano wiele tajemniczych zjawisk.
Lawinę tę zapoczątkował fakt, że około godziny 13.30, wokół Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury zaczęły pojawiać się grupy podejrzanych postaci; wśród nich przeważali zestresowani chłopcy i dziewczynki, wszyscy ubrani w stroje galowe. Ustalono, że większość z nich to uczniowie rozpoczynający naukę w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie. Towarzyszyły im pełnoletnie osoby, wyglądające równie elegancko, jak się później okazało – rodzice.
Mijały minuty, a podejrzanych zbierało się coraz więcej; wszyscy najwyraźniej kierowali się do sali kinowej zagórowskiego M – GOK – u.
Przypadkowi przechodnie, będąc świadkami tak niecodziennego zjawiska, przystawali, a w ich głowach pojawiało się jedno pytanie: „Cóż to za specjalna okazja!? Czy nie zapomnieliśmy o czymś ważnym…?” Co odważniejsi śmiałkowie zdobyli się na to aby w ślad za odchodzącymi, potajemnie wślizgnąć się do sali.
Wyglądało na to, że zebrani zamierzają uczcić hucznie jakiś szczególnie ważny dzień; wskazywała na to obecność wielu powszechnie znanych i szanowanych osobistości, między innymi Pani Dyrektor Gimnazjum w Zagórowie, a także Wielkiej Trójki Wychowawców klas pierwszych: p. Anety Borowskiej, p. Marka Walczaka i p. Agnieszki Ławniczak.
Czyżby to było rozpoczęcie roku szkolnego? Nie, na to było zdecydowanie za późno. W takim razie może Dzień Nauczyciela? To przypuszczenie wydawało się prawdopodobne, dopóki nie podważono jego słuszności faktem, że większość członków Grona Pedagogicznego była nieobecna.
Takie domysły można by ciągnąć w nieskończoność, gdyby nie początek tajemniczej uroczystości.
Zaczęło się klasycznie – odśpiewano hymn szkolny, a później przemawiała Pani Dyrektor, która swoje słowa kierowała przede wszystkim do uczniów. Następnie wprowadzono sztandar szkoły i na środek wystąpili przedstawiciele klas pierwszych. Wszyscy uczniowie unieśli ręce, powtarzając rotę ślubowania.
W międzyczasie, kilku nieustraszonych „detektywów”, sądząc, że to po prostu szkolna uroczystość, wymknęło się po cichu z sali. Nie mieli pojęcia, co tracą.
Naraz wszystkie światła zgasły, rozległa się groźna muzyka, a na scenie pojawiły się… CZAROWNICE! Zgromadzeni wstrzymali oddech ze strachu. To dopiero było przeżycie!Wiedźmy przedstawiły się i wyjaśniły, że przybywają prosto ze zlotu na Łysej Górze, aby sprawdzić, czy świeżo upieczeni absolwenci szkół podstawowych zasługują na przyjęcie do braci uczniowskiej Gimnazjum.Kandydaci na gimnazjalistów zostali poddani najróżniejszym torturom; do najokrutniejszych należało między innymi: wykonanie piosenki o klasie, taniec z miotłą i rysowanie portretów wychowawców z zamkniętymi oczami. Pomimo powagi sytuacji zgromadzeni nie mogli powstrzymać się od śmiechu.Po pewnym czasie podejrzani najwyraźniej zorientowali się, że są obserwowani, gdyż pośpiesznie opuścili budynek i rozproszyli się, by po półgodzinie zebrać się w komplecie na terenie Gimnazjum. Tam okazało się, że cała uroczystość to kultywowana przez lata prastara tradycja ślubowania i otrzęsin uczniów klas pierwszych, a jedyną tajemniczą rzeczą, jaka miała miejsce tego dnia, było nadspodziewanie szybkie znikanie ciasta ze stołów podczas poczęstunku.Zarówno w trakcie jedzenia, jak i później, na dyskotece, nie doszło do żadnych zakłóceń (oprócz jednej jedynej kłótni pt. „Kto wlał sok do mojej herbaty?”) o czym z radością informuje uczennica klasy 1a

 

Aleksandra Andrzejewska.

 


Tygodniówka OTK

Ogólnopolski Tydzień Kariery


"Za trudną pracę z nami.."

 

14 października w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Wiele ciepłych i miłych słów płynęło w kierunku naszych nauczycieli, bo doceniamy ich codzienny wysiłek. Występ artystyczny z tej okazji przygotowali, pod kierunkiem p. Marii Chojnackiej, uczniowie klasy IIa i kilka osób z klas III oraz szkolne koło teatralne. Uczniowie wierszem i życzeniami uczcili wyjątkowy dzień. Przedstawili humorystyczne scenki z życia szkolnego. Zaśpiewali "Sto lat" i dziękowali nauczycielom za całoroczną pracę, składając na ręce pani dyrektor kwiaty oraz wyrazy wdzięczności dla wszystkich pracowników gimnazjum.

 

 

Nagłośnienie, oraz oprawę muzyczną zawdzięczamy  p. Jackowi Słowińskiemu.


Przedstawienie dla dzieci z przedszkola
,,Jesienny bal owoców i warzyw"

 

W piątek 9 października 2015r. członkowie Klubu Miłośników Książek wraz z opiekunem p. H. Kierzek udali się do przedszkola w Zagórowie z przedstawieniem zatyt. ,,Jesienny bal owoców i warzyw". Spotkanie to miało na celu promocję biblioteki gimnazjalnej w najbliższym środowisku, rozwijanie twórczej aktywności dzieci, zachęcenie do ruchu oraz do jedzenia warzyw i owoców szczególnie w czasie jesieni, a także rozwijanie umiejętności współpracy z mniejszymi dziećmi.

 

W krótkim przedstawieniu uczniowie z kl. Ia i IIIc zapoznali dzieci z przedszkola z porą roku - jesienią. Dzieci wspominały, jakie są oznaki jesieni oraz jak ważne jest właściwe odżywianie się oraz uprawianie sportu. Uczniowie recytacją wierszy, piosenkami oraz przygotowanymi zabawami zaprezentowali tę porę roku. W postać Pani Jesieni wcieliła się Martyna Wilczewska z kl. IIIc, która wykonała piękny, jesienny kapelusz i ubrała się w suknię ozdobioną liśćmi.

 

Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu i zaprosiły uczestników Klubu Miłośników Książek na kolejne spotkanie - tym razem związane z andrzejkami.


Konkurs na model komórki dla uczniów klas pierwszych.

 

29 września 2015 zainteresowani uczniowie wzięli udział w szkolnym konkursie na model komórki przygotowany z produktów, które każdy może znaleźć w kuchni czy ogródku. Konkurs organizowany corocznie przez nauczycielki biologii -p.Iwonę Wilczyńską -Kałużną i p.Magdalenę Jarząbek cieszy się zainteresowaniem pierwszaków, którzy w sposób niekonwencjonalny zdobywają wiedze o budowie i funkcjonowaniu komórek roślinnych, zwierzęcych, bakteryjnych i grzybowych. Zbudowanie wiarygodnego modelu wymaga od uczniów kreatywności, sporej wiedzy i oczywiście artystycznych umiejętności. Tegoroczne modele komórek oceniało młodzieżowe jury złożone z uczniów klas 3 pod kierownictwem nauczycielek. Autorem modelu , który zdaniem jury był najbardziej interesujący i pomysłowy ( szczególnie żelatynowy cytozol komórkowy ) jest Kacper Nowaczyk z klasy 1a. Praca Oli Andrzejewskiej ( klasa 1a) była bardzo starannie wykonana i przemyślana. Również modele Kacpra Zamiatały ( klasa 1b) i Andżeliki Szeląg ( klasa 1a) ciekawie przedstawiały konstrukcję komórek. Po ocenie jury modele komórek mogli obejrzeć uczniowie innych klas. Autorom gratulujemy !!!

 

 


 

NOC  NAUKOWCÓW 25 września 2015

 

Jak co roku, 50-cio osobowa grupa gimnazjalistów odwiedziła uczelnie poznańskie, które prezentowały świat nauki w ciekawej i przystępnej formie. Uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych, pokazach i wykładach na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytecie Przyrodniczym.

 

 

Grupa ulubieńców biologii wraz p. Magdaleną Jarząbek uczestniczyła w wykładach i warsztatach przygotowanych przez pracowników Wydziału Biologii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Podczas wykładu „Strach ma wielkie…uszy, czyli nie taki nietoperz straszny, jak go malują” poznaliśmy najważniejsze wiadomości z życia tych tajemniczych ssaków. Na kolejnych zajęciach „Kwaśne, zasadowe a może obojętne-czyli jak zbadać pH produktów spożywczych” badaliśmy właściwości powszechnie używanych w naszych kuchniach produktów. Warsztaty „Barwne chwile z życia komórek” pokazały nam, co komórki kryją w swoim wnętrzu, mogliśmy to zobaczyć przy pomocy najnowszych narzędzi mikroskopowych. Następnie odwiedziliśmy „Pracownię Wiedźmy i Alchemika”, gdzie zostaliśmy zapoznani z tajemną wiedzą dotyczącą leczniczych surowców roślinnych i zbyliśmy certyfikat Mistrzów Ziołowej Magii. Podczas warsztatów „Ile w Tobie drzemie pary – jesz warzywa czy suchary?” dokonaliśmy analizy składu naszego ciała, badając procentowy udział tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Na koniec udaliśmy się na wykład „Piękno podwodnego świata”, podczas którego bliżej poznaliśmy życie, jakie toczy się na rafie koralowej.

 

W Collegium Chemicum była z nami p. Iwona Wilczyńska-Kałużna. Zajęcia w Collegium Chemicum dotyczyły nowoczesnych badań linii papilarnych, sposobów ich odczytywania i zabezpieczania. Na warsztatach z daktyloskopii oceniliśmy własne linie papilarne, poznaliśmy sposoby identyfikacji, pobierania odcisków na potrzeby śledztwa. Na warsztatach z tajników perfumiarstwa, odkrywaliśmy subtelny wymiar świata zapachów i komponowania współgrających nut kwiatowych, owocowych, zwierzęcych.  Podczas pokazów w holu spróbowaliśmy lodów z ciekłego azotu, które serwowane były w różnych smakach. Byliśmy w laboratorium piękna, gdzie poznaliśmy recepturę i metody sporządzania kremów, peelingów, balsamów pudrów, błyszczyków, płynów do kąpieli…Mieliśmy okazję poznać metody oznaczania glukozy i cholesterolu we krwi a także wyznaczniki i  sposób oceny twardości wody. Dowiedzieliśmy się jaki jest wpływ twardości wody na zdrowie i organizm człowieka

 

Pod opieką pani Małgorzaty Zdrojowej byliśmy na Uniwersytecie Przyrodniczym.

 

Czekały tam na nas takie niespodzianki jak: "Rośliny energetyczne jako ekologiczne źródło biomasy" czy "Magia ciekłego azotu". Kolorowaliśmy chromosomy, obserwowaliśmy bakterie pod mikroskopem oraz oglądaliśmy prezentacje jak działa oczyszczalnia ścieków.

 

Słuchaliśmy wykładu "Czy wiesz co jesz? Szkodliwe i nieszkodliwe dodatki do żywności", dowiedzieliśmy się dużo o różnych składnikach naszego codziennego pożywienia. Odpowiadaliśmy na pytania: "Czy wszystkie dodatki do żywności są szkodliwe?", "Jakich skutków ubocznych możemy się spodziewać po przyjęciu ich do naszego organizmu?".

 

Warsztaty  "Ile jest chemii w tym co jemy - sprawdź to sam!" były bardzo interesujące ,samodzielnie badaliśmy zawartość witaminy C w cytrynie oraz soku jabłkowym, sprawdzaliśmy, które napoje zawierają antyutleniacze. Wyniki były zdumiewające.

 

Natomiast na warsztatach o nazwie "Wielka siła małych stworzeń w sprzątaniu świata" mogliśmy samodzielnie wykonywać preparaty mikroskopowe i obserwować je w bardzo dużych powiększeniach. Pobyt na Uniwersytecie Przyrodniczym był dla nas wspaniałym przeżyciem, czuliśmy się jak prawdziwi naukowcy i odkrywcy.

Jak zwykle Noc Naukowców  dostarczyła nam wielu wrażeń a także wzbogaciliśmy  się o nowe wiadomości i umiejętności .

 


 

Sprzątanie Świata 18 września 2015r

 

Nasze gimnazjum jak co roku  wzięło udział w akcji Sprzątanie Świata. Porządkowaliśmy ulice i place  Zagórowa oraz lasy Stawiska. W akcji uczestniczyło 191 uczniów wraz z opiekunami.

 

W sumie udało się  nam zebrać  27 worków śmieci, które później zostały przetransportowane do Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zagórowie.


„Pierwsza wycieczka w nowej szkole”

 

Wielkimi odkryciami w dużej mierze rządzi przypadek; przekonał się o tym pewien nauczyciel, Walenty Szwajcer, który w 1933 r. wraz z grupą uczniów wybrał się nad Jezioro Biskupińskie. W pewnym momencie zauważył wystające ponad lustro wody drewniane pale. Jak się później okazało, było to odkrycie na wagę złota; podjęte wkrótce prace archeologiczne wykazały, że ponad 2,5 tys. lat temu w tym miejscu znajdował się gród. Osada w Biskupinie – bo to o niej mowa – jest dziś słynna na całym świecie i nieustannie przyciąga rzesze turystów.

 

Nic więc dziwnego, że właśnie tę miejscowość, my – uczniowie klas pierwszych – wybraliśmy na wyjazd integracyjny, który odbył się 17 września 2015 r. Data również nie była przypadkowa, ponieważ zaplanowaliśmy uczestnictwo w XXI Festiwalu „Smaki w przeszłości”.

 

Gdy dotarliśmy na miejsce, w pierwszej kolejności udaliśmy się na prezentację tańców szkockich zespołu „Comhlan”, połączoną z prelekcją. Wtedy mieliśmy okazję dowiedzieć się, że Szkoci wcale nie noszą spódniczek, co to jest small kilt oraz co wspólnego mają rzymskie togi i żołnierskie kurtki mundurowe z tradycyjnymi strojami tego kraju. Szczególnie do gustu przypadła nam ciekawa muzyka, zaczerpnięta z lokalnego folkloru.

 

Następnie uczestniczyliśmy w pokazie… średniowiecznych tortur i egzekucji! Przy okazji, kilku najbardziej hałaśliwych kolegów udało nam się zamknąć w klatce (tylko na chwilę, niestety).

 

Później przyszła pora na zwiedzanie grodu. Byliśmy zachwyceni, mogąc krok po kroku odkrywać, jak wyglądało życie przed wiekami. Opowieści przewodników przeniosły nas do tamtych czasów i doskonale oddały klimat epoki brązu. Nawet nie zauważyliśmy, jak minęło kilka godzin.

 

Ze starożytności do czasów współczesnych przeniosło nas… uczucie głodu. Podczas zasłużonej przerwy zjedliśmy ze smakiem posiłek na kształt obiadokolacji oraz wymieniliśmy się wrażeniami.

 

Ostatnim punktem programu był spacer po osadzie. Jeszcze raz zachwyciły nas łużyckie budowle. Podziwialiśmy też drewniane łodzie, lepiliśmy garnki z gliny, wyplataliśmy liny, kupowaliśmy pamiątki i uczyliśmy się tańczyć polkę klaskaną. Na stanowisku archeologicznym poznawaliśmy tajniki dendrochronologii, w Kąciku Rzemieślniczym tworzyliśmy oryginalną biżuterię, a przy stoisku artystycznym dowiedzieliśmy się, jak produkowany jest papier marmurkowy. Jednym słowem – nie było ani chwili na nudę!

 

Przy okazji, mieliśmy okazję bliżej zapoznać się między klasami. Był to bardzo ważny element naszego wyjazdu – w końcu czekają nas aż trzy lata nauki w gimnazjum, które spędzimy wspólnie, więc warto zadbać o dobrą atmosferę!

 

 

Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy; po południu wróciliśmy do Zagórowa, by odpocząć i przygotować się do lekcji na następny dzień.

 

Pierwszą wycieczkę w nowej szkole uważamy za bardzo udaną. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych podróży!

 

Tekst: Aleksandra Andrzejewska, klasa 1a


Ognisko klasy 3c

 

11 września 2015 roku, w Drzewcach, odbyło się ognisko klasowe 3c. Wzięło udział w nim 19 osób. Atmosfera była bardzo przyjemna o czym świdczą poniższe opinie niektórych uczestników: 
Adrian Szymański: Było bardzo fajnie, szkoda, że tak krótko. 
Adrian Tulikowski: Ognisko klasowe uważam za udane, było sympatycznie, wesoło i na luzie. Pograliśmy w piłkę, potańczyliśmy i pojedliśmy. 
Szymon Hait: Ognisko było fajne, fajnie się bawiłem, było sympatycznie i fajna muzyka. 
Kasia Olejniczak: Ognisko było super, ale szkoda, że nie wszyscy mogli na nim być. 
Klaudia Grzeszczak: Wszystko mnie po nim bolało, ale to był wspaniale spędzony czas z koleżankami i kolegami.

 

 

Martyna Wilczewska


Wybory do samorządu uczniowskiego

 

Kilka miesięcy temu Polacy z niecierpliwością oczekiwali na wieść o tym, kto zostanie nowym prezydentem. Niedawno podobna atmosfera zagościła w naszym gimnazjum, gdyż 9 września 2015 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.

 

Tydzień wcześniej każda klasa wybrała swoich reprezentantów. Zgłoszeni kandydaci przygotowali plakaty promujące swoją osobę, które mogliśmy (i nadal możemy) podziwiać na korytarzu. Wszystkie prace były bardzo pomysłowe i przedstawiały niezwykle ciekawe propozycje świąt, akcji oraz działań, które mogą być zrealizowane w bieżącym roku szkolnym. Bardzo trudno było zdecydować, na kogo oddać swój głos.

 

Wybory odbyły się na trzeciej godzinie lekcyjnej – wtedy na korytarzu pojawiła się urna na głosy i stół dla komisji, w której zasiadali Lidia Struszczyk, Martyna Witkowska i Dawid Błażejewski.

 

Atmosfera oczekiwania nie trwała długo; wyniki wyborów zostały ogłoszone przez radiowęzeł na piątej godzinie lekcyjnej.

 

Nową przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Martyna Wilczewska z kl. 3c, jej zastępcą będzie Weronika Radniecka z kl. 2a, a funkcję skarbnika obejmie Natalia Matelska z kl. 2b. Pozostali członkowie SU to: Aleksandra Andrzejewska, Wiktor Madalski, Filip Busse, Dominika Czerniak, Dawid Mielcarek, Michał Leśniewicz, Paulina Grochocińska, Wiktoria Radniecka i Natalia Matuszak.

 

 

Opiekunem SU będzie – tak jak w zeszłych latach – p. Aneta Borowska.

 

Wszystkim członkom Samorządu Uczniowskiego życzymy wiele cierpliwości podczas realizowania swoich pomysłów oraz owocnej pracy w bieżącym roku szkolnym.

 

Aleksandra Andrzejewska


2015/ 2016 – ROK OTWARTEJ SZKOŁY

 

Upalnie przywitał nas pierwszy dzień września. Na placu przed budynkiem Gimnazjum rozpoczęliśmy oficjalnie nowy rok szkolny. Pani Dyrektor Anna Eicke życzyła wszystkim pomyślności, wielu sukcesów, ciekawych pomysłów i wytrwałości. Po swoim przemówieniu wręczyła jubileuszowe nagrody nauczycielom, gratulując dotychczasowych osiągnięć.

 

Następnie uczniowie klasy II a pod kierunkiem pani Magdaleny Jarząbek, pana Janusza Lewicz i pana Daniela Słowińskiego przedstawili montaż słowno – muzyczny poświęcony 76. Rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zebrani z uwagą wysłuchali pięknej i bogatej w treści historyczne nietypowej lekcji

 

 

Jak każdego roku szczególne słowa powitania usłyszeli uczniowie klas pierwszych. Na progu nauki w nowej szkole pani Dyrektor zachęcała ich do realizowania swoich pasji, do odwagi w zgłębianiu wiedzy i łączenia zabawy z nauką. Na koniec jeszcze tylko wspólne zdjęcie z wychowawcami i czas na pierwszą lekcję wychowawczą.

 

Wakacje 2015 przeszły już do historii, OTWIERAMY Szkołę


GKJ © 2009. All Rights Reserved.