Aktualności


W dniach

od 10.07.2017  do  28.07.2017  gimnazjum zamknięte.

Przerwa urlopowa.


 

 

Idź, już czas…

 

 

 

Podsumowanie pracy

 

Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie,

 

zakończenie roku szkolnego 2016/ 2017

 

 

 

Dobiegł końca kolejny rok szkolny. W piątek 23 czerwca uczniowie spotkali się, aby odebrać świadectwa szkolne i pożegnać Gimnazjum. Wielu z nich zostało nagrodzonych za wysokie wyniki w nauce, udział w konkursach, prace na rzecz klasy i szkoły, sport. Stypendium Burmistrza i statuetkę najlepszego absolwenta otrzymał uczeń klasy IIIc

 

Adam Wiatrowski

 

Świadectwa z wyróżnieniem wypracowali:

 

Uczniowie ze średnią 4.75 i wyższą:

 

1a  Martyna Bilska

 

Mateusz Krawczyński

 

1b  Dominika Walczak

 

Paulina Wilczewska

 

Oliwia Wiatrowska

 

1c  Wojciech Wróbel

 

2a  Aleksandra Andrzejewska

2b  Marta Radniecka

 

Natalia Matuszak

 

Paulina Filipiak

 

Patrycja Łechtańska

 

2c  Weronika Pawłowska

 

Justyna Witkowska

 

3a Weronika Radniecka

 

Kamila Marciniak

 

Igor Sarnowski

 

Weronika Przybylska

 

Marcin Pilarski

 

Daria Jasiak

 

Wojciech Słowiński

 

3b  Natalia Matelska

 

Jakub Kinast

 

Julia Nowakowska

 

Jacek Andryszak

 

Julia Jędrysiak

 

Magdalena Kołodziejczak

 

Aleksandra Węglewska

 

3c Filip Dropiński

 

Dominika Czerniak

Wiktoria Dopierała

 

Izabela Struszczyk

 

     

 

Decyzją Rady Pedagogicznej medal za najlepsze wyniki w nauce w roku szkolnym 2016/ 2017, aktywną pracę na rzecz szkoły i wysokie wyniki w konkursach na różnych szczeblach otrzymała Aleksandra Andrzejewska z klasy IIa.

 

Za stuprocentową frekwencję nagrodzono następujących uczniów:

 

1a –  Julia Jasińska

Tobiasz Madalski

Wiktor Sobczak

2b –  Wiktor Madalski

Karol Dawidziak

2c –  Małgorzata Bryk

Filip Busse

3b – Patryk Przybyła

Jakub Kinast

 

Aleksandra Andrzejewska i Damian Kubickim pożegnali absolwentów. W imieniu wychowawców głos zabrał pan Karol Kuszka. Następnie uczniowie klas III odebrali dyplomy absolwenta i świadectwa ukończenia Gimnazjum. Ostatnia wspólna fotografia i w imieniu uczniów klas III głos zabrali:  Dominika Czerniak, Magdalena Kołodziejczak, Mikołaj Frankowski.
Podsumowanie pracy Gimnazjum rozpoczęła prezentacja pokazująca historię placówki, jej działalność i osiągnięcia. Następnie wicedyrektor Monika Nowaczyk podziękowała w imieniu wszystkich pracowników Szkoły Pani Dyrektor Annie Eicke za osiemnaście lat budowania jakości i niepowtarzalności marki Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie. Na zakończenie poczet sztandarowy uczniów (Dominika Czerniak, Weronika Przybylska, Daria Hałasińska, Kacper Nowaczyk i Damian Kubicki) przekazał sztandar pocztowi nauczycieli. Zwinięty sztandar powędrował na ręce dyrekcji Gimnazjum. Tym akcentem zakończono uroczystość podsumowania pracy Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie.


Serdecznie zapraszamy

wszystkich Rodziców

na uroczyste zakończenie roku szkolnego,

które odbędzie się 23 czerwca 2017 o godzinie 9.15

w hali sportowej Gimnazjum przy ul. Pyzdreskiej 75.

 

Dyrektor Anna Eicke

Gimnazjum im. Królowej Jadwigi

w Zagórowie


 

U źródeł muzyki

Koncertem poświęconym muzyce irlandzkiej zakończył się kolejny cykl występów muzycznych przygotowywanych dla uczniów klas pierwszych przez Pro Sinfonikę działającą pod skrzydłami Filharmonii Poznańskiej.

Muzomobil zaprezentował w bieżącym roku następujące tematy muzyczne:

1.Niech zabrzmi róg.
2. Spotkania kompozytorów – podróże w czasie i przestrzeni.
3. Muzyka indyjska.
4. Kolędy polskie i nie tylko.
5. Muzyka chińska.
6. Muzyka lat 20./ 30.
7. Muzyka ludowa.
8. Muzyka arabska.
9. Muzyka country.
10. Muzyka irlandzka.

Julka i Martyna podziękowały za całoroczne spotkania, a Pani Dyrektor Eicke  za współpracę, która trwała od początku istnienia Gimnazjum im. Królowej Jadwigi
w Zagórowie.Należy w tym miejscu wspomnieć, że wszyscy uczniowie kończący naszą szkołę mieli okazję uczestniczyć w takich spotkaniach. Kontakty ze sztuką muzyczną wpisane zostały do programu wychowawczego placówki i zaakceptowane przez rodziców. Z całą pewnością były doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy muzycznej i dały ich uczestnikom wiele zadowolenia, radości i odprężenia.

Warto pamiętać, że  muzyka bawi, leczy i na pewno łagodzi obyczaje.


FESTIWAL  NAUKI  /  DZIEŃ  PATRONA 8  CZERWCA  2017

 

8.00  - spotkanie z wychowawcami w klasach, sprawdzenie obecności

8.10  -  msza św.  – plac apelowy

9.00 – wspomnienie o Patronce  - samorząd uczniowski

9.15 – przedstawienie w języku angielskim „ Czerwony Kapturek”

9.25 – podziękowania, dyplomy za konkursy szkolne, udział w akcjach charytatywnych

10.00  - prezentacje uczniów o Patronce i Zagórowie

10.15 – słowo dyrektora

10.30 – wystawy prac uczniowskich dot. Patronki

10.45 -  obiad

11.00 – spotkanie w klasach  - wychowawcy

11.20 -  wyjście na uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej zagórowskim Żydom

13.30/ 14.00 – odjazdy autobusów z głównego przystanku PKS

 

Opieka podczas odwozów wg planu.

 


Sukces  zagórowskich  gimnazjalistów w Poznaniu

 

31 maja 2017 w Urzędzie Marszałkowskim  Województwa Wielkopolskiego  odbyła się gala podsumowująca II edycję konkursu dla młodzieży  „ Nasz  pomysł na ochronę środowiska ”. Poster  konkursowy opowiadał o sposobach zagospodarowania odpadów. Zespół gimnazjalistów z GKJ w Zagórowie w składzie Martyna Bilska, Mateusz Krawczyński, Oskar Zehner pod kierownictwem Iwony Wilczyńskiej - Kałużnej zdobył 1 wyróżnienie ( tzn 2 miejsce)   w Wielkopolsce. Każdy z uczniów otrzymał w nagrodę notebooka a szkoła 3 tys zł , grawerowana tabliczkę i drzewko- lipę miododajną do posadzenia przy budynku.


Sukces cieszy tym bardziej, że jest to kolejna nagroda jaką otrzymuje Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie. Pierwsza edycja dotycząca zanieczyszczenia powietrza zakończyła się główną nagrodą a filmik pt „ Nieme Kadry z Zagórowa ” był odtwarzany również podczas  tegorocznej  wielkopolskiej gali .


 

„Rajd Nordic Walking’’

 

29 maja odbył się rajd „Nordic Walking’’, w którym udział wzięła klasa 2a z wychowawczynią p. Anetą Borowską wraz ze swoimi przyjaciółmi z OREW-u w Michalinowie. O godzinie 9:20 wszyscy uczestnicy rajdu pełni zapału wyruszyli sprzed ośrodka w drogę. Podczas wędrówki dopadało nas zmęczenie, jednak nikogo nie opuścił dobry humor. To właśnie dobre towarzystwo sprawiło, że uśmiech nie schodził nam z twarzy. Punktem kulminacyjnym wycieczki były odwiedziny grobu peowiaków. Uczciliśmy ich minutą ciszy, zapaliliśmy znicz oraz wspomnieliśmy ich tragiczną historię. Po krótkiej przerwie ruszyliśmy w dalszą drogę. Następną atrakcją była wizyta w Arendel, czyli wiosce norweskiej. Już od pierwszych kroków na terenie Arendel czuliśmy nutkę Skandynawii. Wszystko, od drewnianych domków przez wystrój wnętrz do różnych gatunków zwierząt sprawiło, iż nie opuszczało nas wrażenie, że znajdujemy się na zagranicznej wycieczce. Nasze żołądki były już puste, więc nikt się nie ociągał i szybko wróciliśmy do ośrodka. Tam czekał na nas poczęstunek. Byliśmy bardzo zmęczeni, ale również podekscytowani. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym: spędziliśmy miło czas oraz zadbaliśmy o nasze zdrowie.

Każdy po cichu liczy na następne takie spotkanie. Mamy nadzieję, że nasze życzenie spełni się już wkrótce.


„Powiatowy Dzień Profilaktyki”

Nie jest tajemnicą, że uczniowie chętniej przyswajają sobie wartości i postawy życiowe przekazywane w interesujący sposób. Mając  ten fakt na uwadze, nasze Gimnazjum zainicjowało obchody Powiatowego Dnia Profilaktyki, który odbył się 27 maja 2017 r.

Mimo że była to sobota, stawiliśmy się w szkole z samego rana. Po wysłuchaniu krótkiej prelekcji dotyczącej handlu ludźmi dzieliliśmy się swoimi refleksjami na temat spektaklu „Elma, czyli jak zacząć wszystko od nowa”, który mieli okazję obejrzeć dzień wcześniej.
Później nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy. Zebranych gości powitał zespół „Zagórowskie Słowiki”, który wykonał utwór „Tango Zagórowskie”. Następnie przyszedł czas na przemowy. Dyrektor GKJ – pani Anna Eicke podkreśliła znaczenie współpracy różnych organizacji na rzecz harmonijnego rozwoju uczniów. Pan Dariusz Nowicki – przedstawiciel Powiatowej Komendy Policji – współorganizatora święta – opowiedział o idei dni profilaktycznych w szkołach.
Mieliśmy okazję obejrzeć uczniowskie spoty na temat zapobiegania przemocy, a także uczestniczyć w koncercie panów Andrzeja Rubajczyka i Piotra Stróżyka.
Uczniowie klasy 2a podsumowali projekt „Inny, nie gorszy. Nie gorszy, inny!” realizowany w ramach programu Szkoła Tolerancji wraz z podopiecznymi OREW – u w Michalinowie.
Następnie młodzież, rodzice oraz pracownicy GKJ wzięli udział w wykładach dotyczących sekt, cyberzagrożeń i procedur postępowania z nieletnimi.
Na placu apelowym również czekało na nas wiele atrakcji! Mogliśmy wziąć udział w lekcji samoobrony lub odwiedzić stoiska Straży Pożarnej, Policji, Straży Ochrony Kolei, drużyny Warcian czy 68 Chorągwi Bojowej, a potem odzyskać siły nad miską grochówki.
Dzień Profilaktyki był doskonałą okazją do zdobycia wiedzy na temat zagrożeń, które czyhają na nas w dzisiejszym świecie. Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję uczestniczyć w kolejnych edycjach tego wydarzenia.

Aleksandra Andrzejewska, kl. 2a


PODSUMOWANIE PROJEKTU
„INNY, NIE GORSZY. NIE GORSZY, INNY”

 

My, uczniowie Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, a dokładniej – klasy integracyjnej 2a w tym roku szkolnym razem z naszymi koleżankami i kolegami, pod kierunkiem naszej wychowawczyni – pani Anety Borowskiej – braliśmy udział w programie Liderzy i Liderki Tolerancji. Jego zadaniem było szerzenie postaw tolerancji i akceptacji dla drugiego człowieka wśród młodzieży.

Realizowany przez nas projekt nosił tytuł „Inny, nie gorszy. Nie gorszy, inny!”. Naszym celem była integracja z osobami niepełnosprawnymi, podejmowanie wspólnych działań oraz zaobserwowanie różnic i podobieństw między nami. Nawiązaliśmy współpracę z Ośrodkiem Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym w Michalinowie. Grupa, która włączyła się w nasz projekt, składała się z kilkunastu osób,  będących w naszym wieku i starszych – podopiecznych pani Magdaleny Janowskiej i pani Teresy Borowskiej.

Od grudnia do kwietnia odbyliśmy pięć spotkań. Czym się zajmowaliśmy?

  • Poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat różnych niepełnosprawności; mieliśmy okazję na własnej skórze doświadczyć, jak czuje się osoba z zespołem Downa czy autyzmem.

  • Przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy kilka zabaw integracyjnych, aby lepiej poznać się nawzajem.

  • Zorganizowaliśmy bożonarodzeniowe warsztaty: wspólnie wykonaliśmy świąteczne dekoracje, nauczyliśmy się śpiewać i tańczyć do piosenki „Kolędnicy wędrownicy”.

  • Byliśmy współorganizatorami II Konkursu Recytatorskiego dla osób z różnymi niepełnosprawnościami „Słowem w serce, sercem w słowo”, w którym wzięli udział podopieczni zaprzyjaźnionych ośrodków. Pomogliśmy przygotować reprezentantów OREW – u do występu: nauczyliśmy ich wierszy oraz pokazywania treści metodą Makatona. Wykonaliśmy dla nich piękne kostiumy i rekwizyty. Przygotowaliśmy prezentacje multimedialne, uatrakcyjniające uroczystość. Pomogliśmy udekorować salę. Zajęliśmy się obsługą techniczną oraz oprowadzaniem uczestników. Przygotowaliśmy również część artystyczną: przerywnikami muzycznymi oraz parodię „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

  • Braliśmy udział w warsztatach muzyczno – tanecznych. Napisaliśmy piosenkę o tolerancji, ćwiczyliśmy śpiew oraz akompaniament na instrumentach perkusyjnych.

Wynikiem naszej pracy pochwaliliśmy się podczas Powiatowego Dnia Profilaktyki , a było to wykonanie piosenki pt: „Tolerancja”przez podopiecznych michalinowskiego OREW – u, uczniów klasy 2a oraz szkolnego zespołu „Paranoja”, prowadzonego przez pana Daniela Słowińskiego.

Powstał również film dokumentujący nasze działania. Autorem filmu jest Patrycja Rybicka.

Aleksandra Andrzejewska


„Wycieczka do Poznania z przyjaciółmi z Dobieszczyzny”

 

 

 

Wszyscy uczniowie zaangażowani w działalność szkolnego wolontariatu z niecierpliwością czekali na ten dzień. 16 maja 2017 r. miała się odbyć wycieczka do Poznania – kulminacyjny moment naszej całorocznej pracy.

Fundusze na wyjazd zaczęliśmy zbierać już w grudniu, kiedy to rozpoczęliśmy przygotowania do koncertu dla rodziców. Po uzyskaniu dofinansowania, przy okazji spotkania przed wspólnymi lekcjami wybraliśmy miasto i ustaliliśmy program.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy, było Rogalowe Muzeum Poznania. Podczas prelekcji i warsztatów mieliśmy okazję poznać tajniki wypieku rogali świętomarcińskich, nauczyć się kilku wyrazów z lokalnej gwary i dowiedzieć się więcej na temat stolicy naszego województwa.

Po zakupieniu pamiątek udaliśmy się do Muzeum Czekolady. Tam poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat historii i sposobu produkcji naszego ulubionego przysmaku, a także obserwowaliśmy proces wyrobu pralinek.

Na zakończenie pojechaliśmy do Jump Areny. Zabawa w parku trampolin przyniosła nam wiele radości i pomogła zadbać o sprawność fizyczną.

Po przystanku na obiad wyruszyliśmy w drogę powrotną. W autokarze podsumowaliśmy kolejny rok naszej współpracy. Każdy z nas coś na niej zyskał – nauczył się pracować w grupie, nawiązał znajomości z osobami z odmiennego środowiska, pokonał barierę dzielącą go od innych ludzi… Cieszyliśmy się, że mogliśmy spędzić jeszcze jeden dzień z naszymi przyjaciółmi z Dobieszczyzny. Pełni zapału przyrzekliśmy sobie nawzajem, że w podobnym składzie spotkamy się za rok!

Aleksandra Andrzejewska, kl. 2a


Uwaga!!!

Rodzice i Uczniowie

 

Informacja o organizacji zajęć i pracy w ostatnim miesiącu nauki.

27 maja – Powiatowy Dzień Profilaktyki – obowiązkowy udział uczniów. Tym dniem odpracowujemy 2 czerwca (piętek).

1 czerwca – zajęcia zgodnie z planem, bez zmian.

2 czerwca – dzień wolny od zajęć lekcyjnych (odpracowany 27 maja).

8 czerwca – Dzień Patrona, udział w uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci Żydów zagórowskich.

9 czerwca – zajęcia zgodnie z planem, bez zmian. W godzinach popołudniowych bal gimnazjalny uczniów klas III.

12 czerwca – wyjazd uczniów do Poznania z okazji Dnia Dziecka

Klasa 3a – p. K. Pawlak

Klasa 3b – p. K. Kuszka

Klasa 3c – p. M. Deręgowska

Klasa 2c – p. A. Ławniczak

Pozostałe klasy przychodzą na zajęcia wg przygotowanego planu.

14 czerwca – wyjazd uczniów do Poznania z okazji Dnia Dziecka

Klasa 1a – p. I. Kałużna

Klasa 1b – p. H. Kierzek

Klasa 1c – p. M. Teodorczyk

Klasa 2a – p. A. Borowska

Klasa 2b – p. M. Walczak

Pozostałe klasy przychodzą na zajęcia wg przygotowanego planu.

15 czerwca – dzień wolny od zajęć

16 czerwca – dzień wolny od zajęć.

23 czerwca – uroczyste zakończenie roku szkolnego o godzinie 9.15.


Otwarcie Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie

 

 

12 maja 2017 delegacja nauczycieli naszej szkoły uczestniczyła w uroczystej inauguracji Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, którą odprawił ks. Mirosław Grabowski w kościele pw.  św. Rafała Archanioła w Wilnie. „Zachęcam was do tego, abyście rozwinęli swoje skrzydła. Z jednej strony skrzydła wiary, z drugiej strony skrzydło rozumu i umiejętności.” – powiedział podczas kazania ksiądz Eduardas Kirstukas – absolwent Szkoły.

W trakcie mszy, w asyście sztandaru Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie, poświęcono nowy sztandar Syrokomlówki, który ofiarowała placówce szósta promocja absolwentów. Po mszy wszyscy przenieśli się na teren Gimnazjum. Tutaj poświęcony sztandar został przekazany przez fundatorów Pani Danucie Silienė (Dyrektor Szkoły), która z kolei oddała go w ręce młodzieży. Następnie odbyło się ślubowanie uczniów Gimnazjum na nowy sztandar.

„Szkoła Średnia im. W. Syrokomli w końcu ub. roku została akredytowana i została długim gimnazjum o koncepcji kształcenia w kulturze humanistycznej poprzez działalność artystyczną: taniec, muzykę, teatr, plastykę. Obecnie w Gimnazjum uczy się 847 uczniów” – powiedziała, witając uczestników święta, dyrektor placówki i przybliżyła historię szkoły.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele polskiego świata politycznego na Litwie, polskiego korpusu dyplomatycznego, przedstawiciele innych szkół oraz goście z Polski. Po przemówieniach rozpoczęła się część artystyczna, a następnie zaproszono gości na zwiedzanie szkoły i poczęstunek.

Status Gimnazjum Ministerstwo Oświaty i Nauki przyznało Syrokomlówce w grudniu 2016 roku.

Gimnazjum im. Władysława Syrokomli jest największą polską szkołą w Wilnie, a jej niezaprzeczalną wizytówką jest zespół dziecięcy i młodzieżowy „Wilenka”, który w ubiegłym roku świętował swoje 45-lecie.


10 maja 2017  Dzień  Ziemi- Dzień Zdrowia

 

Zgodnie ze  szkolną  tradycją  w GKJ w Zagórowie odbył się Dzień Ziemi – Dzień Zdrowia ( późniejszy termin obchodów związany jest z organizacją egzaminów gimnazjalnych) W tym roku zajęcia warsztatowe odbywały się w poziomach klas 1,2,3  i dotyczyły głównie zagadnień związanych z ekologią i profilaktyką zdrowotną. Klasy trzecie  w ramach konkursu „Drugie życie odpadów” budowały pojazdy  oraz przedmioty użytkowe z  tzw śmieci : butelek, opakowań, słoików… Najbardziej kreatywna okazała się klasa 3c , która oprócz pojazdu skonstruowała z butelek PET model człowieka z angielskimi opisami części ciała. Klasy drugie zmierzyły się w klasowym konkursie „ Tajemnice ciała człowieka” odpowiadając na pytania multimedialnej gry dydaktycznej. Najlepsza okazała się klasa 2a. Klasy pierwsze wzięły udział w chemicznym kole fortuny a  zespół, który zdobył najwięcej punktów  składał się z uczniów klasy 1a M.Bilskiej,  J.Jasińskiej, M.Krawczyńskiego, W.Grodzkiej, W.Sobczaka


Podczas podsumowania klasy otrzymały  dyplomy i słodkie upominki. Klasa 1a przedstawiła prezentację na temat depresji, która była wiodącym hasłem Światowego Dnia Zdrowia ogłoszonego przez WHO. Uczniowie obejrzeli także filmik nagrodzony w konkursie „ Nasz pomysł na ochronę środowiska ” Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu oraz prezentacje wyróżnione  w Słupcy w konkursie „ Palenie papierosów i …” Weroniki Pawłowskiej , Katarzyny Dzidek i Ameli Łyskawińskiej .

Uroczystość została zorganizowana przez p.Magdalenę Jarząbek, Małgorzatę Zdrojową
i Iwonę Wilczyńską -KałużnąBal charytatywny

29 kwietnia 2017r. we Wrąbczynie odbył się bal charytatywny z inicjatywy Rady Rodziców działającej przy Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie. Za pieniądze zebrane z organizacji tej imprezy wszyscy uczniowie naszej szkoły wyjadą do Poznania na Termy Maltańskie.

Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie składają serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za pomoc materialną i rzeczową podczas organizacji balu. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do przewodniczącej Rady Rodziców p. Marzeny Kuczmaszewskiej, która w szczególny sposób zaangażowała się w realizację tego przedsięwzięcia.


„Konkurs recytatorski w przedszkolu”

 

Wiele niezwykłych talentów ujawnia się w bardzo młodym wieku. Mając na uwadze ten fakt, wychowawcy z zagórowskiego przedszkola już po raz drugi zorganizowali dla najmłodszych konkurs recytatorski „Wierszowisko”.

Tak jak i w zeszłym roku, do współpracy zaprosili nasze gimnazjum – a dokładniej Klub Miłośników Książek. Postanowiliśmy przygotować przedstawienie wielkanocne, które umili dzieciom czas oczekiwania na werdykt. Przygotowaliśmy scenariusz, rozdzieliliśmy role i wybraliśmy ścieżkę dźwiękową. Później znaleźliśmy rekwizyty i wymyśliliśmy bajeczne kostiumy. Oczywiście uczestniczyliśmy w wielu próbach, dzięki czemu czuliśmy się doskonale przygotowani.

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany dzień. 11 kwietnia z samego rana udaliśmy się do przedszkola. Cieszyliśmy się na kolejne spotkanie z naszą wspaniałą publicznością.

Cała uroczystość udała się doskonale. Dzieci pięknie recytowały swoje wiersze, które w wielu przypadkach były bardzo długie i trudne do zapamiętania. Ich barwne stroje i pomysłowe rekwizyty sprawiły, że występy były bardzo przyjemne w odbiorze. Uczestników konkursu oceniało jury, w którym zasiadła między innymi nasza opiekunka – p. Hanna Kierzek.

W roli prowadzącej wystąpiła Aleksandra Andrzejewska. Udało jej się skutecznie rozładować napięcie panujące wśród dzieci, zadając im zagadki i opowiadając żarty. Poprosiła również kilku członków naszego Klubu o podzielenie się zabawnymi historiami z przedszkolnych czasów.

Po występie mieliśmy okazję wspólnie potańczyć i poznać kilka nowych zabaw ruchowych.

Kolejna wizyta w przedszkolu była jak zwykle bardzo udana. Nie zamierzamy jednak spocząć na laurach i już przygotowujemy kolejne przedstawienie.

Aleksandra Andrzejewska, Klub Miłośników Książek


NASTĘPNY SUKCES MISTRZ POWIATU SŁUPECKIEGO
W PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW

Dnia 11 kwietnia 2017 roku w Słupcy zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu Słupeckiego w piłce nożnej na kompleksie boisk orlik. Zawody rozgrywane były w 3 grupach, w których uczestniczyło 86 zawodników z 9 gimnazjów.   Wyniki naszej drużyny: Gimnazjum Zagórów - Gimnazjum Powidz 2:0 Gimnazjum Zagórów - Gimnazjum Strzałkowo 1:0 Gimnazjum Zagórów - Gimnazjum Kowalewo 2:0   Mecze finałowe Gimnazjum Zagórów - Gimnazjum Strzałkowo 1:1 Gimnazjum Zagórów - Gimnazjum Lądek 6:0   Gimnazjum im. Królowej Jadwigi zostało Mistrzem Powiatu Słupeckiego i awansowało do Mistrzostw Rejonu Konińskiego w Koninie, które odbędą się w dniu 9 maja 2017 roku.


Skład naszej drużyny: Michalak Kamil, Wujek Tobiasz, Konieczny Adrian, Frankowski Mikołaj, Frątczak Sebastian, Ławniczak Wiktor, Sarnowski Igor, Pilarski Marcin, Słowiński Wojciech, Nowaczyk Kacper, Ławniczak Daniel, Urbaniak Kacper. Trener: Janowski Karol GRATULUJEMY I ŻYCZYMY POWODZENIA NA REJONIE. TRZYMAMY KCIUKI.


Uczniowie Gimnazjum z Zagórowa w EC1

Grupa młodzieży gimnazjalnej (44 osoby) wzięła udział w wycieczce szkolno-edukacyjnej 4 kwietnia 2017r. Młodzież w Planetarium EC1 (Łódź) mogła uczestniczyć w dwóch pokazach: "Na skrzydłach marzeń" i "Początki ery kosmicznej". Efekty specjalne i tematyka gwarantowały nieziemską przygodę. Dźwięk jak i obraz oddają wspaniałe wrażenia i przeżycia. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na zaporze wodnej w Jeziorsku. Uczniowie poznali historię powstania tego sztucznego jeziora i jaka rolę odgrywa w Dolinie Warty.

Organizatorkami wycieczki były p.Grażyna Kramska i p.Magdalena Jarząbek, opiekunem była p.Izabela Kramska.

 


Zajęcia terenowe w Ośrodku Edukacji Leśnej w Grodźcu

27 i 28 marca 2017 roku uczniowie klas trzecich uczestniczyli w zajęciach terenowych pt. „Zależności troficzne i charakterystyka ekosystemu leśnego”. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość utrwalić poznane na lekcjach zagadnienia z zakresu ekologii, a także poszerzyć swoje wiadomości z tej dziedziny. Uczniowie zwiedzili Izbę Edukacyjną, która jest zbiorem eksponatów zwierząt żyjących w polskich lasach, przyjrzeli się zwierzętom, które przebywały w zagrodzie wolnościowej oraz przeszli ścieżką dydaktyczną „Spacer z wiewiórką”. Prowadzący zajęcia p. Dariusz Matusiak poruszając zagadnienia dotyczące ekologii, odwoływał się do wiedzy uczniów, a także nawiązywał do zagadnień związanych z gospodarką leśną, ochroną przyrody i środowiska. Była to dobra powtórka tuż przed egzaminem gimnazjalnym.

Podczas zajęć opiekę nad uczniami sprawowali p. Magdalena Jarząbek, p. Barbara Kasznia i p. Karol Kuszka.


Pierwszy dzień wiosny

 

23 marca 2017 (z małym opóźnieniem) świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji Samorząd Uczniowski ogłosił kilka ciekawych konkursów, w których mogliśmy wykazać się pomysłowością i zdolnościami manualnymi lub literackimi.

 

Najpiękniejszą marzannę (I miejsce) przygotowała klasa I C, tuż za nią uplasowały się klasy 1A (II miejsce) oraz 1B (III miejsce).

 

Najciekawszy wiersz o wiośnie (I miejsce) napisał Michał Kuźniewski z klasy 1B. Drugie miejsce przypadło Andżelice Szeląg i Milenie Żelek z klasy 2 A, a trzecie zajęły Julia Bielecka i Oliwia Dżumak z klasy 2A.

 

Fotografem, który najciekawiej uchwycił piękno wiosny w obiektywie (I miejsce) okazała się Patrycja Rybicka z klasy 3 C. Równie interesujące zdjęcia (II miejsce) zrobiły Andżelika Szeląg z klasy 2 A, Zuzanna Sikora z klasy 2 C oraz Mateusz Kowalewski z klasy 1C.  Natalia Matuszak z klasy 2 B zdobyła III miejsce.

 

Najbardziej oryginalne wiosenne obrazki (I miejsce) namalowały Julia Jasiak z klasy 1 C oraz Izabela Struszczyk z klasy 3 C.  Drugie miejsce przypadło Magdalenie Plucińskiej z klasy 1 C, Annie Nowackiej z klasy 3 B, Magdalenie Kołodziejczak z klasy 3 B (specjalne wyróżnienie). Trzecie miejsce zdobyła Weronika Sobczak z klasy 1 B.

 

Ponadto postanowiono, ze każda klasa przebierze się. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wylosowali temat (konwencję) strojów, które uczniowie mieli przygotować na ten dzień. Wszyscy wywiązali się z zadania, na korytarzu można było natknąć się na klauna, rapera czy lekarza.

 

Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole był bardzo udany. Pokazaliśmy, że można świetnie się bawić, w ogóle nie myśląc o wagarowaniu.

 

Aleksandra Andrzejewska, klasa 2a


„Słowem w serce, sercem w słowo”

16 marca 2017, godzina około 10:00.

 

Krzyk jednego z uczniów stojących przy drzwiach wejściowych przebił się przez gwar panujący w sali:

- Idą!

Z pośpiechem rozejrzeliśmy się dookoła by zorientować się, czy jest jeszcze coś do zrobienia. Wszystko było jednak w najlepszym porządku; ławki stały w równych rzędach, dekoracje mocno trzymały się materiału, a sprzęt nagłaśniający i elektryczny działał bez zarzutu. Wszyscy wiedzieliśmy, co mamy robić – swoje stanowiska zajęliśmy już kilka minut temu.

Pierwsi goście właśnie weszli do sali. Inni byli już w drodze albo wysiadali z zaparkowanych przed budynkiem samochodów. Przybywających witaliśmy z uśmiechem na twarzy. Widząc, że niektórzy z nich denerwują się przed występem, zaczynaliśmy rozmowy na różne tematy. Chcieliśmy, by poczuli się u nas jak w domu.

Kiedy wszyscy zajęli miejsca, dotarło do nas, że długo wyczekiwana uroczystość właśnie się zaczyna.

Po występie duetu wokalno – gitarowego, Jakuba Słowińskiego oraz pana Daniela Słowińskiego głos zabrała pani Agnieszka Grzywińska – przedstawicielka OREW – u. Powitała wszystkich uczestników drugiej edycji konkursu recytatorskiego „Słowem w serce, sercem w słowo”. Były to osoby z różnymi niepełnosprawnościami – podopieczni zaprzyjaźnionych placówek:

- Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z Konina;

- Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego z Konina;

- Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego ze Słupcy;

- Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego z Koła;

- Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z Rychwała;

- oraz Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego z Michalinowa – gospodarzy.

Przedstawiła również członków jury, w którym zasiadły:

-       pani Agnieszka Kiełducka – dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Słupcy;

-       pani Lilla Lebiedzińska – polonistka, oligofrenopedagog, opiekunka koła teatralnego oraz wielu laureatów konkursów recytatorskich;

-       pani Katarzyna Nowicka – polonistka, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Zagórowie.

Następnie swoimi przemyśleniami podzieliła się pani Mariola Trybuś – dyrektor OREW – u w Michalinowie. Mówiła o tym, że idea tego wydarzenia zrodziła się po bezowocnych poszukiwaniach konkursu, który byłby dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Później mikrofon przejęła nasza koleżanka Ola Andrzejewska. Wyjaśniła zgromadzonym przyczynę, dla której my – młodzież gimnazjalna – pomagamy w organizacji tego wydarzenia. Kiedy wymieniła nazwę projektu i organizacji, wielu z nas poczuło dumę. Po raz kolejny dotarło do nas, że działamy w imię słusznych wartości, a swoim zachowaniem reprezentujemy pracę innych ludzi.

Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Zwierzęta duże i małe”. Uczestnicy przygotowali różnorodne wiersze – od klasyków pokroju „Dzika” Jana Brzechwy, do mniej znanych, takich jak „Mały miś”. Wielu z nich miało na sobie niezwykłe przebrania czy rekwizyty, nawiązujące do opowiadanych historii. Dodatkową atrakcją były przygotowane przez opiekunów prezentacje multimedialne i efekty dźwiękowe.

Wśród występujących były osoby niepełnosprawne intelektualnie  lub fizycznie. Wszyscy recytowali z przejęciem – niejednemu z widzów zakręciła się łezka w oku.

Prowadząca z uśmiechem zapowiadała kolejne występy. Po ostatnim z nich przekazała mikrofon koledze z Michalinowa – Błażejowi Parusowi, który miał zastąpić ją na chwilę.

Błażej zaprosił jury na obrady, a pozostałych – do wysłuchania występu muzycznego przygotowanego przez Weronikę Radniecką i pana Daniela Słowińskiego.

Chwilę później, gdy zapowiadał parodię „Balladyny” w wykonaniu członków Klubu Miłośników Książek, kilku chłopców wniosło scenografię. Publiczność nagrodziła konferansjera wielkimi brawami.

Zaraz potem rozbrzmiała muzyka. Na scenie pojawiła się matka w szlafroku w osiołki. Bezskutecznie próbowała posprzątać pokój po ostatnim przyjęciu, zastanawiając się, gdzie podziały się jej córki – arogancka bizneswoman Balladyna i zbuntowana nastolatka Alina. Marzyła, że pewnego dnia znajdzie dla nich „księcia z bajki”, więc kiedy na skutek awarii silnika do jej chatki zawitał Kirkor – bogaty celebryta, nie posiadała się ze szczęścia. Pozostała jej tylko jedna zasadnicza kwestia: którą z sióstr powinien wziąć za żonę?

Przedstawienie bardzo spodobało się publiczności; aktorzy – Ola Andrzejewska, Klaudia Sarnowska, Andżelika Szeląg i Wiktor Madalski – podczas części nieoficjalnej odebrali wiele gratulacji.

Po kolejnym występie muzycznym przyszedł czas na ogłoszenie werdyktu. Członkinie jury pogratulowały dzieciom i młodzieży nieprzeciętnych talentów i zachęciły do ich rozwijania. Następnie wręczyły wszystkim uczestnikom nagrody ufundowane przez sponsorów i pamiątkowe dyplomy.

Pierwsze miejsce w II edycji konkursu recytatorskiego „Słowem w serce, sercem w słowo” zdobyła Alicja Matuszak – podopieczna SOSW w Koninie z wierszem „Jaskółka”. Drugie przypadło Karinie Kubiak z SOSW w Rychwale, która wyrecytowała utwór pt.: „Mucha”. Trzecie miejsce na podium zajął Sebastian Grzegorzewski z OREW w Koninie, z wierszem „Sum”. Wyróżnieni zostali: Weronika Gośka z OREW w Michalinowie („Na wsi”), Eliza Mazurek z SOSW w Słupcy („Mały miś”) i Daniel Cieślak z OREW w Kole („Szop pracz”).

Ostatnim punktem programu był słodki poczęstunek.

Pół godziny minęło wszystkim w okamgnieniu. Jedząc drożdżówki i pijąc sok, rozmawialiśmy o czym tylko się dało. Pytaliśmy naszych kolegów  o wiek, zainteresowania i zwierzęta domowe (w związku z tematem konkursu). Dzieliliśmy się przemyśleniami na temat szkoły i życia. Oni opowiadali nam o swojej codzienności, a także o przygotowaniach do konkursu. Kiedy przyszła pora na pożegnania, żałowaliśmy, że już się rozstajemy.

Przed wyjazdem, opiekunowie uczestników składali nam gratulacje i podziękowania. Przyczyniliśmy się do oprawy konkursu. Był to piękny gest z naszej strony – rzadko się zdarza, żeby młodzież do tego stopnia interesowała się życiem swoich niepełnosprawnych rówieśników. Jeszcze rzadziej, by wydarzenie tego typu miało tak urozmaicony przebieg. A to wszystko dzięki nam – uczestnikom projektu, podopiecznym OREW – u w Michalinowie oraz uczniom klasy 2 a GKJ w Zagórowie – „Inny, nie gorszy. Nie gorszy, inny”.

Te słowa zapadły nam głęboko w pamięć.

Aleksandra Andrzejewska


Lekcje z przyjaciółmi już po raz drugi

 

9 marca 2017 roku podopieczni z Salezjańskiej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej z Dobieszczyzny pod opieką siostry Justyny przyjechali do naszej szkoły, aby po raz kolejny wraz z nami uczestniczyć w lekcjach.

Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się zajęciami warsztatowymi, podczas których uczniowie gimnazjum oraz podopieczni placówki opracowali program wspólnej wycieczki. Wśród kilku przygotowanych przez młodzież propozycji wybrano wycieczkę do Poznania, na którą wybierzemy się 16 maja. Następnie nasi przyjaciele udali się na lekcje. Weronika i Kewin dołączyli do klasy 3c, Dominika brała udział w lekcjach z klasą 2a, Sandra z klasą 2c, a Zuzia udała się na lekcje z klasą 1b. Pomimo, że głównym celem tego spotkania było zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności, nie zabrakło również czasu na przyjacielskie pogawędki podczas przerw. Już wkrótce wybierzemy się do Dobieszczyzny, aby podyskutować o efektach tego spotkania.


V AKADEMIA GIMNAZJALISTY

 

Uczniowie naszego gimnazjum, a dokładnie uczniowie klasy 1a, a także 1b i 1c wraz z opiekunami panią Iwoną Kałużną i panią Małgorzatą Zdrojową  zawitali 10 marca na V  Akademii Gimnazjalisty w Collegium Chemicum UAM w Poznaniu. Nasza wizyta była związana z kandydowaniem do udziału w programie UAM ,, Klasy akademickie”.

Oglądaliśmy postery uczniów  z innych szkół na temat wody w naszym otoczeniu, bowiem tematem ubiegłorocznej edycji ,, Klas akademickich” była woda i jej rola. Przykładowe badania nosiły tytuły : ,, Czy rośliny lubią chemię?”; ,, Od czego zależy jakość wody w Bogdance? Czy w ciągu roku zmienia się zanieczyszczenie rzeki?”;  ,, Woda źródłem życia. Skutki zanieczyszczeń wody.”  Postery zawierały tekst, wykres i grafikę. Wszystkie były odkrywcze , a pomysły były przemyślane.  Uczestniczyliśmy w wykładzie profesora Karola Kacprzaka na temat ekologii. Dowiedzieliśmy się jakie produkty są rakotwórcze, co spowodowało wzrost procentowy umierania ludzi na raka i jak go unikać. Zapamiętaliśmy kontrowersyjny cytat ,,Bliżej - Natury- żyje się krócej”.  Na koniec studenci z koła chemicznego pokazali nam bardzo ciekawe i efektowne doświadczenia chemiczne. Podgrzewany za pomocą palnika kwas borowy tworzy ,,Zielonego smoka”, z którego powstaje zielony ogień. Mogliśmy zobaczyć jak wykonywana jest sztuczna krew do potrzeb filmowych, ale także karnawałowych.  Dowiedzieliśmy się, że jon Cu2+ ma kolor niebieski. Na koniec  zaprezentowano  doświadczenia z ciekłym azotem, dowiedzieliśmy się jaką ma temperaturę i  jak szybko zamraża przedmioty oraz co dzieje się pod wpływem połączenia wrzącej wody w temperaturze 100 °C  i ciekłego azotu w temperaturze – 195 °C. Wycieczka była pełna wrażeń tym bardziej, że po spotkaniu na UAM- ie udaliśmy się na ,, Jump arenę”, aby wspólnie zrelaksować się skacząc na trampolinach, do basenu z gąbkami i grając w koszykówkę . Za rok już jako klasa akademicka zamierzamy odwiedzić UAM tym razem ze swoim posterem na temat : ,, Chemia dla człowieka”.

Julia Jasińska kl. 1a


SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „GŻEGŻÓŁKA
ADRESOWANY DO UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

 

 

 

Tradycją naszego gimnazjum stał się coroczny szkolny konkurs ortograficzny „Gżegżółka” adresowany do uczniów klas pierwszych. Konkurs ten składa się z trzech etapów. W pierwszym prawie wszyscy pierwszoklasiści uzupełniają tekst dyktanda z lukami. Do kolejnego etapu przechodzą uczniowie, którzy najlepiej poradzili sobie w pierwszym etapie. Drugi etap sprawdza znajomość pisowni wyrazów z „ch, h”, wyrażeń przyimkowych oraz zakończeń „ą, ę, om, on, em, en”. Do trzeciego etapu zakwalifikowało się 9 uczniów z klasy Ia, b, c. Ostatni (najtrudniejszy) etap konkursu odbył się w czwartek 9 marca 2017 i polegał na napisaniu tekstu dyktanda finałowego dyktowanego przez nauczyciela sprawdzającego znajomość różnych zasad ortograficznych.

Szkolnymi omnibusami ortograficznymi wśród uczniów klas pierwszych zostali:

I miejsce – Wojciech Wróbel z klasy Ic

II miejsce – Martyna Bilska z klasy Ia

III miejsce – Michał Kuźniewski z klasy Ib

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękuję za udział, a zwycięzcom życzę dalszych sukcesów w ortograficznych zmaganiach.

Organizatorka konkursu: Hanna Kierzek


Spotkanie  z przedszkolakami 
„  Jakie są zasady  zdrowego  odżywiania ? ”

 

7 marca 2017  uczniowie Gimnazjum im.Królowej  Jadwigi w Zagórowie  spotkali się   po raz kolejny  z przedszkolakami  w ramach prowadzonej  przez p. Iwonę Wilczyńską – Kałużną  innowacji pedagogicznej „ Uczymy się –bawiąc ”. Tym razem tematem było „ zdrowe odżywianie” . Gimnazjaliści sami dobierają, przygotowują i przeprowadzają gry i zabawy z dziećmi, co jest dużym wyzwaniem, bowiem należy odpowiednio dobrać treści i metody przekazania wiadomości tak aby były zrozumiałe dla 5-6 latków. Były więc zgadywanki, wierszyki, zabawy ruchowe , dobieranie odpowiednich produktów na przygotowanie zupy jarzynowej, analiza  piramidy pokarmowej, rysowanie ulubionych warzyw i owoców i inne.. Przedszkolaki wykazali się dużą wiedzą na temat produktów zdrowych i tych, których należy unikać. W atmosferze dobrej  zabawy również gimnazjaliści  mieli okazję utrwalić zasady zdrowego odżywiania.

Tematem następnych spotkań będzie „Polubić swoje serce ” oraz „ Pokazy chemiczne ”.


II Powiatowe Targi Edukacyjno – Zawodowe

II Powiatowe Targi Edukacyjno – Zawodowe odbyły się 01.03.2017 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie. Wycieczkę zawodoznawczą dla trzecioklasistów zorganizowała pedagog Barbara Kasznia. Opiekę nad uczniami sprawował również wychowawca klasy 3b - pan Karol Kuszka.

Organizatorzy Targów umożliwili zainteresowanym gimnazjalistom zapoznanie się ofertą szkół średnich i branżowych z naszego regionu. Ponadto swoje ofertę na poszczególnych stoiskach prezentowali pracodawcy, pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej i Powiatowego Urzędu Pracy w Słupcy, przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych i Młodzieżowego Centrum Kariery w Słupcy oraz wykładowcy i studenci wyższych uczelni z Bydgoszczy, Poznania, Wrześni, Kalisza, Konina i Gniezna.

Zaprezentowana na Targach zróżnicowana oferta kształcenia pozwoliła uczniom pozyskać informacje, dzięki którym będą mogli bardziej świadomie i odpowiedzialnie planować własną karierę edukacyjną i zawodową. Wyjazd okazał się szczególnie interesujący i pomocnych dla tych gimnazjalistów, którzy jeszcze nie podjęli decyzji związanej z wyborem ścieżki kształcenia.


IV  BIO-CHEMICZNE  SZARADY  -  28 LUTEGO 2017

Tegoroczna edycja  turniej wiedzy i umiejętności z zakresu chemii i biologii zgromadziła na hali sportowej 8 reprezentacji gimnazjów powiatu słupeckiego. Pomysłodawcą i organizatorem Bio-chemicznych  Szarad jest Gimnazjum im.Królowej Jadwigi w Zagórowie. Głównym celem spotkania jestprzekonanie młodzieży , że wiedza przyrodnicza może stanowić materiał dla dobrej i pouczającej zabawy zespołowej. Turniej  ma formę gier i zabaw z osnową biologiczno-chemiczną a poszczególne  konkurencje są oceniane przez młodzieżowe jury, składające się z uczniów klas maturalnych ZSP  w Zagórowie. Konstrukcja pytań i przebieg turnieju  pozwala na sprawdzenie wiedzy i umiejętności członków zespołu w atmosferze zabawy dydaktycznej . Niezmiennym celem wszystkich edycji Szarad jest operacjonalizacja  wiedzy i umiejętności  oraz utrwalenie i powtórzenie wiadomości uczniów z biologii i chemii przed egzaminem gimnazjalnym Niemniej ważna jest wymiana doświadczeń uczniowskich i nauczycielskich.

W IV Bio - chemicznych Szradach wzięły udział gimnazja ze Strzałkowa pod opieką p.Marii Hodak, Ostrowitego-z p.Anną Czapską, z Drążnej z p.Edytą Selka, z Kowalewa Opactwo- z p.Moniką Kłaniecką,   z Lądku z p.Sylwią Patrzykąt, z Trąbczyna z p. Romanem Bartłomiejczakiem oraz ekipa z Zagórowa

4-osobowe drużyny rywalizowały wykonując  11 zadań o zróżnicowanym stopniu trudności z zakresu chemii i biologii. Największą liczę punktów zgromadziła drużyna z Powidza. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Drążnej, zaś trzecie miejsce przypadło gospodarzom z Zagórowa.

Dyplomy i skromne nagrody zostały wręczone przez p. dyrektor Annę Eicke.

Podczas zajęć  przeprowadzonych przez p. Dorotę Szpiler - Maciejewską uczestnicy Szarad mieli okazję zapoznać się z zasadami odżywiania w profilaktyce chorób nowotworowych.

Drugą część Szarad  stanowiła powtórka przed egzaminem dla  uczniów 3a,3b i 3c przeprowadzona w formie rozgrywek  międzyklasowych. Uczniowie rozwiązywali zadania w oparciu o doświadczenia, modele , gry dydaktyczne. Najlepszą okazała się klasa 3b.

Szarady zostały zorganizowane przez  Iwonę Wilczyńską-Kałużną, Magdalenę Jarząbek i Małgorzatę Zdrojową. Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zagórowie została przygotowana przez    p. Małgorzatę Iwanicką.


TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

27 lutego 2017 roku w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie odbyła się XI Gminna Edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W turnieju wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych oraz gimnazjów z terenu naszej gminy.

Nasze gimnazjum reprezentowali: Piotr Kopczyński z klasy Ic, Patryk Kubiak z klasy IIIb, Patryk Przybyła z klasy IIIb i Wiktor Skrzypczak z klasy IIIa.

W turnieju pożarniczym uczniowie zmierzyli się z testem wyboru składającym się z 25 pytań zamkniętych oraz (w zależności od grupy wiekowej) z 5 lub 10 pytaniami otwartymi przygotowanymi przez p. Krzysztofa Jankowskiego – przewodniczącego Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego  Związku Ochotniczej Straży Pożarnej RP.

Nasi uczniowie zajęli:

Patryk Przybyła – 2. miejsce

Patryk Kubiak – 3. miejsce

Nauczycielem odpowiedzialnym za przygotowanie uczniów do konkursu oraz organizację eliminacji gminnych była p. Hanna Kierzek.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju sukcesu i dużej wiedzy w dziedzinie pożarnictwa.


DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO I DZIEŃ BEZ WULGARYZMÓW

 

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku dla podkreślenia bogactwa, różnorodności i piękna, ale także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących, do których zalicza się 43% wszystkich aktualnie używanych. Spośród 6 tysięcy istniejących obecnie języków, w Internecie reprezentowanych jest zaledwie kilkadziesiąt, w tym dominujący – język angielski.

W tym dniu obchodzimy w naszej szkole także Dzień Bez Wulgaryzmów w celu podkreślenia piękna mowy ojczystej. Dla uczczenia tego wyjątkowego dnia w każdej sali lekcyjnej uczniowie przygotowali hasła związane z poszanowaniem języka polskiego. Podczas przerw w bibliotece szkolnej uczniowie mieli możliwość zmierzyć się z tzw. łamańcami językowymi.

Swe bogactwo, potęgę i moc zawdzięcza język polski również wielu znakomitym poetom, m. in. Juliuszowi Słowackiemu, który pisał:

„Chodzi mi o to, aby język giętki

Powiedział wszystko, co pomyśli głowa;

A czasem był jak piorun jasny, prędki,

A czasem smutny jako pieśń stepowa,

A czasem jako skarga Nimfy miętki,

A czasem piękny jak Aniołów mowa…”


Koncert Dobroczynny

 

15 lutego 2017 r. podczas spotkania z rodzicami z inicjatywy uczniów i przedstawicieli Rady Rodziców odbył się Koncert Dobroczynny. Celem koncertu była zbiórka funduszy na wspólną wycieczkę gimnazjalistów oraz podopiecznych Salezjańskiej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej z Dobieszczyzny.

Podczas koncertu Ola Andrzejewska i Kasia Dzidek przybliżyły rodzicom działania podejmowane w ramach współpracy z podopiecznymi placówki. Dodatkowo Szymon Kubacki przygotował prezentację multimedialną pokazującą zdjęcia z naszych wspólnych spotkań. Oczywiście najważniejszym punktem spotkania były występy szkolnych zespołów muzycznych, nad którymi opiekę sprawują p. Jacek Słowiński i p. Daniel Słowiński, występ wokalistki Weroniki Radnieckiej oraz pokaz tańca w wykonaniu Alicji Matuszak.

Na koncert przybyli również przedstawiciele z Dobieszczyzny pod opieką siostry Anny Białej, która podziękowała rodzicom za zaangażowanie w pomoc podopiecznym placówki. Dla wszystkich ofiarodawców zostały przygotowane pamiątkowe cegiełki oraz pyszne ciasteczka upieczone przez naszych przyjaciół.

Dziękujemy wszystkim rodzicom za wsparcie naszych działań. Dzięki Państwa hojności możemy planować nasze następne przedsięwzięcie – wspólną wycieczkę.

Opiekę nad uczniami zaangażowanymi w przygotowanie koncertu sprawowały panie Magdalena Jarząbek i Barbara Kasznia.


Serdecznie zapraszamy
na spotkanie podsumowujące pracę
w I półroczu roku szkolnego 2016/ 2017

15 lutego 2017

 

16.30 – koncert na hali sportowej z udziałem gości z Salezjańskiej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Dobieszczyźnie.
Po koncercie spotkania z wychowawcami w salach:

Klasa 1 a – p. Iwona Wilczyńska-Kałużna sala nr 9
Klasa 1 b – p. Hanna Kierzek sala nr 8
Klasa 1 c – p. Marek Teodorczyk  sala nr 3

Klasa 2 a – p. Aneta Borowska sala nr 4
Klasa 2 b – p. Marek Walczak sala nr  10
Klasa 2 c – p. Agnieszka Ławniczak sala nr 2

Klasa 3 a – p. Magdalena Jarząbek sala nr 7
Klasa 3 b – p. Karol Kuszka sala nr 1
Klasa 3 c – p. Marta Deręgowska sala nr 5


OGROMNY SUKCES SPORTOWY GIMNAZJUM IM. KRÓLOWEJ JADWIGI W ZAGÓROWIE V MIEJSCE W FINALE WOJEWÓDZKIM W WĄGROWCU W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW

Skład drużyny: Michalak Kamil, Wujek Tobiasz, Konieczny Adrian, Pilarski Marcin, Sarnowski Igor, Ławniczak Wiktor, Frankowski Mikołaj, Urbaniak Kacper, Ławniczak Daniel, Nowaczyk Kacper, Frątczak Sebastian, Słowiński Wojciech.

Trener: Karol Janowski. BRAWO BRAWO BRAWO POWTÓRZCIE TO SAMO WIOSNĄ NA ORLIKU TRZYMAMY KCIUKI


Rodzinny wyjazd integracyjny w Tatry

Podczas  ferii zimowych, w dniach 4– 10 stycznia - 2016 roku,   młodzież, dzieci, rodzice i nauczyciele z różnych szkół i rodzin z naszego regionu wzięli udział w integracyjnym obozie sportowym w górach.
Główni organizatorzy i opiekunowie wyprawy to Państwo Magdalena i Karol Janowscy , którzy są nauczycielami w Ośrodku Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczym w Michalinowie Oleśnickim. W tym miejscu należy wspomnieć, że  Pan Karol Janowski to również nauczyciel wychowania fizycznego w naszym gimnazjum.
Na miejsce tej rodzinnej eskapady  Państwo Janowscy wybrali malowniczą miejscowość nieopodal Zakopanego o nazwie Murzasichle . Jest to wieś podhalańska, która słynie z bogatych tradycji oraz bliskości szlaków turystycznych, a także z pięknego widoku na panoramę Tatr.
W drodze do Murzasichla odwiedziliśmy Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie.
I choć na Zakopiance  towarzyszyły nam kilometrowe korki , do celu podróży dotarliśmy w wyśmienitych nastrojach.
Program obozu był tak ułożony, że nie było w nim  miejsca na nudę. Najwięcej czasu zajmowały nam  zajęcia w Ośrodku Narciarskim pod nazwą Katelnica Białczańska -Białka Tatrzańska.
Pierwsze lekcje z wykwalifikowanymi instruktorami otrzymaliśmy na stoku narciarskim ,,Hajduk” , gdzie znajdowała się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz można było spokojnie przygotować się do zdobywania wyższych szczytów górskich.
Początkujących narciarzy wspierali nie tylko wykwalifikowani instruktorzy, ale i  nasi opiekunowie, czyli  Pani Magdalena i  Pan Karol.
Państwo Janowscy udzielali cennych rad odnośnie wyprawki narciarskiej oraz osobiście pilnowali , aby każdy uczestnik białego szaleństwa został właściwie zaopatrzony w najkonieczniejsze akcesoria niezbędne do bezpiecznego spędzenia czasu na tatrzańskich stokach.
Zajęcia rekreacyjno - sportowe na świeżym powietrzu;
-zjazdy na nartach,
-zjazdy na desce snowboardowej,
-zjazdy na sankach,
-spacery.

Zajęcia rekreacyjno - sportowe w ośrodku.
- kalambury
- zabawy klanowe
- tenis stołowy
- piłkarzyki.

Zwiedzanie Zakopanego i okolic :
-  Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach;
-  Stary Kościół i cmentarz na Pęksowym Brzyzku; - spacer Krupówkami - zakup pamiątek.
- Wielka Krokiew ,
- Gubałówka.


Po siedmiu dniach niezapomnianego pobytu w Murzasichlu nastąpił przejazd do Krakowa , gdzie uczestnicy obozu zwiedzili  Zamek Królewski, gdzie przeżyli chwile zadumy nad kryptą Marii i Lecha Kaczyńskich oraz  Józefa Piłsudskiego. Po obejrzeniu smoka wawelskiego, zakończyli pobyt w mieście Kraka i z głowami pełnymi cudownych wrażeń udali się w drogę powrotną do Zagórowa.
Ta wyprawa była niezwykle udana. Dziękujemy Organizatorom oraz wszystkim Sponsorom, dzięki którym nasze dzieci mogły się tak pięknie prezentować oraz spędzić ferie, o których nigdy nie zapomną.


Biała Szkoła

Uczniowie gimnazjum już po raz dwunasty uczestniczyli   w projekcie edukacyjnym  BIAŁA SZKOŁA.
Wzorem lat ubiegłych, również tej zimy nasza młodzież  przywitała podhalańskie stoki. Wyjazd na narty odbył się w tegoroczne ferie  w dniach 29 stycznia – 4 lutego. 37-osobowa grupa młodzieży wybrała się tam pod opieką Pani Jolanty Kuszki  i Pana  Karola Kuszki.
Głównym miejscem, gdzie młodzież mogła korzystać z uroków zimy była  stacja  narciarska Białka Tatrzańska.
O tym, że czas spędzony w górach wykorzystany był bardzo efektywnie , może świadczyć fakt, że w ciągu 5 kolejnych dni spędzili oni na stoku aż 40 godzin, gdzie doskonalili technikę jazdy carvingowej  na nartach lub desce snowboardowej.
Podczas pobytu w tej  części Polski nasi uczniowie odwiedzili  również Jasną Górę i klasztor Paulinów w Częstochowie, podziwiali sukiennice,  rynek i Kościół Mariacki w Krakowie, a także zapoznali się z kulturą, obyczajami, muzyką, kuchnią i  regionalnymi strojami Podhala.
Uczniowie  rozegrali  turniej tenisa stołowego wyłaniając mistrza zimowiska. Rozgrywali turnieje bilardowe, korzystali  z zajęć na basenie, saunie i termach. Mieli również możliwość uczyć się lub doskonalić jazdę na łyżwach figurowych i hokejowych. W ostatnim dniu  zimowiska zorganizowano dyskotekę w karczmie.
Na zakończenie pobytu w górach wybrani uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, wyróżnienia i medale w kategoriach:  najlepszy narciarz, najlepsza narciarka; najlepszy  snowboarder, najlepsza snowboardeka.


Opiekunowie z dumą podziwiali postępy swoich uczniów  w sportach zimowych. Grupa naszych gimnazjalistów była bardzo zdyscyplinowana, chętna do wszelkich aktywności, dzięki  czemu zostali wyposażeni w umiejętności, których się nie zapomina  i na pewno będą im przydatne w przyszłości.
Uczestnicy Białej Szkoły przywieźli piękne wspomnienia . Takich wypraw się nie zapomina .


Schronisko Katarzynowo

Podczas ferii zimowych dwie uczennice z klasy 1a wraz z wychowawczynią panią Iwoną Wilczyńską – Kałużną odwiedziły schronisko w Katarzynowie. Zbiórka pieniędzy odbyła się podczas listopadowego spotkania z rodzicami gdzie wpłynęła suma 324,32 zł. Za koszt 300 zł uczennice wraz z nauczycielem zakupiły 86 kg karmy dla psów i kotów oraz zabawki.

W pobliskim schronisku znajduje się teraz trzydzieści psów. Każdy z nich czeka na nowy dom. Pomimo złej i nie chętnie wspominanej przeszłości, na widok ludzi tryskają radością. Płynie od nich dużo energii, są chętne do zabawy i uwielbiają spacery.

Julia Jasińska kl. 1a


Recital

29 stycznia 2017r. w Domu Kultury w Zagórowie odbył się recital Daniela Słowińskiego. Organizatorem koncertu byli Gimnazjum im. Królowej Jadwigi i Miejsko-Gminny Dom Kultury w Zagórowie.

Gośćmi specjalnymi recitalu byli nasi Przyjaciele z Wilna. Przyjeżdżając na tę okazję w prezencie Danielowi przedstawili krótki koncert w wykonaniu zespołu Folk Vibes. Zespół zaskoczył nas połączeniem muzyki ludowej z nowocześnie zaaranżowanym podkładem muzycznym. Dominował pewny wokal oraz czarujący uśmiech i wygląd wykonawców.Daniel Słowiński to wyjątkowy człowiek, pedagog, multiinstrumentalista, tenor  chóru Quarta, kierownik muzyczny zespołu Zagórowskie Słowiki i Przyjaciele.Było to spotkanie umożliwiające zapoznanie się z jego wielkim kunsztem interpretatorskim,  to okazja  do przeżycia emocji, jakich dostarczyć nam może obdarzony prawdziwą charyzmą wykonawca.W swych utworach przypomina nam o najważniejszych wartościach w życiu , o miłości, zrozumieniu, przebaczaniu, o radości płynącej z drobnych chwil życia codziennego, o  potrzebnej zawsze pogodzie ducha  i pozytywnym nastawieniu do rzeczywistości. Jego wykonanie potrafi człowieka poruszyć, niesie ze sobą niezwykłą szlachetność…. W wykonaniu Daniela usłyszeliśmy prawdziwe perełki polskiej piosenki literackiej. Wśród autorów tekstów  takie  nazwiska  jak : Adam Ziemianin,    Agata Budzyńska,    Edward Stachura , Grzegorz Tomczak, Krzysztof  Klenczon, Krzysztof  Dzikowski,    Kazimierz Winkler, Janusz Kondratowicza wśród kompozytorów m. in.  Krzysztof  Myszkowski, Bułat Okudżawa,  Krzysztof Klenczon , Jacek Kaczmarski.
Był to wieczór pełen emocji. Na policzkach widzów pojawiały się łzy wzruszeń. Wieczór zakończył się wręczeniem  kwiatów Danielowi a od widowni-  brawami na stojąco.

Gratulujemy i po słowach Daniela podsumowujących recital mamy nadzieję, że nie był to ostatni jego występ.

Fot. Patrycja Rybicka.


Po recitalu Pana Daniela Słowińskiego gościnnie wystąpi zespół Folk Vibes z Wilna.

Serdecznie zapraszamy

 


„Kino Szkoła”

Dzięki współpracy naszego gimnazjum z Miejsko – Gminny Ośrodkiem Kultury  w Zagórowie, mamy okazję uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach. Jednym z nich jest Interdyscyplinarny Program Edukacji Młodzieży „Kino Szkoła”. To innowacja adresowana do gimnazjalistów, obejmująca trzy spotkania z cyklu „Filmowe drogowskazy”.
Pierwsze z nich odbyło się 24 stycznia, w sali kinowej M - GOK. Jego temat: „Co myślimy  o starości?” mieliśmy okazję poruszyć już wcześniej, na lekcjach języka polskiego. Po wysłuchaniu prelekcji pana Łukasza Nieradko, obejrzeliśmy film „Operacja hip hop”.
Opowiadał on o grupie seniorów, zamieszkujących nowozelandzką wyspę Waiheke. Założyli oni grupę taneczną pod okiem młodej trenerki Billy. Szybko odkryli, że hip hop przynosi im wiele radości i pomaga poczuć się młodziej. Apetyt rośnie w miarę jedzenia – wkrótce postawili sobie za cel występ na międzynarodowych mistrzostwach tańca w Las Vegas. Po drodze musieli stawić czoło wielu problemom – zdrowotnym, finansowym i związanym z krzywdzącymi stereotypami.
Relacje z prób i występów przeplatane były rozmowami Billy z poszczególnymi podopiecznymi. Opowiadali oni historie swojego życia, dzielili się wnioskami, do których doszli po latach, mówili o podejmowaniu decyzji. Z każdej sytuacji wynieśli coś nowego. W większości nie przypuszczali, co przyniesie im starość.
Dzięki temu filmowi poznaliśmy perspektywę, z jakiej osoby starsze patrzą na świat. Taka forma nauki bardzo nam się podobała, dlatego z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania!

 

 

Aleksandra Andrzejewska, kl. 2a


NOC BIOLOGÓW

13 stycznia (piątek) 2017r. część naszej gimnazjalnej społeczności z inicjatywy pani Iwony Kałużnej wybrała się na Noc Biologów do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu o Wydziale Biologicznym. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy, którzy pod opieką pani Magdaleny Jarząbek, p. Małgorzaty Zdrojowej, pani Hanny Kierzek i pani Iwony Kałużnej uczestniczyli  w interesujących wykładach i warsztatach m.in. Krew nie taka straszna, Mikromanipulatorzy, Krzyk na bagnie, Kryminalne zagadki  CSI – zbieranie śladów, DNA od kuchni, Owady pod mikroskopem i wiele innych.
Na początku wycieczki, aby każdy uczeń miał siłę na zmaganie się z biologicznymi zagadkami,  wstąpiliśmy do McDonald'a na mały posiłek.

Oto wypowiedzi niektórych uczestników wyjazdu na Noc Biologów:

Natalia Matelska, klasa IIIb

Podczas  warsztatów pt. Mikromanipulatorzy dowiedzieliśmy się dużo o egzystowaniu i przystosowaniu pasożytów do ich trybu życia, na jakie z nich jesteśmy narażeni.  Niektóre potrafią kontrolować swojego żywiciela. Poznaliśmy mało  znane gatunki i mieliśmy możliwość kilka z nich zobaczyć pod mikroskopem lub na żywo. Nasze zainteresowanie wzbudził również krab, który przez całą lekcję towarzyszył nam w pracowni. Na koniec część naszej grupy sama stworzyła własnego pasożyta. Na zajęciach DNA od kuchni studenci opowiedzieli nam dużo ciekawostek o materiale genetycznym. Łączyliśmy ze sobą substancje, by móc dostrzec,  jak DNA z nimi reaguje i czy jest w tym, co jemy lub w nas samych. Zobaczyliśmy także reakcje elektroforezy, dzięki aparatowi elektroforetycznemu. Podobało nam się to, że mogliśmy zobaczyć i „ pobawić się” w laboratorium, gdyż przez moment mogliśmy poczuć się jak mali naukowcy. Potem część naszej grupy wybrała się na warsztaty zatytułowane Krzyk na bagnie , które opowiadały  o tym, jakie ptaki możemy spotkać na terenach podmokłych oraz słuchaliśmy, jakie dźwięki wydają.  Naszymi ostatnimi zajęciami były CSI I - Zbieranie śladów. Badaliśmy miejsca zbrodni, poznaliśmy techniki zabezpieczania i zbierania śladów na miejscu przestępstwa, dowiedzieliśmy się dzięki czemu można znaleźć przestępcę i potwierdzić jego winę, np. na podstawie odcisków palców, włosów czy krwi. Robiliśmy także odciski własnych linii papilarnych.
Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu około północy. Dzień ten dał nam możliwość zobaczenia, jak wygląda życie studentów. Ale również zdobyliśmy wiedzę i doświadczyliśmy   nowych przeżyć, których na pewno nie zapomnimy.

Weronika Pawłowska, klasa IIc

Na warsztatach pt. „Mikroświat w szkle" dowiedzieliśmy się o zagadnieniach kultur in vitro, dzięki którym możemy otrzymać tysiące roślin. Następnie byliśmy na zajęciach pt. „Krew nie taka straszna" i przeprowadzaliśmy doświadczenia chemiczne z wykorzystaniem erytrocytów. Na kolejnych warsztatach pt. „Owady pod mikroskopem" było można zobaczyć wybrane organy różnych gatunków owadów z bliska. Na wykładzie pt. „Wyczytane z kości" oglądaliśmy prezentację na temat kości i dowiedzieliśmy się o różnicach w budowie kości mężczyzny i kobiety. Na ostatnich zajęciach pt. „DNA od kuchni" wykonywaliśmy na różnorodne sposoby izolację DNA.

Mateusz Krawczyński, klasa Ia

Na pierwszych zajęciach dowiedzieliśmy się jak krok po kroku przeprowadzić  elektroforezę na żelu agarozowym.  Po zapoznaniu się ze sprzętem laboratoryjnym, szybko przeszliśmy z teorii do praktyki. Następnie poznaliśmy, czym jest  DNA  i  jaką  pełni  funkcję w naszym organizmie.
Kolejna lekcja była również bardzo ciekawa. Wykonaliśmy wiele doświadczeń z krwią. Poznaliśmy trzy rodzaje krwinek, nauczyliśmy się jak łatwo rozpoznać plamę z krwi i dowiedzieliśmy się na jakiej zasadzie działa nadtlenek wodoru i do czego służy.
Następnie udaliśmy się na wykład, pt. ,,Krzyk na bagnie – rzecz o niezwykłych głosach w świecie zwierząt’’. Przekonaliśmy się, jak komunikują się zwierzęta. Wysłuchaliśmy także wiele ptasich dźwięków.Na kolejnych zajęciach zetknęliśmy się z tematem niezwykłych pasożytów, które w niecodzienny sposób wykorzystują swojego żywiciela. Następnie obejrzeliśmy wiele pasożytów znajdujących się pod mikroskopem.
Na koniec pogłębiliśmy swoją wiedzę na temat nowotworów. Dowiedzieliśmy się, kiedy atakują i jakie są tego konsekwencje. Poznaliśmy także ich objawy i budowę.
Warsztaty te były dla nas niesamowitym przeżyciem, praca na zajęciach bardzo wzbogaciła naszą wiedzę w dziedzinie biologii.

Filip Dropiński, klasa IIIc

 

Pierwszą atrakcją były warsztaty pt. „Krew nie taka straszna”. W czasie ćwiczeń laboratoryjnych mieliśmy możliwość poznania fizjologicznych kształtów krwinek czerwonych człowieka (erytrocytów). Na podstawie przygotowanych kart pracy zawierających dokładny opis ćwiczeń samodzielnie przeprowadziliśmy eksperymenty z wykorzystaniem erytrocytów. Dodatkowo atutem tych zajęć była możliwość wykonania trwałych preparatów mikroskopowych.
Naszymi następnymi zajęciami był pokaz: „Krzyk na bagnie – rzecz o niezwykłych głosach w świecie zwierząt”.  Sekcja Ornitologiczna zaprosiła nas na niezwykłą podróż po świecie zwierzęcych głosów.
Następnie poszliśmy na warsztaty: „Czego możemy dowiedzieć się z uzębienia ssaków?”- warsztaty teriologiczne, podczas których  dowiedzieliśmy się jak oznaczać ssaki na podstawie wyglądu czaszki, a także zobaczyliśmy jak są one zróżnicowane w zależności od sposobu odżywiania się.
Mieliśmy niepowtarzalną możliwość samodzielnego oznaczania krajowych gatunków w oparciu o pracę z kluczem do oznaczania ssaków. Dzięki warsztatom: „Nowotwory pod lupą” mogliśmy odpowiedzieć sobie na pytania: Czy rak i nowotwór to jest  to samo? Jaki nowotwór jest największą zmorą ludzkości?  Zobaczyliśmy komórki nowotworowe pod mikroskopem, spoglądając na obrazy z perspektywy lekarza analizującego tkanki po biopsji.
Reasumując, wycieczka była bardzo udana. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni.


Pierwsze zajęcia warsztatowe

Klasa 2a

 

- Farby, farby, gdzie są farby?
19 stycznia 2017. Środek dnia. Największa sala ośrodka w Michalinowie.
- Podajcie mi klej do tkanin, szybko!
Na wszystkich stołach piętrzą się kartki, kredki i inne artystyczne materiały.
- Nie trącaj mnie, bo zamiast konia narysuję żyrafę!
Uczniowie klasy 2a podzieleni na trzy grupy pracują z zapałem.
Do każdej z nich przydzielono jednego z podopiecznych OREW – u.
- Brawa za odwagę dla Moniki, Weroniki i Sebastiana!
Uczymy ich krótkich wierszyków o zwierzętach.
- A teraz powtarzaj za mną: „Dzik jest dziki, dzik jest zły…”
„Nauczyciele” muszą wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością.
- Teraz dalej: „Dzik ma bardzo ostre…”
- No, zęby ma!
- „… kły.” Dobrze… Spróbujemy od nowa?
Próbujemy pokazać historie metodą Makaton.
- A co znaczy taki gest?
Pomocą służą nam pozostali uczniowie z OREW - u.
- Widzisz, lew jest prosty. Zrób tylko taką grzywę, no widzisz, jak.
Dla osoby pokazującej i jej podopiecznego przygotowujemy bajeczne kostiumy.
- Biedroneczki! Teraz się nie ruszajcie, bo będziemy zszywać skrzydełka.
Kilkoro z nas zasiada przed laptopami. Pracują nad prezentacjami, które posłużą za tło podczas występu.
- Poważnie chcesz dać zdjęcie uśmiechniętej krowy?
- To nie krowa, tylko koń! I nie wiem nawet, czy TO można nazwać uśmiechem...
Mamy też trochę czasu na pogawędki z naszymi dawno niewidzianymi przyjaciółmi. Rozmawiamy o sporcie, polityce (tak!) i wszystkim, co przykuje naszą uwagę.
- A dlaczego ten człowiek na twojej bluzce pokazuje język?
- To Einstein. Jemu wolno, bo był wielkim naukowcem.
- Chyba wielkim wariatem.
Chłopcy świetnie się bawią, dyskutując o muzyce.
- Zaczekaj, włączę ci jedną z moich kompozycji! Będzie odjazdowo!
Nasze Panie, niczym dobre wróżki krążą po sali, gotowe w każdej chwili służyć radą i pomocą.
- A może pójdzie wam lepiej, jeśli zamienicie się rolami?
Są bardzo zadowolone z naszej pracy i jej efektów.

Ale czym się tak naprawdę zajmujemy?
Nie będę dłużej trzymać Czytelników w niepewności.
Organizujemy
konkurs recytatorski dla podopiecznych zaprzyjaźnionych ośrodków.
Finał odbędzie się w marcu.
Już nie możemy się doczekać!
Trzymajcie kciuki, żeby wszystko się udało!

 

Aleksandra Andrzejewska klasa 2a


Mistrzynie Powiatu Słupeckiego

11.01.2017r. DRUŻYNA DZIEWCZĄT Z GIMNAZJUM IM. KRÓLOWEJ JADWIGI W ZAGÓROWIE ZAJĘŁA 1 MIEJSCE W MISTRZOSTWACH POWIATU SŁUPECKIEGO W PIŁCE KOSZYKOWEJ.
DRUŻYNA W SKŁADZIE: KAPITAN- PATRYCJA RYBICKA, DOMINIKA CZERNIAK, WIKTORIA GRODZKA, PAULINA WILCZEWSKA, ALEKSANDRA KOWALSKA, WERONIKA PRZYBYLSKA, JULIA JASIŃSKA, WERONIKA JAŚNIEWICZ, KORNELIA MIĘTA, AMELIA NIKIEL, KLAUDIA SARNOWSKA, OLIWIA WIATROWSKA, DARIA HAŁASIŃSKA.


 

GRATULUJEMY! ŻYCZYMY POWODZENIA W ZAWODACH REJONOWYCH.


SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE

 

21 grudnia 2016 w hali widowiskowo – sportowej spotkała się społeczność Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie, aby świętować zbliżające się Boże Narodzenie.Aleksandra Andrzejewska rozpoczęła uroczystość opowieścią o Betlejemskim Świetle Pokoju, które dotarło w tym roku także do naszej szkoły.Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów pod kierunkiem pani Grażyny Kramskiej.Następnie uczniowie klasy II A (pod opieką pani Anety Borowskiej) przypomnieli tradycje i zwyczaje świąteczne. Uroczystość uświetniły kolędy i pastorałki w wykonaniu szkolnych zespołów muzycznych.


Tradycyjnie nie zabrakło Międzyklasowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Rozstrzygnięto konkursy o tematyce świątecznej i nagrodzono zwycięzców.

A oto wyniki:

Konkurs na najpiękniej udekorowaną klasę z okazji świąt Bożego Narodzenia:

Miejsce I – klasa II A – sala nr 4,
Miejsce II – klasa I A i I B _ sala nr 9 i sala nr 8,
Miejsce III – klasa III A – sala nr 8

Konkurs na  najpiękniej udekorowane okna z okazji świąt Bożego Narodzenia:

Miejsce I – klasa III B – sala nr 1

 

KONKURS  NA  KARTKI  ŚWIĄTECZNE

 

1. Martyna Bilska     1a
2. Mateusz Parus  1a

3. Oliwia Szałkowska   1a
4.  Oskar Zehner  1a
5.  Adam Juszczak   1b
6.  Jakub Karaszewski  1b
7.  Kacper Urbaniak 1b
8.  Michał Kuźniewski  1b
9.  Konrad Zomer  1c


Inny, nie gorszy. Nie gorszy, inny – czas start!

„20 grudnia 2016” – ta data przez kilka tygodni była głównym tematem rozmów uczniów klasy 2a Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie. Nietrudno zgadnąć, że był to dzień pierwszych zajęć warsztatowych, otwierających nasz projekt.W ramach Szkoły Tolerancji podjęliśmy współpracę z zaprzyjaźnionym Ośrodkiem Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym w Michalinowie Oleśnickim, prowadzonym przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Harmonogram i tematykę spotkań ustaliliśmy wspólnie z pracownikami placówki.Nasze działania skierowaliśmy do grupy osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, będących w naszym wieku i starszych. Większość z nich znaliśmy już wcześniej, ponieważ dzięki zaangażowaniu swoich rehabilitantów, a naszych nauczycieli wychowania fizycznego: pani Jolanty Kuszki i pana Karola Janowskiego, mieliśmy okazję gościć ich w naszej szkole.Wreszcie nadszedł ten długo oczekiwany dzień. Razem z naszą Wychowawczynią udaliśmy się na pierwsze spotkanie.Na samym początku wysłuchaliśmy prelekcji na temat różnych rodzajów niepełnosprawności umysłowej. Pani Teresa Borowska w interesujący sposób przybliżyła nam codzienność osób upośledzonych. Na koniec z tajemniczą miną dodała, że mogłaby rzecz jasna opowiedzieć nam, czym sposób postrzegania świata przez jej podopiecznych różni się od naszego, lecz chciałaby, żebyśmy doświadczyli tego na własnej skórze.Już po chwili usiłowaliśmy przebierać ziarenka maku w grubych rękawicach, próbowaliśmy czekolady, która smakowała jak najgorsze lekarstwo, biegaliśmy owinięci w migające lampki choinkowe, spacerowaliśmy po szyszkach… Każde z tych ćwiczeń pomagało nam zrozumieć, z jakimi ograniczeniami muszą zmagać się nasi rówieśnicy.Później nastąpił punkt kulminacyjny, czyli spotkanie z kolegami i koleżankami z grupy projektowej. Cieszyliśmy się, że przez najbliższe kilka miesięcy będziemy podejmować wspólne działania – i taką samą radość widzieliśmy na ich twarzach…Zaczęliśmy od zabawy integracyjnej. Każdy po kolei wymieniał swoje imię i wykonywał jakiś gest; pozostali musieli to po nim powtórzyć.Następnie nawiązaliśmy do zbliżających się Świąt – wspólnie wykonaliśmy pastorałkę Kolędnicy – wędrownicy połączoną z układem ruchowym.Na zakończenie warsztatów zajęliśmy się przygotowywaniem dekoracji bożonarodzeniowych, w tym przypadku papierowych aniołków. Mieliśmy również czas na rozmowy - o wszystkim i o niczym.Żegnając się, wręczyliśmy sobie nawzajem własnoręcznie wykonane upominki. Nie mogliśmy uwierzyć, że czas naszego spotkania tak szybko dobiegł końca. Opuszczając mury Ośrodka wiedzieliśmy, że z przyjemnością będziemy tu wracać.


W ciągu zaledwie kilku godzin staliśmy się jedną, wielką rodziną.

Różnice między nami nie stanowiły w tym żadnej przeszkody,

ponieważ potraktowaliśmy je jak most – nie jak mur.

Jesteśmy inni – ale czy to ma znaczenie?

Inni – nie gorsi.

Nie gorsi – inni!

 

Aleksandra Andrzejewska,

uczennica klasy 2a


PRZEDSTAWIENIE JASEŁEK DLA DZIECI Z PRZEDSZKOLA

 

W poniedziałek 19 grudnia 2016r. uczestnicy Klubu Miłośników Książek wraz z opiekunką p. Hanną Kierzek udali się do przedszkola w Zagórowie.


Celem tej wyjątkowej wizyty było przedstawienie Jasełek dla wszystkich przedszkolaków.
Młodzież gimnazjalna swoim występem przypomniała dzieciom ważne wydarzenie biblijne – Narodzenie Pana Jezusa, wprowadzając tym samym w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
Już kilka tygodni przed występem uczniowie przygotowali kostiumy aniołków, śnieżynek, pasterzy, Trzech Króli, Józefa, Maryi, dary oraz żłobek z siankiem. Treść przedstawienia była przeplatana śpiewem znanych kolęd, w którym aktywny udział wzięły także dzieci. Wykazały się one największą znajomością kolędy „Przybieżeli do Betlejem”. Na koniec Ola – jedna z uczestniczek Klubu Miłośników Książek – zaprosiła wszystkich obecnych na sali do wspólnego śpiewu piosenki świątecznej pt. „Ding dong”.

To był naprawdę miły, sympatyczny poranek, który z pewnością na długo zostanie w pamięci zarówno przedszkolaków, jak i uczniów gimnazjum.


Spotkanie Wigilijne w Dobieszczyźnie

Stało się już tradycją naszego gimnazjum, że przed Świętami Bożego Narodzenia uczestniczymy w Spotkaniu Wigilijnym w Dobieszczyźnie. Dlatego 16 grudnia p. Dyrektor Anna Eicke, p. Magdalena Jarząbek oraz uczniowie: Dagmara Konieczna, Adrian Konieczny i Adam Matuszewski z kl. 3c wybrali się do naszych przyjaciół. Spotkanie rozpoczęły „Jasełka” w wykonaniu podopiecznych placówki, które wprowadziły wszystkich zaproszonych gości w świąteczny nastrój. Potem przyszedł czas na łamanie się opłatkiem i życzenia, po których zasiedliśmy do wieczerzy. Jak mówi tradycja dopiero po kolacji można zajrzeć pod choinkę, jest to moment, na który zawsze czekają i młodsi i trochę starsi.


Dzięki zaangażowaniu uczniów wszystkich klas naszego gimnazjum oraz pracowników szkoły każdy podopieczny placówki mógł otrzymać prezent, o który prosił „Świętego Mikołaja”. Radość z otrzymanych prezentów pojawiająca się na twarzach naszych przyjaciół była najcenniejszym podziękowaniem, które możemy przekazać wszystkim uczniom i ich rodzicom.


Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze

 

Jedną z wielu świątecznych tradycji podtrzymywanych przez większe miasta jest organizowanie bożonarodzeniowych jarmarków. Możliwość spróbowania lokalnych potraw, zakupienia prezentów i pamiątek oraz – korzystając z okazji – zwiedzenia okolicy co roku przyciąga rzesze turystów. W tej grupie znaleźli się również uczniowie z naszej szkoły, którzy 9 grudnia 2016 r. wzięli udział w wycieczce do Pragi.
W podróż wyruszyliśmy dzień wcześniej, późnym wieczorem. Do celu dotarliśmy około godziny 9. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Mieliśmy okazję na własne oczy zobaczyć wiele słynnych zabytków, takich jak Most Karola, Zamek Praski czy Katedra św. Wita. Po czterogodzinnym spacerze zatrzymaliśmy się na Placu Wacława, gdzie dokonaliśmy zakupu pamiątek.
Po zjedzeniu obiadu udaliśmy się na Rynek Staromiejski. Tam, oprócz wielu kościołów, zobaczyliśmy Ratusz, praski zegar astronomiczny i pomnik reformatora Jana Husa. Później wzięliśmy udział w jarmarku bożonarodzeniowym.
Do Zagórowa powróciliśmy w godzinach nocnych, z plecakami ciężkimi od pamiątek i głowami pełnymi wrażeń. Praga bardzo nam się spodobała i chętnie wrócimy tam w przyszłym roku!

Organizatorem wycieczki była p. Iwona Wilczyńska – Kałużna, a opiekunami – p. Magdalena Jarząbek i p. Marta Deręgowska. Razem z nami pojechali również uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zagórowie, pod opieką p. Magdaleny Wojnicz i p. Małgorzaty Iwanickiej.

 

Aleksandra Andrzejewska, kl. 2a


MIKOŁAJKI

Zgodnie z tradycją  06 grudnia 2016 roku do zagórowskiego gimnazjum przybył Mikołaj wraz ze swoją świtą – Śnieżynkami i Elfem, aby obdarować „grzeczną” młodzież i nauczycieli słodkimi upominkami.


W rolę Mikołaja wcielił się Wiktor Madalski, a pomagały mu Śnieżynki – Weronika Radniecka, Weronika Przybylska, Dominika Czerniak i Elf – Adrian Pilarski. Nasz gość opuszczając budynek szkoły obiecał, że w przyszłym roku na pewno nas odwiedzi.

Tekst: Weronika Radniecka


NASZ   FILM   ZDOBYŁ  GŁÓWNĄ  NAGRODĘ   W KONKURSIE

 

„Nasz pomysł na ochronę  środowiska ”
I edycja ochrona powietrza

 

Konkurs został zorganizowany przez Urząd  Marszałkowski w Poznaniu a wzięły w nim udział 33 gimnazja województwa wielkopolskiego. Tematem krótkiego filmu była ocena stanu powietrza naszego regionu oraz nasz pomysł na jego ochronę. Przedstawiliśmy pracę „ Nieme  kadry z Zagórowa”, który został nagrany w konwencji niemego filmu starego kina. Film porusza między innymi  problemy zanieczyszczania powietrza przez ogrzewanie węglowe oraz poddaje pod rozwagę zmianę konwencji pozyskiwania energii przez kolektory słoneczne, turbiny wiatrowe oraz ograniczenie spalin samochodowych dzięki rowerom. Pokazuje również jak najłatwiej ocenić stan powietrza wykorzystując skalę porostową. Film oprócz humorystycznych,  niemych obrazów zawiera  komentarze, wyjaśnia korzyści płynące z zastosowania alternatywnych źródeł energii. Taka, w pełni autorska konwencja przedstawienia tematu spotkała się z uznaniem i uzyskała tytuł laureata konkursu.Gala podsumowująca konkurs odbyła się 4 grudnia 2016 w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego       w Poznaniu. W bardzo uroczystej oprawie zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w obecności przedstawicieli poszczególnych samorządów oraz dyrektorów szkół i nauczycieli. Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie otrzymało 4 tys zł, pamiątkowy grawer i drzewko do posadzenia przy szkole, a każda z uczennic- autorek filmu otrzymała laptopa Asus.


Autorkami filmu są Aleksandra Andrzejewska, Patrycja Rybicka i Andżelika Szeląg.
Scenariuszem i opieką podczas nagrywania zajmowali się nauczyciele:
Iwona Wilczyńska-Kałużna i Janusz Lewicz,
a konsultacjami, efektami specjalnymi i montażem Jacek Słowiński.


IX edycja konkursu fotograficznego „Cztery pory roku”

dniu 01.12.2016r. w Starostwie Powiatowym w Słupcy podsumowano IX edycję konkursu fotograficznego „Cztery pory roku”  Jego pomysłodawcą  jest prezes Słupeckiej Organizacji Turystycznej, Paweł Szablewski. W tym roku w organizacji konkursu uczestniczyły także Starostwo Powiatowe , Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Ofiarom Wypadków Komunikacyjnych i Zdarzeń Losowych „Ratujmy Życie”.

W konkursie oceniano prace promujące powiat słupecki , Powidzki i Nadwarciański Park Krajobrazowy w trzech kategoriach; przyroda, wydarzenia, kultura i historia.

W konkursie 47 uczestników - bez ograniczeń wiekowych - zgłosiło 180 prac. W trzech kategoriach przyznano pierwsze miejsca oraz wyróżnienia.

Tym razem naszą  szkołę reprezentowała tylko jedna osoba – Patrycja Rybicka kl. 3c. Niemniej  jej prace odniosły spektakularny sukces. I tak ;

I miejsce  kategoria Przyroda - Zakątek

Wyróżnienia specjalne w kategorii Kultura i Historia– Pejzaż łąk
– Gigant w słońcu

Wyróżnienia w kategorii Przyroda– Urok

Nagrody specjalne Stowarzyszenia na rzecz Pomocy Ofiarom Wypadków Komunikacyjnych i Zdarzeń Losowych „Ratujmy Życie– Będziesz żył

Patrycja otrzymała dyplomy , ciekawe nagrody i gorące brawa publiczności. Jak podkreślał na wstępie rozdania nagród pan starosta Mariusz Roga; jedną z cech tego konkursu jest jego anonimowość w trakcie oceniania, stąd może się zdarzyć, że jedna osoba może być kilka krotnie wyróżniona nawet w tej samej kategorii.  I faktycznie się zdarzyło. Cieszy nas bardzo , że ta kumulacja nagród i wyróżnień spotkała Patrycję.

Nie jest to przypadek. Patrycja Rybicka swe umiejętności rozwija w Kole Fotograficznym przy GKJ od dwóch lat. Opiekunem koła jest p. Janusz Lewicz. Patrycja  otrzymuje duże  wsparcie od najbliższej rodziny, za co jest im bardzo wdzięczna. Swą pasją zaraża młodsze koleżanki i kolegów dzieląc się z nimi swym doświadczeniem , przygotowuje i prowadzi wybrane tematy koła fotograficznego.  Dokumentuje większość wydarzeń i uroczystości szkolnych oraz środowiskowych z udziałem Gimnazjum Królowej Jadwigi . Równolegle  odnosi  sukcesy zajmując czołowe miejsca i wyróżnienia na konkursach fotograficznych szkolnych, lokalnych  a nawet ogólnopolskich – jak w konkursie„Światło wieczorową porą”. Ostatnio, dzień po rozdaniu nagród w Słupcy Patrycja z dwoma uczennicami naszego gimnazjum - Andżeliką Szeląg i Aleksandrą Andrzejewską odebrały w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego Główną Nagrodę za swój film edukacyjny w konkursie „Nasz pomysł na ochronę środowiska”

Gratulujemy i życzymy im dalszych sukcesów !


ŚWIĄTECZNIE W GIMNAZJUM

Już od wielu lat w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie organizowany jest konkurs na najpiękniej udekorowaną izbę lekcyjną o tematyce świątecznej. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Samorząd Uczniowski na czele z opiekunką p. Anetą Borowską.Już od początku grudnia uczniowie przyozdabiają swoje klasy, którymi się opiekują, w aniołki, gwiazdki, dzwonki, renifery, bałwanki, mikołaje i inne elementy związane ze świętami Bożego Narodzenia.W tym roku komisja konkursowa ocenia ubranie świątecznej choinki oraz wystrój okien i parapetów. Liczy się pomysłowość, kreatywność uczniów, a także wkład pracy włożony w przygotowanie dekoracji świątecznej.


Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 21 grudnia podczas szkolnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek.


Szkolne Obchody Światowego Dnia AIDS

 

1 grudnia 2016 roku uczniowie klasy 3a w ramach projektu edukacyjnego „Co warto wiedzieć na temat AIDS?” przygotowali szkolne obchody Światowego Dnia AIDS. W przedstawionej audycji radiowej przybliżyli swoim kolegom najważniejsze informacje na temat tej groźnej choroby oraz wywołującego ją wirusa HIV. Uczniowie wskazali przede wszystkim drogi przenoszenia wirusa oraz sposoby jak się przed nim uchronić. Dodatkowo wszyscy zainteresowani mogli przeczytać informacje na temat HIV i AIDS umieszczone na gazetce na holu szkoły. Symbolem solidarności z osobami dotkniętymi tą niebezpieczną chorobą jest czerwona kokardka, dlatego podczas przerwy wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły zostali udekorowani czerwonymi wstążeczkami.


Nad przebiegiem szkolnych obchodów czuwały p. Magdalena Jarząbek i p. Barbara Kasznia.


Dyskoteka Andrzejkowa

 

Andrzejki to dobry powód do zabawy, ale też do spotkania z przyjaciółmi z Dobieszczyzny. Stąd pomysł na zorganizowanie dyskoteki andrzejkowej, w której przygotowanie zaangażowali się uczniowie współpracujący z podopiecznymi placówki oraz Samorząd Uczniowski. Wspólnie przygotowaliśmy słodki poczęstunek, który rozpoczął spotkanie. Był to czas wspólnych rozmów oraz zawierania nowych znajomości. Następnie wszyscy udali się na parkiet, gdzie przy muzyce zapewnionej przez szkolnych DJ-ów, dobrze się bawili. Każdy uczestnik zabawy mógł udać się także do „Salonu Wróżb” i dowiedzieć się kilku szczegółów o swojej przyszłości.

Czas wspólnego spotkania jak zawsze szybko minął, już czekamy na następne…


Spotkanie gimnazjalistów z przedstawicielami policji

W dniu 23 listopada 2016 roku odbyło się w gimnazjum  spotkanie zorganizowane dla uczniów klas pierwszych i drugich z dzielnicowymi Posterunku Policji w Zagórowie. Zaproszenie ze strony pedagoga przyjęli następujący dzielnicowi: Pan Paweł Ławniczak, Pan Zbigniew Królasik, Pan Emil Wojtczak oraz Pan Zbigniew Jankowski.
Goście omówili z młodzieżą zagadnienia dotyczące bezpiecznej drogi do szkoły, właściwych zachowań w szkole oraz odpowiedzialności karnej  młodych.
Policjanci bardzo szeroko  potraktowali również temat wpływu używek na zachowania młodzieży oraz zagrożeń związanych z cyberprzemocą.

Gimnazjaliści relacji prelegentów wysłuchali  z wielką uwagą, co z pewnością przyczyniło się do ich głębokiej refleksji na poruszane treści. Tym bardziej, że są one coraz bardziej aktualne w dzisiejszych, pełnych zagrożeń czasach.


 

Wielki Test Języka Angielskiego

 

Wielki Test Języka Angielskiego to wydarzenie ogólnopolskie , którego organizatorem ogólnopolskim jest firma Electrum, a organizatorem lokalnym – EL MUNDO Centrum Języków Obcych w Słupcy.
Jednego dnia (20 listopada 2016 ) w całym kraju Polacy pisali test wielokrotnego wyboru, żeby udowodnić, że Polska zna angielski! W tym roku do Wielkiego Testu dołączył również Zagórów. Test odbył się W MGOK’u,  a umiejętności językowe testowali między innymi Nasi gimnazjaliści. 
Pierwsze wielkie testowanie Polaków odbyło się 17 czerwca 2012 roku w 35 miastach Polski. Przetestowanych zostało 5000 Polaków.

 

Wiele znanych osób poparło ideę Wielkiego Testu: m.in. prof. Jerzy Buzek, Cezary Pazura, Jerzy Stuhr, Jan Peszek. Odbyły się już trzy edycje Wielkiego Testu, w których wzięły udział 102 miasta. Łącznie zostało przetestowanych 18500 Polaków w całym kraju. Dwa lata temu stwierdzono, że Polacy znają angielski na poziomie B1+ .


Miłośnicy Książek z wizytą w przedszkolu

 

Zeszłoroczna współpraca Klubu Miłośników Książek i zagórowskiego przedszkola układała się wspaniale. Zachęceni ubiegłorocznymi sukcesami i pełni pozytywnej energii postanowiliśmy kontynuować nasze spotkania z kolejnymi grupami dzieci, by pokazać im magię czytania.
Wpadliśmy na pomysł, by z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapoznać ich z wierszykami, które sami czytaliśmy, będąc w tym wieku. W naszym repertuarze znalazły się więc dzieła Brzechwy, Tuwima, czy Konopnickiej. Przygotowaliśmy recytacje i inscenizacje, a następnie znaleźliśmy dla siebie niezwykłe przebrania.

W czwartek 10 listopada, z samego rana udaliśmy się do przedszkola, by zaprezentować się dzieciom. Wszystkie chętnie wysłuchały znanych utworów, takich jak: "Chory kotek", "Mam trzy lata", "Samochwała", czy "Kaczki". Nasze interpretacje bardzo przypadły im do gustu, więc ucieszyły się, słysząc, że już pracujemy nad kolejnym występem, tym razem jasełkowym.


Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci

Po raz kolejny w gimnazjum  zorganizowane zostały obchody związane  z Międzynarodowym Dniem Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci przypadającym na 19 listopada. Głównym celem podjętej akcji było zwrócenie uwagi na zjawisko przemocy, zapobieganie jej poprzez zwiększenie świadomości problemu oraz dostarczenie wskazówek  w przypadku konieczności uzyskania wsparcia.

Tego dnia młodzież wysłuchała audycji radiowej. Uczniowie w swoich klasach udekorowali okienka korytarzowe hasłami i emotikonami nt. przemocy oraz propagującymi życzliwość i wzajemną akceptację. Na gazetce zamieszczonej na szkolnym holu, pojawiły się istotne informacje nt. obchodzonego Dnia, instytucji wspierających działania oraz numery telefonów zaufania.
Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny zrealizowany pod hasłem „STOP agresji i przemocy” ogłoszony we wszystkich klasach. Prace plastyczne zostały zaprezentowane w bibliotece szkolnej. Decyzją Komisji konkursowej: I  miejsce uzyskała praca Vanessy Łukasiewicz uczennicy klasy 3a, II  miejsce praca Magdaleny Kołodziejczak uczennicy klasy 3b, III miejsce praca Agnieszki Burdzińskiej uczennicy klasy 3c.


Gminne obchody  Narodowego Święta Niepodległości

 

 

 

W dn.11 listopada 2016 roku odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, w których wzięła udział również społeczność Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie.

Po Mszy Świętej odbył się przemarsz ulicami miasta pod miejsca pamięci narodowej, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.


Narodowe Święto Niepodległości okazją do przeprowadzenia nietypowej  lekcji historii i patriotyzmu dla uczniów Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie

 

Dnia 9 listopada 2016 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Uczniowie klasy 2c pod opieką Pani Katarzyny Michalak przybliżyli kolegom historię naszego kraju z czasów, gdy Polska straciła niepodległość i aż na 123 lata zniknęła z mapy świata.Apel przedstawiony był w bardzo ciekawej formie. Uczniowie recytując wiersze i śpiewając pieśni patriotyczne oddali klimat wydarzeń historycznych, kiedy to Polska musiała walczyć o niepodległość. Od tamtego czasu  minęło już  98 lat, dlatego apel przygotowany przez gimnazjalistów  był doskonałą lekcją historii i patriotyzmu dla współczesnego  pokolenia młodych Polaków.
Pani Dyrektor Anna Eicke podkreślając wagę patriotycznych wartości stwierdziła w krótkim przemówieniu , że czasem warto się zastanowić, jak wielkim skarbem jest nasza narodowa suwerenność i jak wielką cenę zapłaciły za nią minione pokolenia.

Cześć Ich Pamięci  !!!


Halloween 2016

 

Jak co roku w naszym gimnazjum obchodziliśmy święto Halloween. Z tej okazji 28 października uczniowie mieli okazję wziąć udział w zabawach nagradzanych słodkościami. Każda klasa rywalizowała ze sobą w konkursie na  „Najciekawiej wyciętą dynię”.  W tej rywalizacji wygrała klasa 2b, drugie miejsce zajęły klasy 1 a oraz 2 a , natomiast na miejscu trzecim uplasowała się klasa 1 b. Konkurs oceniała komisja w składzie P. dyrektor Anna Eicke oraz p. Katarzyna Michalak. W tym dniu cała społeczność szkoły miała okazje wysłuchać również audycji,  w języku polskim oraz angielskim, poświęconej tradycjom związanym ze świętem Halloween.


Uczniowie  udowadniali ,że nasze szkolne obchody święta  Halloween nie mają  nic wspólnego z pogańskimi obrzędami a jedynie wiążą się z dobrą zabawą i nauką jeżyka przy okazji. Obchody  przygotowała pani Marta Deręgowska wraz z uczniami klasy 3 c, 2a oraz 2c.


Zielone gry i zabawy szkolne koło LOP
z wizytą w przedszkolu

W dniu 28 października 2016 roku uczniowie  gimnazjum udali się  z kolejną wizytą do przedszkola, aby  pod opieką Pani Iwony Wilczyńskiej- Kałużnej przeprowadzić dla młodszych kolegów żywą lekcję ekologii.
Program, który przygotowali gimnazjaliści  zawierał wiele informacji z zakresu ochrony przyrody i dbania o środowisko naturalne.
Celem spotkania było budzenie wśród Przedszkolaków wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody, a przy tym zdobywanie, poszerzanie i utrwalanie wiadomości   poprzez oglądanie, szukanie , obserwowanie, badanie i eksperymentowanie.


Dzięki ciekawym zajęciom i nauce przez zabawę, gimnazjaliści mogli sformułować i przedstawić dzieciom z przedszkola wnioski i spostrzeżenia, które okażą im się przydatne w życiu. Do najważniejszych z nich należą te, które mówią o celowości umiejętnego gospodarowania odpadami , takich jak  recykling, utylizacja i segregowanie.
Lekcja ta była bardzo kształcąca i dała wiele radości nie tylko Przedszkolakom, ale i Gimnazjalistom.


 

Spotkanie w Dobieszczyźnie

 

24 października 2016 r. uczniowie naszego gimnazjum pod opieką p. Magdaleny Jarząbek i p. Barbary Kaszni wybrali się na pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z podopiecznymi Salezjańskiej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej z Dobieszczyzny. Było to spotkanie organizacyjne, na którym zaplanowaliśmy działania na bieżący rok szkolny. Wśród planowanych wspólnych działań są między innymi: dyskoteka andrzejkowa, przygotowanie upominków świątecznych, lekcje w naszej szkole, koncert oraz wycieczka. Potem był czas na integrację, graliśmy w gry planszowe i rozmawialiśmy. Niestety czas spotkania szybko minął i trzeba było wracać do domu.


Teraz czekamy na kolejne zaplanowane spotkania z przyjaciółmi z Dobieszczyzny.

Andżelika Szeląg, kl. 2a


Spotkanie autorskie z Paulą Sawicką
pt. „Czego możemy się nauczyć od Marka Edelmana?”

13 października odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie spotkanie autorskie z Paulą Sawicką zatytułowane „Czego możemy się nauczyć od Marka Edelmana?”. W przedsięwzięciu zorganizowanym przez MGOK, Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie i Bibliotekę  Publiczną  Miasta i Gminy Zagórów, uczestniczyli w ramach wymiany międzygimnazjalnej nauczyciel Jakub Niewiński oraz młodzież Gimnazjum im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie. Patronat nad wydarzeniem objęło pismo społeczno-kulturalne „Miasteczko Poznań”.
Paula Sawicka jest psycholożką, tłumaczką języka angielskiego, działaczką społeczną, przewodniczącą Rady Programowej Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, przyjaciółką Marka Edelmana oraz autorką i współautorką książek o Doktorze Edelmanie „I była miłość w getcie” i „Prosto się mówi, jak się wie”.
Marek Edelman był jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim, działaczem politycznym i społecznym, wybitnym lekarzem i kardiologiem. W 1976 r. ukazała się książka Hanny Krall pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, oparta na wywiadzie z Doktorem Edelmanem i będąca lekturą omawianą w szkole ponadgimnazjalnej.
Spotkanie miało charakter rozmowy, którą przeprowadził z gościem dyrektor MGOK Łukasz Parus. Pytania zadane Pauli Sawickiej dotyczyły  życia i postawy moralnej Doktora Marka Edelmana, autorytetów, problematyki zła, tolerancji, patriotyzmu, nacjonalizmu, antysemityzmu, dialogu międzykulturowego i stosunku do uchodźców.
Prezentujemy niektóre wypowiedzi Pauli Sawickiej: „Marek Edelman był człowiekiem wymagającym, niekiedy szorstkim, ale bardzo wrażliwym i odpowiedzialnym za drugiego człowieka”.(…) „Jak słyszę hasło «Polska dla Polaków», to wtedy sobie myślę, że chciałabym innej Polski, tzn. «Polski dla ludzi»”.(…) „ Antysemicie nie jest potrzebny Żyd, on sobie znajdzie wroga. Antysemityzm i inne skrajne poglądy są oczywiście złe, ale mocy zła nabierają dopiero, gdy krzywdzą i piętnują drugiego człowieka”. Słowa gościa wywoływały oklaski publiczności.
Paula Sawicka opowiedziała również historię związaną ze słynnymi żółtymi żonkilami:
„ Od wielu lat Marek Edelman otrzymywał od anonimowej osoby w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim żółte kwiaty. Nie były to na początku żonkile,  jak niektórzy sądzą, tylko inne kwiaty o kolorze żółtym. Później pojawiły się żonkile i żółte tulipany. W jedną z rocznic Doktor nie dostał  kwiatów, co nasunęło przypuszczenie, że ofiarodawca mógł umrzeć. Przyjęło się, że żonkile są symbolem pamięci o powstaniu w warszawskim getcie.
Od kilku lat Muzeum POLIN organizuje w rocznicę powstania akcję, polegającą na wręczaniu ludziom małych papierowych żonkili, które przyczepia się do ubrań”.
Na zakończenie rozmowy publiczność zadawała gościowi pytania. Aktywni byli zwłaszcza uczniowie gimnazjów z Zagórowa i Murowanej Gośliny.
Zebrani mogli także obejrzeć wystawę tematyczną dotyczącą postaci i myśli Doktora Marka Edelmana, przygotowaną przez bibliotekarki i znajdującą się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Zagórów. Pracownice BPMiGZ wykonały interesującą ekspozycję,  złożoną z książek, fotografii i cytatów. Każdy zwiedzający otrzymał autorską zakładkę do książki
z myślą Marka Edelmana.Po spotkaniu autorskim rozpoczął się kolejny punkt wymiany międzygimnazjalnej GKJ-GHC. Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w poczęstunku i zabawach integracyjnych, przygotowanych przez Jakuba Niewińskiego. Gościem specjalnym wymiany była Paula Sawicka.

Nazajutrz gimnazjaliści zwiedzili kościół pocysterski w Lądzie,  Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie oraz obiekt Gimnazjum im. Królowej Jadwigi.  Obejrzeli również w sali kinowej MGOK projekt finalny Szkoły Dialogu, zrealizowany w 2014 r. przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjlanych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie,  będący prezentacją multimedialną zatytułowaną „ Coś dobrego na końcu tęczy. Losy Leona Jedwaba z Zagórowa”.

Wiosną uczniowie GKJ pod opieką p. Anety Borowskiej wybierają się z wizytą do GHC w Murowanej Goślinie. (mgok)


Ślubowanie gimnazjalistów 2016

20 października 2016r.  w sali widowiskowej Domu Kultury w Zagórowie zebrali się uczniowie klas pierwszych wraz z rodzicami, aby uczestniczyć w uroczystościach ślubowania i otrzęsin. Reprezentantami klas pierwszych do ślubowania na sztandar, pasowanymi przez panią dyrektor były następujące osoby:

- Julia Jasińska i Mateusz Krawczyński - klasa Ia;
- Paulina Wilczewska Michał Kuźniewski - klasa Ib;
- Julia Jasiak i Wojciech Wróbel - klasa Ic.

W roli świadków ślubowania wystąpili:
- pani Anna Eicke – dyrektor szkoły;
- pani Joanna Mięta – sekretarz Gminy Zagórów;
- pani Marzena Kuczmaszewska – przedstawicielka rodziców;
- wychowawcy klas I: pani Iwona Wilczyńska- Kałużna, pani Hanna Kierzek, pan Marek Teodorczyk.

Wychowawcy klas wręczyli uczniom pamiątkowe dyplomy. Otrzęsiny nosiły tytuł: „Kici, kici, boom". Głównymi prowadzącymi byli członkowie Samorządu Uczniowskiego: Weronika Radniecka, Weronika Przybylska i Szymon Kubacki. Każda klasa I zaprezentowała skecz o kocie. Następnie mogliśmy bliżej poznać nowych członków naszej szkolnej rodziny w skomponowanych i wykonanych przez nich piosenkach. Ponadto, dla uczniów odbyły się następujące konkurencje:  śpiew piosenki „Wlazł kotek na płotek", konkurs „Kto potrafi dłużej miauczeć", „Przeistoczenie w (przebranie się za) kota", „Najbardziej ekstrawagancki taniec” i „Rysowanie portretów wychowawców z zamkniętymi oczami”. Dla nauczycieli przygotowano trochę inne konkursy – „Tapirowanie kocich włosów”, „Krótki test o swojej klasie” oraz „Taniec z wychowankiem”.

Po części oficjalnej i otrzęsinach, w budynku szkoły zorganizowano poczęstunek i  dyskotekę. Ten dzień był dla wszystkich wyjątkowym wydarzeniem, które z pewnością pozostanie w naszej pamięci!


MÓJ NAUCZYCIEL – MÓJ MISTRZ

„Uczenie jest niekończącą się podróżą. Uczyć to znaczy mieć wpływ na życie wielu i wielu pomagać w wyciąganiu wniosków z życiowych lekcji. Ale uczyć dobrze znaczy umieć wnieść odmianę do życia wszystkich, z którymi się człowiek styka. Uczyć to znaczy być rodzicem, opiekunem, przyjacielem, spowiednikiem, wsparciem, przewodnikiem, mistrzem...”

 

13 października 2016 roku społeczność Gimnazjum im. Królowej Jadwigi   w Zagórowie obchodziła Święto Edukacji Narodowej. O godzinie 12.10 w hali rozpoczęła się uroczysta akademia. Jej przebieg i kształt powstały z inicjatywy uczniów, z ich przekonania, że warto rozmawiać o autorytecie.  Program artystyczny, będący wyrazem wdzięczności za dar nauki, przygotowali uczniowie klasy II b. Zaprezentowali w nim wiele opinii zarówno uczących się, jak i nauczających na temat: „Mój nauczyciel – mój mistrz”. Szczególnie gromkimi brawami nagrodzone zostały wypowiedzi  wszystkich przedstawicieli klas I, II i III, wypowiedzi doceniające codzienny trud wychowawców. Nie mniejszymi brawami nagrodzono występy szkolnych zespołów muzycznych: „The Way Back”, „Paranoja”.

 

Akademię zakończyła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego  – Weronika Radniecka, składając w imieniu gimnazjalistów serdeczne życzenia wszystkim pracownikom oświaty z okazji ich święta: „Drodzy Pracownicy Oświaty, w dniu Waszego święta życzymy Wam radości zasiewu, wytrwałości oczekiwania i najpiękniejszych zbiorów tam, gdzie codziennie zostawiacie swoje serce, swój umysł i swoje siły. Życzymy niepokoju, który nie pozwala trwać bezczynnie, szerokiego spojrzenia, które pomaga dostrzegać prawdy ukryte, takiej radości, przy której smutek zamiera, a pragnień tak czystych,                   że od nich niebo błękitnieje. Życzymy jasnych dni i ładu w duszy, prostej ścieżki w gąszczu codzienności.”

W bieżącym roku szkolnym Nagrodę Burmistrza otrzymały Panie:

Monika Nowaczyk i Katarzyna Pawlak.

Nagrodą Dyrektora Gimnazjum uhonorowani zostali nauczyciele:

 

Pani Aneta Borowska

Pani Małgorzata Grabowska

Pani Magdalena Jarząbek

Pani Barbara Kasznia

Pani Hanna Kierzek

Pani Grażyna Kramska

Pani Iwona Wilczyńska – Kałużna

Pani Małgorzata Zdrojowa

Pan Karol Janowski

Pan Karol Kuszka

Pan Daniel Słowiński

Pan Jacek Słowiński

 

Dzień Edukacji Narodowej to również okazja, żeby podziękować za pracę pracownikom administracji i obsługi. Nagrodę Dyrektora otrzymali:

Pani Honorata Chudzińska

Pani Hanna Jaśniewicz

Pani Magdalena Przybylska

Pani Mariola Rybicka

Pani Elżbieta Sakowska

Pan Jerzy Słowiński

 

 


„Noc naukowców 2016”

30 września uczniowie naszego gimnazjum pod opieką nauczycieli p. Iwony Wilczyńskiej-Kałużnej, p. Małgorzaty Zdrojowej, p. Magdaleny Jarząbek oraz p. Marka Teodorczyka wybrali się na Noc Naukowców do Poznania. Do wspólnego wyjazdu przyłączyli się również uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Kowalewie Opactwie.

A oto relacje uczniów:

Było bardzo ciekawie! Noc Naukowców rozpoczęła się uczestnictwem w wykładach: „Żywienie w profilaktyce chorób układu sercowo – naczyniowego” i „Wzmocnij swoją odporność na jesień”. W interesujący sposób uzupełniły one treści omawiane przez nas na lekcjach biologii. Dowiedzieliśmy się między innymi, jak domowymi sposobami zapobiec wielu dokuczliwym chorobom. Następnie czekały nas dwie godziny warsztatów laboratoryjnych. Na pierwszych z nich mieliśmy okazję ocenić twardość wody za pomocą techniki miareczkowania, a później samodzielnie zbadać zawartość antyoksydantów w różnych napojach. Podczas kolejnych zajęć rozszerzyliśmy swoją wiedzę na temat roślin i sposobu ich funkcjonowania, a także wykonaliśmy szereg doświadczeń, opartych w większości na procesie fotosyntezy. Ostatnim punktem programu było uczestnictwo w wykładzie zatytułowanym „Poszukiwacze jodu”. Dowiedzieliśmy się na nim wielu ciekawych rzeczy na temat tego pierwiastka, jaką funkcję pełni on w organizmie i co się stanie, jeżeli zabraknie go w naszej diecie.

W Katedrze Łowiectwa i Ochrony Lasu czekały nas warsztaty pt. „Myśliwy też człowiek”. Dowiedzieliśmy jak wyglądają dzikie zwierzęta, jaki prowadzą tryb życia oraz jak je zwabiać. Ćwiczyliśmy grę na rogach i sygnałówkach. Poznaliśmy sokolników oraz dowiedzieliśmy się do czego mogą być wykorzystywane ich ptaki drapieżne. Potem udaliśmy się na zajęcia „Jak zbudowane są owady?”, na których nauczyliśmy się sporo o ich anatomii. Było bardzo ciekawie, ponieważ mogliśmy na własne oczy zobaczyć wnętrze karaczana madagaskarskiego. Na kolejnych warsztatach „Jak rozebrać karpia?” poznaliśmy budowę ryby oraz uzyskaliśmy informacje o walorach odżywczych mięsa ryb. Na zakończenie udaliśmy się na warsztaty „W kleszczach kleszcza”. Dowiedzieliśmy się jak groźny może być mały kleszcz, jakie może przenosić choroby i jak można się przed nim chronić.


Dzień Języków Obcych 2016

Z okazji Dnia Języka Obcych, który obchodzimy 26 września, uczniowie klasy 3a zaprezentowali pod kierunkiem pani Emilii Komorowskiej audycję radiową. W audycji wystąpili: Weronika Przybylska, Weronika Radniecka, Marcin Pilarski, Igor Sarnowski oraz Wojtek Słowiński. Uczniowie próbowali wyjaśnić, dlaczego tak trudno jest udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi na pytanie o to, ile jest języków na świecie; starali się pokazać, dlaczego dziś cały świat śpiewa i mówi (bądź uczy się mówić) po angielsku; zwracali uwagę na wartość nauki innych języków obcych; mówili o języku jako środku do uczynienia z podróżowania prawdziwej sztuki, prowadzącej do odkrycia samego siebie i innych ludzi; okrycia innych ludzi jako – jak napisał w 2001 roku Święty Jan Paweł II – „dziedziców i solidarnych współmieszkańców świata znanego i zarazem obcego”.Na zakończenie audycji wybrzmiały słowa Świętego Jana Bosko, Duchowego Ojca i Nauczyciela Młodzieży, które doskonale odzwierciedlają ideę Dnia Języków Obcych:„Każdy wyuczony język jest pokonaniem nowej bariery dzielącej nas i miliony naszych braci z innych narodowości, i faktycznie pozwala nam czynić dobro”.


WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH DO ŁODZI

W piątek 23 września 2016 roku uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami i p. Katarzyną Michalak wybrali się na wycieczkę integracyjną - edukacyjną do Łodzi. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie tamtejszej Manufaktury.

Program wycieczki uwzględniał zabawę uczestników w Arenie Laser Games. Tam wszyscy spróbowali swoich sił w laserowym paintballu. Każdy z graczy został wyposażony w specjalną kamizelkę  z sensorami, które reagowały na strzały - wiązkę laserową.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Experymentarium, w którym uczniowie przeprowadzali różne doświadczenia umożliwiające poznawanie zagadnień z wielu dziedzin: biologii, chemii, fizyki, techniki, kultury.

Wrażenia uczestników wycieczki:

Martyna z klasy Ia - Wyjazd był bardzo udany i z żalem przyjęliśmy jego zakończenie. Nasza pierwsza wycieczka w gimnazjum na długo zostanie w  pamięci. Poruszając się po labiryncie, pełnym niespodzianek i pułapek, próbowaliśmy zdobyć jak najwięcej punktów dla naszej drużyny. Świetnie się przy tym bawiliśmy. Była to wspaniała okazja integracji uczniów klas pierwszych podczas przyjemnych rozgrywek.

Łucja z klasy Ia - Pokazy w Experymentarium były naprawdę interesujące. Każdy znalazł coś ciekawego, co go zaciekawiło. Moim zdaniem to była fascynująca lekcja fizyki, chemii i biologii. Warto brać udział w podobnych wycieczkach.

Wiktoria z klasy Ib - Najbardziej podobało mi się przejście przez kolorowy tunel. Miałam wrażenie, że za chwilę upadnę, a okazało się, że szliśmy po prostej nawierzchni. Pierwszy raz grałam w laserowego paintballa. Ta gra jest bardzo interesująca. Już się nie mogę doczekać, kiedy pojedziemy na kolejną,  tak udaną, wyprawę.


„Samorząd Uczniowski rozpoczyna swą działalność”

 

Samorząd Uczniowski to nieodłączny element naszego Gimnazjum. Jego rozmaitych działań na rzecz społeczności szkolnej po prostu nie da się nie zauważyć! Są one doceniane zarówno przez uczniów, jak i przez nauczycieli. Nic więc dziwnego, że jak co roku chęć wspólnego działania zgłosiło naprawdę wiele osób!

Wszyscy kandydaci dali dowód swej pracowitości zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów. Tego samego dnia, podczas długiej przerwy, odbyło się pierwsze zebranie, nad którego przebiegiem czuwała p. Aneta Borowska, która już po raz kolejny została wybrana na opiekuna SU. Ustalono na nim roboczy plan pracy i dokonano podziału zadań.

Alicja Matuszak i Wiktor Madalski (2b) zajmą się prowadzeniem szkolnej kroniki, a Szymon Kubacki (3c) będzie uwieczniał działalność Samorządu na fotografiach. Aleksandra Andrzejewska (2a) po raz drugi wybrana została na redaktora sprawozdań i relacji umieszczanych na stronie internetowej oraz współpracownika na łamach szkolnej gazetki – „Gimnazjady”. Dodatkowo, wraz z Julią Jasiak (1c) będzie odpowiedzialna za akcję „Szczęśliwy numerek".

Wszystkim członkom Samorządu Uczniowskiego życzymy owocnej i efektywnej pracy przez cały rok. Pamiętajmy – oni czynią naszą szkołę lepszą!

Aleksandra Andrzejewska


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W dniu 12 września 2016 w naszym gimnazjum przeprowadzono wybory do Samorządu Uczniowskiego. Każda klasa wytypowała co najmniej jednego kandydata. Kandydaci przygotowali plakaty prezentujące swoje pomysły działań na rok szkolny 2016/2017. Chęć pracy w Samorządzie Uczniowskim zadeklarowali:

- Łucja Bączkiewicz 1a;

- Paulina Wilczewska 1b;

- Julia Jasiak 1c;

- Aleksandra Andrzejewska 2a;

- Alicja Matuszak 2b;

- Wiktor Madalski 2b;

- Adrian Pilarski 2c;

- Weronika Radniecka 3a;

- Weronika Przybylska 3a;

- Patryk Przybyła 3b;

- Dominika Czarniak 3c;

- Szymon Kubacki 3c.

Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja w składzie: Oliwia Busse, Natalia Matelska, Filip Busse. W wyniku wyborów ukonstytuował się Samorząd Uczniowski w składzie:

- Przewodnicząca: Weronika Radniecka 3a;

- Zastępca Przewodniczącej: Patryk Przybyła 3b;

- Kronikarze: Alicja Matuszak 2b, Wiktor Madalski 2b.


Spotkanie integracyjne klasy 1a

 


Uroczyste   rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

1 września 2016 roku uczniowie Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie rozpoczęli kolejny rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 8.00 uroczysta Msza Święta . Następnie o godzinie 9.00 na placu przed budynkiem szkoły rozpoczął się Apel. Na inauguracji nowego roku szkolnego 2016/2017 oprócz uczniów klas I-III, grona pedagogicznego, dyrekcji szkoły obecni byli również rodzice  oraz zaproszeni goście.
Pani Dyrektor Anna Eicke powitała wszystkich serdecznie. Szczególne słowa zostały skierowane do uczniów klas pierwszych. Życzyła uczniom wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Po tym wystąpieniu słowa do uczniów ,nauczycieli i rodziców skierowała przewodnicząca Rady Rodziców pani Marzena Kuczmaszewska. Życzyła wszystkim uczniom radości, nauczycielom satysfakcji z pracy, a rodzicom zadowolenia z sukcesów dzieci. Następnie uczniowie z klasy II c pod kierunkiem pani Agnieszki Ławniczak i pana Janusza Lewicza  przedstawili montaż  słowno –muzyczny poświęcony rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Po apelu uczniowie klas II i III udali się wraz z wychowawcami do swoich klas, natomiast uczniowie klas I uroczyście odebrali swoje legitymacje z rąk pani dyrektor.
Rozpoczynamy kolejny rok zmagań w zdobywaniu nowej wiedzy. Jest to też czas kolejnych doświadczeń, umożliwiający pogłębianie zainteresowań i odkrywanie nowych pasji.


GKJ © 2009. All Rights Reserved.