2017/2018

Aktualności


Wielki sukces uczennicy klasy III a
Aleksandry Andrzejewskiej

 

Aleksandra Andrzejewska – uczennica klasy III a w bieżącym roku szkolnym została laureatką dwóch wojewódzkich konkursów przedmiotowych organizowanych przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty: Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego oraz Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. Ola odebrała dyplomy laureata wojewódzkich konkursów przedmiotowych na uroczystej gali, która odbyła się w stolicy Wielkopolski – Poznaniu. Ten wyjątkowy sukces potwierdził doskonałe opanowanie przez Olę wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotów humanistycznych.

Nasza wybitna humanistka o swoim udziale w konkursach: „Przygotowywanie się do konkursów było dla mnie prawdziwą przyjemnością, chociaż wymagało wielu poświęceń i ciężkiej pracy. Cieszę się, że mogłam rozwinąć swoje  zainteresowania    i spojrzeć na różne zagadnienia z bardziej dojrzałej perspektywy, co z pewnością zaowocuje w liceum. Podwójny tytuł laureata był moim marzeniem i jestem dumna, że udało mi się je spełnić! ”.


Ostatnia wycieczka klasy 3a

14 maja 2018 r. wyruszyliśmy - już po raz ostatni w tym składzie - w niezwykłą podróż na południe. Po poszukiwaniach skarbów w cysterskim opactwie w Lubiążu i długim spacerze tajnymi przejściami Zamku Czocha dotarliśmy do Kotliny Jeleniogórskiej. Stamtąd udaliśmy na wieczorną eskapadę w poszukiwaniu duchów (i owiec na łąkach) w okolicach Zamku Chojnik.

Kolejny dzień spędziliśmy w Czechach. Mimo niekorzystnych warunków pogodowych udało nam się zdobyć Bramę Pravčicką w Górach Połabskich, która jest największą naturalną skalną formacją tego typu w Europie (a także jednym z plenerów, występujących w Opowieściach z Narnii). Na szczycie czekały na nas zapierające dech w piersiach widoki, a także smażony ser i inne lokalne smakołyki. Nie zabrakło też okazji do poćwiczenia swoich umiejętności językowych (kto mógł przypuszczać, że wezmą nas za Amerykanów i zamawiając "chips" dostaniemy chipsy a nie frytki?).

16 maja w drodze powrotnej zawitaliśmy do Karpacza, a potem wybraliśmy się na spacer ścieżką edukacyjną Kolorowych Jeziorek w Rudawach Janowickich. Tym razem nie padało, co poskutkowało wyschnięciem kilku z nich, ale nie narzekaliśmy - kilkukilometrowy marsz po stromym zboczu to przecież czysta przyjemność!

Pilotem naszej wycieczki był jak zwykle p. Tomasz Frankowski, a opiekunkami - p. Aneta Borowska i p. Agnieszka Ławniczak. Razem z nimi spędziliśmy naprawdę wspaniałe trzy dni, które dostarczyły nam wielu niezapomnianych wrażeń!

Aleksandra Andrzejewska, 3a


Warsztaty

11  maja 2018 już po raz  kolejny  odwiedziliśmy Collegium Chemicum   Uniwersytetu  im.Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ramach projektu klas akademickich z chemii  mieliśmy okazję samodzielnie wykonywać doświadczenia z otrzymywania soli. Sprawdzaliśmy jak " rośnie chemiczny ogródek", który z metali jest bardziej aktywny , co dzieje się po zmieszaniu roztworów różnych soli......ale przede wszystkim zdobywaliśmy nowe umiejętności w posługiwaniu się  sprzętem  laboratoryjnym.

Towarzyszyły nam p.Iwona Kałużna i p.Maria Bartczak uczniowie klasy akademickiej 2a gimnazjum.


Spalarnia śmieci

w dniu 24 kwietnia 2018     udaliśmy się z wizytą studyjną do Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi  w Koninie. Celem naszej wycieczki było  poznanie zasad funkcjonowania spalarni  oraz  gospodarowania odpadami komunalnymi . Historię powstania spalarni przedstawiła nam p.dyr Sterker-Dembińska w oparciu o bardzo interesującą prezentację multimedialną. Zwiedzanie zakładu : sortowni, spalarni, pracy suwnicy, działu kontroli ......dostarczyło nam wiele informacji na temat racjonalnego gospodarowania odpaami, które są żródłem  energii  elektrycznej....Wizyta utwierdziła nas w przekonaniu, że  sortowanie , selektywna zbiórka odpadów i ich recykling jest koniecznością  naszych czasów.

                                                                                                                                                             KLASA 2A i wych.Iwona Kałużna


UWAGA!!!

ZEBRANIE RODZICÓW 25 kwietnia  2018r.

ŚRODA    godz. 16:00

 

Klasa II ap. I.Wilczyńska - Kałużna        (sala nr 9)

Klasa II b p. H. Kierzek                             (sala nr 8)

Klasa II c p. M. Teodorczyk                      (biblioteka szkolna)

 

Klasa III a p. A. Borowska                (sala nr 2)

Klasa III bp. M. Walczak                  (sala nr 10)

Klasa III cp. A. Ławniczak               (sala nr 4)  

 

Klasa VI a – p. J. Mazurek    TERMIN PÓŹNIEJSZY

Klasa VI b – p. L. Lebiedzińska           (sala nr 7)

Klasa VI c – p. E. Słowińska                (sala nr 024)

 

Klasa VII a p. M. Dominiak                (sala nr 3)

Klasa VII b p. M.Szeflińska                (sala nr 5)

Klasa VII c p. J. Kuszka                     (sala nr 1)


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
i Dzień bez Wulgaryzmów

  
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku dla podkreślenia jego bogactwa, różnorodności i piękna, ale także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących.

   W tym roku 21 lutego przypadł na okres ferii zimowych. Warto zaznaczyć, że w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego połączony jest także z obchodami Dnia bez Wulgaryzmów. Jak sobie radzić z przekleństwami? Przede wszystkim musimy włożyć trochę wysiłku w to, co mówimy i nie iść na językowe skróty. Eksperci radzą, by zająć się czymś pożytecznym – sportem, majsterkowaniem, gotowaniem… Miły uśmiech też nam zapewne pomoże.

   Dla uczczenia tego wyjątkowego dnia w bibliotece szkolnej oraz sali nr 8 można obejrzeć gazetki o tematyce związanej z poszanowaniem języka ojczystego. Uczniowie klasy 2b przygotowali audycję radiową, a w bibliotece szkolnej zainteresowane osoby mogą sprawdzić swoje umiejętności w tzw. łamańcach językowych.


Pomagam, bo mogę…


Coco Chanel mawiała: „Kiedy kobieta ścina włosy, to znaczy, że zamierza zmienić swoje życie”.

W tym wypadku dwie sympatyczne, utalentowane i wyjątkowo wrażliwe dziewczyny:

Julia Jasińska  z klasy 2a i   Rozalia Frankowska z klasy 7a postanowiły zmienić życie innych, włączając się w akcję Daj Włos! za którą stoi Fundacja Rak’n’Roll.                                          Dziewczyny podzieliły się tym, co zdobi kobietę – włosami. Obecnie w Polsce peruki z naturalnych włosów (zdecydowanie bardziej przyjazne niż te sztuczne) są tylko częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dopłata do nich jest wyjątkowo wysoka. Każdy, kto chce obciąć włosy, może przekazać je na peruki dla kobiet w trakcie chemioterapii.  Dzięki temu mogą wyglądać znacznie lepiej i mają więcej siły do walki z chorobą.

Gratulujemy Julii i Rozalii odwagi bycia dobrym.
Więcej o bohaterkach na łamach Byle do dzwonka.

 


Niecodzienna lekcja ekologii


Nie od dziś wiadomo, że najlepiej uczymy się, poznając dane zagadnienie w praktyce. Ze względu na zbliżające się wielkimi krokami egzaminy gimnazjalne, uczniowie klas trzecich wzięli udział w niecodziennej lekcji biologii. W dniach 15-16 marca odwiedziliśmy Ośrodek Edukacji Leśnej prowadzony przez Nadleśnictwo Grodziec. Podczas zajęć terenowych rozwiązywaliśmy karty pracy dotyczące zależności troficznych w ekosystemie leśnym, bazując na szkolnej wiedzy i obserwacjach. Później obejrzeliśmy różne zwierzęta zamieszkujące te tereny - zarówno żywe, jak i spreparowane, z których mieliśmy za zadanie ułożyć sieć troficzną. Na zakończenie zobaczyliśmy interaktywny model kopalni węgla i wspólnie z panią przewodnik podsumowaliśmy ugruntowane wiadomości.


Opiekę nad nami sprawowali nauczyciele: p. Iwona Wilczyńska-Kałużna, p. Małgorzata Grabowska, p. Magdalena Jarząbek i p. Marek Teodorczyk. Mamy nadzieję, że materiał powtórzony w praktyce okaże się przydatny w czasie egzaminu!

Aleksandra Andrzejewska, kl. 3a


VI  AKADEMIA GIMNAZJALISTY - UAM POZNAŃ


W dniu 9 marca 2018 w ramach programu klas akademickich z chemii klasa 2a  uczestniczyła w spotkaniu gimnazjalistów , którzy przygotowywali postery na temat" Chemia w człowieku i dla człowieka". Nasza prezentacja opierała się na 5  doświadczeniach wykazujących wpływ chemii na jakość życia człowieka. Sprawdzaliśmy : jak maści wpływają na rozwój grzybni, czy nawozy przyspieszają kiełkowanie i wzrost roślin, jak najlepiej usuwać plamy, jakie właściwości mają tkaniny, czy chlor wpływa na rozwój bakterii i czystość wody......Swoimi spostrzeżeniami i wnioskami podzieliliśmy się w formie prezentowanego posteru, a następnie podczas rozmowy z wykładowcami UAM-u. Program Akademii obejmował następnie wykład na temat dopingu w sporcie, konkurs i pokaz doświadczeń w wykonaniu studentów wydziału chemii. Po Akademii  spróbowaliśmy swoich sił podczas gry w kręgle- warto dodać że dla dziewcząt był to prezent od kolegów z okazji Dnia Kobiet .

Towarzyszyły nam panie Iwona Wilczyńska-Kałużna i Małgorzata Zdrojowa                                                                                    

uczniowie klas 2a i 2b


Walentynki w przedszkolu

  
 Zachęceni sukcesem walentynkowego przedstawienia wystawionego dla uczniów naszej szkoły, członkowie Klubu Miłośników Książek wraz z opiekunką p. Hanną Kierzek, postanowili zaprezentować je również w przedszkolu. Dzieciom bardzo podobały się inscenizacje wierszy o miłości oraz muzyczne przerywniki. W repertuarze gimnazjalistów znalazły się zarówno dzieła dojrzałych poetów, takich jak Miłosz, Gałczyński czy Broniewski, jak i dobrze wszystkim znane utwory Brzechwy i Tuwima.


Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Młodzi artyści nie spoczęli na laurach i już planują kolejną wizytę w przedszkolu!

Aleksandra Andrzejewska,

Klub Miłośników Książek


Bezpieczne ferie
spotkanie z przedstawicielami policji


08 lutego 2018 odbyły się dla uczniów klas szóstych i siódmych szkoły podstawowej oraz drugich i trzecich oddziałów gimnazjalnych spotkania z przedstawicielami policji. Zaproszenie na spotkanie przyjęli starszy dzielnicowy asp. Paweł Ławniczak oraz dzielnicowy asp. Zbigniew Janowski.

Zaproszeni goście omówili zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego podczas ferii zimowych. Przybliżyli uczniom kwestię ponoszenia odpowiedzialności za swoje zachowania oraz przybliżyli zasady właściwego korzystania z zasobów Internetu.
Ponadto zaproszony gość asp. Paweł Ławniczak przekazał młodzieży plakat „Dzielnicowy bliżej nas”.


Organizatorem spotkania była p. Barbara Kasznia – pedagog szkolny.Walentynki w bilbliotece szkolnej

14 lutego obchodzimy walentynki, jednak w naszej szkole ten zwyczaj uczciliśmy wcześniej (ze względu na ferie zimowe). 9 lutego w bibliotece szkolnej podczas wszystkich przerw śródlekcyjnych zainteresowani uczniowie i nauczyciele mogli wysłuchać recytacji znanych wierszy i piosenek o miłości, obejrzeć prezentacje multimedialne na temat historii walentynek, a podczas długiej przerwy obejrzeć parodię „Romea i Julii” przygotowaną pod kierunkiem p. Marty Deręgowskiej.

Tego dnia wszyscy dobrze się bawili, a pomysłodawcami walentynek byli uczestnicy Klubu Miłośników Książek wraz z opiekunką p. Hanną Kierzek.


6 luty 2018 - "Dniem bezpiecznego internetu"


Dziś
 6 lutego Obchodzimy „Dzień Bezpiecznego Internetu” pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się jako Cyberprzemoc, hejt, seksting.
Podczas obchodów „Dnia bezpiecznego internetu 2018” chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.


UWAGA!!!


Serdecznie zapraszamy

Szanownych Państwa na spotkanie śródroczne z dyrekcją szkoły

i wychowawcami połączone

z prezentacją osiągnięć uczniów, które odbędzie się

2 lutego 2018r. (piątek)

godz. 16:00  Hala sportowa


W imieniu Nauczycieli i Uczniów klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej 
im. M. Okurzałego  w Zagórowie pragnę wyrazić  serdeczne słowa podziękowania  Rodzicom za życzliwość , dobre serce i pomoc   w przygotowaniu naszego stoiska
na I Świątecznym Jarmarku Zagórowskim.

 

Szczególnie ciepłe wyrazy wdzięczności za wsparcie kieruję  pod adresem Państwa:

 

Grażyny i Romana Kramskich, Renaty i Mariusza Kazimierczaków,

Anny i Stanisława Figlerowiczów, Ewy i Marka Kiełbasa,

Ewy i Sławomira Waszaków, Joanny i Leszka Otworowskich,

Joanny Kicińskiej i Mariusza Eicke – S.C. „Salus”,

Marleny i Jana Kopczyńskich, Urszuli i Krzysztofa Słowińskich,

Łukasza Michalaka, Mirosława Słowińskiego, Dariusza Lewicza,

Igora Onyskiv

 

Wesołych Świąt!
Niech się snuje kolęda .

I gałązki świerkowe niech Wam pachną na zdrowie.

A z gwiazdką ,pod świeczek łuną jasną

Życzcie sobie najwięcej :

Zwykłego ludzkiego szczęścia.

Z szacunkiem

Anna EickeALEKSANDRA ANDRZEJEWSKA W FINALE

DWÓCH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH ORGANIZOWANYCH

PRZEZ WIELKOPOLSKIEGO KURATORA OŚWIATY

Aleksandra Andrzejewska – uczennica klasy III a – będzie reprezentować naszą szkołę w finale Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego oraz w finale Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. Ola jest pierwszą uczennicą w historii naszej szkoły, która w tym samym roku szkolnym została zakwalifikowana do udziału w finałach dwóch konkursów przedmiotowych organizowanych przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Sukces zawdzięcza rozległej wiedzy, doskonałym umiejętnościom i systematycznej, rzetelnej pracy. Cała społeczność szkolna jest pełna podziwu i uznania dla postawy Oli, dlatego mocno będzie trzymać kciuki za jej powodzenie w zmaganiach finałowych.


 Koncert profilaktyczny


04 grudnia 2017 odbył się w naszej szkole koncert profilaktyczny w wykonaniu poety, pieśniarza Jacka Musiatowicza oraz jego syna gitarzysty Michała Musiatowicza prezentujących „Scenę Ars Marketing” w Krakowie zajmującą się twórczą działalnością artystyczna i literacką.

Koncert nosił tytuł „Czy słowem można zabić?” i odbył się na hali sportowej. Uczestniczyli w nim uczniowie klas szóstych i siódmych szkoły podstawowej oraz drugich i trzecich gimnazjum.
Podczas występów poruszony został problem uzależnień od alkoholu, narkotyków i dopalaczy oraz problem odpowiedzialności za słowo pisane i wypowiadane.

Organizatorem koncertu była Barbara Kasznia – pedagog szkolny.


CHEMICY DETEKTYWI

 
W dniu 1 XII 2017 grupa gimnazjalistów pod opieką pani Iwony Kałużnej udała się na Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczniowie uczestniczyli w doświadczeniach chemicznych. Między innymi dowiedzieliśmy się jak obliczyć wzrost osoby po jej odcisku buta. Wykrywaliśmy również skrobię za pomocą jodyny.Całokształt doświadczeń był przedstawiony w formie zagadek kryminalnych. Była to dla nas zarazem ciekawa lekcja chemii, jak i świetna zabawa. Dodatkowym punktem wyjazdu był Escape Room. Escape Roomjest formą rozrywki, w której uczestnicy zostają zamykani w tematycznych pokojach i mają 60 minut na wydostanie się. Większość z nas dotarła do wyznaczonego celu. 


W miłej atmosferze powróciliśmy do domu.


Światowy Dzień Walki z AIDS

 
1 grudnia 2017 obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z AIDS. Wysłuchaliśmy audycji radiowej przedstawionej przez uczniów klasy 3a gimnazjum: Jana Kubackiego, Damiana Kubickiego i Kacpra Nowaczyka, podczas której uzyskaliśmy informacje na temat choroby AIDS oraz wywołującego ją wirusa HIV. Uczniowie wskazali drogi przenoszenia wirusa oraz sposoby zapobiegania zakażeniom.


Uczennice: Julita Waszak, Aleksandra Rogowicz, Aleksandra Maćkowiak z klasy 2c oraz uczniowie Jan Kubacki, Dawid Dopierała, Kacper Nowaczyk i Damian Kubicki „dekorowali” nauczycieli oraz swoich kolegów i koleżanki czerwoną wstążeczką symbolizującą solidaryzowanie się z osobami chorym
i na AIDS. Dokumentacją fotograficzna zajęła się Wiktoria Wilczyńska z klasy 2b. Ponadto na holu szkolnym została zaprezentowana wystawa informacyjna na temat HIV i AIDS.

Nad przebiegiem szkolnych obchodów czuwały p. Barbara Kasznia i p. Maria Bartczak


ANDRZEJKI – audycja radiowa

 

Proszę o chwilę uwagi!

   Jak zapewne wiecie, wieczorem 29 listopada obchodzimy andrzejki. Jest to święto obecne zarówno w polskiej, jak i europejskiej tradycji. Trudno jest ustalić, kiedy dokładnie powstało; pierwsze literackie wzmianki na jego temat są datowane na XVI wiek.

   W wigilię św. Andrzeja młode dziewczyny próbowały przepowiedzieć swoją przyszłość. Była to okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczęciem adwentu.

   Członkowie Klubu Miłośników Książek postanowili włączyć się w kultywowanie ludowych tradycji. W związku z tym zapraszamy wszystkich do udziału w andrzejkowych zabawach, które przygotowaliśmy dla was. Będą odbywać się dziś na przerwach w bibliotece szkolnej. Mamy w planie takie wróżby, jak „kolory”, „kram z marzeniami”, „przysłowia”, „mowa kwiatów” oraz naszą autorską wróżbę literacką. Będziecie mieli okazję przekonać się po raz kolejny, że w bibliotece można się świetnie bawić!

Dziękuję za uwagę!


 Aleksandra Andrzejewska – uczestniczka Klubu Miłośników Książek


Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

 

20 listopada 2017r. obchodziliśmy w szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Polska odegrała szczególną rolę w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka - była inicjatorem uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.
Tego dnia uczennice gimnazjum Aleksandra Maćkowiak 2c, Aleksandra Rogowicz 2c i Wiktoria Wilczyńska 2b zaprezentowały projekt edukacyjny pt. „Co warto wiedzieć o prawach dziecka”, w ramach którego zrealizowały sondaż wśród uczniów klas szóstych, siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjum na temat znajomości praw dzieci, opracowały i zrealizowały audycję radiową oraz wystawę obejmującą ww. zagadnienia.

Na holu szkolnym zostały wyeksponowane prace plastyczne uczniów.

W szkolnym konkursie plastycznym na temat „PRAWA DZIECI”

 

1. miejsce zajęły: Zuzanna Wilczyńska i Sandra Antkowiak z klasy 7b.

 

2. miejsce uzyskała Nadia Prymas uczennica z klasy 7b.

 

3. miejsce otrzymała Magdalena Plucińska z klasy 2c gimnazjum.

 

Laureatki konkursu otrzymały nagrody książkowe ufundowane przez Miejsko- Gminną Komisję ds Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zagórowie.

Opiekunem projektu edukacyjnego oraz organizatorem konkursu plastycznego była pedagog Barbara Kasznia.


Międzynarodowy Dzień Zapobiegania
Przemocy wobec Dzieci

 

W dniu 17 listopada 2017 w szkole zostały zorganizowane obchody związane  z Międzynarodowym Dniem Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.
Głównym założeniem obchodów było zwrócenie uwagi na zjawisko agresji  i przemocy wśród uczniów, przemocy w rodzinie, zapobieganie agresji i przemocy poprzez zwiększenie świadomości problemu oraz dostarczenie wskazówek uczniom w przypadku konieczności uzyskania przez nich wsparcia.
Tego dnia młodzież wysłuchała audycji radiowej przeprowadzonej przez uczniów działających w szkolnym radiowęźle z klasy 2a: Martynę Bilską i Mateusza Parusa. Klasy udekorowały okienka korytarzowe hasłami i emotikonami propagującymi życzliwość i wzajemną akceptację. Na gazetce przygotowanej przez pedagoga pojawiły się informacje na temat obchodzonego Dnia, instytucji wspierających oraz telefonów zaufania.Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny zrealizowany pod hasłem   „STOP agresji i przemocy”.  Prace plastyczne zostały zaprezentowane na holu szkolnym.

 

Decyzją Komisji konkursowej:

 

1. miejsce uzyskała praca Karoliny Sikorskiej z klasy 3b gimnazjum.

 

2. miejsce zajęła praca Julii Jasiak z klasy 2c gimnazjum.

 

3. miejsce otrzymała praca Artura Kaczmarczyk a z klasy 2b gimnazjum.

 

Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Miejsko- Gminną Komisję ds Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zagórowie.


Organizatorem Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci była pedagog Barbara Kasznia.


KOLEJNY SUKCES UCZENNICY KLASY III A

ALEKSANDRY ANDRZEJEWSKIEJ

 

Aleksandra Andrzejewska – uczennica klasy III a po raz drugi będzie reprezentować naszą szkołę w Wojewódzkim Konkursie Języka Polskiego. Podczas etapu szkolnego zdobyła wymaganą liczbę punktów i została zakwalifikowana do etapu rejonowego ww. konkursu.
W ubiegłorocznej edycji Ola dotarła aż do finału, otrzymała dyplom i zaszczytny tytuł finalisty konkursu. Mamy nadzieję, że w tym roku szkolnym Ola nie tylko powtórzy poprzedni sukces, ale z powodzeniem powalczy o tytuł laureata. Gorąco jej tego życzymy!


Wystawa  „ Body world’svital  ” w  Poznaniu

 

Grupa  gimnazjalistów  pod opieką p. Iwony Kałużnej i p.Magdaleny Jarząbek wybrała się w dniu 14 XI 2917 do Poznania na niecodzienną lekcje biologii. Najliczniej odwiedzana wystawa świata wynalazcy plastynacjidr.Gunthera  von Hagensa  pozwala  obejrzeć jak wygląda nasze ciało od środka. Ekspozycja Body world’s od ponad 20 lat wzbudza ogromne emocje i zainteresowanie.


Z pewnością jest to związane z formułą wystawy, która w całości opiera się na autentycznych ludzkich ciałach. Sposób ekspozycji pozwala w pełni odkrywać najskrytsze zakamarki naszej budowy i wczuć  się w postawę badacza, nie przekreślając jednocześnie  szacunku do ludzkiej cielesności . Edukacyjny wymiar wystawy , realistyczne i wyjątkowo estetyczne ukazanie naszego wnętrza  było dla uczniów nie tylko niezapomnianą lekcją anatomii ale dużym przeżyciem emocjonalnym. Wystawa prostym językiem  tłumaczy  zawiłości funkcjonowania serca, układu oddechowego, pokarmowego, mięśniowo-szkieletowego, nerwowego. Wrażenie na uczniach zrobiły fazy rozwoju zarodkowego i płodowego, a także eksponaty łożyska a przede wszystkim zestawienie organów zdrowych i zmienionych chorobowo. Niecodzienne przeżycie, które pozwala zrozumieć dużo więcej niż ilustracja czy gipsowy model.


I będzie wielka, i będzie wspaniała.

 

Z. Krasiński Strofy o Ojczyźnie

 

W poniedziałek 13 listopada odbył się apel poświęcony 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowali i zaprezentowali go uczniowie klas gimnazjalnych i klasy 7 b pod kierunkiem pani Moniki Nowaczyk i pana Janusza Lewicza. Młodzież  przybliżyła kolegom i koleżankom historię upadku Polski i jej ponad stuletnią drogę do odzyskania wolności. Montaż złożony z tekstów poetyckich i informacyjnych zaprezentowali: Patrycja Wawrzyniak, Justyna Witkowska, Magdalena Łyskawińska, Zuzanna Sikora, Katarzyna Dzidek, Weronika Pawłowska, Igor Kruczkowski, Adrian Piaseczny, Adrian Pilarski, Wiktor Madalski. Słowo przeplatały pieśni patriotyczne i wojskowe w  wykonaniu solistek: Martyny Kuzak i Julii Jasińskiej oraz chłopięcego zespołu wokalnego w składzie: Łukasz Burda, Jakub Dyc, Wiktor Drzewiecki, Wojciech Nowakowski, Damian Kubicki, Dawid  Gutowski, Tomasz Jackowski, Jakub Słowiński.

Organizatorzy dziękują za pomoc w przeprowadzeniu apelu panu Danielowi Słowińskiemu i Janowi Kubackiemu z klasy 3a.


MARSZ  NIEPODLEGŁOŚCI  2017

10 listopada 2017r. społeczność naszej szkoły wzięła udział w pochodzie inaugurującym obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Rozpoczął się on przejściem starszych klas z budynku przy ulicy Pyzderskiej pod kościół pw. św. św. Piotra i Pawła, gdzie wyznaczona delegacja zapaliła znicze pod tablicami upamiętniającymi poległych za wolność ojczyzny. W okolicach Placu Szkolnego dołączyli do nich młodsi uczniowie, po czym wszyscy udali się na Duży Rynek. Tam Aleksandra Andrzejewska wraz z Janem Kubackim zapoznała zgromadzonych z okolicznościami odzyskania niepodległości w 1918 r. Po salwie honorowej oddanej przez kpr. Bogdana Koniecznego odśpiewano „Rotę” i złożono wiązanki pod pomnikiem zagórowskich żołnierzy.
Każda klasa przygotowała transparenty z hasłami patriotycznymi oraz biało – czerwone rekwizyty. Podczas marszu uczestnicy śpiewali pieśni patriotyczne. Głosami prowadzącymi byli uczniowie: Jakub Dyc, Wojciech Nowakowski, Wiktor Drzewiecki i Tomasz Jackowski, a akompaniowali im nauczyciele: p. Janusz Lewicz (akordeon) i p. Daniel Słowiński (gitara). Śpiewniki z tekstami – dodatek specjalny do szkolnej gazetki „Byle do dzwonka” przygotowała redaktor naczelna – p. Monika Nowaczyk. Delegacje składające kwiaty w miejscach pamięci narodowej zostały powołane przez Samorządy Uczniowskie obu oddziałów. W ich skład wchodzili: Katarzyna Dzidek, Marcin Szewczyk i Kacper Nowaczyk oraz Martyna Wielgosik, Tomasz Błaszczak i Szymon Nowak.

Specjalne podziękowania składamy policjantom, którzy dbali o nasze bezpieczeństwo podczas przemarszu.

Aleksandra Andrzejewska, kl. 3a


 Obchody Halloween 2017

 

Jak co roku w naszej szkole  obchodziliśmy święto Halloween.  31 .10 .2017 był dniem, w którym  uczniowie mieli okazję wcielić się w postaci nie tylko z piekła rodem. Głównym wydarzeniem był apel poświęcony obchodom i tradycjom związanym z Halloween. Pod opieką p. Marty Deręgowskiej uczniowie  oddziałów gimnazjalnych realizujący projekt pt. „ Czy Halloween to tylko pogańskie obrzędy „ przygotowali i  zaprezentowali  polsko- angielską scenkę w  , w której udowadniali że obchody tego święta to dobra zabawa i wcale nie musi kojarzyć się z czymś strasznym. W trakcie występu uczniowie z publiczności mogli wziąć udział w zabawach, w  które zazwyczaj bawią się dzieci w USA w czasie Halloween. W projekcie brali udział uczniowie klasy 3a ( Aleksandra Andrzejwska, Andżelika Szelą, Małgorzata Janicka, Dawid Dopierała, Janek Kubacki, Damian Kubicki ) 3 b ( Alicja Matuszak ) oraz  2b( Klaudia Sarnowska ).  Poza tym, w ramach projektu w szkole zorganizowano konkurs dla klas na najciekawiej wyciętą dynię. W tych zmaganiach najlepiej wypadła klasa 7 c. – dynię przygotowały Julia Bosak oraz Julia Budaszewska. Co więcej, na drugiej godzinie lekcyjnej cała społeczność szkolna miała okazję wysłuchać audycji radiowej , poświęconej pochodzeniu, tradycjom i obchodom związanym ze świętem Halloween. Audycję tę poprowadzili Katarzyna Dzidek oraz Wiktor Madalski. 


Celem wszystkich tych przedsięwzięć było przybliżenie uczniom tradycji obchodów święta Halloween, bo przecież „ …każdy uczący się języka angielskiego powinien wiedzieć coś niecoś o kulturze krajów anglojęzycznych „

M.D :-)


Warsztaty profilaktyczne

SAM PRZYJACIELEM SOBIE BĄDŹ”

odbyły się w dniu 24.10.2017

 

W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas II i III oddziałów gimnazjalnych. Zajęcia z młodzieżą prowadził Sławomir Pyrko – profilaktyk, terapeuta uzależnień, muzyk.

Celem warsztatów było propagowanie zdrowego stylu życia, ukazywanie zagrożeń, jakie niosą ze sobą uzależnienia, poszerzenie wiedzy na temat manipulacji i możliwości technicznych związanych z oszustwami internetowymi.

Warsztaty obejmowały edukację normatywną, dostarczyły młodzieży wiedzy na temat ryzyka i konsekwencji używania substancji psychoaktywnych, przejawów nacisku grupowego i sposobów radzenia sobie z nim na przykładach realnych sytuacji i osób ( np. grup na portalach internetowych). Ponadto dostarczyły wiedzy o czynnikach ryzyka i czynnikach chroniących przed użyciem narkotyku, dopalacza lub innego środka psychoaktywnego.

Organizatorem warsztatów była pani Barbara Kasznia – pedagog szkolny.


"CZTERY PORY ROKU, CZYLI PIERWSZA WIZYTA
KLUBU MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻEK W PRZEDSZKOLU"

Od początku istnienia Klubu Miłośników Książek szczególnie dobrze układała nam się nasza współpraca z zagórowskim przedszkolem. Zachęceni sukcesami z poprzednich lat i prośbami dzieci, 23 października 2017r. odwiedziliśmy ich z pierwszym w tym roku przedstawieniem.
Tym razem przybliżyliśmy dzieciom w barwny i interesujący sposób wiadomości o porach roku. Nasza opowieść składała sie z tematycznych wierszy i znanych piosenek. Na koniec zaprosiliśmy przedszkolaki do wspólnego śpiewania.

Dzieci słuchały nas z zaciekawieniem i entuzjazmem, dzieki czemu pięknie odpowiadały na pytania zadawane przez panią Hannę Kierzek - opiekunkę Klubu Miłośników Książek.

Inaugurację tegorocznej współpracy uznajemy za udaną. Już niedługo odwiedzimy przedszkole z kolejnym programem - przygotowania już w toku!

autorka tekstu: Aleksandra Andrzejewska


Akcja zbiórki makulatury II edycja

 

17 października 2017r. odbyła się już druga zbiórka makulatury - tym razem w dwóch budynkach: przy ul. Plac Szkolny 1 i ul. Pyzderskiej 75. Akcja zakończyła się jeszcze większym sukcesem niż rok temu. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły zebraliśmy ponad TONĘ makulatury! Dzięki przeprowadzonej akcji udało się pozyskać 255 zł, które zostały podzielone na dwie części ( ze względu na biblioteki znajdujące się w dwóch budynkach szkoły ). Pozyskane środki finansowe zostały w całości przekazane na potrzeby bibliotek szkolnych na zakup brakujących lektur.

Koordynatorem akcji zbierania makulatury po raz drugi była p. Joanna Mazurek, a ponadto w organizację i przebieg akcji włączyły się panie bibliotekarki - p. M. Garbaciak i p. H. Kierzek.


DOŚWIADCZENIA CHEMICZNE  W PRZEDSZKOLU
11 X 2017

Akademicka klasa 2a odwiedziła dzieci przedszkolne z pokazami chemicznymi.

Jak powstaje piana? Dlaczego pod wpływem płynu do mycia naczyń znika pieprz pływający po wodzie? Jak mentosy podziałają na coca-colę? Czy możemy zrobić pastę dla słonia? Dlaczego kolorowe roztwory się nie mieszają?   Odpowiedzi na te pytania najlepiej poszukać wykonując eksperymenty . Klasa 2a pod kierunkiem p. Iwony Wilczyńskiej –Kałużnej postanowiła pokazać przedszkolakom jak poznawać reguły świata wykorzystując dostępne w każdej kuchni produkty: ocet, sodę , barwniki, cukier, mleko,pieprz…    Ta przygoda z doświadczalną chemią okazała się dobrą  zabawą zarówno dla dzieci przedszkolnych jak i gimnazjalistów


 Warsztaty zawodoznawcze

W ramach współpracy gimnazjum z Mobilnym Centrum Informacji Zawodowej w Koninie doradcy zawodowi pani Aneta Karmowska i pan Robert Mijalski przeprowadzili w dniach 04, 05 i 12 października 2017 r. z uczniami klas trzecich gimnazjum dwugodzinne warsztaty zawodoznawcze pt. „Nie ma orientacji bez informacji”.

Podczas warsztatów gimnazjaliści rozpoznawali swoje predyspozycje zawodowe, uzyskali informacje o zawodach, wymaganiach kwalifikacyjnych, sposobie kształcenia, płacach, szansach zatrudnienia, specjalizacjach, podnoszeniu kwalifikacji itp. Ponadto uczniowie w czasie przerw mogli skorzystać z indywidualnych porad i konsultacji.

 

Organizatorem spotkań była pani Barbara Kasznia – pedagog szkolny.


Październik – Miesiąc Bibliotek Szkolnych

DZ: Prosimy o chwilę uwagi! Przygotowaliśmy dla was audycję radiową. Na jaki temat? Posłuchajcie i wywnioskujcie sami!

CH: Zobacz, jak ten czas szybko leci! Dopiero zaczął się rok szkolny, a już mamy październik. Ale mnie to nie przeszkadza! Jesień to moja ulubiona pora roku. Liście zmieniają kolory, w sadzie dojrzewają owoce, a ptaki zbierają się do odlotu.

A ty? Z czym kojarzy ci się październik?

DZ: Kiedy wieczory robią się coraz dłuższe, lubię siadać na kanapie z kubkiem herbaty i ciekawą książką. To chyba wymarzona pora roku dla moli książkowych! Nic dziwnego, że październik ogłoszony został Miesiącem Bibliotek Szkolnych!

CH: Miesiąc Bibliotek Szkolnych? Nigdy o nim nie słyszałem. Co to za święto? Kto je ustanowił?

DZ: Wszystko zaczęło  się w 1971 r. Powstało wtedy Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Dwadzieścia siedem lat później zainicjowało ono obchody pierwszego Święta Bibliotek Szkolnych. Początkowo miała być to akcja o niewielkim zasięgu, lecz w krótkim czasie urosła do rangi międzynarodowej. Nauczyciele i uczniowie mieli tyle pomysłów na obchody tego święta, że często trudno było zrealizować je tylko w tym jednym dniu. Dlatego też, kilka lat temu postanowiono przedłużyć akcję tak, by trwała cały miesiąc.

CH: Podoba mi się ten pomysł. Powiedz mi, czy nasza szkoła również weźmie udział w tym święcie?

DZ: Oczywiście! Szkolny Klub Miłośników Książek pod opieką pani Hanny Kierzek przygotował dla nas wiele atrakcji!

CH: Na przykład jakich?

DZ: Pierwsza z nich nosi tytuł: 101 powodów, dla których warto czytać książki. Spacerując po korytarzach, z pewnością zauważyłeś niebieskie chmurki, przyczepione na drzwiach do różnych sal. Dowiesz się z nich, dlaczego czytanie jest tak wspaniałym sposobem spędzania wolnego czasu.

CH: Podoba mi się ten pomysł! A poza tym, wydaje mi się, że podobne chmurki widziałem gdzieś jeszcze… Hmm… Ach, tak! Na ścianach biblioteki!

DZ: Jesteś bardzo spostrzegawczy! Znajdują się tam cytaty ze znanych książek. Są tam nie tylko fragmenty lektur, ale i powieści młodzieżowych, takich jak np. „Gwiazd naszych wina”.

CH: I to mi się podoba! Zawsze z chęcią oglądam również przygotowane przez was gazetki. Czy planujecie coś podobnego w tym roku?

DZ: Oczywiście! W szkolnej bibliotece znajduje się jedna, zatytułowana „Nieznana magia książek”. Uczestnicy Klubu Miłośników Książek przedstawili na niej swoje ulubione powieści. Przypuszczam, że ciekawi cię, które wybrali…

CH: I to bardzo! Z chęcią dowiedziałbym się, co czytają na co dzień uczniowie naszej szkoły…

DZ: I dowiesz się! W najbliższym czasie przeprowadzimy wśród was sondaż dotyczący czytelnictwa i przedstawimy wszystkim jego wyniki.

CH: Ale super! Hmm… Z tego co wiem, w zeszłym roku często gościliście w przedszkolu. Czy i dla młodszych dzieci przygotowaliście coś ciekawego w tym miesiącu?

DZ: Pewnie! Postanowiliśmy, że wybierzemy się z wizytą do jednej z grup, przebrani za różne niezwykłe postacie, i przeczytamy im kilka bajek. Uważamy, że książki są doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego dla osób w każdym wieku.

CH: Zazdroszczę tym przedszkolakom! Też chętnie posłuchałbym utworów w waszym wykonaniu!

DZ: Pomyśleliśmy i o tym! W wybrane dni w bibliotece szkolnej na długiej przerwie będziemy odczytywać fragmenty naszych ulubionych książek. Was również zapraszamy do udziału w tej akcji! Każdy z was może wcielić się w lektora i przedstawić fragment wybranej powieści!

CH: Czy musi to być lektura?

DZ: Nie musi, ale może. Myślę, że nawet ciekawiej będzie, jeśli przedstawicie fragmenty książek, które czytacie na co dzień.

CH: Co trzeba zrobić, aby zostać lektorem?

DZ: Na początku zastanówcie się, jaką książkę chcielibyście przedstawić. Później wybierzcie ciekawy fragment. Kiedy już to zrobicie, zgłoście się do pani Hanny Kierzek. Jeżeli będziecie mieli problem z wyborem książki czy fragmentu, w bibliotece szkolnej otrzymacie pomoc. Pamiętajcie, że słowa mają moc zmieniania świata. Być może dzięki wam ktoś pozna książkę, która odmieni jego życie!

CH: Bardzo podobają mi się wasze pomysły. Jedno jest pewne; nikt nie będzie się nudzić!

DZ: Audycja została przygotowana przez Aleksandrę Andrzejewską z Klubu Miłośników Książek, a przeprowadzona przez Andżelikę Szeląg

CH: i Jana Kubackiego – uczniów klasy IIIa.

Dziękujemy za uwagę i do zobaczenia w szkolnej bibliotece!


Noc naukowców 2017

 

Dnia 29 września 2017r. część naszej gimnazjalnej społeczności z inicjatywy pani Iwony Kałużnej wybrała się na Noc Naukowców na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Uczniowie pod opieką pani Magdaleny Jarząbek, pani Małgorzaty Zdrojowej i pana Marka Teodorczyka uczestniczyli  w interesujących wykładach i warsztatach .
Jednym z pierwszych zajęć był wykład dotyczący raków. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się m. in. jakie gatunki występują w Polsce, co charakteryzuje ich budowę czy jak odróżnić samicę od samca. Mogliśmy rozpoznać ich rodzaje na żywych okazach.

Kolejnym punktem była prezentacja pt.: ,,Mistrzowie kamuflażu’’. Przedstawiono nam zwierzęta maskujące się. Okazało się, że jest ich naprawdę dużo. Obejrzeliśmy zdjęcia, na których musieliśmy rozpoznać kryjące się zwierzęta. Nie było to wcale takie łatwe zadanie. Byliśmy pod wrażeniem jak bardzo mogą upodabniać się do liści czy kory drzew. Chwilę później pokazano nam drapieżniki, czyli np. żywe węże czy pająki, które na takie gatunki polują.

Kolejną atrakcją przygotowaną przez Katedrę Łowiectwa i Ochrony Lasu były warsztaty połączone z pokazem pt. ,,Nie taki kleszcz straszny’’. Dowiedzieliśmy się jak groźne może być takie małe stworzonko i jakie choroby może przenosić. Pokazano nam również jak bezpiecznie pozbyć się niechcianej pamiątki ze spaceru czy jak wyglądają mali krwiopijcy pod mikroskopem.

Ostatnim punktem programu był pokaz o anatomii zwierząt. Na wstępie zapoznano nas z prezentacją o rodzajach zgryzu ssaków. Później rozpoznawaliśmy gatunki zwierząt po kształcie czaszek i układzie zębów. Na koniec zajęć dostaliśmy od wykładowców kilka małych prezentów, w których znajdował się np. zeszyt edukacyjny o łowiectwie dla gimnazjum.

W miłym nastroju i z głową pełną nowych doświadczeń powróciliśmy do domu.  Na pewno powrócimy tam za rok!


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Wszystko zaczęło się już 6 września. Tego dnia na korytarzu zawisły kolorowe plakaty, prezentujące osoby chętne do pracy w Samorządzie Uczniowskim oraz ich pomysły.

Dwa dni później w szkolnej bibliotece odbyło się głosowanie, nad którym czuwała komisja w składzie: Magdalena Łyskawińska, Justyna Witkowska i Małgorzata Bryk (3c). Wzięło w nim udział 250 uczniów, którzy oddali 245 ważnych głosów.

Przewodniczącą szkoły została Katarzyna Dzidek (3c), którą poparło łącznie 61 osób. Drugie miejsce zajęła Marta Radniecka (3b), która przejęła funkcję zastępcy. Pozostałe stanowiska rozdzielono na pierwszym zebraniu, które odbyło się tego samego dnia.

Prowadzenie kroniki szkolnej podjęły się Zofia Waszak i Weronika Jakubowska. Akcją „Szczęśliwy Numerek” w tym roku szkolnym zajmą się Roksana Borowska (6a) i Maja Muszyńska (6b). Redaktorem tekstów na stronę internetową i do gazetki szkolnej pozostanie Aleksandra Andrzejewska (3a).

Pozostali członkowie Samorządu Uczniowskiego będą zajmować się organizacją bieżących działań. Są to: Weronika Jakubowska (7a), Tomasz Jackowski (7b), Daria Dudkowiak (7c), Marcin Szewczyk (2a), Paulina Wilczewska (2b), Wojciech Wróbel (2c) i Alicja Matuszak (3b). Opiekę nad nimi sprawować będzie – tak, jak w poprzednich latach – pani Aneta Borowska.

Plan pracy na bieżący rok szkolny został już ustalony. Życzymy wszystkim członkom SU dużo zapału i wytrwałości w realizacji celów i zamierzeń!

Aleksandra Andrzejewska


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

 

W poniedziałek 4 września przed dotychczasowym budynkiem Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie zgromadziła się społeczność uczniowska wraz z dyrekcją, gronem pedagogicznym i wszystkimi pracownikami szkoły, by zainaugurować nowy rok szkolny. Zgromadzonych powitał dyrektor Andrzej Bernat wraz z panią wicedyrektor Anną Eicke. Oboje wyrazili nadzieję, że nowy rok okaże się owocny dla młodzieży, życząc im wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. W sposób szczególny zostali powitani uczniowie klas szóstych i siódmych, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury tej szkoły.

Następnie uczniowie klasy IIb: Kornelia Mięta, Oliwia Wiatrowska, Klaudia Sarnowska i Michał Kuźniewski pod kierunkiem pani Hanny Kierzek zaprezentowali apel upamiętniający 78. rocznicę wybuchu Drugiej Wojny Światowej. Uczniowie z uwagą wysłuchali montażu słowno - muzycznego.

Kolejnym punktem uroczystości było podziękowanie pani Monice Nowaczyk za wieloletnią pracę na stanowisku wicedyrektora.

Należy wspomnieć, że uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego zostało poprzedzone Mszą Świętą w kościele parafialnym, za co młodzież serdecznie dziękuje Księdzu Proboszczowi.


GKJ © 2009. All Rights Reserved.