Co nowego?


Regulamin korzystania z podręczników


 Wyniki szkolnego konkursu poetyckiego
na wiersz o bibliotece szkolnej

 

   W listopadzie został ogłoszony konkurs adresowany do chętnych uczniów na napisanie wiersza o bibliotece szkolnej. Okazuje się, że wśród naszych uczniów są prawdziwi poeci. Najwięcej prac wpłynęło od uczniów klas siódmych. Komisja konkursowa w składzie: p. Hanna Kierzek (organizatorka konkursu) oraz p. Monika Nowaczyk miały nie lada wyzwanie, aby wybrać te najlepsze wiersze, które prezentujemy poniżej.


1 miejsce - Dominik Borowski, klasa 7a

"Nasza biblioteka"

Nasza biblioteka - wiedzy wielki zbiór,

Nasza biblioteka to szkolny dwór.

Nasza biblioteka - kreatywności dom,

Nasza biblioteka - każdy lubi ją.

 

2 miejsce - Bartosz Leśniewicz, klasa 7a

''Biblioteka"
Biblioteka jest niemała, gdyż tu przyszła szkoła cała.
Nie ma nudy w bibliotece,Tutaj dużo dzieje się.
Wiele książek do czytania,
musiało być przy nich przy nich dużo pisania
Jutro znowu tu przyjdę
i na pewno szybko nie wyjdę.

 

3 miejsce - Joanna Rogowicz, klasa 7b

"Szkolna biblioteka"
W bibliotece są dzieciaki,
bardzo miłe z nich uczniaki.
Trzeba rano wstawać z łóżka,
chociaż miękka jest poduszka.
Nauczyciel nie pozwala
książek niszczyć i rozwalać.
Kiedyś książek tu nie było,
a dziś są i jest mi miło

Żeby mieć świadectwo z paskiem,
udaj się - poczytaj fraszkę.
Kiedy masz niedobry dzień,
idź po książkę - poucz się.
Idź, poczytaj w ciszy,
by nie zrobić nam tu dziczy.
Książki to mój drugi dom,
a na lekcje - idę stąd.

 


Czytanie na przerwach

   Październik to Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji zainteresowani uczniowie czytali w bibliotece podczas przerw fragmenty swoich ulubionych książek, promując w ten sposób czytelnictwo w naszej szkole.

   W akcji tej, w szczególny sposób, zaangażowały się dwie uczennice: Roksana Borowska z klasy 7a i Wiktoria Wilczyńska z klasy 3b (oddział gimnazjalny).

   Do ulubionych książek dziewcząt należą:

   1. „Zaklinaczka. Próba ognia” t. 1 i „Krew Werdiany” t. 2 – Lene Kaberbol

   2. „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści” – Łukasz Wierzbicki

   3. „Babilon” – Camila Ceder

   4. „Miasteczko Darkmord” – Shane Hegarty


Akcja zbiórki makulatury III edycja

   27 września 2018r. odbyła się już po raz trzeci zbiórka makulatury  w dwóch budynkach: przy ul. Plac Szkolny 1 i ul. Pyzderskiej 75. Akcja zakończyła się jeszcze większym sukcesem niż rok temu. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły zebraliśmy 1610 kg makulatury! Dzięki przeprowadzonej akcji udało się pozyskać 241,50 zł. Pozyskane środki finansowe zostaną w całości przekazane na potrzeby szkolne.

   Koordynatorem akcji zbierania makulatury była jak zawsze p. Joanna Mazurek, a ponadto w organizację i przebieg akcji włączyły się panie bibliotekarki - p. A. Durlak, p. M. Jaśniewicz i p. H. Kierzek.

   Organizatorki zbiórki makulatury serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się i wzięli udział w tej szczytnej akcji.


Tydzień Zakazanych Książek

   W dniach 24 – 28 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Tygodnia Zakazanych Książek, które od lat organizowane są przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Zagórów.

   Wzorem lat ubiegłych młodzież miała okazję posłuchać i podyskutować na temat cenzury w literaturze. Na liście zakazanych książek w roku 2017 znalazły się takie pozycje jak: „Zabić drozda”, „Z Tango jest nas troje” czy „Trzynaście powodów”.

   W akcję Tygodnia Zakazanych Książek włączyły się polonistki: p. L. Lebiedzińska, p. M. Szeflińska oraz bibliotekarki szkolne: p. A. Durlak i p. H. Kierzek.


Październik – Miesiąc Bibliotek Szkolnych

DZ: Prosimy o chwilę uwagi! Przygotowaliśmy dla was audycję radiową. Na jaki temat? Posłuchajcie i wywnioskujcie sami!

CH: Zobacz, jak ten czas szybko leci! Dopiero zaczął się rok szkolny, a już mamy październik. Ale mnie to nie przeszkadza! Jesień to moja ulubiona pora roku. Liście zmieniają kolory, w sadzie dojrzewają owoce, a ptaki zbierają się do odlotu. A tobie z czym kojarzy się październik?

DZ: Kiedy wieczory robią się coraz dłuższe, lubię siadać na kanapie z kubkiem herbaty i ciekawą książką. To chyba wymarzona pora roku dla moli książkowych! Nic dziwnego, że październik ogłoszony został Miesiącem Bibliotek Szkolnych!

CH: Miesiąc Bibliotek Szkolnych? Nigdy o nim nie słyszałem. Co to za święto? Kto je ustanowił?

DZ: Wszystko zaczęło  się w 1971 r. Powstało wtedy Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Dwadzieścia siedem lat później zainicjowało ono obchody pierwszego Święta Bibliotek Szkolnych. Początkowo miała być to akcja o niewielkim zasięgu, lecz w krótkim czasie urosła do rangi międzynarodowej. Nauczyciele i uczniowie mieli tyle pomysłów na obchody tego święta, że często trudno było zrealizować je tylko w tym jednym dniu. Dlatego też, kilka lat temu postanowiono przedłużyć akcję tak, by trwała cały miesiąc.

CH: Podoba mi się ten pomysł. Powiedz mi, czy nasza szkoła również weźmie udział w tym święcie?

DZ: Oczywiście! Szkolny Klub Miłośników Książek pod opieką pani Hanny Kierzek przygotował dla nas wiele atrakcji!

CH: Na przykład jakich?

DZ: Pierwsza z nich nosi tytuł: 101 powodów, dla których warto czytać książki. Spacerując po korytarzach, z pewnością zauważyłeś niebieskie chmurki, przyczepione na drzwiach do różnych sal. Dowiesz się z nich, dlaczego czytanie jest tak wspaniałym sposobem spędzania wolnego czasu. Na gazetce w bibliotece szkolnej oraz na korytarzach znajdują się niebieskie chmurki, a na nich cytaty ze znanych książek.

CH: Super! Z tego co wiem, w zeszłym roku Klub Miłośników Książek często gościł w przedszkolu. Czy i dla młodszych dzieci przygotowaliście coś ciekawego w tym miesiącu?

DZ: Pewnie! Postanowiliśmy, że wybierzemy się z wizytą do jednej z grup, przebrani za różne niezwykłe postacie, i przeczytamy im kilka bajek. Uważamy, że książki są doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego dla osób w każdym wieku.

CH: Zazdroszczę tym przedszkolakom! Też chętnie posłuchałbym utworów w waszym wykonaniu!

DZ: Pomyśleliśmy i o tym! W wybrane dni w bibliotece szkolnej na długiej przerwie będziemy czytać fragmenty naszych ulubionych książek. Was również zapraszamy do udziału w tej akcji! Każdy z was może wcielić się w lektora i przedstawić fragment wybranej powieści!

CH: Czy musi to być lektura?

DZ: Nie musi, ale może. Myślę, że nawet ciekawiej będzie, jeśli przedstawicie fragmenty książek, które czytacie na co dzień. Jeżeli będziecie mieli problem z wyborem książki czy fragmentu, w bibliotece szkolnej otrzymacie pomoc. Pamiętajcie, że słowa mają moc zmieniania świata. Być może dzięki wam ktoś pozna książkę, która odmieni jego życie!

CH: Bardzo podobają mi się wasze pomysły. Jedno jest pewne; nikt nie będzie się nudzić!

 

DZ: Audycja została  przeprowadzona przez Paulinę Wilczewską

CH: I Michała Trybusia – uczniów klasy IIIb.

Razem: Dziękujemy za uwagę i do zobaczenia w szkolnej bibliotece!

 

 

Walentynki w bibliotece

I kto by przypuszczał, że zwyczaj, który do naszej szkoły przywędrował z Ameryki, zadomowi się właśnie w szkolnej bibliotece i zostanie tam na tak długo? Chyba jedynie członkowie Klubu Miłośników Książek wraz z opiekunką – p. Hanną Kierzek. Po zeszłorocznych, bardzo udanych obchodach, postanowili kontynuować akcję i 15 lutego przygotowali dla nas wiele atrakcji.

Cała akcja została zapowiedziana przez radiowęzeł na pierwszej godzinie lekcyjnej. Audycję w trzech językach przygotowały uczennice klasy 2a: Oliwia Dżumak (w języku angielskim) oraz Weronika Jaśniewicz z Aleksandrą Andrzejewską (po niemiecku i po polsku).

Na każdej przerwie w bibliotece wiele się działo! Pierwszym i ostatnim punktem programu był pokaz prezentacji multimedialnych, przygotowanych przez Kornelię Miętę, Wiolettę Śmiechowską, Oliwię Wiatrowską i Dominikę Walczak (1b). Mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej na temat tego święta i poznać zwyczaje z nim związane, które kultywuje się w różnych zakątkach świata.

Na drugiej i trzeciej przerwie odbyła się specjalna edycja Quizów Czytelniczych. Była to doskonała okazja do powtórzenia wiadomości z języka polskiego poprzez zabawę. Chętni uczniowie losowali kartki z zakochanymi bohaterami lektur gimnazjalnych. Zadanie polegało na podaniu imienia obiektu (lub obiektów) ich westchnień, a także tytułu i autora książki. Poprawne odpowiedzi były nagradzane cukierkami. Nie trzeba chyba dodawać, że akcja cieszyła się wielką popularnością.

Punkt kulminacyjny całego dnia nastąpił podczas przerwy obiadowej. Tradycją stało się już wystawianie parodii wybranego utworu literackiego. Tym razem Miłośnicy Książek wzięli na warsztat „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Widzowie mieli okazję śledzić perypetie Kirkora (Wiktor Madalski, 2b), który wyrusza w świat, by szukać bogatej i ładnej dziewczyny. Zupełnie przypadkiem spotyka dwie czarujące siostry – i jak to często bywa, nie ma pojęcia, którą wybrać. Charyzmatyczna, zarozumiała bizneswoman – Balladyna (Klaudia Sarnowska, 1b) wydaje się być idealną kandydatką na żonę. Jednakże i młodszej Alinie (Andżelika Szeląg, 2a) – typowej zbuntowanej nastolatce – nie można odmówić uroku osobistego. Obie mogą liczyć na pomoc matki (Aleksandra Andrzejewska, 2a), która robi wszystko, by zdobyć dla swoich córek „księcia z bajki”.

Zainteresowanie przedstawieniem było ogromne! Wśród widzów, oprócz uczniów, było również wielu nauczycieli. Wszystkim bardzo się podobało, więc na koniec nagrodzili aktorów wielkimi brawami.

Przez te dwa lata „Walentynki w bibliotece” stały się już szkolną tradycją. Bardzo się z tego cieszymy i dlatego w przyszłym roku przewidujemy kontynuację!

Aleksandra Andrzejewska, kl. 2a

Walentynki w bibliotece

I kto by przypuszczał, że zwyczaj, który do naszej szkoły przywędrował z Ameryki, zadomowi się właśnie w szkolnej bibliotece i zostanie tam na tak długo? Chyba jedynie członkowie Klubu Miłośników Książek wraz z opiekunką – p. Hanną Kierzek. Po zeszłorocznych, bardzo udanych obchodach, postanowili kontynuować akcję i 15 lutego przygotowali dla nas wiele atrakcji.

Cała akcja została zapowiedziana przez radiowęzeł na pierwszej godzinie lekcyjnej. Audycję w trzech językach przygotowały uczennice klasy 2a: Oliwia Dżumak (w języku angielskim) oraz Weronika Jaśniewicz z Aleksandrą Andrzejewską (po niemiecku i po polsku).

Na każdej przerwie w bibliotece wiele się działo! Pierwszym i ostatnim punktem programu był pokaz prezentacji multimedialnych, przygotowanych przez Kornelię Miętę, Wiolettę Śmiechowską, Oliwię Wiatrowską i Dominikę Walczak (1b). Mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej na temat tego święta i poznać zwyczaje z nim związane, które kultywuje się w różnych zakątkach świata.

Na drugiej i trzeciej przerwie odbyła się specjalna edycja Quizów Czytelniczych. Była to doskonała okazja do powtórzenia wiadomości z języka polskiego poprzez zabawę. Chętni uczniowie losowali kartki z zakochanymi bohaterami  lektur gimnazjalnych. Zadanie polegało na podaniu imienia obiektu (lub obiektów) ich westchnień, a także tytułu i autora książki. Poprawne odpowiedzi były nagradzane cukierkami. Nie trzeba chyba dodawać, że akcja cieszyła się wielką popularnością.

Punkt kulminacyjny całego dnia nastąpił podczas przerwy obiadowej. Tradycją stało się już wystawianie parodii wybranego utworu literackiego. Tym razem Miłośnicy Książek wzięli na warsztat „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Widzowie mieli okazję śledzić perypetie Kirkora (Wiktor Madalski, 2b), który wyrusza w świat, by szukać bogatej i ładnej dziewczyny. Zupełnie przypadkiem spotyka dwie czarujące siostry – i jak to często bywa, nie ma pojęcia, którą wybrać. Charyzmatyczna, zarozumiała bizneswoman – Balladyna (Klaudia Sarnowska, 1b) wydaje się być idealną kandydatką na żonę. Jednakże i młodszej Alinie (Andżelika Szeląg, 2a) – typowej zbuntowanej nastolatce – nie można odmówić uroku osobistego. Obie mogą liczyć na pomoc matki (Aleksandra Andrzejewska, 2a), która robi wszystko, by zdobyć dla swoich córek „księcia z bajki”.

Zainteresowanie przedstawieniem było ogromne! Wśród widzów, oprócz uczniów, było również wielu nauczycieli. Wszystkim bardzo się podobało, więc na koniec nagrodzili aktorów wielkimi brawami.

Przez te dwa lata „Walentynki w bibliotece” stały się już szkolną tradycją. Bardzo się z tego cieszymy i dlatego w przyszłym roku przewidujemy kontynuację!

Aleksandra Andrzejewska, kl. 2a

GKJ © 2009. All Rights Reserved.