Co nowego?


Regulamin korzystania z podręczników


Wiosennie w bibliotece

   21 marca powitaliśmy nadejście długo oczekiwanej wiosny. Tego dnia uczniowie klas szóstych, siódmych oraz drugich i trzecich (oddziałów gimnazjalnych) przebrali się za Panią Wiosnę, przygotowali własnoręcznie wykonane przez nich bukiety kwiatów oraz wzięli udział w licznych konkursach zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski.

   Również w bibliotece szkolnej można zauważyć nadejście wiosny. Pojawiła się gazetka zatytułowana „Wielkanoc w poezji”, na której można przeczytać wiersze znanych poetów, m. in. Ks. J. Twardowskiego, K. K. Baczyńskiego, K. I. Gałczyńskiego czy R. Brandstattera. Ponadto biblioteka zyskała nową gazetkę ścienną – także w kolorach wiosennych.


Lekcja biblioteczna uczniów klasy VIb

9 lutego 2018r. uczniowie klasy VIb wraz z wychowawczynią p. Lillą Lebiedzińską odwiedzili bibliotekę szkolną. Przed uczniami dwa tygodnie odpoczynku, więc aby dobrze wykorzystać czas wolny od zajęć lekcyjnych, wypożyczyli oni książki, które zamierzają przeczytać. W wyborze lektury pomagały: wychowawczyni oraz bibliotekarka p. H. Kierzek. Czytanie książek o tematyce zgodnej z zainteresowaniami uczniów, to z pewnością świetny sposób na miłe spędzenie wolnego czasu oraz zrelaksowanie się i odpoczynek od lektur obowiązkowych.


Pytanie 1

 

Czy lubisz czytać książki?

Odp.

VIa

VIb

VIc

VIIa

VIIb

VIIc

IIa

IIb

IIc

IIIa

IIIb

IIIc

Razem

tak

3

 

3

5

4

14

7

3

4

3

2

3

4

55

raczej tak

10

11

4

6

5

9

8

10

7

2

4

5

76

raczej nie

7

0

8

6

1

4

5

4

5

8

3

6

57

nie

1

 

3

4

2

0

2

4

2

4

0

5

6

33

 

 

Pytanie 2

 

Dlaczego czytasz książki?

Odp.

VIa

VIb

VIc

VIIa

VII

b

VIIc

IIa

IIb

IIc

IIIa

IIIb

IIIc

Razem

dla rozrywki i odpo-

czynku

 

8

 

7

 

 

1

 

6

 

11

 

10

 

3

 

9

 

6

 

6

 

3

 

4

 

74

żeby posze-

rzyć wiedzę

 

3

 

7

 

3

 

5

 

3

 

7

 

5

 

2

 

2

 

4

 

3

 

6

 

50

żeby się nie nudzić

 

11

 

4

 

12

 

5

 

5

 

6

 

6

 

2

 

3

 

2

 

2

 

6

 

64

nie czytam wcale

 

2

 

2

 

4

 

2

 

1

 

1

 

6

 

7

 

7

 

4

 

7

 

7

 

50

 

 

 

Pytanie 3

 

Jak często czytasz książki?

Odp.

VIa

VIb

VIc

VIIa

VIIb

VIIc

IIa

IIb

IIc

IIIa

IIIb

IIIc

Ra-

zem

codzien-nie

3

 

2

2

0

4

3

1

1

0

3

1

1

21

często

4

 

5

7

2

6

3

3

4

4

4

0

3

45

raz w tygodniu

4

3

0

1

2

4

2

2

2

1

0

0

21

raz w miesiącu

4

6

1

7

4

4

5

4

3

1

7

6

52

tylko lektury

6

3

9

7

4

9

8

9

7

3

2

4

71

nigdy

0

 

1

2

1

0

0

1

0

2

1

5

7

20

 

 

Pytanie 4

 

W jakiej wersji najczęściej czytasz książki?

Odp.

VIa

 

VIb

VIc

VIIa

VIIb

VIIc

IIa

IIb

IIc

IIIa

IIIb

IIIc

Ra-zem

papie-

rowej

18

11

18

15

17

17

12

9

5

7

5

11

145

elektronicznej

1

4

2

1

1

3

3

5

10

6

8

1

45

audio-

booki

2

4

2

2

1

3

5

6

3

0

2

5

35

 

 

 

 

Pytanie 5

 

Jakie gatunki literackie czytasz najczęściej?

Odp.

 

VIa

VIb

VIc

VIIa

VIIb

VIIc

IIa

IIb

IIc

IIIa

IIIb

IIIc

Ra-zem

fantasy

/science fiction

 

4

 

7

 

7

 

4

 

7

 

6

 

7

 

8

 

7

 

6

 

0

 

3

 

66

przygo-

dowe

11

9

7

10

11

10

9

8

6

6

5

7

99

kryminał

/detekt.

5

2

7

6

8

3

6

1

3

6

2

3

52

biografia

 

1

0

2

0

1

3

0

1

0

0

1

0

9

romans

 

1

1

3

2

7

4

3

5

3

4

3

6

42

poezja

 

0

1

0

0

0

1

1

0

0

0

0

4

7

młodzież

/obycz.

6

6

6

8

9

8

5

5

6

5

9

8

81

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pytanie 6

 

Podaj tytuł i autora swojej ulubionej książki:

J. K. Rowling Harry Potter, Andy Weir Marsjanin, Jeff Kinney Dziennik cwaniaczka, Łukasz Wierzbicki Drzewo, Ewa Chotomska Pamiętnik Felka Parerasa, Andrzej Sapkowski Wiedźmin, Bentley Sue Magiczny Kotek, Michał Poznański Dwa światy. Milton żyje, Winter Morgan Wyprawa po diamentowy miecz, Guillaume Musso Central Park, Stephenie Meyer Zmierzch, Brandon Mull Baśniobór, Stephen King Lśnienie, Kass Morgan Misja 100, John Green Gwiazd naszych wina, Henryk Jerzy Chmielewski Tytus, Romek i Atomek, John Ronald Reuel Tolkien Władca Pierścieni, Roald Dahl Charlie i fabryka czekolady, Gayle Forman Zostań, jeśli kochasz, Zoe Sugg Girl Online, Federico Moccia Trzy metry nad niebem, Paula Hawkins Dziewczyna z pociągu, Eva Voller Złoty most, Carin Gerhardsen Domek z piernika, Nicola Yoon Ponad wszystko, Victoria Aveyard Czerwona Królowa, Christopher Paolini Eragon, Veronica Roth Niezgodna, Veronica Roth Naznaczeni śmiercią, Artur Conan Doyle Sherlock Holmes, Jay Asher 13 powodów, Kasie West Chłopak z sąsiedztwa, John Green Papierowe miasta

 

lektury:

 

Maria Kownacka Kajtkowe przygody, Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy, Ferenc Molnar Chłopcy z placu broni, Carlo Collodi Pinokio, Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród, Lucy Maud Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza, Irena Jurgielewiczowa Ten obcy, John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, Astrid Lindgren Dzieci z Bullerbyn, Aleksander Fredro Zemsta, Eric – Emmanuel Schmitt Oskar i pani Róża, Henryk Sienkiewicz Krzyżacy, Antoine de Saint – Exupery Mały Książę, Karol Dickens Opowieść wigilijna, Aleksander Kamiński Kamienie na szaniec, Henryk Sienkiewicz Quo vadis, William Szekspir Romeo i Julia, Agata Christie Dwanaście prac Herkulesa, Adam Mickiewicz Dziady cz. II, Clive Staples Lewis Opowieści z Narnii

 

 

 

Pytanie 7

 

Kto jest Twoim ulubionym autorem książek?

 

 

 

J. K. Rowling, Jeff Kinney, Stephen King, Nicola Yoon, Christopher Paolini, Veronica Roth, John Ronald Reuel Tolkien, Artur Conan Doyle, Jay Asher, Kasie West, John Green,  Andy Weir, Bentley Sue, Ana Lucy, Winter Morgan, Guillaume Musso, Brandon Mull, Roald Dahl, Gayle Forman, Zoe Sugg, Federico Moccia, Paula Hawkins, Eva Volter, Carin Gerhardsen, Victoria Aveyard, Ferenc Molnar, Carlo Collodi, Frances Hodgson Burnett, Lucy Maud Montgomery, Astrid Lindgren, Clive Staples Levis, Stephenie Meyer, Brandon Mull, Goyle Forman, Hans Christian Andersen, Nicolas Sparks, Paulo Coelho

 

 

 

Jan Brzechwa, Irena Jurgielewiczowa, Henryk Jerzy Chmielewski, Aleksander Fredro, Andrzej  Sapkowski, Henryk Sienkiewicz, Dorota Terakowska, Łukasz Wierzbicki

 

 

 


ANDRZEJKI – audycja radiowa

 

 

 

Proszę o chwilę uwagi!

 

Jak zapewne wiecie, wieczorem 29 listopada obchodzimy andrzejki. Jest to święto obecne zarówno w polskiej, jak i europejskiej tradycji. Trudno jest ustalić, kiedy dokładnie powstało; pierwsze literackie wzmianki na jego temat są datowane na XVI wiek.

 

W wigilię św. Andrzeja młode dziewczyny próbowały przepowiedzieć swoją przyszłość. Była to okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczęciem adwentu.

 

Członkowie Klubu Miłośników Książek postanowili włączyć się w kultywowanie ludowych tradycji. W związku z tym zapraszamy wszystkich do udziału w andrzejkowych zabawach, które przygotowaliśmy dla was. Będą odbywać się dziś na przerwach w bibliotece szkolnej. Mamy w planie takie wróżby, jak „kolory”, „kram z marzeniami”, „przysłowia”, „mowa kwiatów” oraz naszą autorską wróżbę literacką. Będziecie mieli okazję przekonać się po raz kolejny, że w bibliotece można się świetnie bawić!

 

Dziękuję za uwagę!

 

 

Aleksandra Andrzejewska – uczestniczka Klubu Miłośników Książek


Tydzień Zakazanych Książek

 

W tym roku Tydzień Zakazanych Książek obchodziliśmy w dniach 24-30 września. Wzorem lat ubiegłych uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w lekcjach bibliotecznych prowadzonych przez p. Katarzynę Połom - bibliotekarkę pracującą w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Zagórów.

 

W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klasy IIb i IIIa oddziałów gimnazjalnych pod opieką p. Hanny Kierzek oraz uczniowie klas VIb, VIIa i VIIc pod opieką p. Lilli Lebiedzińskiej.

 

Tydzień Książek Zakazanych (z ang. Banned Book Week) to międzynarodowe, ruchome święto, które obchodzimy od roku 1982, i które swój początek ma w Stanach Zjednoczonych. Celem tej akcji jest promocja czytelnictwa oraz uświadomienie ludziom wolności płynącej z czytania i prawa do niej w każdym kraju na świecie.

 

Pani Katarzyna Połom z pasją opowiedziała o książkach, które z powodów politycznych, społecznych, obyczajowych czy religijnych zostały zakazane przez władze. To były niezwykle ciekawe i nietypowe spotkania uczniów z cenzurą.


 

 

 

Walentynki w bibliotece

I kto by przypuszczał, że zwyczaj, który do naszej szkoły przywędrował z Ameryki, zadomowi się właśnie w szkolnej bibliotece i zostanie tam na tak długo? Chyba jedynie członkowie Klubu Miłośników Książek wraz z opiekunką – p. Hanną Kierzek. Po zeszłorocznych, bardzo udanych obchodach, postanowili kontynuować akcję i 15 lutego przygotowali dla nas wiele atrakcji.

Cała akcja została zapowiedziana przez radiowęzeł na pierwszej godzinie lekcyjnej. Audycję w trzech językach przygotowały uczennice klasy 2a: Oliwia Dżumak (w języku angielskim) oraz Weronika Jaśniewicz z Aleksandrą Andrzejewską (po niemiecku i po polsku).

Na każdej przerwie w bibliotece wiele się działo! Pierwszym i ostatnim punktem programu był pokaz prezentacji multimedialnych, przygotowanych przez Kornelię Miętę, Wiolettę Śmiechowską, Oliwię Wiatrowską i Dominikę Walczak (1b). Mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej na temat tego święta i poznać zwyczaje z nim związane, które kultywuje się w różnych zakątkach świata.

Na drugiej i trzeciej przerwie odbyła się specjalna edycja Quizów Czytelniczych. Była to doskonała okazja do powtórzenia wiadomości z języka polskiego poprzez zabawę. Chętni uczniowie losowali kartki z zakochanymi bohaterami lektur gimnazjalnych. Zadanie polegało na podaniu imienia obiektu (lub obiektów) ich westchnień, a także tytułu i autora książki. Poprawne odpowiedzi były nagradzane cukierkami. Nie trzeba chyba dodawać, że akcja cieszyła się wielką popularnością.

Punkt kulminacyjny całego dnia nastąpił podczas przerwy obiadowej. Tradycją stało się już wystawianie parodii wybranego utworu literackiego. Tym razem Miłośnicy Książek wzięli na warsztat „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Widzowie mieli okazję śledzić perypetie Kirkora (Wiktor Madalski, 2b), który wyrusza w świat, by szukać bogatej i ładnej dziewczyny. Zupełnie przypadkiem spotyka dwie czarujące siostry – i jak to często bywa, nie ma pojęcia, którą wybrać. Charyzmatyczna, zarozumiała bizneswoman – Balladyna (Klaudia Sarnowska, 1b) wydaje się być idealną kandydatką na żonę. Jednakże i młodszej Alinie (Andżelika Szeląg, 2a) – typowej zbuntowanej nastolatce – nie można odmówić uroku osobistego. Obie mogą liczyć na pomoc matki (Aleksandra Andrzejewska, 2a), która robi wszystko, by zdobyć dla swoich córek „księcia z bajki”.

Zainteresowanie przedstawieniem było ogromne! Wśród widzów, oprócz uczniów, było również wielu nauczycieli. Wszystkim bardzo się podobało, więc na koniec nagrodzili aktorów wielkimi brawami.

Przez te dwa lata „Walentynki w bibliotece” stały się już szkolną tradycją. Bardzo się z tego cieszymy i dlatego w przyszłym roku przewidujemy kontynuację!

Aleksandra Andrzejewska, kl. 2a

Walentynki w bibliotece

I kto by przypuszczał, że zwyczaj, który do naszej szkoły przywędrował z Ameryki, zadomowi się właśnie w szkolnej bibliotece i zostanie tam na tak długo? Chyba jedynie członkowie Klubu Miłośników Książek wraz z opiekunką – p. Hanną Kierzek. Po zeszłorocznych, bardzo udanych obchodach, postanowili kontynuować akcję i 15 lutego przygotowali dla nas wiele atrakcji.

Cała akcja została zapowiedziana przez radiowęzeł na pierwszej godzinie lekcyjnej. Audycję w trzech językach przygotowały uczennice klasy 2a: Oliwia Dżumak (w języku angielskim) oraz Weronika Jaśniewicz z Aleksandrą Andrzejewską (po niemiecku i po polsku).

Na każdej przerwie w bibliotece wiele się działo! Pierwszym i ostatnim punktem programu był pokaz prezentacji multimedialnych, przygotowanych przez Kornelię Miętę, Wiolettę Śmiechowską, Oliwię Wiatrowską i Dominikę Walczak (1b). Mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej na temat tego święta i poznać zwyczaje z nim związane, które kultywuje się w różnych zakątkach świata.

Na drugiej i trzeciej przerwie odbyła się specjalna edycja Quizów Czytelniczych. Była to doskonała okazja do powtórzenia wiadomości z języka polskiego poprzez zabawę. Chętni uczniowie losowali kartki z zakochanymi bohaterami  lektur gimnazjalnych. Zadanie polegało na podaniu imienia obiektu (lub obiektów) ich westchnień, a także tytułu i autora książki. Poprawne odpowiedzi były nagradzane cukierkami. Nie trzeba chyba dodawać, że akcja cieszyła się wielką popularnością.

Punkt kulminacyjny całego dnia nastąpił podczas przerwy obiadowej. Tradycją stało się już wystawianie parodii wybranego utworu literackiego. Tym razem Miłośnicy Książek wzięli na warsztat „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Widzowie mieli okazję śledzić perypetie Kirkora (Wiktor Madalski, 2b), który wyrusza w świat, by szukać bogatej i ładnej dziewczyny. Zupełnie przypadkiem spotyka dwie czarujące siostry – i jak to często bywa, nie ma pojęcia, którą wybrać. Charyzmatyczna, zarozumiała bizneswoman – Balladyna (Klaudia Sarnowska, 1b) wydaje się być idealną kandydatką na żonę. Jednakże i młodszej Alinie (Andżelika Szeląg, 2a) – typowej zbuntowanej nastolatce – nie można odmówić uroku osobistego. Obie mogą liczyć na pomoc matki (Aleksandra Andrzejewska, 2a), która robi wszystko, by zdobyć dla swoich córek „księcia z bajki”.

Zainteresowanie przedstawieniem było ogromne! Wśród widzów, oprócz uczniów, było również wielu nauczycieli. Wszystkim bardzo się podobało, więc na koniec nagrodzili aktorów wielkimi brawami.

Przez te dwa lata „Walentynki w bibliotece” stały się już szkolną tradycją. Bardzo się z tego cieszymy i dlatego w przyszłym roku przewidujemy kontynuację!

Aleksandra Andrzejewska, kl. 2a

GKJ © 2009. All Rights Reserved.