ZawodoznawstwoWarsztaty zawodoznawcze
w Zespole Szkół Ekonomicznych w Słupcy

10 maja 2016r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Słupcy odbyły się warsztaty zawodoznawcze, w których uczestniczyło 13 naszych gimnazjalistów zainteresowanych kształceniem w ww. placówce.

Organizatorzy przedsięwzięcia  przybliżyli uczniom specyfikę kształcenia oraz zdobywania kwalifikacji w zawodzie technik ekonomista, technik logistyk, technik organizacji reklamy, technik żywienia i usług gastronomicznych.

Oto opinie uczestników:

Klaudia 3a  „Najbardziej podobały mi się zajęcia na kierunku technik ekonomista. Musieliśmy zaprojektować zabawkę, a następnie obliczyć koszty jej produkcji.                                      Na kolejnych zajęciach z organizacji reklamy, tworzyliśmy logo „Ekonomikcaffe”, dzięki czemu poznaliśmy tajemnice grafiki komputerowej. Szkoła wydaję mi się bardzo fajna, a kadra nauczycielska niesamowicie miła.”
Patrycja 3b „Najbardziej podobały mi się zajęcia na kierunku technik logistyk. Uważam, że wyjazd był przydatny. Pomógł mi w wyborze przyszłej szkoły.”
Sara 3a  „Zajęcia z ekonomii były bardzo ciekawe, uczyły kreatywności. Panowała miła atmosfera.”
Wiktoria  3c „Uważam, że warsztaty były dobrym pomysłem. Dzięki nim mogłam zapoznać się ze szkołą oraz z kierunkiem, którym jestem zainteresowana.”
Bartek 3a  „Na warsztatach było ciekawie. Najbardziej podobały mi się zajęcia praktyczne na komputerach.”
Donata 3b „Uważam, że wyjazd do ZSE w Słupcy był bardzo dobrym pomysłem. Spodobały mi się warsztaty na kierunku technik logistyk. Mogliśmy zobaczyć na czym polega ten zawód i sprawdzić czy się do niego nadajemy, wykonując w grupach logiczne i sprawnościowe zadania. Na warsztatach gastronomicznych  zrobiliśmy pyszne desery.  Jednak z całą pewnością nie nadaję się do tego zawodu.”
Natalia 3a „W ZSE w Słupcy panuje przyjemna atmosfera. Nauczyciele oraz uczniowie tej szkoły, z którymi miałam styczność podczas tego wyjazdu sprawiali wrażenie bardzo miłych i życzliwych osób. Kierunki jakie oferuje szkoła są bardzo ciekawe i myślę o tym, aby wybrać jeden z nich.”
Lidia 3a „ Szkoła wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie. Panowała miła i przyjazna atmosfera. Najbardziej spodobały mi się warsztaty ekonomiczne. Planowaliśmy koszty produkcji zabawek. Warsztat y na kierunku logistyki nie przypadły mi do gustu.”
Weronika 3b „Najbardziej podobały mi się zajęcia z organizacji reklamy, podczas których mieliśmy lekcje z grafiki komputerowej. Na warsztatach gastronomicznych zrobiliśmy pyszny deser z brzoskwiniami, zmagaliśmy się z krzyżówką, testowaliśmy swój zmysł węchu  w rozpoznawaniu przypraw.”
Magdalena 3a „Najbardziej podobały mi się zajęcia na warsztatach logistycznych, podczas których obejrzeliśmy prezentację i wykonywaliśmy sprawnościowe zadania.”
Adrian 3c „Najbardziej podobały mi się warsztaty logistyczne, na których dowiedziałem się dużo o kierunku, na jaki chciałbym iść po gimnazjum. Atmosfera w szkole była bardzo fajna, a zajęcia prowadzone przez panią były bardzo ciekawe.”

Wycieczkę do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy dla zainteresowanych uczniów zorganizowała pedagog Barbara Kasznia.


SZKOLNY TYDZIEŃ KARIERY

Dziś uczeń, jutro....

(planowanie kariery edukacyjnej i zawodowej)

 

W dniach od 25 do 29 kwietnia 2016 realizowane były zadania zaplanowane w opisie zasady innowacji, której głównym celem była pomoc uczniom w rozpoznawaniu ich zainteresowań i predyspozycji oraz wyposażenie w informacje niezbędne do zaplanowania najbliższej przyszłości związanej z wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, a następnie zawodu.

W związku z tym w obrębie poszczególnych poziomów wykonano na różnych zajęciach następujące zadania:

  • W klasach I – redagowanie życiorysu z perspektywą, rozpoznawanie własnych predyspozycji i zainteresowań w oparciu o testy psychologiczne,  przygotowanie indywidualnych planów rozwoju edukacyjno - zawodowego uczniów.

  • W klasach II – redagowanie CV, poznawanie rynku pracy, ranking najpopularniejszych zawodów, weryfikację własnych planów, określenie kierunku działań.

  • W klasach III – redagowanie listu motywacyjnego, podania i autocharakterystyki, kreowanie wizerunku zawodowego, poznawanie oferty szkół ponadgimnazjalnych powiatu słupeckiego oraz konińskiego poprzez spotkania z ich przedstawicielami.

Podczas trwania tygodnia kariery młodzież przygotowywała w czasie długich przerw konkursy, scenki związane z określonym zawodem.

W bibliotece szkolnej zorganizowane zostało centrum informacji o zawodach w formie teczek zawodoznawczych przygotowanych na zajęciach wiedzy o społeczeństwie. Na holu powstała baza informacji w postaci ścianki, na której uczniowie mogli znaleźć terminarz i regulamin rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych oraz informacje o  rekrutacji elektronicznej. Ścianka uzupełniana była o ulotki i plakaty szkół ponadgimnazjalnych prezentujących swoją ofertę w poszczególnych dniach.

Teraz podsumowanie i plany na przyszły rok. Czekamy na Wasze pomysły.

Organizatorzy


Powiatowe Targi Edukacyjno – Zawodowe

I Powiatowe Targi Edukacyjno – Zawodowe odbyły się 17.02.2016 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie. Nie mogło zbraknąć tam młodzieży z naszego gimnazjum. Wycieczkę zawodoznawczą dla 51 trzecioklasistów zorganizowała pedagog Barbara Kasznia. Opiekę nad  uczniami sprawowały panie: Katarzyna Pawlak   i Małgorzata Zdrojowa.Organizatorzy Targów umożliwili zainteresowanym zapoznanie się z planowanymi kierunkami kształcenia na rok 2016/2017 w szkołach ponadgimnazjalnych  powiatu słupeckiego. Ponadto swoją ofertę na poszczególnych stoiskach prezentowali pracodawcy, pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Słupcy, przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych  i Młodzieżowego Centrum Kariery w Słupcy oraz wykładowcy i studenci wyższych uczelni z Poznania, Bydgoszczy i Konina. Zaprezentowana na Targach zróżnicowana oferta kształcenia pozwoliła gimnazjalistom pozyskać informacje, dzięki którym mogą bardziej świadomie i odpowiedzialnie planować własną karierę edukacyjną i zawodową. Uczestnicy ocenili wyjazd jako interesujący i pomocny w wyborze swojego zawodu i szkoły.


GIMNAZJALISTO, zaplanuj swoją ścieżkę kariery już dziś.
Zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Słupecki.

https://vimeo.com/153018575


GKJ © 2009. All Rights Reserved.