×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014rootwymiana_n oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2014rootwymiana_n oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Wymiana Polsko - Niemiecka


WYMIANA  PAŹDZIERNIK 2014r.

{gallery}2014/wymiana_n{/gallery}

W dniach 20 – 26 października kilku uczniów z naszej szkoły poraz kolejny brało udział w wymianie uczniowskiej z Haranni-Gymnasium w Herne, która była współfinansowana przez organizację PNWM (Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży) z siedzibą w Warszawie.

Pierwsze spotkanie wszystkich uczestników wymiany odbyło się w poniedziałek wieczorem po przyjeździe grupy polskiej do Herne. Kontakt był ułatwiony, gdyż część uczniów poznała się już podczas wizyty grupy niemieckiej w Polsce wiosną 2014 roku. Wzajemnemu poznaniu sprzyjał cały program wymiany. Na szczególną uwagę zasługują tutaj  zajęcia sportowe w drugim i trzecim dniu programu – pływanie oraz gra w kręgle. Podobnie   jak w minionych latach okazało się, że w czasie zajęć sportowych nie istnieje bariera językowa; można wówczas wymieniać doświadczenia i zacieśniać więzi, używając niewielu słów. Doskonałe warunki do poznawania się jako grupa i osoby indywidualne zostały stworzone młodzieży w czasie wycieczki do Bochum i  Münster.
Inny punkt programu, który w znaczący sposób przyczynił się do wzajemnego poznania, to projekt interkulturowy .Jego realizacja  miała miejsce w czwartek. Wszyscy uczestnicy wymiany spotkali się tego dnia w budynku Haranni-Gymnasium Herne. Uczniowie pracowali w polsko-niemieckich grupach. Ich zadaniem było przygotowanie wspólnego obrazu ze zdjęcia grupowego uczestników wymiany. Uczniowie mieli za zadanie malowanie własnych postaci, które zostały złożone w jedną całość, tworząc wspólne zdjęcie w formie plakatu.  Zdecydowana większość uczniów była bardzo zmotywowana, pracowała z dużym zaangażowaniem. Jak każdego roku uczestnicy wymiany mogli poznać się jako osoby indywidualne w czasie wolnym spędzanym w rodzinach.

Spotkanie pozwoliło skontaktować młodzież i nauczycieli z dwóch krajów, których łączy pewna wspólna cecha – ciekawość świata i ludzi, a także wspólne zainteresowania, wspólne cele działalności, ochota do wspólnej zabawy, otwartość i kreatywność. Uczniowie i nauczyciele niemieccy poznawali zwyczaje, historię, kulturę i życie codzienne w kraju partnerskim. Wśród uczniów polskich wzrosła wiara we własne możliwości językowe oraz motywacja do nauki języka niemieckiego.  Kontakty  nauczycieli polskich i niemieckich  przyczyniły się do wzbogacenia ich warsztatu pracy w nowe formy pracy z młodzieżą w czasie zajęć dydaktycznych i pozalekcyjnych. Wymiana uczniów między Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, II Liceum im. K. K. Baczyńskiego i Haranni-Gymnasium Herne cieszy się nieustannym zainteresowaniem uczniów polskich i niemieckich. Nawiązane  i pielęgnowane  w ramach tego projektu kontakty stanowią dobrą podstawę do dalszej współpracy między naszymi szkołami.


WYMIANA  KWIECIEŃ 2014r.


Weronika Brzęcka (klasa 2a), Monika Janicka (klasa 2b), Paulina Kasznia (klasa 2b), Julia Marciniak (klasa 2a), Jakub Herian (klasa 2b) oraz Kamil Waszak (klasa 2b) to sześcioro odważnych uczniów naszego gimnazjum, którzy godnie reprezentowali szkołę podczas kolejnego spotkania polsko-niemieckiego (w ramach wymiany uczniów między Haranni-Gymnasium Herne a GKJ Zagórów oraz II Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Koninie)  w kwietniu br.

Niżej zamieszczamy relację Weroniki Brzęckiej, która przedstawia każdy dzień programu spotkania:

Niedziela, 06.04.2014

Stawiliśmy się na Dworcu PKP w Koninie o godz. 21:00. O 21:18 miał nadjechać pociąg z naszymi tegorocznymi gośćmi z Haranni Gymnasium w Herne. Panowało zamieszanie, nikt nie wiedział, co się dzieje. Mimo, że były osoby, które znały już swojego gościa , stres udzielał się wszystkim. Pociąg nadjechał punktualnie . Gdy uczniowie zostali dopasowani do swoich rodzin, można było wracać.

Poniedziałek, 07.04.2014

Wszyscy stawiliśmy się w szkole na godz. 8:00. Niemieccy uczniowie wraz z polskimi przebywali razem na 3 pierwszych lekcjach według planu zajęć. Następnie spotkaliśmy się w bibliotece szkolnej. Zostaliśmy podzielni na 6 grup. Każdej przyporządkowano osoby ze szkoły, które przedstawiły projekt szkolny na temat Zagórowa. Oczywiście wszystko odbyło się w języku niemieckim. Na następnej godzinie zostaliśmy sami z gośćmi i rozwiązywaliśmy quiz o Polsce. Następnie przyszedł czas na posiłek.  Po obiedzie poszliśmy do kantoru, a potem rozeszliśmy się do domów i spędziliśmy mile popołudnie z gośćmi.

Wtorek, 08.04.2014

We wtorek od rana byliśmy na 3 pierwszych lekcjach, a następnie wraz z grupą z Konina wyjechaliśmy na wycieczkę. Celem było aktywne spędzenie czasu w Parku Linowym w Ślesinie. Po kilku godzinach świetnej i wyczerpującej zabawy pojechaliśmy na seans w kinie 6D. Wszyscy z pewnością dobrze się bawili.

Środa, 09.04.2014

Zbiórka przed szkołą była o godz. 9:30. Pojechaliśmy do Poznania. Zapowiadało się trochę nudno. Pracowaliśmy samodzielnie w grupach polsko- niemieckich z uczniami z Konina. Dostaliśmy zestaw pytań i mapę. Kierując się nią, mieliśmy odnaleźć dane zabytki na Starym Rynku i jego okolicach.  To zadanie okazało się jednak bardzo ciekawe i pouczające.  Następnie udaliśmy  się  do Starego Browaru i tam spędziliśmy czas wolny. Około godz. 18 byliśmy w Zagórowie i resztę dnia spędziliśmy w domu.

Czwartek, 10.04.2014

Czwartek był ostatnim dniem spędzonym z naszymi gośćmi. Tak jak co roku na zakończenie wymiany pojechaliśmy do II Liceum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie. Wzięliśmy udział w zabawie integracyjnej, polegającej na rysowaniu się nawzajem. Dzięki temu poznaliśmy nowe osoby z Niemiec i Konina, a efektem tego były przezabawne portrety. Jednak główną atrakcją był projekt pt.: „Żywe obrazy”. Po podzieleniu na grupy dostaliśmy dzieła słynnych malarzy. Mając do użytku prześcieradła, pościele, sznurki, bibuły, kartony, nożyczki i zszywacze, mieliśmy je zilustrować. Była to świetna zabawa wymagająca  wytężenia naszej wyobraźni .

Piątek, 11.04.2014

W piątek o godz. 7:15 ponownie stawiliśmy się na peronie w Koninie. Wszyscy wiedzieli, że są to ostatnie minuty wymiany. Na pewno nie jednej osobie zakręciła się łza w oku. Mamy jednak nadzieję, że spotkamy się za rok w tym samym gronie.

Weronika Brzęcka

kl. IIa

{gallery}2013/w_niemcy{/gallery}


WYMIANA  19.03.2012r. - 24.03.2012r.

 

Już po raz kolejny młodzież z miasta Herne odwiedziła uczniów Gimnazjum im Królowej Jadwigi w Zagórowie. Wymiana uczniowska odbywała się od poniedziałku 19 marca i trwała do soboty 24 marca. Opiekunami wymiany z naszej szkoły byli: pani Marta Nowak, pani Emilia Komorowska i pani Katarzyna Furmaniak.


Realizując program spotkaliśmy się na konferencji prasowej z burmistrzem Zagórowa – Wiesławem Radnieckim, wzięliśmy udział w lekcjach w gimnazjum oraz w zajęciach muzealnych w Gosławicach. Szczególnymi atrakcjami okazały się: ślesiński park linowy i gra terenowa w poznańskim Starym Browarze. Warto wspomnieć też o Europa Quiz w II Liceum w Koninie, spacerze po starówce, czy nawet zwiedzaniu Starego Browaru w miejscach zazwyczaj niedostępnych dla zwykłych przechodniów.


Ważnym punktem łączącym oba programy był trójstronny projekt międzynarodowy pod hasłem „Bez słów”. W warsztatach udział wzięły szkoły z Briańska, Herne, Konina i nasze gimnazjum. Tegoroczny projekt zakończony został pokazem tańca, w którym wystąpili wszyscy uczestnicy wymiany. Tym razem „bez słów” młodzi ludzie wyrazili swoją otwartość, kreatywność, chęć wspólnej zabawy i wspólnych przeżyć. Da wszystkich uczestników organizatorzy mieli przygotowane pamiątkowe medale i ciepłą pizze.


Wymiana 03.10.2011r. – 08.10.2011r.

Od dłuższego czasu w naszej szkole organizowana jest międzynarodowa wymiana uczniowska z Haranni Gymnasium w Herne. W tym roku była to jak zwykle owocna wizyta. Uczniowie z naszego gimnazjum – pod czujnym okiem pani Marty Nowak – w dniach 03.10.2011 – 08.10.2011 poznawali niemiecką kulturę i życie codzienne miejscowej młodzieży. Mimo wyczerpującej podróży, która trwała aż 12 godzin, dotarliśmy na miejsce. Przed szkołą zostaliśmy serdecznie powitani przez grupę niemiecką, która z niecierpliwością oczekiwała naszego przyjazdu. Na początku baliśmy się o to, czy damy sobie radę w obcojęzycznej rodzinie, ale tuż po przywitaniu się i pierwszej rozmowie zniknęły nasze wątpliwości. Wieczorem mogliśmy lepiej poznać goszczące nas rodziny i odpocząć po długiej podróży.


Następnego dnia byliśmy na zajęciach w tamtejszej szkole. Zobaczyliśmy, jak wygląda system nauczania u naszych sąsiadów. Tegoroczny temat wymiany brzmiał „Budujemy mosty”, dlatego też przystąpiliśmy do projektu, którego celem było stworzenie mostu z naszym niemieckim partnerem. W kolejnych dniach czekało na nas jeszcze więcej atrakcji, między innymi gra terenowa w mieście Herne, dzięki której mogliśmy lepiej poznać miasto i jego historię oraz wycieczka do miasta Oberhausen (pobyt w oceanarium „Sea Life” i udział w wystawie „Magiczne miejsce”). W ostatnim dniu mieliśmy okazje zwiedzić ratusz w  Herne, w którym miło zostaliśmy przyjęci przez burmistrza miasta. Oprócz zwiedzania mieliśmy także czas na relaks, na przykład podczas pobytu na basenie w kompleksie rekreacyjnym „ Lago” w Herne oraz   wspólne spotkania z rówieśnikami. Nie mogliśmy narzekać na brak zajęć, gdyż niemieckie rodziny zadbały o to, aby nasz pobyt wypełniony był różnego rodzaju atrakcjami

Czas płynął bardzo szybko i nasza wymiana dobiegała już końca. Nikt nie chciał się rozstawać, ale odjeżdżaliśmy z nadzieją, że za pół roku znowu się spotkamy podczas pobytu Naszych niemieckich przyjaciół Wszyscy naszej szkole. Wszyscy stwierdziliśmy, że sześć dni to stanowczo za mało i z chęcią pozostalibyśmy tam dłużej.

 


28.03.- 2.04 2011


W poniedziałkowe popołudnie na Dworcu PKP w Koninie przywitaliśmy naszych kolegów z Herne. Następnego dnia nasi goście uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych w naszym gimnazjum. Następnie wybraliśmy się do Centrum Handlowego Ferio, gdzie każdy mógł zrobić zakupy. W środę wraz z uczniami II LO w Koninie pojechaliśmy do Łodzi. Tam spacerowaliśmy ul. Piotrkowską, zwiedziliśmy Pałac Poznańskich oraz dowiedzieliśmy się, w jaki wyrabiano kiedyś tkaniny. Następnie spędzaliśmy czas na terenie Manufaktury w Łodzi.

W czwartek odwiedziliśmy II LO w Koninie, gdzie pracowaliśmy nad projektem plastyczno- technicznym pod tytułem „ Träume”. Każdy z nas miał wykonać projekt związany z naszym hobby.


W przedostatni dzień pobytu naszych kolegów zwiedziliśmy Kopalnię Węgla Brunatnego Kleczew. Dowiedzieliśmy się tam jak zostaje wydobywany węgiel brunatny, w jakim czasie będą działać odkrywki oraz byliśmy na punkcie widokowym, z którego obserwowaliśmy pracę górników.


Zaraz po tym wyjechaliśmy do Uniejewa, gdzie mieliśmy możliwość kąpieli w gorących źródłach.


Większość uczniów Gimnazjum im Królowej Jadwigi i II Liceum Ogólnokształcącego im K.K. Baczyńskiego w Koninie wybrała kąpiel w basenach termalnych. Przez te kilka dni zaprzyjaźniliśmy się z naszymi kolegami, którzy niestety w sobotę musieli już wyjechać.

Do zobaczenia za rok.

Wymiana Polsko - Niemiecka


W poniedziałkowy, pogodny ranek o godzinie 700 wyruszyliśmy wraz z uczniami z konińskiego II liceum w długą 12 godzinną podróż do naszych znajomych z niemieckiego miasta Herne. Około 1900dotarliśmy na miejsce. Następnego dnia rano uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych naszych kolegów w ich szkole, a następnie braliśmy wszyscy udział w projekcie interkulturowym, którego temat w tym roku brzmiał „Sport i my”. W godzinach popołudniowych wybraliśmy się do kompleksu sportowo-basenowego LAGO w Herne-Sodingen.

W środę rano wyjechaliśmy do Kolonii. Główną atrakcją tego dnia było zwiedzanie Muzeum Sportu, w którym można wypróbować różne dyscypliny sportowe, obejrzeć wiele osobliwości z życia sportu. Następnie obejrzeliśmy drugą co do wielkości neogotycką budowlę świata – Katedrę św. Piotra i NMP w Kolonii. Po powrocie czas wolny spędziliśmy w rodzinach. Następnego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach sportowych w Beachvolleyball w Witten - centrum sportów plażowych. Graliśmy w siatkówkę plażową i piłkę nożną na piasku. Miłośnicy zamków na piasku także mogli znaleźć coś dla siebie. Wieczór spędziliśmy w małych grupkach lub rodzinach. Piątek – już końcówka pobytu. Odwiedziliśmy Ratusz Miasta Herne i spotkaliśmy się z burmistrzem. Popołudnie i wieczór to jedne z ostatnich chwil, które mogliśmy spędzić w obecności naszych niemieckich znajomych, z którymi przez te kilka dni złapaliśmy wspólny język i zaprzyjaźniliśmy się. W sobotę ok. 800 ruszyliśmy z uczniami II Liceum w Koninie w długą drogę powrotną do Polski. Około godz. 2100 dotarliśmy do Zagórowa. Program wymiany był bardzo ciekawy i wszystkim bardzo się spodobał. Wróciliśmy bogatsi w nowe doświadczenia, znajomości. Teraz czekamy na kolegów z Niemiec.

 


 


 

GKJ © 2009. All Rights Reserved.